Hľadaj

Ministri Ficovej vlády spomínajú na 17. november 1989

Sita Poslať
image

Peter Plavčan bol 17. novembra 1989 v práci, Lucia Žitňanská si pamätá plné námestia, Tomáš Drucker mal vtedy približne 12 rokov a nežnú revolúciu si pamätá hlavne zo správ.BRATISLAVA 17. novembra (SITA) - Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) je rada, že zažila pád totality. "Teraz pri rôznych atakoch na demokraciu dúfam, že si demokraciu uchránime, pretože je to to najlepšie, čo máme," povedala Žitňanská. Pokiaľ ide o nežnú revolúciu, pamätá si plné námestia. Dnešný deň si pripomenie s kolegami z Mosta-Híd zapálením sviečky na bratislavskom Námestí SNP.
Minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD) vníma 17. november ako úplne zásadný a pozitívny zlom. "Hlásime sa k 17. novembru, ktorý pre nás predovšetkým znamená demokraciu a vždy sme túto základnú hodnotu rešpektovali," povedal Maďarič s tým, že v tento deň pred 27 rokmi bol na vojenčine. Vo štvrtok v Bruseli, kde otvára kolokvium na tému pluralita médií a demokracia.

Žiga ako maturant politiku veľmi nevnímal

Minister školstva Peter Plavčan (nom. SNS) bol 17. novembra 1989 v práci, pracoval v Ústave rozvoja vysokých škôl, kde robili analýzy a prognózy pre ministerstvo školstva. "Vybavuje sa mi aj to, že som bol zamestnancami zvolený do akčného výboru, ktorý mal pripraviť slobodnú voľbu riaditeľa," povedal Plavčan.
Šéf rezortu hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) bol v roku 1989 štvrtákom na košickom gymnáziu. "Vtedy sme to vnímali tak, že sa môžeme uliať zo školy. Mali sme dva týždne pred stužkovou a vtedy to bolo celkom pekné obdobie," povedal Žiga s tým, že ako maturant veľmi politiku nevnímal.
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nom. Smer-SD) mal vtedy približne 12 rokov a 17. november si pamätá hlavne zo správ. Jeho otec za totalitného režimu emigroval, takže vnímal, aké to malo dôsledky pre jeho mamu a celú rodinu. Vo štvrtok sa zúčastní na bohoslužbe v Dóme sv. Martina a takisto sa zúčastní na akte kladenia vencov.

Kaliňák spomína na študentské stretnutie

V Bruseli strávi Deň boja za slobodu a demokraciu aj šéf rezortu vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD). Spomenul, že na Slovensku bolo vo štvrtok 16. novembra 1989 študentské stretnutie, ale nemalo také dramatické dôsledky ako pochod na Národní třídě v Prahe.
"Bratislava bola v piatok a v sobotu relatívne pokojná. V tom čase nebola taká výmena informácií ako dnes, keď sú telefóny, internet. Dá sa povedať, že vtedy bolo skôr ústne odovzdávanie všetkých informácií. Ten reálny štart bol až v pondelok, teda 20. novembra, a vtedy bolo aj prvé stretnutie na dnešnom Námestí slobody v Bratislave," povedal Kaliňák.
Podľa neho demokracia so sebou prináša aj viac hádok, ale nič lepšie nikto nevymyslel. "Treba, aby sme sa v tom udržali a stále mali na vedomí, že ústava a zákony sú to najpodstatnejšie, čo treba dodržiavať," dodal.
V piatok 17. novembra 1989 zorganizovali pražskí študenti spomienkovú slávnosť k 50. výročiu 17. novembra 1939 a brutálny policajný zákrok proti nim na pražskej Národní třídě vyvolal rozhorčenie celej verejnosti a ďalšie protesty. K štrajku na vysokých školách v Československu sa pridali herci a od 20. do 26. novembra sa denne konali státisícové manifestácie v celej ČSSR.
Vzniklo Občianske fórum a Verejnosť proti násiliu. 24. novembra odstúpil Miloš Jakeš z funkcie generálneho tajomníka ÚV KSČ a 27. novembra sa uskutočnil generálny štrajk. 29. novembra Federálne zhromaždenie ČSSR zrušilo ústavný článok o vedúcej úlohe KSČ v spoločnosti, 3. decembra bola vymenovaná nová vláda s komunistickou väčšinou (16:5), ktorú verejnosť odmietla. 10. decembra prezident Gustáv Husák vymenoval novú vládu ”národného porozumenia” (desať komunistických ministrov, jedenásť nekomunistických) na čele s Mariánom Čalfom.
V ten istý deň prezident Gustáv Husák odstúpil a 29. decembra 1989 bol za prezidenta ČSSR zvolený Václav Havel.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Provízie rozpočítavajte
v ICM2
Insurance Contract Manager
Softvér a služby pre finančný trh
www.ICM2.sk
logo
Prečítajte si tiež:
19.3.2019 Správy

Ak by Maroš Šefčovič vyhral prezidentské voľby na Slovensku, tak sa verejne zriekne imunity

19.3.2019 Správy

Bratislavský kraj chce proti komárom bojovať novou látkou, má malý dopad na životné prostredie

19.3.2019 Financial Report

Brexit bez dohody pripraví slovenskú ekonomiku o milióny eur

Odchod Veľkej Británie z EÚ bez dohody by pre slovenskú ekonomiku znamenal výrazné straty. Najviac by na „tvrdý“ brexit doplatili ...

19.3.2019 Správy

Dolár oslabil oproti jenu aj voči euru, ekonómovia očakávajú nezmenené úrokové sadzby v USA

19.3.2019 Správy

Európska únia plánuje začať prístupové rokovania so Severným Macedónskom

19.3.2019 Správy

Kontrolóri zistili nevýhodnú zmluvu pri prevádzke kompy, v roku 2015 na ňu upozorňovala opozícia

19.3.2019 Ján Beracka

NBS podala trestné oznámenie v súvislosti s kauzou Rapid life

Národná banka Slovenska (NBS) podala v súvislosti s kauzou Rapid Life trestné oznámenie pre podozrenie zo zneužitia právomocí verejného ...

19.3.2019 Správy

Nemecko začalo aukciu na frekvencie pre sieť 5G, účasť čínskej Huawei je otázna

19.3.2019 Správy

Proces so „sátorovcami“ bude pokračovať záverečnými rečami, rozsudok sa neočakáva

19.3.2019 Správy

Pápež František neprijal rezignáciu francúzskeho kardinála, ktorý neoznámil pedofíliu

19.3.2019 Správy

Ruský minister obrany Šojgu navštívil Sýriu, Baššárovi al-Asadovi odovzdal list od Putina

19.3.2019 Správy

Súd v Haagu vynesie konečný verdikt nad Karadžičom, hrozia mu desiatky rokov vo väzení

19.3.2019 Správy

Vláda zhodnotila akčný plán v okrese Gelnica, na projekty vyčlenila viac ako milión eur

19.3.2019 Správy

Žena chcela počas letu otvoriť dvere lietadla, cestujúci ju spacifikovali

18.3.2019 Redakcia FinReport

Víchrica spred týždňa napáchala stovky škodových udalostí

Počas druhého marcového víkendu sa Slovenskom prehnala víchrica, ktorá spôsobila značné škody. Spoločnosť Allianz – SP eviduje ...

18.3.2019 Ján Beracka

Štáty EÚ sabotujú boj proti praniu špinavých peňazí, hovoria europoslanci

Európsky parlament (EP) vyjadril poľutovanie nad tým, že členské štáty „potopili“ snahu Európskej komisie zaradiť na čiernu listinu ...

15.3.2019 Marek Mittaš

Úspešní manažéri pohyb potrebujú. Toto sú športy vhodné práve pre nich

Vyťaženie je pre manažérov životným štýlom. No bez športu sa fyzická aj mentálna kondícia neregeneruje dostatočne rýchlo. Máme tu pár ...

14.3.2019 Ján Beracka

Mladí chcú pracovať flexibilne

Trávenie pracovného času sa mení, ľudia čoraz viac túžia pracovať flexibilne. Je to trend, do ktorého zamestnávateľov tlačia aj ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení