Hľadaj

Niektorí Slováci si zrejme priplatia, väčšina členov Únie miest Slovenska navrhuje zvýšiť dane

Sita Poslať

27.11.2019 (Webnoviny.sk) - Viac ako 95 percent členov Únie miest Slovenska (ÚMS) navrhuje na budúci rok zvyšovanie dane z nehnuteľnosti a poplatkov. Uviedol to v stredu po poslednom tohtoročnom rokovaní prezídia ÚMS v Žiline jej prezident Richard Rybníček.

image

Členovia prezídia sa okrem aktuálnej daňovej problematiky rozprávali aj o novom eurofondovom programovacom období 2021 - 2027, kde podľa Rybníčka bude únia dôrazne žiadať, aby peniaze boli rozdeľované prostredníctvom miest a obcí.
ÚMS pod vedením trenčianskeho primátora už dlhšie avizovala, že po zvýšení nezdaniteľnej časti základu dane, valorizácii platov pedagogických aj nepedagogických pracovníkov, ale aj zvýšení minimálnej mzdy na 580 eur budú samosprávy nútené pristúpiť k zvyšovaniu miestnych daní a poplatkov.

Nevyhnutný krok

„Viac ako 95 percent našich členov navrhuje zvyšovanie dane z nehnuteľností v mestách. Žiaľ, opäť sme museli konštatovať, že nemáme na výber, pretože ak chceme udržať služby v mestách aspoň na takej úrovni ako dnes a chceme dodržať vyrovnané rozpočty, ako nám to vyplýva zo zákona, tak bez tohto kroku by sme to nedokázali,“ vyhlásil Rybníček.
V niektorých mestách už zvýšenie daní mestskí poslanci odhlasovali, nie všade sa však takýto krok stretol s pochopením. Príkladom je Čadca, kde primátorom predložený návrh nezískal dostatočnú podporu v mestskom zastupiteľstve.
„Je to vážna vec, ktorá má tendenciu skĺzať do miestami až nebezpečného populizmu,“ myslí si žilinský primátor Peter Fiabáne, ktorého obhajoba návrhu na daňové zmeny v mestskom zastupiteľstve ešte len čaká.
„Všetci zodpovední primátori musia hľadať podporu už dopredu, a tak k tomu pristupujeme aj v Žiline. Povedal som poslancom jasne, že ak k takémuto nepopulárnemu kroku nepristúpime, tak všetko, čo od nás žiadajú voliči v rámci investícií, dostane stopku,“ dodal Fiabáne.

Ekonomika viditeľne spomaľuje

So svojím žilinským kolegom súhlasil aj Rybníček. „Najhoršie, čo sa môže stať, keď do toho začnú poslanci vnášať politiku a vytĺkať politický kapitál. Ak si dnes v niektorých mestách myslia, že to netreba urobiť a vystačia si so súčasným stavom peňazí, pôjdu cestou zadlžovania, prípadne krátenia bežných výdavkov, tak treba povedať, že ani to im nemusí stačiť a v budúcnosti ich to môže dobehnúť, pretože ekonomika viditeľne spomaľuje,“ skonštatoval prezident ÚMS.
Rybníček ďalej informoval o postoji členov ÚMS k novému programovaciemu obdobiu 2021 - 2027. „V rokovaniach, ktoré tomu budú predchádzať, budeme dôrazne žiadať, aby peniaze boli rozdeľované prostredníctvom miest a v prirodzených mestských regiónoch a nie na centrálnej alebo vyššej regionálnej úrovni. Mestá a obce najlepšie vedia, čo potrebujú a kde peniaze použiť,“ vyhlásil Rybníček.
Únia miest Slovenska je dobrovoľné záujmové združenie miest založené v roku 1994 a jej členskú základňu tvoria veľké a stredné mestá z rôznych regiónov Slovenska. V súčasnosti má 50 členov a sú v nej zastúpené všetky krajské mestá na Slovensku.

Viac k témam: dane
Zdroj: Webnoviny.sk - Niektorí Slováci si zrejme priplatia, väčšina členov Únie miest Slovenska navrhuje zvýšiť dane © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
6.6.2020 Redakcia FinReport

Slovenskú ekonomiku čaká ešte väčší prepad. Oživenie by malo prísť až v treťom kvartáli tohto roku

Negatívne dopady na ekonomiku spôsobené pandémiou nového koronavírusu Slovensko pocíti aj v druhom štvrťroku tohto roku. Slovenský HDP ...

5.6.2020 Správy

Priemerná mzda na Slovensku stúpla na 1086 eur, ale najviac už nezarábajú zamestnanci v IT

5.6.2020 (Webnoviny.sk) - Priemerná nominálna mesačná mzda na Slovensku dosiahla v prvom štvrťroku tohto roka 1 086 eur. Ako ďalej informoval ...

1.6.2020 Správy

Z Fondu vzájomnej pomoci sa ešte nikomu nepomohlo, politici či podnikatelia darovali státisíce eur

31.5.2020 (Webnoviny.sk) - Z Fondu vzájomnej pomoci, ktorého vznik ohlásil na začiatku apríla tohto roka premiér...

30.5.2020 Správy

Životné minimum od júla stúpne, zvýšia sa tým aj viaceré dávky a príspevky

29.5.2020 (Webnoviny.sk) - Sumy životného minima by sa mali od júla zvýšiť o 2,2 %. ...

25.5.2020 Správy

Priemerné platy počas koronakrízy stúpali, v pracovných inzerátoch ponúkali takmer o sto eur viac

25.5.2020 (Webnoviny.sk) - Priemerný plat ponúkaný v pracovných inzerátoch počas pandémie stúpol. Vyplýva to z analýzy portálu ...

23.5.2020 Správy

Slovensko vlani dosiahlo najväčšiu odchýlku od plánovaného rozpočtu za posledných 10 rokov

22.5.2020 (Webnoviny.sk) - Rozpočet verejnej správy Slovenska skončil v minulom roku s ...

23.5.2020 Správy

Minister Heger chce bojovať proti daňovým podvodom, zameria sa aj na úniky cez daňové raje

22.5.2020 (Webnoviny.sk) - Ambíciou novej vlády je minimalizovať daňové podvody. Povedal to po piatkovej návšteve banskobystrického centra ...

17.5.2020 Správy

Ministerstvo práce už rozdalo na pomoc vyše 100 miliónov eur, Krajniak diskutuje o kurzarbeite

16.5.2020 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo práce, ...

16.5.2020 Zdroj: Saxo bank

Ceny akcií sú opäť na nezdravých úrovniach ako v minulom roku

Akciové trhy sa po niekoľkých stratových dňoch vrátil opäť k rastu. Index S&P 500 je tak zhruba na rovnakej úrovni ako v tomto období ...

14.5.2020 zdroj: J&TBanka

Najdôležitejšie udalosti finančných trhov za mesiac apríl

Americké akcie dosiahli v apríli najväčší mesačný rast od roku 1987, pričom sa darilo aj väčšine ostatných akciových indexov po celom ...

14.5.2020 Slovenská sporiteľňa

Slovákom klesli výdavky na bývanie, mesačne naň dávame štvrtinu z výplaty

Priemerná slovenská domácnosť vynaložila za prvé štyri mesiace tohto roka mesačne na bývanie a energie takmer štvrtinu z celkových ...

7.5.2020 Správy

Zmenia sa pravidlá pre povinné poistenie živnostníkov, ktorí neskôr podali daňové priznanie

7.5.2020 (Webnoviny.sk) - Vláda vo štvrtok schválila návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorým sa majú vzhľadom na koronakrízu ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Nová spolupráca dvoch spoločností na poistnom trhu je o digitalizácii
 2. 2.
  Eurolab Lambda tvrdí, že v čase podpisu zmluvy na testy pre štát nemala dlh voči Sociálnej poisťovni
 3. 3.
  Na slovenskom finančnom trhu vzniká niekoľko zaujímavých strategických spojení
 4. 4.
  Niektoré známe značky likvidujú svoje predajne na Slovensku, iné k nám zase prichádzajú
 5. 5.
  Vladimír Pikora: Najlepším receptom na koronakrízu sú pot a slzy, ale ľuďom sa musí oplatiť pracovať