Hľadaj

Niektorí Slováci si zrejme priplatia, väčšina členov Únie miest Slovenska navrhuje zvýšiť dane

Sita Poslať

27.11.2019 (Webnoviny.sk) - Viac ako 95 percent členov Únie miest Slovenska (ÚMS) navrhuje na budúci rok zvyšovanie dane z nehnuteľnosti a poplatkov. Uviedol to v stredu po poslednom tohtoročnom rokovaní prezídia ÚMS v Žiline jej prezident Richard Rybníček.

image

Členovia prezídia sa okrem aktuálnej daňovej problematiky rozprávali aj o novom eurofondovom programovacom období 2021 - 2027, kde podľa Rybníčka bude únia dôrazne žiadať, aby peniaze boli rozdeľované prostredníctvom miest a obcí.
ÚMS pod vedením trenčianskeho primátora už dlhšie avizovala, že po zvýšení nezdaniteľnej časti základu dane, valorizácii platov pedagogických aj nepedagogických pracovníkov, ale aj zvýšení minimálnej mzdy na 580 eur budú samosprávy nútené pristúpiť k zvyšovaniu miestnych daní a poplatkov.

Nevyhnutný krok

„Viac ako 95 percent našich členov navrhuje zvyšovanie dane z nehnuteľností v mestách. Žiaľ, opäť sme museli konštatovať, že nemáme na výber, pretože ak chceme udržať služby v mestách aspoň na takej úrovni ako dnes a chceme dodržať vyrovnané rozpočty, ako nám to vyplýva zo zákona, tak bez tohto kroku by sme to nedokázali,“ vyhlásil Rybníček.
V niektorých mestách už zvýšenie daní mestskí poslanci odhlasovali, nie všade sa však takýto krok stretol s pochopením. Príkladom je Čadca, kde primátorom predložený návrh nezískal dostatočnú podporu v mestskom zastupiteľstve.
„Je to vážna vec, ktorá má tendenciu skĺzať do miestami až nebezpečného populizmu,“ myslí si žilinský primátor Peter Fiabáne, ktorého obhajoba návrhu na daňové zmeny v mestskom zastupiteľstve ešte len čaká.
„Všetci zodpovední primátori musia hľadať podporu už dopredu, a tak k tomu pristupujeme aj v Žiline. Povedal som poslancom jasne, že ak k takémuto nepopulárnemu kroku nepristúpime, tak všetko, čo od nás žiadajú voliči v rámci investícií, dostane stopku,“ dodal Fiabáne.

Ekonomika viditeľne spomaľuje

So svojím žilinským kolegom súhlasil aj Rybníček. „Najhoršie, čo sa môže stať, keď do toho začnú poslanci vnášať politiku a vytĺkať politický kapitál. Ak si dnes v niektorých mestách myslia, že to netreba urobiť a vystačia si so súčasným stavom peňazí, pôjdu cestou zadlžovania, prípadne krátenia bežných výdavkov, tak treba povedať, že ani to im nemusí stačiť a v budúcnosti ich to môže dobehnúť, pretože ekonomika viditeľne spomaľuje,“ skonštatoval prezident ÚMS.
Rybníček ďalej informoval o postoji členov ÚMS k novému programovaciemu obdobiu 2021 - 2027. „V rokovaniach, ktoré tomu budú predchádzať, budeme dôrazne žiadať, aby peniaze boli rozdeľované prostredníctvom miest a v prirodzených mestských regiónoch a nie na centrálnej alebo vyššej regionálnej úrovni. Mestá a obce najlepšie vedia, čo potrebujú a kde peniaze použiť,“ vyhlásil Rybníček.
Únia miest Slovenska je dobrovoľné záujmové združenie miest založené v roku 1994 a jej členskú základňu tvoria veľké a stredné mestá z rôznych regiónov Slovenska. V súčasnosti má 50 členov a sú v nej zastúpené všetky krajské mestá na Slovensku.

Viac k témam: dane
Zdroj: Webnoviny.sk - Niektorí Slováci si zrejme priplatia, väčšina členov Únie miest Slovenska navrhuje zvýšiť dane © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
26.1.2020 Správy

Slovensko v raste počtu turistov vlani lámalo rekordy v rámci celej Európskej únie

25.1.2020 (Webnoviny.sk) - Slovensko bolo vlani v rámci Európskej únie krajinou s ...

26.1.2020 Správy

Nezamestnanosť na Slovensku sa drží pod piatimi percentami, najnižšia je v okrese Trenčín

26.1.2020 (Webnoviny.sk) - Najnižšia miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku bola na konci minulého roka v okrese Trenčín. Z celkového ...

21.1.2020 Správy

Miera nezamestnanosti na Slovensku v decembri minulého roka zostala pod piatimi percentami

20.1.2020 (Webnoviny.sk) - Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v decembri minulého roka stagnovala na úrovni 4,92 %. Zostala tak v ...

15.1.2020 Správy

Verejná správa nesmie minúť viac, ako má schválené. Otázne sú neočakávané výdavky navyše

15.1.2020 (Webnoviny.sk) - Vládny kabinet schválil výdavkové limity na tento rok. V stredu totiž odsúhlasil návrh korekčného mechanizmu, ...

14.1.2020 Správy

Pravidlá osobného bankrotu sa zmenili, zbaviť sa dlhov je možné dvoma spôsobmi

14.1.2020 (Webnoviny.sk) - Osobné bankroty majú od tohto roka nové pravidlá. Od 1. ...

9.1.2020 Správy

Materských a nemocenských dávok vyplatila Sociálna poisťovňa viac, ako v roku 2019 plánovala

9.1.2020 (Webnoviny.sk) - Na vyplácanie nemocenských a materských dávok by mala ...

9.1.2020 Správy

Ako ovplyvnilo prijatie eura ceny na Slovensku? Výrazne zdraželo vzdelávanie aj zdravotníctvo

8.1.2020 (Webnoviny.sk) - Tovary a služby na Slovensku za posledných jedenásť rokov od vstupu krajiny do eurozóny zdraželi o 17,9 %. V praxi to ...

8.1.2020 Dominik Hapl

Slovenská ekonomika v roku 2019

Na začiatku nového roka vždy prichádza obdobie bilancovania a hodnotenia toho, aké úspechy či neúspechy naša ekonomika dosiahla v tom ...

8.1.2020 Správy

Vypočítajte si, kedy by ste mali odísť do dôchodku. Sociálna poisťovňa zverejnila novú kalkulačku

7.1.2020 (Webnoviny.sk) - Sociálna poisťovňa pripravila pre poistencov novú kalkulačku na určenie dôchodkového veku. Nájdu ju na webovej ...

21.12.2019 Správy

Vianočný príspevok dostal viac ako milión dôchodcov, niektorí si prilepšili aj o 200 eur

19.12.2019 (Webnoviny.sk) - Sociálna poisťovňa v týchto dňoch končí s ...

17.12.2019 Správy

Platy na Slovensku stúpli výraznejšie ako priemer Európskej únie

17.12.2019 (Webnoviny.sk) - Celková hodinová cena práce na Slovensku počas júla až septembra medziročne stúpla o 7,4 percenta, čiže ...

17.12.2019 Správy

Sociálna poisťovňa vyplatila viac dôchodkov ako vlani, penzisti v priemere dostávajú 460 eur

16.12.2019 (Webnoviny.sk) - Sociálna poisťovňa vyplácala ku koncu novembra ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Trump navrhuje vytvoriť palestínsky štát, židovské osady by prezident USA prisúdil Izraelu
 2. 2.
  Automobilka PSA pre štrajk autodopravcov zastavila výrobu, komponenty stoja na hraniciach
 3. 3.
  Kotleba sa postaví pred súd, dôvodom sú šeky so sumou 1488 eur
 4. 4.
  Policajtom vulgárne vynadal a spravil si s nimi „selfie“, údajne ide o kandidáta kotlebovcov
 5. 5.
  Nezanechávajme po sebe neporiadok, radšej niečo pekné...