BRATISLAVA 8. apríla (WebNoviny.sk) - Pretrvávajúca segregácia rómskych detí a skutočnosť, že doposiaľ ani jedna štátna škola na Slovensku neposkytuje vzdelávanie v ich materinskom jazyku, je podľa verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej dôkazom, že garantované práva Ústavou SR sa vždy neuplatňujú.
Jeden z príkladov je aj právo vzdelávania národnostných menšín v ich jazyku. Tlačovú správu ombudsmanky k problematike vzdelávania v rómskom jazyku na Slovensku pri príležitosti blížiaceho sa Medzinárodného dňa Rómov, ktorý bude 8. apríla, agentúre SITA poslala Michaela Pavelková z oddelenia komunikácie Kancelárie verejnej ochrankyne práv.
Predpoklad pre úspešné vzdelávanie
Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová poukazuje na to, že vyučovanie detí a žiakov v jazyku, ktorému rozumejú, je nevyhnutným predpokladom pre ich úspešné vzdelávanie. Na Slovensku sa však rómskym deťom, navštevujúcim štátne základné a stredné školy, neposkytuje vzdelávanie v rómčine.
Odporúčame:Poslanci zobrali na vedomie správu ombudsmanky Márie Patakyovej o porušovaní základných práv
„Deti a žiaci z národnostných menšín majú podľa školského zákona okrem práva na osvojenie si štátneho jazyka aj právo na výchovu a vzdelanie v ich jazyku. Pokiaľ realizácia tohto práva nie je zo strany štátu zabezpečená, možno hovoriť o diskriminácii dotknutej skupiny. V prípade Slovenska ide najmä o príslušníkov rómskej menšiny, keďže na žiadnej štátnej škole sa nevyučuje čisto len v rómskom jazyku a rómske deti tak nemusia preberanému učivu porozumieť,“ povedala Patakyová. Väčšina rómskych detí a žiakov sa vzdeláva v školách s vyučovacím jazykom slovenským alebo maďarským.
Výučba rómskeho jazyka na školách
Jedinou strednou školou, na ktorej sa vyučuje v rómskom (a zároveň v slovenskom) jazyku, je súkromné gymnázium v Kremnici. V rámci primárneho vzdelávania neposkytuje žiadna, či už štátna alebo súkromná, základná škola vyučovanie v rómčine.
Dve základné školy, v Kremnici a v Košiciach, zabezpečujú aspoň výučbu rómskeho jazyka ako samostatného predmetu. V tomto smere ombudsmanka víta snahy Prešovskej univerzity a Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, ktoré pracujú na rozbehnutí nových vysokoškolských programov so zameraním na rómsky jazyk.
Verejná ochrankyňa práv už pritom v minulosti navrhovala zabezpečiť vzdelávanie rómskych žiakov na prvom stupni kvalifikovanými odborníkmi v štátnom jazyku, a ak to vyžaduje ich najlepší záujem, aj v ich materinskom jazyku. K tomuto sa zaviazala aj vláda vo svojom programovom vyhlásení z roku 2016. Účinnejšie vytváranie možností výchovy a vzdelávania rómskych detí v ich materinskom jazyku tiež podporuje Akčný plán na roky 2016-2020.
Viac k témam: Mária Patakyová, ombudsman, rómoviaZdroj: Webnoviny.sk - Na Slovensku chýbajú školy s vyučovaním v rómčine, upozorňuje ombudsmanka Patakyová © SITA Všetky práva vyhradené.
Zdroj a foto: SITA
© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Hypotéky s 1%-ným úrokom od Štátneho fondu rozvoja bývania: Pre koho sú určené a ako ich získať?
- 2.Test v strede reklama
- 3.Napriek letnej sezóne sú vo Vysokých Tatrách v plnom prúde prípravy na zimu, týkajú sa aj Tatranského ľadového dómu
- 4.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 5.Na Bratislavskej burze cenných papierov má už štvrtý rok po sebe najväčší obrat obchodov J&T Banka