Hľadaj

O boji proti obchodovaniu s ľuďmi školili aj žiakov, Saková predstavila národnú stratégiu

Sita Poslať
image

BRATISLAVA 24. apríla (WebNoviny.sk) - Zabezpečiť komplexnú a účinnú národnú stratégiu boja proti obchodovaniu s ľuďmi bol hlavný cieľ národného programu v tejto oblasti v rokoch 2015 – 2018.

Školenia pre verejnosť

Medzi najdôležitejšie posuny pri napĺňaní cieľov národného programu patria napríklad školenia zamerané na identifikáciu obchodovania s ľuďmi pre širokú verejnosť, žiakov základných, stredných a vysokých škôl a pre rôzne cieľové skupiny profesionálov či zriadenie pracovnej skupiny na ministerstve vnútra.
Jej účelom sú riešenia problémov v poskytovaní starostlivosti obetiam obchodovania s ľuďmi. K zvyšovaniu povedomia širokej verejnosti o obchodovaní s ľuďmi prispel rezort vnútra kampaňou vo forme letákov aj bilbordov, ktorú zameral na propagáciu boja proti obchodovaniu s ľuďmi, pomáha aj Národná linka pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi 0800 800 818.

Boj proti obchodovaniu s ľuďmi

Vyplýva to zo Správy o plnení úloh z Národného programu boja proti obchodovaniu s ľuďmi 2015 – 2018, ktorú na rokovanie vlády v stredu predložila ministerka vnútra Denisa Saková. Informatívny materiál členovia vlády vzali na vedomie.
Cieľom národného programu bolo zabezpečiť stratégiu boja proti obchodovaniu s ľuďmi, ktorá podporuje rozvoj vzájomného porozumenia a koordinovanej činnosti všetkých zainteresovaných subjektov v rámci eliminácie rizík a predchádzania spáchaniu trestného činu obchodovania s ľuďmi, ako aj pri vytváraní podmienok pre poskytovanie podpory a pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi.
Pritom musela byť rešpektovaná ochrana ich ľudských práv a dôstojnosti so zohľadnením individuálnych potrieb každej osoby. Nemenej dôležitými oblasťami, ktoré národný program pokrýva, je aj efektívne a dôrazné postihovanie páchateľov obchodovania s ľuďmi a budovanie systematických partnerstiev na dosiahnutie cieľov stanovených v národnom programe.

Vznikli kontaktné informačné centrá

Informatívny materiál tak uvádza, že v roku 2017 bol prijatý zákon o obetiach trestných činov a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý okrem iného definuje obeť obchodovania s ľuďmi ako obzvlášť zraniteľnú obeť.
V nadväznosti na zavedenie nových inštitucionálnych rámcov a posilnenia odborných kapacít vznikli kontaktné informačné centrá v každom kraji. Ich cieľom je zabezpečenie prístupu potenciálnych obetí a obetí obchodovania s ľuďmi k relevantným informáciám, ako aj k právnej, psychologickej a sociálnej pomoci.
V spolupráci s ministerstvom spravodlivosti, generálnou prokuratúrou a Slovenskou katolíckou charitou zabezpečilo ministerstvo vnútra vytvorenie a distribúciu jednoduchého informatívneho materiálu o právach obetí obchodovania s ľuďmi v trestnom konaní, ktorá je k dispozícii pre mimovládny sektor a vyšetrovateľov špecializovaného útvaru Policajného zboru s vecnou pôsobnosťou pre trestný čin obchodovania s ľuďmi.

Definovali strategické ciele

Národný akčný plán boja proti obchodovaniu s ľuďmi na roky 2015 až 2018, ktorý tvorí druhú časť národného programu, presne definoval strategické ciele, konkrétne ciele a aktivity, ktoré sa v tomto období mali plniť. Išlo o 71 úloh. Počas sledovaného obdobia 2015 až 2018 ústredné orgány štátnej správy splnili 70 úloh, pričom jednu úlohu čiastočne, konštatuje správa.
Boj proti obchodovaniu s ľuďmi predstavuje jednu z priorít boja proti organizovanej trestnej činnosti nielen pre Slovenskú republiku, ale aj pre medzinárodné organizácie či Európsku úniu.
Národný program boja proti obchodovaniu s ľuďmi na roky 2015 - 2018 bol v poradí štvrtým národným programom schváleným uznesením vlády Slovenskej republiky 4. februára 2015.
Materiál obsahuje podklady, ktoré k správe o plnení úloh z národného programu poskytli relevantné subjekty - ústredné orgány štátnej správy, Medzinárodná organizácia pre migráciu a mimovládne organizácie zastúpené v Expertnej skupine pre oblasť boja proti obchodovaniu s ľuďmi.
Viac k témam: ministerstvo vnútra SR, obchod s bielym mäsom, Polícia SRZdroj: Webnoviny.sk - O boji proti obchodovaniu s ľuďmi školili aj žiakov, Saková predstavila národnú stratégiu © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Potrebujete licenciu na výkon finančného sprostredkovania ?
Rýchlosťou blesku vám poskytneme odborné a komplexné služby.
logo
Prečítajte si tiež:
18.6.2019 Správy

Bratislavský magistrát zverejnil štyroch kandidátov na šéfov mestských podnikov

18.6.2019 Správy

Do súdnej rady pribudli dvaja členovia, vymenovala ich prezidentka Čaputová

18.6.2019 Správy

Japonsko zasiahlo zemetrasenie, úrady vydali varovanie pred cunami

18.6.2019 Správy

Kiska oceňuje, že prezidentka Čaputová potvrdila jeho postoj pri vymenovaní ústavných sudcov

18.6.2019 Správy

Mladý muž sa priznal k podpore terorizmu, odsúdili ho za vyhrážanie sa princovi Harrymu

18.6.2019 Správy

Pavol neplatil výživné na dcéru Veroniku, súd ho poslal na rok do väzenia

18.6.2019 Správy

Policajti pátrali po vrahovi mŕtveho bábätka, išlo však len o bábiku s modrinami v plienke

18.6.2019 Správy

Poslanci schválili návrh záverečného rozpočtu Slovenska, pozitívne ho ovplyvnil hospodársky rast

18.6.2019 Ján Beracka

Slovák je prvýkrát medzi najbohatšími ľuďmi sveta

Najbohatším človekom na planéte je Jeff Bezos, zakladateľ spoločnosti Amazon. Jeho majetok je vo výške 147 miliárd dolárov a pred druhým ...

18.6.2019 Správy

Smerák Tomáš hovorí o zhode, aby voľba kandidátov na sudcov vo štvrtok nebola

18.6.2019 Správy

Trump sa na summite G20 stretne so Si Ťin-pchingom, témou budú zrejme aj americké clá

18.6.2019 Správy

Video: Kancelárka Merkelová bola dehydrovaná, na ceremónii sa celá triasla

18.6.2019 Správy

Zomrel najstarší človek v Európe, Giuseppina Robucci sa dožila 116 rokov a 90 dní

18.6.2019 Redakcia FinReport

Čas na podanie odloženého daňového priznania sa kráti

Na jún si podanie daňového priznania odložilo približne 193-tisíc daňovníkov. Na podanie daňového priznania tak majú tieto osoby ...

17.6.2019 Redakcia FinReport

Záujem o kryptomeny opäť rastie, hodnota bitcoinu stúpa

Virtuálne meny sú stále živé. Hoci má bitcoin za sebou ťažký minulý rok, opäť sa vracia k rastu. Bitcoin rastie spolu s ďalšími ...

14.6.2019 Ján Beracka

Slovensko má málo ambiciózne rozpočtové ciele, ani tie zrejme nesplní

Slovensko nemá dostatočne ambiciózne rozpočtové ciele na dosiahnutie dlhodobo udržateľných financií. Upozorňuje na to Rada pre ...

13.6.2019 Ján Beracka

Na odhaľovanie podvodov poisťovne využívajú aj detektívov

Poisťovne na Slovensku každoročne prešetrujú ako možný poistný podvod desaťtisíce poistných udalostí. Najviac podvodov sa objavuje pri ...

12.6.2019 Redakcia FinReport

Daniari by mali odložiť pokuty pre podnikateľov za meškajúcu eKasu

Pokuty pre podnikateľov, ktorí si včas neobstarajú elektronickú registračnú pokladňu, takzvanú eKasu, by sa mali odložiť. Dohodla sa na ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení