Na samite v Bruseli sa rozhodne aj o vojenskej pôžičke pre Ukrajinu. Môj názor poznáte, odkázal Fico – FOTO
18.12.2025 (SITA.sk) - Rokovania lídrov členských štátov Európskej únie v Bruseli vstúpili do rozhodujúcej fázy a na stole sú témy, ktoré budú formovať podobu únie na celé ďalšie desaťročie. Jednou z nich je viacročný finančný rámec EÚ na roky 2028 až 2034, ktorý podľa premiéra Roberta Fica vyvoláva tradičné, no o to tvrdšie spory medzi krajinami, ktoré do rozpočtu viac prispievajú, a štátmi, ktoré z neho viac čerpajú.
Času má viac než dosť
Slovensko patrí do druhej skupiny a podľa predsedu vlády preto musí byť v rokovaniach dôsledné a pripravené presadzovať svoje kľúčové záujmy. Fico po rokovaniach uviedol, že diskusie o rozpočte boli dlhé a náročné, hoci ironicky poznamenal, že času na vyjednávanie má momentálne viac než dosť.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
„Sarkasticky som poznamenal, že mám dosť času na vyjednávanie, keďže nám na letisku rozbili vládne lietadlo a oprava bude trvať riadne dlho,“ povedal premiér z Bruselu. Za týmto odľahčeným komentárom však stojí vážna agenda, v ktorej ide o miliardy eur a o schopnosť krajín, ako je Slovensko, financovať svoje rozvojové potreby aj po roku 2027.
Slovenské priority v rokovaniach sú podľa Fica jasne definované. Ťažiskom má byť podpora poľnohospodárov a zachovanie dostatočných zdrojov na znižovanie regionálnych rozdielov, ktoré zostávajú jednou z hlavných ekonomických výziev krajiny. V kontexte pripravovaného rozpočtu ide o citlivú tému, keďže rastú tlaky na nové výdavky EÚ, od obrany cez bezpečnosť až po splácanie spoločných záväzkov z minulých rokov.
Starý známy problém
Premiér zdôraznil potrebu kompromisov, bez ktorých sa rokovania nemôžu posunúť dopredu. Podľa jeho slov sa opäť naplno ukázal „starý známy problém medzi čistými prispievateľmi do rozpočtu EÚ a čistými príjemcami z rozpočtu“, ktorý komplikuje hľadanie dohody.
Samit však nekončí len pri rozpočte. Do finále sa dostáva aj rozhodovanie o vojenskej pôžičke pre Ukrajinu, ktorá rozdeľuje členské štáty politicky aj hodnotovo. Robert Fico avizoval, že v tejto otázke bude presadzovať svoj dlhodobo známy, odlišný postoj.
„Teraz ideme do finále, rozhodnúť o vojenskej pôžičke pre Ukrajinu. Môj názor poznáte, tak mi držte palce, aby ma nedefenestrovali za suverénny, odlišný postoj,“ odkázal premiér.
Viac k témam: Európsky samit, Pôžička, Premiér Slovenskej republiky, Rozpočet Európskej únie, Vojna na UkrajineZdroj: SITA.sk - Na samite v Bruseli sa rozhodne aj o vojenskej pôžičke pre Ukrajinu. Môj názor poznáte, odkázal Fico – FOTO © SITA Všetky práva vyhradené.
© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2026
Investičná kalkulačka
SPRAVODAJSTVO
Primátor Trnavy Bročka svojím platom prekročil hranicu 100 tisíc eur, podobne sú na tom aj iní primátori
V disciplinárnom procese s Danielom Lipšicom skončilo dokazovanie, stíhanie inicioval Žilinka
Liberáli majú pre Pellegriniho dôležitú výzvu. Pochybení zo strany Pavla Gašpara už bolo veľa, tvrdí Gröhling – VIDEO
Spánok bez napätia. V čom spočíva tajomstvo antistresových lôžkovín?
Zástupcovia menšín kritizujú znižovanie trestov za extrémizmus aj kriminalizovanie polemiky o Benešových dekrétoch
Najčítanejšie
- 1.Rast slovenskej ekonomiky sa spomalil na 1,9 %
- 2.Slovensko v roku 2026 čakajú komunálne voľby, podľa samospráv by nemali byť nástrojom politických prestreliek
- 3.USA vo Venezuele: najväčšie zásoby ropy, nulový vplyv a nebezpečný precedens
- 4.Poistiť autizmus či anorexiu? Poisťovne kryjú viac detských diagnóz
- 5.V obci Závod v skorých ranných hodinách vybuchol bankomat pri obecnom úrade










