Ministerstvo vnútra opäť upozorňuje na podvodné SMS správy, známa schéma cieli najmä na rodičov
10.4.2025 (SITA.sk) - Ministerstvo vnútra SR opätovne upozorňuje verejnosť na nebezpečné podvodné SMS správy, ktoré sa v posledných dňoch zasa šíria medzi ľuďmi. Ako rezort pripomenul, ide o známu schému, ktorá cieli predovšetkým na rodičov a zneužíva ich dôveru, strach o dieťa a túžbu pomôcť.

Podvodníci sa v SMS správach vydávajú za deti a tvrdia, že sa im pokazil telefón, že majú nové telefónne číslo. Ak adresát zareaguje, podvodník podľa ministerstva pokračuje v komunikácii a snaží sa ho presvedčiť, že sa ocitol v núdzi a súrne potrebuje finančné prostriedky. Zároveň tlačí na emócie, dôveru a rýchle rozhodnutie bez overenia informácií.
Mimoriadne zákerný spôsob podvodu
"Ide o mimoriadne zákerný spôsob podvodu bez štipky súcitu, ktorý zneužíva tie najsilnejšie ľudské emócie – strach o blízkeho, túžbu pomôcť a dôveru. Prosíme občanov, aby boli obozretní, informovali svoje rodiny – najmä starších príbuzných – a v prípade pochybností si informáciu vždy najskôr overili," upozornila I. štátna tajomníčka rezortu vnútra Lucia Kurilovská.
Ako príklady podvodných správ rezort uvádza napríklad: "Mamiiiiii, pokazil sa mi telefón, teraz používam toto číslo. Ozvi sa mi na WhtsApp.", alebo "Ahoj mami, mám nový mobil. Ulož si ma, prosím. Môžeš mi aj napísať tu."
Odporúčania ministerstva
Ministerstvo v tejto súvislosti odporúča na podozrivé SMS správy nikdy neodpisovať, neklikať na odkazy, neposielať peniaze ani žiadne údaje. Zároveň je potrebné overiť si situáciu u priamo u svojho dieťaťa alebo blízkeho osobne alebo na jeho bežnom telefónnom čísle.
"Ak ste na správu zareagovali, oznámte to najbližšiemu oddeleniu Policajného zboru. Upozornite rodinu a dohodnite si postup pri podobných prípadoch – napríklad, ak sa ozve niekto ako "lekár" alebo "policajt" a vyzýva vás, aby ste rýchlo konali alebo sa rýchlo rozhodovali," zdôraznil rezort. Takisto odporúča zdieľať túto informáciu, aby sa o hrozbe dozvedeli aj ostatní a nedostali sa do pasce.
Podvodníci často menia formy útokov
Ministerstvo zároveň pripomína, že podvodníci často menia formy útokov, ale ich cieľ zostáva rovnaký – získať dôveru a vylákať peniaze. V predchádzajúcich dňoch sa napríklad hromadne šíri aj whatsappová správa, v ktorej známy kontakt žiada o hlasovanie v súťaži za dcéru alebo dcéru jeho blízkych priateľov.
Súčasťou registračného procesu pri hlasovaní je však podľa rezortu skopírovanie "kódu". A po jeho zadaní už kontrolu nad WhatsApp účtom preberá podvodník. Rezort v tejto súvislosti doplnil, že prevencia, informovanosť, rozhovor s blízkymi a zdravá miera podozrievavosti pomôžu zabrániť vážnym finančným stratám. Bezpečnosť musí byť vždy na prvom mieste.
Viac k témam: Falošné správy, Sms správyZdroj: SITA.sk - Ministerstvo vnútra opäť upozorňuje na podvodné SMS správy, známa schéma cieli najmä na rodičov © SITA Všetky práva vyhradené.
© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.V ktorých krajinách sa najzodpovednejšie pristupuje k výučbe cudzích jazykov, a ktoré sú najžiadanejšie?
- 2.Nemajetkovú ujmu pre pozostalých kryje PZP
- 3.Tajomstvo starého kufra je odhalené. Ukrýval poklad historických mincí za milión eur, ktoré teraz putujú do dražby
- 4.Poistenie firemných áut má svoje špecifiká
- 5.Nemecká vláda sprísni lockdown a vyzvala obyvateľov, aby sa zriekli vianočných nákupov