Hľadaj

Meškanie dostavby Atómovej elektrárne Mochovce vnímajú rakúski politici ako etapové víťazstvo

Sita Poslať
image

BRATISLAVA 7. mája (WebNoviny.sk) - Najvyšší rakúski politickí predstavitelia sú presvedčení, že za meškaním dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce sú ich kroky.
„Vítam rozhodnutie Slovenska odložiť začiatok prevádzky nových reaktorovýc blokov. To je prvý krok správnym smerom. Nepovolíme, kým všetky naše bezpečnostné obavy nebudú vyjasnené!“ uviedol v utorok na sociálnej sieti rakúsky kancelár Sebastian Kurz.
„Dôležité etapové víťazstvo proti reaktorovým blokom v Mochovciach! Uvedenie do prevádzky sa odkladá. Ďalej bojujeme proti atómovej energii," napísala na svojom sociálnom profile ministerka pre udržateľný rozvoj a turizmus Elisabeth Köstingerová.

Dlhšia hydroskúška a oneskorené práce

Slovenské elektrárne, ktoré dostavujú mochovecké jadrové bloky, v polovici apríla tohto roku informovali, že za meškaním dostavby tretieho bloku bola dlhšia hydroskúška ako aj oneskorené stavebné práce. Oproti harmonogramu trvala horúca hydroskúška o mesiac a pol dlhšie.
Dôvodom bola podľa elektrární neplánovaná falošná aktivácia hasiaceho systému. Taktiež niektoré stavebné práce sa ukázali byť v porovnaní s plánom časovo podstatne náročnejšie. Elektrárne poukázali aj na fakt, že v apríli minulého roka ukončili zmluvnú spoluprácu s dodávateľom stavebnej časti.
Technická pripravenosť tretieho bloku na zavezenie paliva sa očakáva v priebehu leta tohto roku. Od technickej pripravenosti stavby na zaváženie paliva po zavezenie paliva v zmysle príslušných povolení však môže uplynúť až osem mesiacov.
Tretí blok Atómovej elektrárne Mochovce by mali Slovenské elektrárne nakoniec uviesť do prevádzky niekedy začiatkom budúceho roka. Podľa plánov to pritom malo byť koncom tohto roka.

Priebeh povoľovacieho procesu

Pred vydaním príslušných povolení Úradom jadrového dozoru SR (ÚJD) sa budú musieť vyjadriť aj iné orgány štátnej správy, ako Úrad verejného zdravotníctva, Inšpektorát práce, či Hasičský a záchranný zbor. Konkrétny termín uvádzania jadrového bloku do prevádzky tak závisí od priebehu povoľovacieho procesu.
Ako priznali Slovenské elektrárne, na celý proces môžu mať vplyv aj predpokladané obštrukcie účastníkov rôznych konaní, najmä zo strany rakúskych protijadrových organizácií.
Slovenský predseda vlády Peter Pellegrini sa už v pondelok ostro ohradil voči vyjadreniam rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza. Ten na sociálnej sieti v nedeľu napísal, že chce zabrániť dostavbe Atómovej elektrárne Mochovce.

Vyhlásili svätú vojnu atómovým elektrárňam

„Aj keď sme zvyknutí, že Rakúsko vyhlásilo svätú vojnu atómovým elektrárňam, ale vyjadrenia typu, že urobíme všetko preto, aby sme zastavili výstavbu elektrárne Mochovce, považujem už za niečo, kde pán kancelár Kurz presahuje svoje právomoci a kde sa snaží zasiahnuť do suverenity a rozhodovania Slovenskej republiky,“ povedal na pondelňajšej tlačovej besede Pellegrini. Premiér zdôraznil, že výstavba jadrovej elektrárne je naše autonómne právo.
Predseda vlády znova zopakoval, že nové jadrové bloky Atómovej elektrárne Mochovce sa neuvedú do prevádzky bez toho, aby spĺňali všetky bezpečnostné kritériá a pozval rakúskeho kancelára na osobnú návštevu Atómovej elektrárne Mochovce.
V Mochovciach sa v súčasnosti dostavujú dva jadrové bloky. Tretí mochovecký blok by mali podľa najnovších oficiálnych informácií uviesť do prevádzky začiatkom budúceho roka a štvrtý o rok neskôr. Tretí blok je dokončený na 98,8 % a štvrtý na 84,6 %. Rozpočet dostavby je v súčasnosti nastavený na 5,67 miliardy eur.
Viac k témam: Atómová elektráreň Mochovce, ÚJD Úrad jadrového dozoruZdroj: Webnoviny.sk - Meškanie dostavby Atómovej elektrárne Mochovce vnímajú rakúski politici ako etapové víťazstvo © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

www.KalkulackaOnline.sk
nástroj pre agentov
Najväčší, nezávislý a spoľahlivý porovnávač poistných produktov.
Vyspelé riešenie pre váš biznis.
Porovnanie ponúk 15 rôznych poisťovní na jednom mieste
logo
Prečítajte si tiež:
20.6.2019 Správy

AAA AUTO otvorilo v Lučenci novú predajňu a do mesta prinieslo ďalšie pracovné miesta

20.6.2019 Správy

Ak ste si odložili daňové priznanie, blíži sa termín na jeho podanie

20.6.2019 Správy

Audit vládnej siete GOVNET odhalil mimoriadne vážne zistenia, Pellegrini nariadil okamžitú nápravu

20.6.2019 Marek Mittaš

Doplnkové poistenie kryje aj finančnú stratu pri krádeži alebo totálnej škode

Vo všeobecnosti sa za „základné“ poistenie áut považuje havarijné poistenie a povinné zmluvné poistenie (PZP). Sú situácie, keď sa ...

20.6.2019 Správy

Facebook by mal odložiť uvedenie svojej kryptomeny, projekt chce preskúmať Kongres USA

20.6.2019 Správy

Foto: Pri rekonštrukcii plynového potrubia v Nových Zámkoch našli ľudské pozostatky

20.6.2019 Správy

Kočner sa chce z väzby opäť dostať na slobodu, už vytýčili aj termín prejednanie jeho žiadosti

20.6.2019 Správy

Nezamestnanosť na Slovensku sa drží pod piatimi percentami a opäť dosiahla nový rekord

20.6.2019 Správy

Nová Kiskova strana koalíciu neohrozí, myslí si Vašečka a opozícii pripomína situáciu z roku 1992

20.6.2019 Správy

Oslabenie dolára vyšvihlo ceny zlata na viac ako päťročné maximum

20.6.2019 Redakcia FinReport

Slovensko je bližšie k zálohovaniu plastových fliaš

Vládny návrh zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje sa dostal do druhého čítania. Návrh by teda mal definitívne prejsť ...

20.6.2019 Správy

Voľba kandidátov na ústavných sudcov: SNS nechce politikárčiť, šesť mien chce vybrať aj Smer-SD

20.6.2019 Správy

Z hasičov spravili bobistov a brali na nich dotácie, o podvode podľa Grendela vraj vedel aj Nejedlý

20.6.2019 Správy

Štyria prevádzači dostali doživotie za smrť desiatok migrantov v chladiarenskom aute pri Parndorfe

19.6.2019 Redakcia FinReport

Podnikatelia s obratom do 100 000 eur by mali platiť nižšiu daň z príjmu

Koalícia pripravuje nižšie dane pre malé firmy a živnostníkov. Spoločnosti a živnostníci s obratom do 100 000 by mali platiť nižšiu daň ...

18.6.2019 Ján Beracka

Slovák je prvýkrát medzi najbohatšími ľuďmi sveta

Najbohatším človekom na planéte je Jeff Bezos, zakladateľ spoločnosti Amazon. Jeho majetok je vo výške 147 miliárd dolárov a pred druhým ...

18.6.2019 Redakcia FinReport

Čas na podanie odloženého daňového priznania sa kráti

Na jún si podanie daňového priznania odložilo približne 193-tisíc daňovníkov. Na podanie daňového priznania tak majú tieto osoby ...

17.6.2019 Redakcia FinReport

Záujem o kryptomeny opäť rastie, hodnota bitcoinu stúpa

Virtuálne meny sú stále živé. Hoci má bitcoin za sebou ťažký minulý rok, opäť sa vracia k rastu. Bitcoin rastie spolu s ďalšími ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení