Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Najlepšie ekonomické hodnotenie za rok 2016 dosiahli samosprávy v Bratislavskom kraji a v okresoch Bratislava V a Partizánske

Správy Sita
SK
EN
Poslať
image

BRATISLAVA 20. júla 2017 (WBN/PR) - Viac ako 90 % samospráv s akceptovateľnou mierou veriteľského rizika je v jedenástich okresoch.
CRIF – Slovak Credit Bureau, s. r. o., ktorý analyzuje hospodárenie slovenských municipalít už od roku 2007, opätovne hodnotil ich bonitu prostredníctvom modelu i-rating, tentokrát za rok 2016. Výsledkom hodnotenia je pridelenie jedného z ôsmych ratingových stupňov (A, B+, B, B-, C+, C, C-, D) jednotlivým samosprávam na základe vyhodnotenia miery veriteľského rizika. „Podmienkou pridelenia ratingového stupňa sú údaje za trojročné obdobie, preto bol za rok 2016 príslušný ratingový stupeň pridelený 2 898 samosprávam z celkového počtu 2 927, čo predstavuje 99,01 %. Najvyšší stupeň A, t. j. nulové riziko nesplácania záväzkov v budúcnosti, dosiahlo 4,31 % samospráv, naopak najhoršie hodnotenie D dostali tri samosprávy, ktoré boli počas roka 2016 v nútenej správe: Martin, Ladomirová a mestská časť Bratislava – Devín, ktorá sa v nútenej správe nachádza už od roku 2005,“ uviedla Jana Marková, hlavná analytička CRIF – Slovak Credit Bureau (ďalej len CRIF SK). Najvyšší podiel (39,44 %) majú samosprávy s nízkym veriteľským rizikom (stupeň B-). Bratislava hlavné mesto a Mesto Košice majú pridelené stredné riziko (stupeň C+).
„Dobré výsledky hospodárenia samospráv a nimi zriadených rozpočtových organizácií za rok 2016 prispeli k tomu, že až 68,46  %,  t. j. 1 984 ich bolo zaradených medzi také, pri ktorých hrozí od nulového po nízke riziko neuhrádzania svojich záväzkov (stupne A až B-). Najlepšie obstáli samosprávy v Bratislavskom kraji, v ktorom do tejto skupiny patrí až 82,56 % z nich a naopak najmenej (61,34 %) ich je v Nitrianskom kraji,“ vysvetľuje Jana Marková.
Zo 79 okresov má najväčší podiel samospráv bez rizika okres Bratislava V (25 %) a Partizánske (22,73 %), takmer bez rizika okres Košice III (50 %) a takmer bez rizika je aj Bratislava I (Staré mesto). Najviac samospráv s veľmi nízkym rizikom je v okrese Turčianske Teplice (65,38 %) a s nízkym rizikom v okrese Košice IV (83,33 %). Naopak najvyšší podiel samospráv s vysokým rizikom je v okresoch Medzilaborce (21,74 %) a Banská Štiavnica (21,43 %).
Všetky samosprávy v okresoch Košice I, II, III,  IV a Bratislava I (Staré mesto) patria do skupiny takmer bezrizikových alebo veľmi nízko, resp. nízko rizikových samospráv. Viac ako 90 % ich je v okresoch Turčianske Teplice (96,15 %), Zvolen (96,00 %), Námestovo (95,83 %), Banská Bystrica (92,86 %), Partizánske (90,91 %) a Martin (90,70 %). Naopak najmenší podiel, iba 26,09 %, je takýchto samospráv v okrese Medzilaborce.

Bonita samospráv v SR za rok 2016: Až 68,46 % samospráv s nulovým alebo nízkym rizikom neuhrádzania svojich záväzkov

Každý z ôsmych ratingových stupňov (A, B+, B, B-, C+, C, C-, D) pridelený samosprávam vyjadruje mieru veriteľského rizika. Stupeň A vyjadruje nulové riziko nesplácania záväzkov v budúcnosti, postupne sa miera veriteľského rizika zvyšuje až po veľké riziko vyjadrené stupňom C-. Stupeň D je priradený municipalitám v nútenej správe - v roku 2016 boli tri: Martin, Ladomirová a mestská časť Bratislava – Devín, ktorá sa v nútenej správe nachádza už od roku 2005. Celý systém je nastavený tak, aby bol splnený predpoklad Gaussovho rozdelenia ratingovej stupnice v rámci súboru iRatingov všetkých municipalít na Slovensku, ktoré predložili finančné údaje.
„Dobré výsledky hospodárenia samospráv a nimi zriadených rozpočtových organizácií za rok 2016 prispeli k tomu, že až 68,46 %, t. j. 1 984 z 2 898 hodnotených municipalít bolo zaradených medzi také, pri ktorých hrozí od nulového po nízke riziko neuhrádzania svojich záväzkov (stupne A až B-),“ vysvetľuje Jana Marková. Najvyšší podiel (39,44 %) majú samosprávy s nízkym veriteľským rizikom (stupeň B-), najnižší podiel (4,31 %) majú samosprávy bez rizika (stupeň A) a tri samosprávy v nútenej správe (stupeň D) tvoria 0,10 %.

Bonita samospráv za rok 2016 podľa krajov: Najmenej rizikové sú samosprávy v Bratislavskom kraji

Miera veriteľského rizika municipalít v jednotlivých krajoch je odlišná, preto sú výsledkom hodnotenia aj ich rozdielne percentuálne podiely za samosprávy v jednotlivých krajoch podľa pridelených ratingových stupňov (tabuľka č. 1). Osobitne boli hodnotené Bratislava hlavné mesto a Mesto Košice, ktoré sú stredne rizikové (stupeň C+).

 

Najväčší podiel samospráv bez rizika (stupeň A) vo výške 9,30 %, takmer bez rizika (stupeň B+) vo výške 26,74 % a s nízkym rizikom (stupeň B-) vo výške 45,35 % dosiahli samosprávy v Bratislavskom kraji. Najviac samospráv s veľmi nízkym rizikom (stupeň B) je v Banskobystrickom kraji (23,29 %), so stredným rizikom (stupeň C+) v Trnavskom kraji (27,42 %), s vyšším rizikom (stupeň C) v Prešovskom kraji (14,70 %) a s vysokým rizikom (stupeň C-) v Košickom kraji

(6,96 %).
Najmenší podiel samospráv bez rizika (3,33 %) a s nízky rizikom (37,12 %) je v Prešovskom kraji, takmer bez rizika (6,26 %) a so stredným rizikom (9,59 %) v Banskobystrickom kraji, s vyšším rizikom (2,23 %) v Žilinskom kraji. Najmenej samospráv s veľmi nízkym rizikom (1,16 %) a vysokým rizikom (1,16 %) má  Bratislavský kraj, v ktorom nie je ani jedna samospráva s vyšším rizikom.
„Najlepšie hodnotenie od nulového po nízke riziko nesplácania záväzkov (A až B-) dosiahli samosprávy v Bratislavskom kraji, v ktorom do tejto skupiny patrí 82,56 % z nich a naopak najmenej (61,34 %) ich je v Nitrianskom kraji,“ dopĺňa Jana Marková. Viac ako 70 % bezrizikových alebo iba nízko rizikových samospráv je v Žilinskom kraji (78,66 %), v Banskobystrickom kraji (72,21 %) a v Trenčianskom kraji (71,79 %).
Sýtosťou farby kraja sú na obrázku č. 1. zobrazené podiely samospráv v krajoch podľa ratingových stupňov A až B- a v kruhoch aj podiely samospráv v krajoch podľa všetkých ôsmych ratingových stupňov.

 

Bonita samospráv za rok 2016 podľa okresov: Bratislava V a Partizánske s najväčším podielom samospráv bez rizika

„Zo 79 okresov má najväčší podiel samospráv bez rizika okres Bratislava V (25 %) a Partizánske (22,73 %), takmer bez rizika okres Košice III (50 %) a takmer bez rizika je aj Bratislava I (Staré mesto). Najviac samospráv s veľmi nízkym rizikom je v okrese Turčianske Teplice (65,38 %) a s nízkym rizikom v okrese Košice IV (83,33 %),“ hovorí Jana Marková.
Naopak v okrese Kysucké Nové Mesto (57,14 %) a v Trenčianskom okrese (54,05 %) je najviac samospráv so stredným rizikom, v okrese Medzilaborce je ich najviac s vyšším rizikom (47,83 %) a s vysokým rizikom v okrese Medzilaborce (21,74 %) a v okrese Banská Štiavnica (21,43 %).

Všetky samosprávy v okresoch Košice I, II, III,  IV a Bratislava I (Staré mesto) patria do skupiny takmer bezrizikových alebo veľmi nízko, resp. nízko rizikových samospráv. Viac ako 90 % ich je v okresoch Turčianske Teplice (96,15 %), Zvolen (96,00 %), Námestovo (95,83 %), Banská Bystrica (92,86 %), Partizánske (90,91 %) a Martin (90,70 %). Naopak najmenší podiel, iba

26,09 %, je takýchto samospráv v okrese Medzilaborce.
Sýtosťou farby okresu sú na obrázku č. 2. zobrazené podiely samospráv v okresoch podľa ratingových stupňov A až B- a v kruhoch aj podiely samospráv v okresoch podľa všetkých ôsmych ratingových stupňov. Osobitne sú zobrazené bratislavské a košické okresy.

 

O spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau, s. r. o.:
Spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau zabezpečuje na Slovensku prevádzku slovenských úverových registrov, bankového a nebankového, prostredníctvom ktorých si banky a stavebné sporiteľne, resp. leasingové a splátkové spoločnosti overujú bonitu a schopnosť svojich klientov splácať budúce záväzky. Obom registrom CRIF – Slovak Credit Bureau zabezpečuje technický servis a služby klientskych centier. Spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau je prevádzkovateľom významného informačného portálu Cribis Univerzálny register obsahujúceho komplexné informácie o všetkých subjektoch na Slovensku, vrátane informácií o ich platobnej disciplíne. Na Slovensku je zastúpená aj divízia CRIF Collection Services, ktorá sa komplexne venuje problematike vymáhania nesplatených pohľadávok mimosúdnou a súdnou cestou.
Spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau bola založená v máji 2004, jej jediným akcionárom je medzinárodná skupina CRIF, ktorá je štvrtý najväčší prevádzkovateľ úverových registrov a systémov pre podporu úverového rozhodovania na svete.
Profil skupiny CRIF:
CRIF je globálna spoločnosť špecializujúca sa na oblasť rozvoja a riadenia úverového reportingu, obchodných informácií a systémov pre podporu rozhodovania. Bola založená v roku 1988 v talianskej Bologni. Dnes pôsobí na štyroch kontinentoch, a to v Európe, Amerike, Afrike a v Ázii, kde poskytuje svoje služby viac ako 2 400 bankovým a finančným inštitúciám. CRIF je vedúcou spoločnosťou v kontinentálnej Európe v oblasti úverových bankových služieb a je jedným z najväčších poskytovateľov medzinárodných integrovaných služieb pre riadenie obchodných a podnikateľských rizík či efektívne riadenie úverov a pre marketingové rozhodnutia. Patrí tiež k najväčším spoločnostiam, ktoré celosvetovo ponúka systémy pre podporu úverového rozhodovania.

Ďalšie informácie www.crif.sk, www.crif.com

Viac k témam: samosprávne kraje, Slovak Credit BureauZdroj: Webnoviny.sk - Najlepšie ekonomické hodnotenie za rok 2016 dosiahli samosprávy v Bratislavskom kraji a v okresoch Bratislava V a Partizánske © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.

logo
Prečítajte si tiež:
3.10.2023 Správy

Ako hovoriť s deťmi o alkohole? Problémy majú čoraz častejšie aj dievčatá

3.10.2023 (SITA.sk) - Rodičia často očakávajú horšie prešľapy od svojich synov v puberte. Odborníci z OZ Kaspian, ktoré sa zameriava na ...

3.10.2023 Robert Juriš

Cena zlata sa prepadla, je najnižšia za posledných sedem mesiacov

Krach niekoľkých amerických bánk na začiatku tohto roku vyhnal cenu zlata výrazne nahor. V polovici marca sa dostala nad úroveň 1 900 ...

3.10.2023 Správy

Európski ministri vyslali signál solidarity s Ukrajincami, podľa Wlachovského ide o silné partnerstvo (foto)

3.10.2023 (SITA.sk) - Podpora Ukrajiny v jej boji za ochranu suverenity a územnej celistvosti zostáva strategickou prioritou spoločnej európskej ...

3.10.2023 Správy

Hlas by sa v koalícii s PS mohol definitívne očistiť od „smeráckej minulosti“. Politológ však vidí aj problémy

3.10.2023 (SITA.sk) - Strana Hlas - sociálna demokracia (Hlas-SD) by sa v koalícii s hnutím Progresívne Slovensko (PS) mohla definitívne ...

3.10.2023 Redakcia FinReport

Ikonický červený sveter princeznej Diany s ovečkami vydražili za viac ako milión dolárov

Ešte nebola princeznou, keď si ho po prvý raz obliekla. Stalo sa to niekoľko mesiacov pred svadbou v roku 1981. Dnes, po viac ako štyroch ...

3.10.2023 Správy

Nobelovu cenu za fyziku získala trojica vedcov

3.10.2023 (SITA.sk) - Nobelovu cenu za fyziku udelili Pierrovi Agostinimu, Ferencovi Krauszovi a Anne L’Huillier za „experimentálne metódy, ...

3.10.2023 Redakcia FinReport

Novým podpredsedom predstavenstva UniCredit Bank je Slavomír Beňa

Novým podpredsedom predstavenstva a námestníkom generálneho riaditeľa UniCredit Bank je doterajší riaditeľ firemného bankovníctva Slavomír ...

3.10.2023 Správy

Pellegrini sa stretne s Ficom medzi štyrmi očami, nevylúčil však ani koalíciu s PS

3.10.2023 (SITA.sk) - Užšie vedenie Hlasu-SD nevylúčilo vytvorenie ani jednej, ani druhej možnej koalície. Povedal to líder Hlasu Peter ...

3.10.2023 Správy

Polícia vyšetruje vraždu ženy na Záhorí, podozrivého muža našli mŕtveho

3.10.2023 (SITA.sk) - Polícia začala trestné stíhanie vo veci pre obzvlášť závažný zločin vraždy, ku ktorému došlo v pondelok ...

3.10.2023 Správy

Prezidentka Čaputová prijala lídra Hlasu Pellegriniho a príde aj Majerský (foto)

3.10.2023 (SITA.sk) - Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok prijala v Prezidentskom paláci predsedu Hlasu - sociálna demokracia Petra ...

3.10.2023 Redakcia FinReport

Prieskum odhalil zhoršujúcu sa finančnú situáciu slovenských spotrebiteľov

Až tri štvrtiny (76 %) spotrebiteľov na Slovensku každý mesiac minú celý svoj príjem, alebo siahajú na úspory, či idú do dlhu. Až ...

3.10.2023 Správy

Rusko s vojakmi zaobchádza „len ako s mäsom“, trestanecké prápory kedysi vytvoril Stalin

3.10.2023 (SITA.sk) - Opití regrúti, trestanci či vojaci neochotní podriadiť sa sú medzi stovkami ruských vojakov vyslaných do ...

3.10.2023 Správy

Rusko zaútočilo dronmi Šáhid na Ukrajinu, okupanti ostreľovali aj civilistov

3.10.2023 (SITA.sk) - Ruské sily v noci na utorok zaútočili raketami a bezpilotnými lietadlami Šáhid na Dnepropetrovsku oblasť. Ako referuje ...

3.10.2023 Správy

Ruskí vojaci na okupovaných územiach v Chersonskej oblasti rabujú a kradnú civilné autá

3.10.2023 (SITA.sk) - Ruskí vojaci podľa ukrajinského Národného centra odporu na okupovaných územiach v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny ...

3.10.2023 Správy

Slovensko sa musí intenzívnejšie zapojiť do rekonštrukcie Ukrajiny, podľa Šveca nevyužíva potenciál spolupráce

3.10.2023 (SITA.sk) - Slovensko sa musí intenzívnejšie zapojiť do rekonštrukcie Ukrajiny. Aj to bol cieľ podujatia, ktoré v Košiciach ...

3.10.2023 Roland Régely

Swiss Life Select Slovensko: Rekordné tržby a nová posila pre korporátne služby

Spoločnosť Swiss Life Select Slovensko v minulom roku opäť vylepšila svoje hospodárske výsledky. Firme narástol obrat na 19,8 milióna eur, ...

3.10.2023 Redakcia FinReport

mBank spustila test na zvýšenie povedomia o online bezpečnosti

Digitálna mBank pokračuje v aktivitách voči kybernetickým podvodom. Pripravila test bezpečnosti, vďaka ktorému si návštevníci jej stránky ...

3.10.2023 Správy

Členovia KDH sú rozhorčení aktivitami Františka Mikloška, koalícia s liberálnymi stranami je pre nich neprijateľná

3.10.2023 (SITA.sk) - Poniektorí členovia Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) sú rozhorčení aktivitami Františka Mikloška. Sú toho ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay