Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Matovičova vláda predstavila pomoc pre ľudí, mesačne rozdá 200 miliónov eur (video)

Správy Sita
SK
EN
Poslať

14.10.2020 (Webnoviny.sk) - Pomoc pre ľudí, ktorú vláda poskytovala na jar tohto roka pri prvej vlne pandémie, sa zvýši o 50 percent. Na tlačovej besede to povedal premiér Igor Matovič. "Budeme ľuďom doručovať pomoc vo výške 200 miliónov eur mesačne," povedal.

image

Foto: Úrad vlády Slovenskej republiky

Podpora pre zamestnávateľov

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) predstavil zvýšenie pomoci o 50 percent pre zamestnávateľov a podnikateľov, ktorú začali dostávať na jar tohto roka počas prvej vlny pandémie.  "V druhej vlne sme sa rozhodli, že väčšie bremeno musí niesť štát," povedal.

Pre prevádzkovateľov, ktorých prevádzky sú povinne uzavreté, sa pomoc zvýši z 80 percent hrubej mzdy na 80 percent z celkovej ceny práce, teda hrubej mzdy vrátane odvodov zamestnávateľa. "Preplácame zamestnávateľom aj časť odvodov za zamestnávateľa, aby mohol udržať každé pracovné miesto," povedal.

Pri tzv. kurzarbeite vláda zvýši limit mesačného čerpania na jedného zamestnanca na 1 100 eur zo súčasných 880 eur. "Osemdesiat percent maximálneho príspevku bude počítaných z celkovej ceny práce, nie z hrubej mzdy," povedal Krajniak.

Štátna pomoc pre firmy a SZČO 

Zvýši sa aj štátna pomoc pre firmy a samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) pri poklese ich tržieb. Pri poklese tržieb o viac ako 20 % sa pomoc štátu zvýši zo 180 eur na 270 eur, pri poklese viac ako 40 % z 300 eur na 450 eur, pri poklese tržieb viac ako 60 % zo 420 eur na 630 eur a pri poklese viac ako 80 % to bude čiastka 810 eur namiesto pôvodných 540 eur.

"Všetko sme vynásobili koeficientom 1,5," povedal minister práce.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ako príklad Krajniak uviedol maloobchodnú sieť so 100 zamestnancami, ktorá nie je v prevádzke pre prekážky v práci. V tomto prípade sa podľa neho mesačná pomoc od štátu zvýši z 88-tisíc eur na 110-tisíc eur. Ak by firme klesli tržby o 80 percent, tak sa štátna pomoc zvýši z 54-tisíc eur na 81-tisíc eur.

Žiadosti môžu podávať od 1. novembra

V rovnakej miere sa zvýši aj pomoc pre SZČO, teda pri poklese tržieb o 80 percent z 540 eur na 810 eur mesačne. Ak SZČO neplatila sociálne odvody alebo ide o jednoosobovú spoločnosť s ručením obmedzeným, tak sa štátna pomoc zvýši z 210 eur na 315 eur mesačne.

"Túto pomoc budú môcť ľudia žiadať za obdobie od 1. októbra," povedal Krajniak. Žiadosti o zvýšenú štátnu pomoc budú môcť podnikatelia a firmy podávať od 1. novembra tohto roka. Tí, ktorí už pomoc od štátu dostávali, podľa Krajniaka len podpíšu dodatok k uzatvorenej dohode.

"Obdobie, od ktorého budeme posudzovať, či niekto má zamestnanca alebo má živnostenský list, meníme v tejto schéme na 2. septembra," upozornil. Aj tí, ktorí počas leta prijali do práce nových ľudí alebo si založili živnosť, tak budú môcť čerpať zvýšené príspevky od štátu. Ocenil to, že zvýšenú pomoc Európska komisia Slovensku schválila za dva dni.

"Nerobili sme nič iné od nedele večera, len sme na tomto pracovali," dodal Krajniak. Ak podľa neho všetko pôjde bez problémov, tak do novembrového výplatného termínu by už mohli firmy a podnikatelia dostať vyššie príspevky na udržanie zamestnanosti.

Pomoc pre reštaurácie, hotely, akvaparky, lanovky

O štátnu pomoc v celkovej výške 100 miliónov eur v rámci segmentu domáceho cestovného ruchu budú môcť požiadať všetci, ktorým v dôsledku pandémie koronavírusu poklesli tržby viac ako o 40 percent v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

Podpora bude poskytnutá vo výške od 4 percent do 10 percent z minuloročných tržieb v závislosti od poklesu tržieb. Uviedol to na tlačovej besede minister dopravy Andrej Doležal.

Štátna pomoc je určená pre reštaurácie, kaviarne, bistrá, hotely, penzióny, aquaparky, kúpaliská, prevádzok lanoviek a vlekov, botanické záhrady, zoologické záhrady, zábavné parky, lunaparky, múzeá, historické pamiatky, či sprievodcov v cestovnom ruchu.

"Cestovný ruch je jednou z najviac skúšaných aj zasiahnutých odvetví slovenského hospodárstva," podotkol šéf rezortu dopravy a výstavby.

Závisí to od poklesu tržieb

Ak reštaurácia, ktorá bola zatvorená v apríli 2020, mala 100-percentný prepad tržieb oproti rovnakému obdobiu spred roka, bude mať podľa ministra dopravy a výstavby nárok na kompenzáciu tržieb vo výške 10 percent z tržieb za apríl v roku 2019.

"Ak tržby klesli o 60 percent, dostane žiadateľ 6 percent z tržieb z rovnakého obdobia v roku 2019," upresnil Doležal, ktorý pripúšťa menšie rozdiely v jednotlivých výzvach podľa rôznych špecifík podnikania v oblasti cestovného ruchu.

O pomoc však nebudú môcť požiadať cestovné kancelárie, ktorým klesli tržby len v dôsledku zníženia predaja dovoleniek v zahraničných destináciách.

Výška pomoci bude závisieť od poklesu tržieb v konkrétnom mesiaci, v porovnaní za rok 2019. Podľa ministra Doležala po identifikácii viac ako 40-percentného poklesu tržieb voči roku 2019 žiadatelia o pomoc si môžu vybrať výzvu platnú pre hlavný predmet podnikania.

Po vyplnení online formulára pre výpočet výšky pomoci sa žiadosť posúdi a následne po schválení vyplatí. Všetky informácie týkajúce sa pomoci sú dostupné na webovej stránke ministerstva dopravy a výstavby www.mindop.sk/cestovnyruch.

Prvá pomoc pre kultúru

V rámci prvej pomoci pre kultúrnu obec bol problém s ľuďmi, ktorí mali pracovný pomer a zároveň boli živnostníkmi. O podporu sa tak uchádzať nemohli. Uviedla to ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽaNO) na tlačovej konferencii týkajúcej sa prvej pomoci kultúre. Doplnila, že tento problém sa rezortu kultúry podarilo vyriešiť.

Človek ktorý je v súbehu, teda má pracovný pomer a zároveň je SZČO a pokles jeho tržieb je väčší ako 80 percent, môže momentálne žiadať o pomoc vo výške 810 eur, pričom sa z tejto sumy odpočíta čistá mzda z toho pracovného pomeru. Podotkla, že takýchto ľudí v kultúrnej obci bolo zhruba 14-tisíc. Časti z nich dokázali pomôcť sumou 9,5 milióna eur z Fondu na podporu umenia.

Milanová opäť pripomenula formulár, na základe ktorého dokáže Ministerstvo kultúry SR (MK SR) vyčísliť ekonomické dopady pandémie na pracovníkov v kultúrno-kreatívnom priemysle.

Vyplniť ho môžu na stránke ministerstva do 19. októbra. Získané informácie sa použijú na určenie objemu mimoriadnych dotácií z dotačného systému MK SR. Umožní to nový zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti rezortu, ktorý v stredu 7. októbra schválila vláda. Ak ho odsúhlasí aj Národná rada SR, mal by nadobudnúť účinnosť 1. novembra tohto roka.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Matovičova vláda (OĽaNO-Sme rodina-SaS-Za ľudí)
Zdroj: Webnoviny.sk - Matovičova vláda predstavila pomoc pre ľudí, mesačne rozdá 200 miliónov eur (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
20.9.2021 Správy

Arcibiskup Babjak mal pozitívny test na koronavírus, v Prešove celebroval omšu s pápežom Františkom

20.9.2021 (Webnoviny.sk) - Gréckokatolícky arcibiskup Ján Babjak, ktorý v utorok 14. septembra spoločne s pápežom Františkom celebroval v ...

20.9.2021 Správy

Fico označil súd s Kováčikom za monsterproces z 50. rokov a podáva trestné oznámenie na sudkyňu Záleskú

20.9.2021 (Webnoviny.sk) - Predseda strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico podáva trestné oznámenie na sudkyňu ...

20.9.2021 Správy

Hamran sa dočasne ujal vedenia polície, veliteľ elitného Lynx commanda nahradil Kovaříka

20.9.2021 (Webnoviny.sk) - Veliteľ elitného Lynx commanda Štefan Hamran sa ujal riadenia Policajného zboru (PZ) ako prezident poverený výkonom ...

20.9.2021 Správy

Heger riešil s pracovnou skupinou zatýkanie policajtov i stíhanie novinárov, výsledky očakáva v najbližších dňoch (video)

20.9.2021 (Webnoviny.sk) ...

20.9.2021 Správy

Heger si vie predstaviť vládu bez Sme rodina s podporou nezaradených poslancov

20.9.2021 (Webnoviny.sk) - Premiér Eduard Heger (OĽaNO) nevylúčil vládu bez hnutia Sme rodina s podporou nezaradených poslancov Národnej rady ...

20.9.2021 Správy

Každý návštevník Vatikánu bude musieť mať od októbra COVID pas, ľudia prichádzajúci na omšu majú výnimku

20.9.2021 (Webnoviny.sk) - Vatikán rozhodol, že každý, kto bude chcieť navštíviť tento mestský štát alebo prezrieť si Sixtínsku kaplnku, ...

20.9.2021 Správy

Kollár sa už tešil na nových členov poslaneckého klubu, Podmanický ho však schladil

20.9.2021 (Webnoviny.sk) - Nezaradený poslanec Ján Podmanický by nevstúpil do parlamentného klubu Sme rodina. Ďalší nezaradený poslanec ...

20.9.2021 Správy

Kollár: Pokračovanie vládnej koalície bez hnutia Sme rodina je reálne

20.9.2021 (Webnoviny.sk) - Pokračovanie koalície bez hnutia Sme rodina je reálne. Povedal to predseda hnutia a predseda Národnej rady SR Boris ...

20.9.2021 Redakcia FinReport

NBS schválila developerom emisie dlhopisov spolu za viac ako 100 miliónov eur

Národná banka Slovenska schválila vydanie emisií dlhopisov dvom spoločnostiam, za ktorými stoja firmy venujúce sa developerstvu. Prvá emisia ...

20.9.2021 Správy

Najstaršie dvojčatá na svete žijú v Japonsku, sestry by sa mohli onedlho dožiť 108 rokov

20.9.2021 (Webnoviny.sk) - Dve japonské sestry v pondelok zapísali do Guinnessových svetových rekordov ako najstaršie žijúce ...

20.9.2021 Správy

Pellegriniho Hlas žiada vládu, aby pandemickú OČR dorovnala na čistú mzdu. A to okamžite

20.9.2021 (Webnoviny.sk) - Opozičná strana Hlas – sociálna demokracia žiada vládu, aby bezodkladne zvýšila pandemickú OČR na úroveň ...

20.9.2021 Správy

Rumunský kamionista prevážal športovú obuv, podľa nitrianskych colníkov môže ísť o falzifikáty

20.9.2021 (Webnoviny.sk) - Príslušníci Colného úradu Nitra zaistili minulý týždeň 1 740 párov športovej obuvi známej značky. Vzniklo pri ...

20.9.2021 Redakcia FinReport

Spoločnosť NN Slovensko spravuje takmer štvrtinu všetkých dôchodkových úspor Slovákov

Lídrom v starostlivosti o dôchodky na Slovensku je podľa najnovších informácií spoločnosť NN Slovensko. V II. a III. pilieri sporí ...

20.9.2021 Správy

Stanislav Mičev končí vo funkcii riaditeľa Múzea SNP v Banskej Bystrici, ministerka Milanová ho odvolala

20.9.2021 (Webnoviny.sk) - Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) odvolala Stanislava Mičeva k 30. septembru z funkcie riaditeľa Múzea ...

20.9.2021 Dominik Horváth

Vývojári aplikácií vysúdili od Apple 100 miliónov dolárov. Appky v App Store však zrejme lacnejšie nebudú

Súd rozhodol, že spoločnosť Apple musí vo fungovaní svojho obchodu App Store urobiť niekoľko zásadných zmien. Spoločnosť roky ...

19.9.2021 Redakcia FinReport

Spoločnosť Mastercard sa akvizíciami posilnila v oblasti otvoreného bankovníctva aj kryptomien

Spoločnosť Mastercard po nedávnych akvizíciách spoločností Uphold, Gemini a BitPay v priebehu týždňa oznámila dve ďalšie novinky. Prvou ...

19.9.2021 Redakcia FinReport

Vo financovaní výskumu a vývoja ďaleko zaostávame za priemerom Európskej únie

Krajiny Európskej únie v minulom roku zo svojich štátnych rozpočtov vyčlenili na rozvoj výskumu a vývoja viac ako 100 miliárd eur. Podľa ...

18.9.2021 Redakcia FinReport

Tehotné ženy, ktoré cestujú do zahraničia, sa môžu poistiť len do 26. týždňa, pozor však na výluky

Ste tehotná a chceli by ste cestovať do zahraničia? Ak nemáte žiadne zdravotné komplikácie a cestu vám odporučil aj lekár, pozorne si ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Nedostatok čipov obmedzuje výrobu v českom Škoda Auto aj v bratislavskom Volkswagene
 2. 2.
  Ľahká americká ropa aj severomorská ropa Brent zdraželi
 3. 3.
  Firmy doteraz zaplatili na dani z príjmov o vyše štyristo miliónov eur menej než minulý rok
 4. 4.
  Video: Ruská nákladná loď sa dostala k ISS v rekordnom čase, použili nové rakety Sojuz
 5. 5.
  Vývojári aplikácií vysúdili od Apple 100 miliónov dolárov. Appky v App Store však zrejme lacnejšie nebudú