Hľadaj

Nezamestnanosť sa drží pod piatimi percentami, podľa Richtera si prácu našli najviac znevýhodnení

Sita Poslať

20.12.2019 (Webnoviny.sk) - Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku ku koncu novembra tohto roka oproti októbru klesla o 0,02 percentuálneho bodu na 4,92 %. Medziročne bola miera nezamestnanosti v minulom mesiaci nižšia o 0,17 percentuálneho bodu. Na piatkovej tlačovej besede o tom informoval generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Marián Valentovič.

image

Úrady práce evidovali na konci novembra 135 507 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. V porovnaní s októbrom ide o pokles o 685 ľudí. Medziročne počet uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, klesol o 4 020 osôb.

Nadpriemerná v 30 okresoch

"Som veľmi rád, že v novembri si najviac znevýhodnené skupiny našli zamestnanie," povedal na tlačovej besede minister práce a sociálnych vecí Ján Richter. Podľa neho sa to týka nezamestnaných do 29 rokov, dlhodobo nezamestnaných, aj nezamestnaných vo veku nad 50 rokov. "Tieto skupiny zostanú v užšom sledovaní aj na budúci rok," povedal.
Úlohou rezortu v najbližšom období je, aby sa miera nezamestnanosti aspoň udržala na súčasnej úrovni. "Ambícia je, aby sme rok končili s nezamestnanosťou pod 5 percent," povedal minister práce. Teší ho, že 49 okresov na Slovensku vykazuje mieru nezamestnanosti nižšiu, ako je slovenský priemer. 30 okresov má nezamestnanosť nadpriemernú.
"Z tých tridsiatich okresov do dvadsiatich pravidelne vláda chodí ako do znevýhodnených okresov a prijíma isté opatrenia," tvrdí minister. Upozornil na to, že niektoré z týchto okresov by už nemali figurovať v zozname znevýhodnených okresov, keďže miera nezamestnanosti v nich klesla.
"Možno sa zákon bude musieť doplniť, že čo ďalej, keď to splní svoj účel, či pokračovať, či výnimočne pomáhať týmto okresom alebo ich vyradiť zo znevýhodnených," povedal.

Tri hromadné prepúšťania

V novembri zamestnávatelia podľa ministra nahlásili tri hromadné prepúšťania, v Bratislave, v Starej Ľubovni a v Trnave. "Celkovo bolo cez hromadné prepúšťanie prepustených 25 zamestnancov, ktorí sa dostali do evidencie úradov práce a máme 79 ďalších ohrozených," povedal.
Tieto čísla nepovažuje za vysoké vzhľadom na to, že na Slovensku je veľa voľných pracovných miest. Upozornil na to, že dvaja relatívne veľkí zamestnávatelia avizované hromadné prepúšťania, pri ktorých mali o prácu prísť stovky zamestnancov, zrušili.
"Ide o spracovanie hydinového mäsa v Kežmarku a vo Zvolene," povedal. Od začiatku tohto roka zamestnávatelia podľa neho nahlásili 46 hromadných prepúšťaní, ktorými malo byť ohrozených 5 367 zamestnancov. Päť hromadných prepúšťaní sa podľa neho nakoniec nezrealizovalo, vďaka čomu z pôvodného počtu ohrozených pracovných miest ubudlo 903.

O prácu prišli tisíce ľudí

V tomto roku podľa Richtera prišlo o prácu v rámci hromadných prepúšťaní 2 918 zamestnancov. Medziročne ide podľa neho o nárast o 1 835 prepustených zamestnancov. "Je to istý nárast, ale nie je to taký nárast, ktorý by vzhľadom na trh práce naznačoval nejaké veľké problémy," dodal Richter.
Miera nezamestnanosti na Slovensku by mala v závere tohto roka stagnovať. Pre agentúru SITA to uviedla analytička Poštovej banky Lucia Dovalová. Stagnáciu miery nezamestnanosti očakáva dovtedy, kým sa neeliminujú externé riziká, akými sú obchodný spor USA a Číny a blížiaci sa brexit.
"Aj spomalenie nemeckej ekonomiky je stále prítomné, aj keď v treťom kvartáli tesne obišlo recesiu, ktorá bola trhmi očakávaná," povedala. Mierne „oživenie“ nemeckého hrubého domáceho produktu podľa analytičky vyvolalo na trhoch optimizmus.
"Keďže Nemecko je naším významným, resp. najdôležitejším obchodným partnerom, to ako sa darí nám, do veľkej miery závisí od toho, ako sa darí nášmu hlavnému obchodnému partnerovi," upozornila.

Rekordne nízke úrovne

Ako dodala, miera nezamestnanosti na Slovensku je na rekordne nízkych úrovniach, jej ďalší pokles je limitovaný možnosťami nášho hospodárstva a štruktúrou nezamestnaných.
Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu, a to vrátane ľudí na "péenke" alebo na absolventskej praxi, dosiahla minulý mesiac 6,01 %. Medzimesačne to znamenalo pokles o 0,03 percentuálneho bodu, medziročne to bolo menej o 0,26 percentuálneho bodu.
Celkový počet evidovaných uchádzačov o prácu predstavoval na konci novembra tohto roka 165 562 osôb. Medzimesačne to bol pokles o 740 osôb, v porovnaní s novembrom vlaňajška je to menej o 6 309 ľudí.

Viac k témam: nezamestnanosť v SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Nezamestnanosť sa drží pod piatimi percentami, podľa Richtera si prácu našli najviac znevýhodnení © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.

Múdro a spoľahlivo.
Poradíme vám s problematikou
GDPR
General Data Protection Regulation

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
8.4.2020 Správy

BILLA spolu so svojimi dodávateľmi venovala seniorom z Bratislavského kraja potravinové balíčky

8.4.2020 (Webnoviny.sk) - Spoločnosť BILLA pomáha z dôvodu súčasnej epidemiologickej situácie tej najzraniteľnejšej a najohrozenejšej ...

8.4.2020 Zuzana Mecková

Desať tipov, ako efektívne pracovať z domu

Zamestnanci mnohých firiem na celom svete pracujú z domu, aby čo najviac zabránili šíreniu koronavírusu. Home office je riešenie, ktoré ...

8.4.2020 Správy

Dôchodci, pozor. Sociálna poisťovňa zmenila výplatný termín penzií

8.4.2020 (Webnoviny.sk) - Počas veľkonočných sviatkov sa menia niektoré výplatné termíny dôchodkov. Týka sa to tých penzistov, ktorí ...

8.4.2020 Správy

Koronavírus rozdelil Európsku úniu: Taliansko chce využiť všetku ekonomickú silu, ale Nemecko je proti

8.4.2020 (Webnoviny.sk) - Ministri financií 19-člennej eurozóny prerušili rokovania o tom, ako čo najlepšie reagovať na škody spôsobené ...

8.4.2020 Správy

Košice pomáhajú najzraniteľnejším počas sviatkov, penzisti dostanú informačné balíčky s poskytovanými službami

8.4.2020 (Webnoviny.sk) - Mesto Košice začína oddnes s distribúciou balíčkov do ...

8.4.2020 Správy

Mobilné dáta sa musia aj počas koronakrízy využívať s pravidlami Európskej únie

8.4.2020 (Webnoviny.sk) - Využívanie mobilných dát s cieľom zmapovať šírenie ochorenia COVID-19 musí byť v súlade s pravidlami ...

8.4.2020 Správy

Nitra pristúpila k zmrazovaniu výdavkov, mesto funguje v krízovom režime

8.4.2020 (Webnoviny.sk) - Mesto Nitra môže v tomto roku v súvislosti s koronavírusom ...

8.4.2020 Správy

Tieto veľkonočné sviatky ľuďom umožnia pochopiť ich podstatu a odkaz, vyhlásil Matovič

8.4.2020 (Webnoviny.sk) - Predseda vlády Igor Matovič (...

8.4.2020 Správy

„Syn Božej hlavy“ spojil koronavírus a 5G siete, youtube bude mazať konšpirácie

8.4.2020 (Webnoviny.sk) - Služba YouTube odstráni všetky videá týkajúce sa konšpiračnej teórie, podľa ktorej 5G siete súvisia so ...

7.4.2020 Magdaléna Švančarková

Bez zmluvy s poisťovňou Dôvera je 1 800 ambulancií

Bez zmluvy so zdravotnou poisťovňou Dôvera je aktuálne 1 800 ambulancií. Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) a Dôvera už minulý ...

7.4.2020 Správy

Covid-19 zabil v New Yorku viac ľudí ako teroristický útok z roku 2001, hlásia najvyšší nárast obetí

7.4.2020 (Webnoviny.sk) - V americkom štáte New York zomrelo za uplynulých 24 hodín 731 pacientov s koronavírusom. Je to najvyšší denný ...

7.4.2020 Správy

Korčok si od Sulíka prevezme ministerstvo zahraničných vecí, doteraz bol v karanténe

7.4.2020 (Webnoviny.sk) - Ivan Korčok (nom. ...

7.4.2020 Správy

Minister dopravy Doležal chce zmenu zákona o zájazdoch, služby by sa mali dať odložiť

7.4.2020 (Webnoviny.sk) - Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (...

7.4.2020 Správy

RTVS má zvážiť investigatívne relácie, Rezník vysvetľoval zastavené príspevky o Dankovi

7.4.2020 (Webnoviny.sk) - Parlamentný výbor pre kultúru a médiá dnes zaviazal generálneho riaditeľa RTVS ...

6.4.2020 Marek Mittaš

Zmeny v daniach z príjmov od roku 2020 sa dotknú najmä menších podnikateľov

Mnoho podnikateľov vďaka novele zákona o dani z príjmov čaká zmeny k lepšiemu. Polepšia si najmä ...

5.4.2020 Redakcia FinReport

Žiadosti zamestnávateľov a SZČO o príspevok štátu začínajú od pondelka

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak predstavil v nedeľu priebeh žiadosti o príspevok pre zamestnávateľov a SZČO. V ...

4.4.2020 Marek Mittaš

Investovaniu nedôverujeme, podielové fondy sú však ziskové

Podielové fondy predstavujú pre bežného človeka najjednoduchší a najlacnejší spôsob, ako si siahnuť na svet finančných trhov. Mnoho ...

4.4.2020 Zuzana Mecková

Normálne by zmena limitu bezkontaktných platieb trvala polroka, teraz sa zvýši za týždeň

Platba kartou je vzhľadom na epidémiu koronavírusu v súčasnosti na dennom poriadku. Vláda SR oznámila, že súčasťou druhej pomoci ľuďom v ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Žiadosti zamestnávateľov a SZČO o príspevok štátu začínajú od pondelka
 2. 2.
  Ako a kedy sa dostanú zamestnávatelia a SZČO k príspevkom od štátu
 3. 3.
  Fabrika v Partizánskom vyrobila už 150 000 rúšok, garantuje dodanie kuriérovi do 24 hodín
 4. 4.
  Kaviareň prišla o 70 percent tržieb, prežíva vďaka finančným rezervám a predaju cez okienko
 5. 5.
  Banky podporili odklad splátok úverov až na 9 mesiacov, dlžníkov v registri uvádzať nebudú