Hľadaj

O vlaky zadarmo je záujem, najviac na týchto linkách

Sita Poslať
image

Bezplatnú prepravu štátnymi vlakmi už tento rok využilo vyše 22 miliónov ľudí.BRATISLAVA 18. novembra (WebNoviny.sk) - Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) zaznamenáva aj v druhom roku fungovania bezplatnej prepravy vlakom zvýšený záujem o jej využívanie.
Ako štátny osobný vlakový dopravca vo štvrtok informoval, za desať mesiacov tohto roka využilo cestovanie zdarma po železnici vyše 22 miliónov osôb, čo predstavuje medziročný nárast bezplatných cestujúcich približne o 10 %. Je to takmer 41 % z celkového počtu 54,7 milióna prepravených cestujúcich od začiatku roka do októbra. V porovnaní s prvým rokom využívania bezplatnej prepravy ZSSK odviezla o 1,5 milióna viac žiakov a študentov a o 500-tisíc viac dôchodcov.
"Je to takmer 41 % zo všetkých cestujúcich vo vlakoch prevádzkovaných na základe zmluvy so štátom. Teší nás veľký záujem o cestovanie vlakmi našej spoločnosti a sme radi, že aj takto môžeme odľahčiť dopravu na cestách. Železnica stále patrí k najbezpečnejšej a najekologickejšej doprave," povedal riaditeľ úseku obchodu ZSSK Karol Martinček. Bezplatná preprava v dotovaných vlakoch funguje dva roky, od 17. novembra 2014.
Odporúčame:

Vlaky zadarmo fungujú dva roky, registráciu má milión ľudí

Nový grafikon aj IC vlaky, železnice predstavili top novinky

Platiaci zákazník sa prepravuje na vzdialenosť v priemere 39 km

ZSSK evidovala k 31. októbru 990 581 platných registrácií osôb na bezplatnú prepravu, z toho 180 127 detí do 15 rokov, 290 372 žiakov a študentov, 40 076 dôchodcov do 62 rokov a 480 006 nad 62 rokov, vrátane sociálnych dôchodcov. Registráciu má aj 31 456 cudzincov, z toho najviac z Českej republiky - 26 645.
V druhom roku bezplatnej prepravy vykonali bezplatní cestujúci takmer 26 miliónov ciest. Takmer o polovicu narástol počet ciest detí do 15 rokov, študenti uskutočnili viac ako 18 miliónov ciest. "Celkovo najväčší záujem je o linku Bratislava - Trnava, Košice - Prešov a Kysucké Nové Mesto - Žilina. Dôchodcovia absolvujú najdlhšie vzdialenosti napríklad na trase Bratislava - Humenné. Študenti najčastejšie využívajú linky vo vzdialenosti 26 km, napríklad Bratislava - Senec," priblížil hovorca ZSSK Tomáš Kováč.
Jeden zaregistrovaný cestujúci realizuje približne 21 ciest, pričom jedna cesta dosahuje dĺžku v priemere 64 km. Je to o 2 km menej ako v prvom roku realizácie bezplatnej prepravy. Platiaci zákazník sa prepravuje na vzdialenosť v priemere 39 km.

Zvýšený záujem o predplatné časové lístky

Od 17. novembra 2014 môžu bezplatne jazdiť vlakmi všetky deti do 15 rokov, všetci študenti denného štúdia do 26 rokov, rovnako aj všetci dôchodcovia, ktorí majú priznaný akýkoľvek dôchodok na základe zákona o sociálnom poistení. Podmienkou využitia je zaregistrovanie do osobitného systému ZSSK a získanie preukazu na bezplatnú dopravu. Bezplatne možno cestovať v regionálnej aj diaľkovej železničnej doprave na území Slovenska, pričom platí povinnosť mať zabezpečený nulový lístok na každú jazdu.
ZSSK aj v tomto roku zaznamenala zvýšený záujem o predplatné časové lístky na dochádzanie vlakmi do práce o 9 %. "Najväčší záujem je o traťové týždenné lístky, nárast je až o 25 %. Traťové časové lístky mesačne využíva približne 45-tisíc osôb. V priemere ľudia do práce cestujú na vzdialenosť 33 km," uviedol Kováč. Najviac využívané sú linky v rámci západného Slovenska - medzi Bratislavou a Trnavou, Galantou a Šaľou. "Na východe Slovenska je zvýšený záujem najmä o linku Košice - Margecany. V okolí Žiliny je to úsek Vrútky - Žilina, Čadca - Žilina, Kysucké Nové Mesto - Žilina," dodal hovorca.
Na základe rozhodnutia vlády od 1. februára 2015 bola zvýšená zľava na traťové predplatné lístky z pôvodných 30 % až 45 % na jednotných 50 % z obyčajného cestovného vo vlakoch objednaných štátom, čo zvýšilo záujem o cestovanie za prácou.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Múdro a spoľahlivo.
Poradíme vám s problematikou
GDPR
General Data Protection Regulation
logo
Prečítajte si tiež:
19.3.2019 Správy

Ak by Maroš Šefčovič vyhral prezidentské voľby na Slovensku, tak sa verejne zriekne imunity

19.3.2019 Správy

Bratislavský kraj chce proti komárom bojovať novou látkou, má malý dopad na životné prostredie

19.3.2019 Financial Report

Brexit bez dohody pripraví slovenskú ekonomiku o milióny eur

Odchod Veľkej Británie z EÚ bez dohody by pre slovenskú ekonomiku znamenal výrazné straty. Najviac by na „tvrdý“ brexit doplatili ...

19.3.2019 Správy

Dolár oslabil oproti jenu aj voči euru, ekonómovia očakávajú nezmenené úrokové sadzby v USA

19.3.2019 Správy

Európska únia plánuje začať prístupové rokovania so Severným Macedónskom

19.3.2019 Správy

Kontrolóri zistili nevýhodnú zmluvu pri prevádzke kompy, v roku 2015 na ňu upozorňovala opozícia

19.3.2019 Ján Beracka

NBS podala trestné oznámenie v súvislosti s kauzou Rapid life

Národná banka Slovenska (NBS) podala v súvislosti s kauzou Rapid Life trestné oznámenie pre podozrenie zo zneužitia právomocí verejného ...

19.3.2019 Správy

Nazarbajev nečakane rezignoval, prezidentom Kazachtanu bol tri desaťročia

19.3.2019 Správy

Nemecko začalo aukciu na frekvencie pre sieť 5G, účasť čínskej Huawei je otázna

19.3.2019 Správy

Nemocnica v Nových Zámkoch otvorila štyri nové ambulancie, plánuje aj zriadenie rodinných izieb

19.3.2019 Správy

Proces so „sátorovcami“ bude pokračovať záverečnými rečami, rozsudok sa neočakáva

19.3.2019 Správy

Pápež František neprijal rezignáciu francúzskeho kardinála, ktorý neoznámil pedofíliu

19.3.2019 Správy

Súd v Haagu vynesie konečný verdikt nad Karadžičom, hrozia mu desiatky rokov vo väzení

19.3.2019 Správy

Vláda zhodnotila akčný plán v okrese Gelnica, na projekty vyčlenila viac ako milión eur

18.3.2019 Redakcia FinReport

Víchrica spred týždňa napáchala stovky škodových udalostí

Počas druhého marcového víkendu sa Slovenskom prehnala víchrica, ktorá spôsobila značné škody. Spoločnosť Allianz – SP eviduje ...

18.3.2019 Ján Beracka

Štáty EÚ sabotujú boj proti praniu špinavých peňazí, hovoria europoslanci

Európsky parlament (EP) vyjadril poľutovanie nad tým, že členské štáty „potopili“ snahu Európskej komisie zaradiť na čiernu listinu ...

15.3.2019 Marek Mittaš

Úspešní manažéri pohyb potrebujú. Toto sú športy vhodné práve pre nich

Vyťaženie je pre manažérov životným štýlom. No bez športu sa fyzická aj mentálna kondícia neregeneruje dostatočne rýchlo. Máme tu pár ...

14.3.2019 Ján Beracka

Mladí chcú pracovať flexibilne

Trávenie pracovného času sa mení, ľudia čoraz viac túžia pracovať flexibilne. Je to trend, do ktorého zamestnávateľov tlačia aj ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení