Neonacistka je podozrivá z deviatich vrážd cudzincov a policajtky, jej súd sa chýli ku koncu

BERLÍN 25. júla (WebNoviny.sk) - V Nemecku sa v utorok začala záverečná fáza súdneho procesu s nemeckou neonacistkou podozrivou z desiatich vrážd. Beate Zschäpe sa mala podieľať na vraždách ôsmich Turkov, jedného Gréka a policajtky, za ktorými stála krajine pravicová teroristická organizácia Národno-socialistické podzemie (NSU). Zschäpe mala byť jednou z troch kľúčových členov organizácie, hoci pred rokom to začala popierať.
Ideová vodkyňa organizácie
Ďalší dvaja členovia "jadra" skupiny, Uwe Mundlos a Uwe Bönnhardt, sú už mŕtvi. Zschäpe spolu s Mundlosom a Bönnhardtom mali stáť okrem desiatich vrážd aj za bombovými útokmi v Kolíne nad Rýnom v rokoch 2001 a 2004 a za štrnástimi bankovými lúpežami.
Odporúčame:Váhostav sa ide súdiť s Úradom pre verejné obstarávanie, nesúhlasí s pokutou
Zschäpe, ktorá počas súdneho procesu trvajúceho už od roku 2013 najskôr viac ako dva roky odmietala vypovedať, pred vyše rokom uviedla, že sa na zločinoch NSU nepodieľala. Podľa viacerých svedkov však bola naopak ideovou vodkyňou organizácie.
Sami spôsobili požiar
Mundlos a Bönnhardt zahynuli v plameňoch pri požiari karavanu, ktorý podľa polície sami zapálili, keď ich policajti vystopovali po ich poslednej bankovej lúpeži v roku 2011. V rovnaký deň zhorel aj dom v Zwickau, v ktorom všetci traja členovia jadra NSU žili pod falošnými identitami, pričom z jeho podpálenia je podozrivá práve Zschäpe.
Súčasťou súdneho procesu bolo doteraz okrem iného vypočutie 815 svedkov a 42 expertov. Samotné vznesenie obvinení zo strany žalobcu, ktoré sa začína v utorok, by mala trvať niekoľko dní. Záverečné vystúpenie obhajoby by malo prísť na rad až v septembri.
Viac k témam: neonacizmus, súd, vraždaZdroj: Webnoviny.sk - Neonacistka je podozrivá z deviatich vrážd cudzincov a policajtky, jej súd sa chýli ku koncu © SITA Všetky práva vyhradené.
Zdroj a foto: SITA
© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 2.Záujem o elektromobily rastie, poisťovne preto prichádzajú s vylepšeným poistným krytím
- 3.Podiel Slovákov pracujúcich z domu poklesol vlani na 13,1 %. Má home office perspektívu?
- 4.Slovenská sporiteľňa a Prima banka prinášajú nové hypotéky so zvýšenými úrokovými sadzbami
- 5.Rodičovský dôchodok dostane ďalších 23-tisíc seniorov