Nezaradení podporujú Budajov návrh zrušenia amnestií, vládny podporia len s podmienkami

BRATISLAVA 20. marca (WebNoviny.sk) - Skupina siedmich nezaradených poslancov NR SR podporuje návrh novely ústavného zákona na zrušenie Mečiarových amnestií, ktorý do parlamentu predložil opozičný poslanec Ján Budaj (OĽaNO-NOVA).
Dve podmienky
Vládny návrh, podľa ktorého by o zrušení amnestií mal v konečnom dôsledku rozhodnúť ústavný súd, podporia nezaradení poslanci len v prípade, ak vládna koalícia splní dve podmienky. Miroslav Beblavý to v pondelok povedal na tlačovej besede za skupinu poslancov, v ktorej je okrem neho aj Viera Dubačová, Katarína Macháčková, Jozef Mihál, Simona Petrík, Zuzana Zimenová a Oto Žarnay.
Odporúčame:Nepremárnime historickú šancu zrušiť Mečiarove amnestie, píše Kiska do parlamentu
Návrh vlády na trvalý mechanizmus zavádzajúci možnosť rušenia amnestií a milostí národnou radou a následným preskúmaním ústavným súdom však považujú siedmi nezaradení poslanci za zbytočne komplikovaný.
Odporúčame:Petíciu za zrušenie Mečiarových amnestií podpísalo už vyše 75 500 ľudí
Prvou podmienkou je legislatívne doriešenie dvojmesačnej lehoty na preskúmanie ústavným súdom tak, aby ÚS SR musel zrušenie amnestie buď anulovať alebo by bolo zrušenie platné. „Predstavitelia vlády svoj návrh síce takto komunikovali, ale text zákona je napísaný nejasne,“ povedal Beblavý.
Vylúčenie predpojatých sudcov
Zásadnou podmienkou opozičných poslancov je podľa Beblavého vylúčenie predpojatých ústavných sudcov v tejto veci. „Predpojatých sudcov je potrebné priamo zákonom vylúčiť z rozhodovania,“ povedal Beblavý s tým, že v spravodlivom procese nemôžu rozhodovať zaujatí sudcovia.
Odporúčame:Opozícia by chcela hlasovanie o amnestiách odložiť a ešte diskutovať
„Podľa platného zákona o zaujatosti rozhoduje samotné plénum ÚS SR a ak je predpojatý väčší počet sudcov, rozhodujú o veci bez ohľadu na svoju zaujatosť,“ povedal
Beblavý dodal, že ak má vláda skutočný záujem amnestie zrušiť, nemôže byť problém sa s nimi dohodnúť a podmienky prijať. „V opačnom prípade bude zrejmé, že návrh vlády je len pasca, ktorá nesmeruje k zrušeniu, ale k finálnemu potvrdeniu Mečiarových amnestií,“ uzavrel Beblavý.
Koalícia po poslednom spoločnom rokovaní predstavila návrh na zrušenie Mečiarových amnestií. Novelizáciou Ústavy Slovenskej republiky dostane Národná rada SR kompetencie trojpätinovou väčšinou zrušiť tieto amnestie.
Ak sa poslanci rozhodnú hlasovaním tieto amnestie zrušiť, podľa návrhu následne musí ústavný súd prešetriť, či bude toto rozhodnutie platné, alebo nie.
Rozhodnutie o platnosti vydá Ústavný súd SR do dvoch mesiacov. Okrem Mečiarových amnestií sa postup bude týkať aj milosti pre syna prezidenta Michala Kováča.
Viac k témam: HZDS Hnutie za demokratické Slovensko, Ján Budaj, jozef mihál, Katarína Macháčková, Mečiarove amnestie, Miroslav Beblavý, Národná rada SR, Oto Žarnay, Simona Petrík, únos Michala Kováča ml., Viera Dubačová, Vladimír Mečiar, Zuzana ZimenováZdroj: Webnoviny.sk - Nezaradení podporujú Budajov návrh zrušenia amnestií, vládny podporia len s podmienkami © SITA Všetky práva vyhradené.
Zdroj a foto: SITA
© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Vojna na Ukrajine

Podujatia

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





- 1.Ukrajina mala zastaviť dodávky ropy cez ropovod Družba, Rusi jej nezaplatili za tranzit
- 2.Na zmenu zdravotnej poisťovne zostávajú necelé dva mesiace. Čo všetko pri tom musíme mať na pamäti?
- 3.Čína systematicky zvyšuje svoj vplyv v Afrike. Západ je znepokojený
- 4.Úrokové sadzby nových hypoték za štyri mesiace stúpli o takmer celé jedno percento
- 5.Slovenskí výrobcovia sú pod tlakom obchodných reťazcov, potravinová sebestačnosť je ohrozená