Hľadaj

Obchodníci sa pripravujú na zákaz jednorazových plastov a zálohovanie obalov na nápoje

Sita Poslať
image

BRATISLAVA 6. mája (WebNoviny.sk) - Členovia Zväzu obchodu SR sa pripravujú na zákaz používania jednorazových výrobkov z plastov na európskej aj národnej úrovni a tiež na zálohovanie obalov na nápoje.
Obchodné spoločnosti chystajú opatrenia v súvislosti s príslušnou európskou smernicou, a tiež pripravovanou novelou zákona o odpadoch, ktorá by mala nadobudnúť účinnosť od roku 2021.
Ako informovali zástupcovia Zväzu obchodu SR, najväčší slovenský obchodný reťazec COOP Jednota už nahrádza vo svojich predajniach plastové slamky, tyčinky do uší a plastový riad vlastných značiek výrobkami šetrnejšími k životnému prostrediu. Už skôr vyradil klasické igelitky a nahradil ich taškami z rozložiteľných materiálov.

Otázkou je správanie sa spotrebiteľa

Skupina CBA už tiež ukončila nákup rôznych jednorazových plastových výrobkov a plánuje len ich dopredaj. Výrobca šumivých vín značky Hubert zo Serede sa vráti k prírodným obnoviteľným materiálom v podobe korkových zátok do fliaš nad rámec európskej smernice.
Súčasný návrh novely zákona o odpadoch podľa zväzu nerieši skutočné problémy odpadového hospodárstva a ochrany životného prostredia na Slovensku. Prijímané riešenia by mali využívať doterajšie pozitívne skúsenosti, mali by byť efektívne, finančne únosné a najmä domyslené, aby sa nemuseli znovu meniť o niekoľko rokov.
"Otázkou stále zostáva správanie sa spotrebiteľa. Napriek vysokej miere deklarovanej ochoty prijať systém zálohovania obalov na nápoje spotrebiteľ nie je zatiaľ dostatočne informovaný o tom, čo takýto systém bude vyžadovať a koľko to bude stáť," uviedol prvý viceprezident Zväzu obchodu SR Pavol Konštiak.

Príprava správcovskej organizácie

Prezident zväzu Martin Katriak informoval, že k riešeniu nakladania s jednorazovými obalmi, ako sú PET fľaše či plechovky, prispievajú aktívnou účasťou pri príprave správcovskej organizácie, ktorá bude zabezpečovať dohľad pri nakladaní s nápojovými obalmi.
"Otvorenou otázkou je stále aj vplyv zálohovania PET fliaš a plechoviek na existujúci systém triedeného zberu, ktorý je od roku 2001 budovaný z prostriedkov výrobcov a dovozcov. Zavedenie zálohovania bude viesť k strate v systéme triedeného zberu približne v hodnote štyri milióny eur ročne," povedal predseda environmentálnej sekcie Zväzu obchodu Michal Sebíň.
"To samozrejme budú musieť uhradiť výrobcovia ostatných druhov plastov a kovových obalov, čo sa v praxi prejaví rastom recyklačných poplatkov," dodal.

Rýchlejšie ako plastové fľaše rástli plechovky

Predaj plastových fliaš vo vybraných nápojových kategóriách v maloobchode, vrátane čerpacích staníc, podľa auditu spoločnosti Nielsen dosiahol za posledných dvanásť mesiacov (apríl 2018 až marec 2019) 570 miliónov kusov. Spotreba na jedného obyvateľa Slovenska presiahla sto fliaš ročne.
"Celkový počet predaných kusov nápojov v maloobchode medziročne narástol o viac ako päť percent, plastové balenia rástli o necelé tri percentá. Rýchlejšie ako plastové fľaše rástli plechovky, ktoré posilnili svoje postavenie vo všetkých kategóriách, najvýraznejšie je to viditeľné pri pivách, radleroch a energetických nápojoch," uviedla manažérka spoločnosti Nielsen Jana Magicová.
Podiel plastových balení pri minerálnych a stolových vodách je takmer sto percent, v prípade limonád a ľadových čajov zhruba 90 percent. Naopak, vyše 90 percent energetických nápojov a takmer dve tretiny pív a radlerov sa predávajú v plechovkách.
"Celkový predaj balení v skle stagnuje. Ich počet medziročne poklesol v najväčšej kategórií piva a radlerov, kde tvorí v rámci typov balenia sklo viac ako štvrtinu predaných kusov. Mierny nárast zaznamenalo sklo v džúsoch a sirupoch, kde je však podiel sklenených balení oveľa nižší ako pri pive," dodala Magicová.
Viac k témam: plastové tašky, plasty, zálohovanie plastových fliaš, Zväz obchodu SRZdroj: Webnoviny.sk - Obchodníci sa pripravujú na zákaz jednorazových plastov a zálohovanie obalov na nápoje © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Potrebujete licenciu na výkon finančného sprostredkovania ?
Rýchlosťou blesku vám poskytneme odborné a komplexné služby.
logo
Prečítajte si tiež:
16.6.2019 Správy

Ceny ropy stúpli pre neistotu po požiaroch na tankeroch Hormuzskom prielive

16.6.2019 Správy

Energetici investovali státisíce eur na výmenu stĺpov, pri ich osadení pomáhal aj vrtuľník

16.6.2019 Správy

Finančnej správe schválili nový projekt proti kyberútokom, odborníci ho však neodporúčajú

16.6.2019 Správy

Foto: Na Sibíri objavili perfektne zachovanú hlavu vlka z doby ľadovej, objav označili za unikátny

16.6.2019 Správy

Policajt so 41-ročnou ženou neprežili po páde do studne, podľa hasičov boli v nedýchateľnom prostredí

16.6.2019 Správy

Počet otcov poberajúcich materskú dávku prudko stúpa, ale Sociálna poisťovňa ju niektorým neuznala

16.6.2019 Správy

Pristátie na Mesiaci či chemtrails, generácia Y podľa prieskumu konšpiráciám skôr neverí

16.6.2019 Správy

Slovenskí motoristi by mohli tankovať lacnejšie, analytička predpokladá ďalšie znižovanie cien

16.6.2019 Správy

Viac ako sto Slovákov využilo príspevok na presťahovanie, podnikatelia to označili za fiasko

16.6.2019 Správy

Zamestnanci dostanú stravné lístky s vyššou hodnotou, do platnosti vstúpi nové opatrenie

16.6.2019 Správy

Únia miest Slovenska nie je podľa Rybníčka proti nikomu a počíta so spoluprácou so ZMOS

15.6.2019 Správy

Turecké lietadlo sa po vyčíňaní muža muselo vrátiť do Istanbulu, cestujúci kričali od strachu

14.6.2019 Ján Beracka

Slovensko má málo ambiciózne rozpočtové ciele, ani tie zrejme nesplní

Slovensko nemá dostatočne ambiciózne rozpočtové ciele na dosiahnutie dlhodobo udržateľných financií. Upozorňuje na to Rada pre ...

13.6.2019 Ján Beracka

Na odhaľovanie podvodov poisťovne využívajú aj detektívov

Poisťovne na Slovensku každoročne prešetrujú ako možný poistný podvod desaťtisíce poistných udalostí. Najviac podvodov sa objavuje pri ...

12.6.2019 Redakcia FinReport

Daniari by mali odložiť pokuty pre podnikateľov za meškajúcu eKasu

Pokuty pre podnikateľov, ktorí si včas neobstarajú elektronickú registračnú pokladňu, takzvanú eKasu, by sa mali odložiť. Dohodla sa na ...

12.6.2019 Redakcia FinReport

Slovenské banky si budú odkladať viac na horšie časy

Národná banka Slovenska (NBS) chystá ďalšie opatrenia na spomalenie rastu úverov. Centrálna banka navrhuje zvýšenie takzvaného ...

12.6.2019 Redakcia FinReport

Uniqa prevezme havarijné poistky spoločnosti Colonnade Insurance

Spoločnosť Uniqa prevezme poistný kmeň havarijného poistenia od poisťovne Colonnade Insurance S.A. Pre klientov sa z pohľadu podmienok ...

11.6.2019 Ján Beracka

Štát platí v priemere lepšie ako súkromné firmy, priemer kazia platy učiteľov

V slovenskom verejnom sektore sa na Slovensku dá zarobiť lepšie ako v súkromnej firme. Napriek tomu by si dorovnanie platov na úroveň priemeru ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení