BRATISLAVA 10. mája (WebNoviny.sk) – Vláda v stredu vzala na vedomie správu ministerstva životného prostredia (MŽP) s názvom Informácia o stave monitorovania geologických faktorov životného prostredia s poukázaním na hroziace havárie a možnosti predchádzania týmto haváriám.
MŽP v nej konštatuje, že v dôsledku dlhotrvajúcich a extrémnych zrážok narastá počet mimoriadnych udalostí, ktoré majú negatívny vplyv na život a zdravie obyvateľov a ich majetok. Monitorovaním geologických faktorov životného prostredia je možné sledovať prírodné ohrozenia a na základe výsledkov prijať opatrenia umožňujúce mimoriadnym udalostiam včas predchádzať.
Najväčšou hrozbu sú havarijné zosuvy
Najväčšiu hrozbu pritom predstavujú opakujúce sa havarijné zosuvy. V roku 2016 monitorovalo MŽP celkovo 41 lokalít, pričom extrémne vysokú pohybovú aktivitu zaznamenali na troch zosuvoch. Konkrétne ide o časti zosuvov, ktoré postihujú svahy v lome v Kraľovanoch (okres Dolný Kubín), Nižnej Myšli (okres Košice - okolie), kde pretrvávala najvyššia pohybová aktivita v oblasti nad školou a vo Vyšnej Hutke (okres Košice - okolie).
Čo sa týka tektonickej a seizmickej aktivity územia, v roku 2016 bolo zo záznamov seizmických staníc národnej siete zaznamenaných 10 888 teleseizmických, regionálnych alebo lokálnych seizmických javov. Lokalizovaných bolo asi 70 až 80 zemetrasení s epicentrom na území Slovenskej republiky. Makroseizmicky bolo na území Slovenska pozorované jedno zemetrasenie s epicentrom na území Rakúska a dve priemyselné explózie.
Monitoring vplyvov ťažby nerastov na životné prostredie v roku 2016 pokračoval na rizikových banských lokalitách. Najnepriaznivejšia situácia je podľa MŽP naďalej v oblastiach s výskytom rudných ložísk, hlavne v Smolníku, Liptovskej Dúbrave, Španej Doline, Pezinku, Slovinkách a Rudňanoch. Monitoruje sa aj stabilita horninových masívov pod historickými objektmi.
Sledovali aj sedem hradov a skalné bralá
V roku 2016 sledovali sedem hradov a ich skalné bralá, pričom MŽP v správe konkrétne spomína najmä hrad Strečno, kde v súčasnosti prebieha sanácia nestabilného brala nad hlavnou cestou. V prípade monitoringu riečnych sedimentov envirorezort konštatuje, že z pohľadu kontaminácie sú dlhodobo znečistené toky najmä rieky Nitra, Štiavnica, Hron, Hornád a Hnilec.
„Na základe výsledkov monitorovania je možné sledovať vzniknuté ohrozenie a následne prijať opatrenia, ktoré umožňujú s dostatočným predstihom predchádzať mimoriadnym udalostiam a tak chrániť životy a zdravie ľudí a predchádzať škodám na majetku,“ uvádza na záver MŽP.
Viac k témam: Slovenská republika, zemetrasenieZdroj: Webnoviny.sk - Na Slovensku bolo vlani 70 až 80 menších zemetrasení © SITA Všetky práva vyhradené.
Zdroj a foto: SITA
© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Pozastaví EÚ Slovensku vyplácanie eurofondov?
- 2.Róbert Schochmann: Skonštruoval lietadlo, ktoré je začiatkom ďalšieho projektu
- 3.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 4.Novomestský jarmok 13. - 15. septembra 2024
- 5.Otec na materskej: Návod na vybavenie a tipy, ako získať čo najviac peňazí do rodinného rozpočtu