Hľadaj

Obchodníci sa pripravujú na zákaz jednorazových plastov a zálohovanie obalov na nápoje

Sita Poslať
image

BRATISLAVA 6. mája (WebNoviny.sk) - Členovia Zväzu obchodu SR sa pripravujú na zákaz používania jednorazových výrobkov z plastov na európskej aj národnej úrovni a tiež na zálohovanie obalov na nápoje.
Obchodné spoločnosti chystajú opatrenia v súvislosti s príslušnou európskou smernicou, a tiež pripravovanou novelou zákona o odpadoch, ktorá by mala nadobudnúť účinnosť od roku 2021.
Ako informovali zástupcovia Zväzu obchodu SR, najväčší slovenský obchodný reťazec COOP Jednota už nahrádza vo svojich predajniach plastové slamky, tyčinky do uší a plastový riad vlastných značiek výrobkami šetrnejšími k životnému prostrediu. Už skôr vyradil klasické igelitky a nahradil ich taškami z rozložiteľných materiálov.

Otázkou je správanie sa spotrebiteľa

Skupina CBA už tiež ukončila nákup rôznych jednorazových plastových výrobkov a plánuje len ich dopredaj. Výrobca šumivých vín značky Hubert zo Serede sa vráti k prírodným obnoviteľným materiálom v podobe korkových zátok do fliaš nad rámec európskej smernice.
Súčasný návrh novely zákona o odpadoch podľa zväzu nerieši skutočné problémy odpadového hospodárstva a ochrany životného prostredia na Slovensku. Prijímané riešenia by mali využívať doterajšie pozitívne skúsenosti, mali by byť efektívne, finančne únosné a najmä domyslené, aby sa nemuseli znovu meniť o niekoľko rokov.
"Otázkou stále zostáva správanie sa spotrebiteľa. Napriek vysokej miere deklarovanej ochoty prijať systém zálohovania obalov na nápoje spotrebiteľ nie je zatiaľ dostatočne informovaný o tom, čo takýto systém bude vyžadovať a koľko to bude stáť," uviedol prvý viceprezident Zväzu obchodu SR Pavol Konštiak.

Príprava správcovskej organizácie

Prezident zväzu Martin Katriak informoval, že k riešeniu nakladania s jednorazovými obalmi, ako sú PET fľaše či plechovky, prispievajú aktívnou účasťou pri príprave správcovskej organizácie, ktorá bude zabezpečovať dohľad pri nakladaní s nápojovými obalmi.
"Otvorenou otázkou je stále aj vplyv zálohovania PET fliaš a plechoviek na existujúci systém triedeného zberu, ktorý je od roku 2001 budovaný z prostriedkov výrobcov a dovozcov. Zavedenie zálohovania bude viesť k strate v systéme triedeného zberu približne v hodnote štyri milióny eur ročne," povedal predseda environmentálnej sekcie Zväzu obchodu Michal Sebíň.
"To samozrejme budú musieť uhradiť výrobcovia ostatných druhov plastov a kovových obalov, čo sa v praxi prejaví rastom recyklačných poplatkov," dodal.

Rýchlejšie ako plastové fľaše rástli plechovky

Predaj plastových fliaš vo vybraných nápojových kategóriách v maloobchode, vrátane čerpacích staníc, podľa auditu spoločnosti Nielsen dosiahol za posledných dvanásť mesiacov (apríl 2018 až marec 2019) 570 miliónov kusov. Spotreba na jedného obyvateľa Slovenska presiahla sto fliaš ročne.
"Celkový počet predaných kusov nápojov v maloobchode medziročne narástol o viac ako päť percent, plastové balenia rástli o necelé tri percentá. Rýchlejšie ako plastové fľaše rástli plechovky, ktoré posilnili svoje postavenie vo všetkých kategóriách, najvýraznejšie je to viditeľné pri pivách, radleroch a energetických nápojoch," uviedla manažérka spoločnosti Nielsen Jana Magicová.
Podiel plastových balení pri minerálnych a stolových vodách je takmer sto percent, v prípade limonád a ľadových čajov zhruba 90 percent. Naopak, vyše 90 percent energetických nápojov a takmer dve tretiny pív a radlerov sa predávajú v plechovkách.
"Celkový predaj balení v skle stagnuje. Ich počet medziročne poklesol v najväčšej kategórií piva a radlerov, kde tvorí v rámci typov balenia sklo viac ako štvrtinu predaných kusov. Mierny nárast zaznamenalo sklo v džúsoch a sirupoch, kde je však podiel sklenených balení oveľa nižší ako pri pive," dodala Magicová.
Viac k témam: plastové tašky, plasty, zálohovanie plastových fliaš, Zväz obchodu SRZdroj: Webnoviny.sk - Obchodníci sa pripravujú na zákaz jednorazových plastov a zálohovanie obalov na nápoje © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

logo
Prečítajte si tiež:
19.5.2019 Správy

Hrnčiar nesúhlasí s doživotnou ochrankou pre premiérov, Ficovi ju má podľa Galka platiť Smer

19.5.2019 Správy

Humanitárna loď s migrantmi vstúpila napriek zákazu do talianskych vôd

19.5.2019 Správy

Na integráciu Rómov vyčlenili viac ako sto miliónov eur, najviac išlo do ich zamestnávania

19.5.2019 Správy

Odborári a zamestnávatelia začali rokovať o minimálnej mzde na rok 2020

19.5.2019 Správy

Pavol R. je obvinený z objednania vraždy Volzovej, čoskoro začína pojednávanie o jeho osude

19.5.2019 Správy

Sedem francúzskych stíhačiek núdzovo pristálo na Sumatre, niektoré majú technické problémy

19.5.2019 Správy

Slovenskí hasiči zožali úspech na súťaži v Rakúsku, uspeli vo viacerých kategóriách

19.5.2019 Správy

Slováci môžu získať dotáciu na zateplenie rodinných domov, jedna podmienka výzvy už neplatí

19.5.2019 Správy

Smer-SD má ambíciu vyhrať parlamentné voľby, podľa Fica by bolo dobré byť aj v opozícii

19.5.2019 Správy

Teroristi zaútočili pri pyramídach v Egypte, bombou zasiahli autobus s turistami

19.5.2019 Správy

Toyota má pocit, že pre prezidenta Trumpa nie sú japonské investície v USA vítané

19.5.2019 Správy

Video: Princ Harry a vojvodkyňa Meghan oslavujú prvé výročie svadby, zverejnili nové fotografie

18.5.2019 Marek Mittaš

Mladí umelci sú čiernym koňom, laik si správne vyberie len ťažko

Klasické investovanie je pre čoraz väčšiu skupinu investorov málo atraktívne. Nielenže často neprináša očakávané zhodnotenie, ale v ...

17.5.2019 Redakcia FinReport

M. Lancz: Chcem bojovať s byrokraciou a chrániť vaše peniaze

Onedlho sú voľby do európskeho parlamentu. O kreslo europoslanca sa uchádza aj Martin Lancz, predseda predstavenstva Asociácie finančných ...

17.5.2019 Ján Beracka

NBS chce meniť podmienky získania povolení pre samostatných finančných agentov

Národná banka Slovenska (NBS) chce upraviť podmienky, ktoré bude potrebné splniť pri získavaní povolenia na činnosť samostatného ...

16.5.2019 Redakcia FinReport

Nedostatočná údržba nehnuteľnosti môže znamenať výluku z poistenia

Poistenie nehnuteľnosti nie je všeliekom na všetko. Majitelia by sa mali postarať o pravidelnú údržbu svojej nehnuteľnosti, inak im hrozí ...

15.5.2019 Redakcia FinReport

Rok po …

Presne pred rokom sa v celej Európskej únii sprísnili podmienky ochrany osobných údajov. Takzvané GDPR a jeho zavádzanie do praxe spôsobilo ...

15.5.2019 Ján Beracka

Viac dovolenky? Poškodí to priemysel, tvrdia podnikatelia

Zamestnanci by mali mať nárok na viac dní dovolenky, taká je predstava Slovenskej národnej strany (SNS), ktorá pripravila novelu Zákonníka ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení