Matteo Salvini sa postaví pred súd, obvineniu čelí pre zákaz vylodenia migrantov
17.4.2021 (Webnoviny.sk) - Bývalý taliansky minister vnútra Matteo Salvini bude čeliť súdnemu procesu za to, že v roku 2019 nedovolil španielskej lodi s migrantmi zakotviť v talianskom prístave a oni museli zostať na mori. V sobotu tak rozhodol sicílsky sudca Lorenzo Iannelli. Podľa agentúry LaPresse stanovil termín procesu na 15. septembra.
Výsledok pojednávania potvrdil aj Salvini, ktorý trvá na tom, že odmietnutím lode Open Arms so 174 migrantmi si len plnil povinnosti a robil svoju prácu. Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter citoval ústavu a vyhlásil, že ochrana krajiny je „svätá povinnosť“ každého Taliana. „Budem súdený za to, že som bránil moju krajinu? Pôjdem so vztýčenou hlavou, tiež vo vašom mene,“ napísal.
Obvinili ho aj z únosu
Organizácia Open Arms rozhodnutie o súde privítala s tým, že sú šťastní za všetkých, ktorých zachránili.
Prokurátori v Palerme obvinili Salviniho zo zanedbania povinnosti a únosu za to, že v auguste 2019 držal migrantov na mori pri pobreží ostrova Lampedusa. Niektorí migranti v zúfalstve skákali z lode, zatiaľ čo kapitán žiadal o bezpečné zakotvenie v blízkom prístave. Po 19 dňoch sa napokon 83 migrantov, čo zostali na palube, mohlo vylodiť na Lampeduse.
Tvrdý postoj voči migrantom
Keď bol Salvini minister vnútra počas prvej vlády premiéra Giuseppeho Conteho v rokoch 2018 - 2019 zastával tvrdý postoj voči migrácii. Od členských štátov Európskej únie žiadal, aby prijímali viac migrantov, ktorí prichádzajú do Talianska, a zároveň argumentoval, že humanitárne lode len povzbudzujú prevádzačov a jeho politika zachraňuje životy ľudí pred nebezpečnými cestami v Stredozemnom mori.
Politika tiež vyšetrujú pre podobný prípad s loďou Gregoretti talianskej pobrežnej stráže, ktorej v lete 2019 zakázal zakotviť a päť dní ju so 116 migrantmi držal na mori. Prokurátor v danom prípade Andrea Bonomo minulý týždeň odporučil, aby Salvini v tejto veci nečelil procesu, pretože konal podľa vládnej politiky.
Viac k témam: migranti, súd
Zdroj: Webnoviny.sk - Matteo Salvini sa postaví pred súd, obvineniu čelí pre zákaz vylodenia migrantov © SITA Všetky práva vyhradené.
© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2026
Investičná kalkulačka
SPRAVODAJSTVO
Top foto dňa (7. jún 2026): Akcia Pups in the Park, French Open Tennis, podpora Ukrajiny a atletika
Pellegrini si pripomenul Memorandum slovenského národa. Jeho víziu podľa neho napĺňame dodnes
Slovensko má rekordný počet voľných pracovných miest, no mnohí si prácu hľadajú čoraz ťažšie
Muž odišiel na štvorkolke a domov sa už nevrátil. Rodinné pátranie sa skončilo tragicky – FOTO
Prvé zamestnanie býva sklamaním pre obe strany. Firmy aj absolventi často narážajú na realitu
Najčítanejšie
- 1.Prenajímatelia bytov sa pred daniarmi už neschovajú. Finančná správa SR uvidí ich príjmy
- 2.Finančná správa a Európska prokuratúra posilňujú spoluprácu v boji proti daňovým podvodom
- 3.Po iránskom útoku opäť rastú ceny ropy aj obavy trhov
- 4.Vyššie zdanenie pohonných hmôt pomôže štátnemu rozpočtu, vodiči si priplatia
- 5.Top foto dňa (7. jún 2026): Akcia Pups in the Park, French Open Tennis, podpora Ukrajiny a atletika










