Obchodné vojny a clá ohrozujú Slovensko. Aká by mala byť reakcia Únie na americký protekcionizmus?
20.3.2025 (SITA.sk) - Globalizácia a rozmach svetového obchodu priniesli historický nárast bohatstva a kvality života pre mnohých. Avšak obchodné vojny a zvyšovanie bariér ohrozujú podľa Inštitútu finančnej politiky (IFP) ďalší rozvoj. Môže to negatívne ovplyvniť exportne orientované krajiny ako Slovensko.

Zakladatelia klasickej ekonómie, ako Adam Smith a David Ricardo, tvrdili, že medzinárodný obchod prospieva všetkým krajinám, ak sa špecializujú na výrobu produktov, v ktorých majú komparatívnu výhodu. Voľný obchod umožňuje spotrebiteľom nakupovať kvalitnejšie a lacnejšie produkty. To prináša prospech všetkým.
Clá nezvyšujú prosperitu ekonomík
Po Druhej svetovej vojne sa odbúravanie bariér a nárast medzinárodného obchodu zrýchlili, čo prinieslo ekonomický rozmach do mnohých kútov sveta. Slovensko a región V4 pocítili významné benefity z masívnych zahraničných investícií, ktoré zvýšili životnú úroveň.
Napriek tomu podľa inštitútu nie každý benefitoval z voľného obchodu rovnomerne. Otvorenie trhu môže viesť podľa odborníkov k rušeniu existujúcej výroby a regionálnej nezamestnanosti. Stabilný systém opatrení na kompenzáciu zasiahnutých ľudí a regiónov je nevyhnutný pre rast prosperity.
Clo, ako daň na dovoz alebo vývoz, môže podľa IFP chrániť domáci sektor, ale nezvyšuje prosperitu ekonomík. Jednostranné zavedenie cla brzdí rast prosperity a môže viesť k obchodným vojnám, ktoré neprospejú ani jednej strane.
Diplomacia a diverzifikácia exportu
EÚ by mala podľa inštitútu reagovať na protekcionizmus USA diplomaciou a diverzifikáciou exportu. Symbolická reakcia odvetnými clami môže byť podľa IFP menej nákladná ako obchodná vojna. Zníženie bariér v jednotnom trhu EÚ, najmä v obchode so službami, by prinieslo výrazné benefity.
Slovensko, ako malá a otvorená ekonomika, stráca z každého obmedzenia medzinárodného obchodu. V obchodnej vojne strácajú viac tí, ktorí sú viac závislí od exportu. EÚ by mala podľa inštitútu využiť protekcionistické nálady v USA na oslovenie nových obchodných partnerov a uzatváranie nových obchodných zmlúv.
Viac k témam: Clá, Dip, globalizácia, Medzinárodný obchod, Obchodná vojna, protekcionizmus, Voľný obchodZdroj: SITA.sk - Obchodné vojny a clá ohrozujú Slovensko. Aká by mala byť reakcia Únie na americký protekcionizmus? © SITA Všetky práva vyhradené.
© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 2.Otec na materskej: Návod na vybavenie a tipy, ako získať čo najviac peňazí do rodinného rozpočtu
- 3.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 4.Štát zvýši opatrovateľský príspevok o desiatky eur mesačne
- 5.Obchody s ruskými diamantmi dostanú definitívnu stopku