Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Najlepšie ekonomické hodnotenie za rok 2016 dosiahli samosprávy v Bratislavskom kraji a v okresoch Bratislava V a Partizánske

Správy Sita Poslať
Najlepšie ekonomické hodnotenie za rok 2016 dosiahli samosprávy v Bratislavskom kraji a v okresoch Bratislava V a Partizánske

BRATISLAVA 20. júla 2017 (WBN/PR) - Viac ako 90 % samospráv s akceptovateľnou mierou veriteľského rizika je v jedenástich okresoch.
CRIF – Slovak Credit Bureau, s. r. o., ktorý analyzuje hospodárenie slovenských municipalít už od roku 2007, opätovne hodnotil ich bonitu prostredníctvom modelu i-rating, tentokrát za rok 2016. Výsledkom hodnotenia je pridelenie jedného z ôsmych ratingových stupňov (A, B+, B, B-, C+, C, C-, D) jednotlivým samosprávam na základe vyhodnotenia miery veriteľského rizika. „Podmienkou pridelenia ratingového stupňa sú údaje za trojročné obdobie, preto bol za rok 2016 príslušný ratingový stupeň pridelený 2 898 samosprávam z celkového počtu 2 927, čo predstavuje 99,01 %. Najvyšší stupeň A, t. j. nulové riziko nesplácania záväzkov v budúcnosti, dosiahlo 4,31 % samospráv, naopak najhoršie hodnotenie D dostali tri samosprávy, ktoré boli počas roka 2016 v nútenej správe: Martin, Ladomirová a mestská časť Bratislava – Devín, ktorá sa v nútenej správe nachádza už od roku 2005,“ uviedla Jana Marková, hlavná analytička CRIF – Slovak Credit Bureau (ďalej len CRIF SK). Najvyšší podiel (39,44 %) majú samosprávy s nízkym veriteľským rizikom (stupeň B-). Bratislava hlavné mesto a Mesto Košice majú pridelené stredné riziko (stupeň C+).
„Dobré výsledky hospodárenia samospráv a nimi zriadených rozpočtových organizácií za rok 2016 prispeli k tomu, že až 68,46  %,  t. j. 1 984 ich bolo zaradených medzi také, pri ktorých hrozí od nulového po nízke riziko neuhrádzania svojich záväzkov (stupne A až B-). Najlepšie obstáli samosprávy v Bratislavskom kraji, v ktorom do tejto skupiny patrí až 82,56 % z nich a naopak najmenej (61,34 %) ich je v Nitrianskom kraji,“ vysvetľuje Jana Marková.
Zo 79 okresov má najväčší podiel samospráv bez rizika okres Bratislava V (25 %) a Partizánske (22,73 %), takmer bez rizika okres Košice III (50 %) a takmer bez rizika je aj Bratislava I (Staré mesto). Najviac samospráv s veľmi nízkym rizikom je v okrese Turčianske Teplice (65,38 %) a s nízkym rizikom v okrese Košice IV (83,33 %). Naopak najvyšší podiel samospráv s vysokým rizikom je v okresoch Medzilaborce (21,74 %) a Banská Štiavnica (21,43 %).
Všetky samosprávy v okresoch Košice I, II, III,  IV a Bratislava I (Staré mesto) patria do skupiny takmer bezrizikových alebo veľmi nízko, resp. nízko rizikových samospráv. Viac ako 90 % ich je v okresoch Turčianske Teplice (96,15 %), Zvolen (96,00 %), Námestovo (95,83 %), Banská Bystrica (92,86 %), Partizánske (90,91 %) a Martin (90,70 %). Naopak najmenší podiel, iba 26,09 %, je takýchto samospráv v okrese Medzilaborce.

Bonita samospráv v SR za rok 2016: Až 68,46 % samospráv s nulovým alebo nízkym rizikom neuhrádzania svojich záväzkov

Každý z ôsmych ratingových stupňov (A, B+, B, B-, C+, C, C-, D) pridelený samosprávam vyjadruje mieru veriteľského rizika. Stupeň A vyjadruje nulové riziko nesplácania záväzkov v budúcnosti, postupne sa miera veriteľského rizika zvyšuje až po veľké riziko vyjadrené stupňom C-. Stupeň D je priradený municipalitám v nútenej správe - v roku 2016 boli tri: Martin, Ladomirová a mestská časť Bratislava – Devín, ktorá sa v nútenej správe nachádza už od roku 2005. Celý systém je nastavený tak, aby bol splnený predpoklad Gaussovho rozdelenia ratingovej stupnice v rámci súboru iRatingov všetkých municipalít na Slovensku, ktoré predložili finančné údaje.
„Dobré výsledky hospodárenia samospráv a nimi zriadených rozpočtových organizácií za rok 2016 prispeli k tomu, že až 68,46 %, t. j. 1 984 z 2 898 hodnotených municipalít bolo zaradených medzi také, pri ktorých hrozí od nulového po nízke riziko neuhrádzania svojich záväzkov (stupne A až B-),“ vysvetľuje Jana Marková. Najvyšší podiel (39,44 %) majú samosprávy s nízkym veriteľským rizikom (stupeň B-), najnižší podiel (4,31 %) majú samosprávy bez rizika (stupeň A) a tri samosprávy v nútenej správe (stupeň D) tvoria 0,10 %.

Bonita samospráv za rok 2016 podľa krajov: Najmenej rizikové sú samosprávy v Bratislavskom kraji

Miera veriteľského rizika municipalít v jednotlivých krajoch je odlišná, preto sú výsledkom hodnotenia aj ich rozdielne percentuálne podiely za samosprávy v jednotlivých krajoch podľa pridelených ratingových stupňov (tabuľka č. 1). Osobitne boli hodnotené Bratislava hlavné mesto a Mesto Košice, ktoré sú stredne rizikové (stupeň C+).

 

Najväčší podiel samospráv bez rizika (stupeň A) vo výške 9,30 %, takmer bez rizika (stupeň B+) vo výške 26,74 % a s nízkym rizikom (stupeň B-) vo výške 45,35 % dosiahli samosprávy v Bratislavskom kraji. Najviac samospráv s veľmi nízkym rizikom (stupeň B) je v Banskobystrickom kraji (23,29 %), so stredným rizikom (stupeň C+) v Trnavskom kraji (27,42 %), s vyšším rizikom (stupeň C) v Prešovskom kraji (14,70 %) a s vysokým rizikom (stupeň C-) v Košickom kraji

(6,96 %).
Najmenší podiel samospráv bez rizika (3,33 %) a s nízky rizikom (37,12 %) je v Prešovskom kraji, takmer bez rizika (6,26 %) a so stredným rizikom (9,59 %) v Banskobystrickom kraji, s vyšším rizikom (2,23 %) v Žilinskom kraji. Najmenej samospráv s veľmi nízkym rizikom (1,16 %) a vysokým rizikom (1,16 %) má  Bratislavský kraj, v ktorom nie je ani jedna samospráva s vyšším rizikom.
„Najlepšie hodnotenie od nulového po nízke riziko nesplácania záväzkov (A až B-) dosiahli samosprávy v Bratislavskom kraji, v ktorom do tejto skupiny patrí 82,56 % z nich a naopak najmenej (61,34 %) ich je v Nitrianskom kraji,“ dopĺňa Jana Marková. Viac ako 70 % bezrizikových alebo iba nízko rizikových samospráv je v Žilinskom kraji (78,66 %), v Banskobystrickom kraji (72,21 %) a v Trenčianskom kraji (71,79 %).
Sýtosťou farby kraja sú na obrázku č. 1. zobrazené podiely samospráv v krajoch podľa ratingových stupňov A až B- a v kruhoch aj podiely samospráv v krajoch podľa všetkých ôsmych ratingových stupňov.

 

Bonita samospráv za rok 2016 podľa okresov: Bratislava V a Partizánske s najväčším podielom samospráv bez rizika

„Zo 79 okresov má najväčší podiel samospráv bez rizika okres Bratislava V (25 %) a Partizánske (22,73 %), takmer bez rizika okres Košice III (50 %) a takmer bez rizika je aj Bratislava I (Staré mesto). Najviac samospráv s veľmi nízkym rizikom je v okrese Turčianske Teplice (65,38 %) a s nízkym rizikom v okrese Košice IV (83,33 %),“ hovorí Jana Marková.
Naopak v okrese Kysucké Nové Mesto (57,14 %) a v Trenčianskom okrese (54,05 %) je najviac samospráv so stredným rizikom, v okrese Medzilaborce je ich najviac s vyšším rizikom (47,83 %) a s vysokým rizikom v okrese Medzilaborce (21,74 %) a v okrese Banská Štiavnica (21,43 %).

Všetky samosprávy v okresoch Košice I, II, III,  IV a Bratislava I (Staré mesto) patria do skupiny takmer bezrizikových alebo veľmi nízko, resp. nízko rizikových samospráv. Viac ako 90 % ich je v okresoch Turčianske Teplice (96,15 %), Zvolen (96,00 %), Námestovo (95,83 %), Banská Bystrica (92,86 %), Partizánske (90,91 %) a Martin (90,70 %). Naopak najmenší podiel, iba

26,09 %, je takýchto samospráv v okrese Medzilaborce.
Sýtosťou farby okresu sú na obrázku č. 2. zobrazené podiely samospráv v okresoch podľa ratingových stupňov A až B- a v kruhoch aj podiely samospráv v okresoch podľa všetkých ôsmych ratingových stupňov. Osobitne sú zobrazené bratislavské a košické okresy.

 

O spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau, s. r. o.:
Spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau zabezpečuje na Slovensku prevádzku slovenských úverových registrov, bankového a nebankového, prostredníctvom ktorých si banky a stavebné sporiteľne, resp. leasingové a splátkové spoločnosti overujú bonitu a schopnosť svojich klientov splácať budúce záväzky. Obom registrom CRIF – Slovak Credit Bureau zabezpečuje technický servis a služby klientskych centier. Spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau je prevádzkovateľom významného informačného portálu Cribis Univerzálny register obsahujúceho komplexné informácie o všetkých subjektoch na Slovensku, vrátane informácií o ich platobnej disciplíne. Na Slovensku je zastúpená aj divízia CRIF Collection Services, ktorá sa komplexne venuje problematike vymáhania nesplatených pohľadávok mimosúdnou a súdnou cestou.
Spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau bola založená v máji 2004, jej jediným akcionárom je medzinárodná skupina CRIF, ktorá je štvrtý najväčší prevádzkovateľ úverových registrov a systémov pre podporu úverového rozhodovania na svete.
Profil skupiny CRIF:
CRIF je globálna spoločnosť špecializujúca sa na oblasť rozvoja a riadenia úverového reportingu, obchodných informácií a systémov pre podporu rozhodovania. Bola založená v roku 1988 v talianskej Bologni. Dnes pôsobí na štyroch kontinentoch, a to v Európe, Amerike, Afrike a v Ázii, kde poskytuje svoje služby viac ako 2 400 bankovým a finančným inštitúciám. CRIF je vedúcou spoločnosťou v kontinentálnej Európe v oblasti úverových bankových služieb a je jedným z najväčších poskytovateľov medzinárodných integrovaných služieb pre riadenie obchodných a podnikateľských rizík či efektívne riadenie úverov a pre marketingové rozhodnutia. Patrí tiež k najväčším spoločnostiam, ktoré celosvetovo ponúka systémy pre podporu úverového rozhodovania.

Ďalšie informácie www.crif.sk, www.crif.com

Viac k témam: samosprávne kraje, Slovak Credit BureauZdroj: Webnoviny.sk - Najlepšie ekonomické hodnotenie za rok 2016 dosiahli samosprávy v Bratislavskom kraji a v okresoch Bratislava V a Partizánske © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.

logo
Prečítajte si tiež:
24.4.2024 Správy

Danko chce zákonom o mimovládkach zistiť, kto je súper vlády. Očakáva schválenie svojich návrhov (video)

24.4.2024 (SITA.sk) - Slovenská národná strana (SNS) očakáva schválenie svojich predkladaných návrhov týkajúcich sa rekreačných poukazov ...

24.4.2024 Redakcia FinReport

Do fondov EÚ sme za dve desaťročia vložili 13,1 miliardy eur, no získali sme takmer 25 miliárd

Slovenská republika je od roku 2004, teda už dve desaťročia, členom Európskej únie. Počas tohto obdobia sme do spoločného uniálneho ...

24.4.2024 Správy

Fico si chce posvietiť na spôsob prideľovania spisov v kauzách, vo viacerých rozhodoval sudca Kliment (video)

24.4.2024 (SITA.sk) - Ministerstvo spravodlivosti SR chce prešetriť spôsob, akým spôsobom prideľoval systém na Najvyššom súde (NS) SR spisy ...

24.4.2024 Roland Régely

Home office alebo hybridná práca? Banky na Slovensku preferujú skôr druhú možnosť

Slovenská sporiteľňa nedávno oznámila, že jej call centrum bude kompletne pracovať z domu. Najväčšia slovenská banka to odôvodnila ...

24.4.2024 Redakcia FinReport

Novela zákona o ochrane spotrebiteľa pomôže nakupujúcim aj obchodníkom

Ďalšia novela zákona o ochrane spotrebiteľa je na svete. Schválili ju poslanci parlamentu a platiť začne od 1. júla tohto roku. Hlavným ...

24.4.2024 Správy

Pravoslávneho kňaza, ktorý viedol spomienkový obrad za Alexeja Navaľného, suspendovali a preložili do iného kostola

24.4.2024 (SITA.sk) - Ruská pravoslávna cirkev na tri roky suspendovala kňaza, ktorý viedol spomienkový obrad za zosnulého ruského ...

24.4.2024 Správy

Prezident USA Biden svojím podpisom potvrdil vojenskú pomoc Ukrajine, Izraelu a Taiwanu

24.4.2024 (SITA.sk) - Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o vojenskej pomoci Ukrajine, Izraelu a Taiwanu v celkovej sume 95 ...

24.4.2024 Robert Juriš

Prečo je pri umelej inteligencii potrebné vnímať nielen vysoké tržby, ale aj možné riziká

Spoločnosť OpenAI je jednou z firiem, ktorej sa vlani podarilo urobiť takzvanú dieru do sveta. Na báze umelej inteligencie vyvinula chatbot ...

24.4.2024 Martin Jamnický

Pri investovaní si dávajte pozor na neuveriteľne výhodné ponuky aj na falošné garancie

Investičné podvody najčastejšie cielia na finančne menej zdatných občanov. Ich najčastejším príznakom je snaha o rýchle a extrémne ...

24.4.2024 Správy

Pri pobreží Tuniska našli devätnásť mŕtvych tiel migrantov

24.4.2024 (SITA.sk) - Telá devätnástich migrantov našli pri pobreží Tuniska, ktoré je jedným z hlavných východiskových bodov pre tých, ...

24.4.2024 Správy

Progresívci sa pre schválené zmeny v RTVS oblečú do čiernej, plánujú sa obrátiť aj na Ústavný súd (video)

24.4.2024 (SITA.sk) - Progresívne Slovensko (PS) je v súvislosti so schválenými zmenami v RTVS pripravené obrátiť sa na Ústavný súd SR a po ...

24.4.2024 Správy

SaS: Zákon o strategických investíciách a verejnom obstarávaní sú nebezpečné, na ich dôsledky doplatíme všetci (video)

24.4.2024 (SITA.sk) - Strana Sloboda a Solidarita (SaS) upozornila na riziká parlamentom schváleného zákona o strategických investíciách a ...

24.4.2024 Správy

Smernica o práci pre digitálne platformy by na Slovensku mohla znížiť čisté príjmy, vyhlásil Mihál

24.4.2024 (SITA.sk) - Slovenský europoslanec Jozef Mihál priznal, že nebol zástancom novej smernice Európskeho parlamentu o zlepšení ...

24.4.2024 Správy

Veľký prieskum: Slováci podporujú prechod fajčiarov na menej škodlivé produkty

24.4.2024 (SITA.sk) - Obyvatelia únie nesúhlasia s európskou politikou v oblasti tabaku. Brusel by mal podľa nich upustiť od nereálnych ...

24.4.2024 Správy

Vláda urobí z RTVS dezinformačné médium šíriace propagandu, tvrdí Gröhling. Navrhovaný zákon patrí do obdobia tvrdej totality

24.4.2024 (SITA.sk) - Vláda urobí z Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) dezinformačné médium, ktoré bude šíriť provládnu a neskôr ...

24.4.2024 Správy

Značka Ayvens vstúpila už aj na slovenský trh. Stáva sa najväčším hráčom na trhu udržateľnej mobility

24.4.2024 (SITA.sk) - Slovensko sa stalo jedenástou krajinou z celkového počtu 42 krajín, v ktorej sa spustila komunikácia novej značky Ayvens. ...

24.4.2024 Redakcia FinReport

mBank menila úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov

Zvyšovanie úrokových sadzieb hypotekárnych úverov sa v roku 2024 prakticky zastavilo. Na začiatku roka síce tri spomedzi bánk pôsobiacich na ...

24.4.2024 Správy

Šéf Najvyššieho súdu sa rázne ohradil voči tvrdeniam Fica o odmietnutí súčinnosti pri bleskovej kontrole z ministerstva

24.4.2024 (SITA.sk) - Predseda Najvyššieho súdu (NS) SR Ján Šikuta sa razantne ohradil voči tomu, že by najvyšší súd odmietal akúkoľvek ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay