Hľadaj

Matovičova vláda predstavila pomoc pre ľudí, mesačne rozdá 200 miliónov eur (video)

Správy Sita Poslať

14.10.2020 (Webnoviny.sk) - Pomoc pre ľudí, ktorú vláda poskytovala na jar tohto roka pri prvej vlne pandémie, sa zvýši o 50 percent. Na tlačovej besede to povedal premiér Igor Matovič. "Budeme ľuďom doručovať pomoc vo výške 200 miliónov eur mesačne," povedal.

image

Foto: Úrad vlády Slovenskej republiky

Podpora pre zamestnávateľov

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) predstavil zvýšenie pomoci o 50 percent pre zamestnávateľov a podnikateľov, ktorú začali dostávať na jar tohto roka počas prvej vlny pandémie.  "V druhej vlne sme sa rozhodli, že väčšie bremeno musí niesť štát," povedal.

Pre prevádzkovateľov, ktorých prevádzky sú povinne uzavreté, sa pomoc zvýši z 80 percent hrubej mzdy na 80 percent z celkovej ceny práce, teda hrubej mzdy vrátane odvodov zamestnávateľa. "Preplácame zamestnávateľom aj časť odvodov za zamestnávateľa, aby mohol udržať každé pracovné miesto," povedal.

Pri tzv. kurzarbeite vláda zvýši limit mesačného čerpania na jedného zamestnanca na 1 100 eur zo súčasných 880 eur. "Osemdesiat percent maximálneho príspevku bude počítaných z celkovej ceny práce, nie z hrubej mzdy," povedal Krajniak.

Štátna pomoc pre firmy a SZČO 

Zvýši sa aj štátna pomoc pre firmy a samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) pri poklese ich tržieb. Pri poklese tržieb o viac ako 20 % sa pomoc štátu zvýši zo 180 eur na 270 eur, pri poklese viac ako 40 % z 300 eur na 450 eur, pri poklese tržieb viac ako 60 % zo 420 eur na 630 eur a pri poklese viac ako 80 % to bude čiastka 810 eur namiesto pôvodných 540 eur.

"Všetko sme vynásobili koeficientom 1,5," povedal minister práce.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ako príklad Krajniak uviedol maloobchodnú sieť so 100 zamestnancami, ktorá nie je v prevádzke pre prekážky v práci. V tomto prípade sa podľa neho mesačná pomoc od štátu zvýši z 88-tisíc eur na 110-tisíc eur. Ak by firme klesli tržby o 80 percent, tak sa štátna pomoc zvýši z 54-tisíc eur na 81-tisíc eur.

Žiadosti môžu podávať od 1. novembra

V rovnakej miere sa zvýši aj pomoc pre SZČO, teda pri poklese tržieb o 80 percent z 540 eur na 810 eur mesačne. Ak SZČO neplatila sociálne odvody alebo ide o jednoosobovú spoločnosť s ručením obmedzeným, tak sa štátna pomoc zvýši z 210 eur na 315 eur mesačne.

"Túto pomoc budú môcť ľudia žiadať za obdobie od 1. októbra," povedal Krajniak. Žiadosti o zvýšenú štátnu pomoc budú môcť podnikatelia a firmy podávať od 1. novembra tohto roka. Tí, ktorí už pomoc od štátu dostávali, podľa Krajniaka len podpíšu dodatok k uzatvorenej dohode.

"Obdobie, od ktorého budeme posudzovať, či niekto má zamestnanca alebo má živnostenský list, meníme v tejto schéme na 2. septembra," upozornil. Aj tí, ktorí počas leta prijali do práce nových ľudí alebo si založili živnosť, tak budú môcť čerpať zvýšené príspevky od štátu. Ocenil to, že zvýšenú pomoc Európska komisia Slovensku schválila za dva dni.

"Nerobili sme nič iné od nedele večera, len sme na tomto pracovali," dodal Krajniak. Ak podľa neho všetko pôjde bez problémov, tak do novembrového výplatného termínu by už mohli firmy a podnikatelia dostať vyššie príspevky na udržanie zamestnanosti.

Pomoc pre reštaurácie, hotely, akvaparky, lanovky

O štátnu pomoc v celkovej výške 100 miliónov eur v rámci segmentu domáceho cestovného ruchu budú môcť požiadať všetci, ktorým v dôsledku pandémie koronavírusu poklesli tržby viac ako o 40 percent v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

Podpora bude poskytnutá vo výške od 4 percent do 10 percent z minuloročných tržieb v závislosti od poklesu tržieb. Uviedol to na tlačovej besede minister dopravy Andrej Doležal.

Štátna pomoc je určená pre reštaurácie, kaviarne, bistrá, hotely, penzióny, aquaparky, kúpaliská, prevádzok lanoviek a vlekov, botanické záhrady, zoologické záhrady, zábavné parky, lunaparky, múzeá, historické pamiatky, či sprievodcov v cestovnom ruchu.

"Cestovný ruch je jednou z najviac skúšaných aj zasiahnutých odvetví slovenského hospodárstva," podotkol šéf rezortu dopravy a výstavby.

Závisí to od poklesu tržieb

Ak reštaurácia, ktorá bola zatvorená v apríli 2020, mala 100-percentný prepad tržieb oproti rovnakému obdobiu spred roka, bude mať podľa ministra dopravy a výstavby nárok na kompenzáciu tržieb vo výške 10 percent z tržieb za apríl v roku 2019.

"Ak tržby klesli o 60 percent, dostane žiadateľ 6 percent z tržieb z rovnakého obdobia v roku 2019," upresnil Doležal, ktorý pripúšťa menšie rozdiely v jednotlivých výzvach podľa rôznych špecifík podnikania v oblasti cestovného ruchu.

O pomoc však nebudú môcť požiadať cestovné kancelárie, ktorým klesli tržby len v dôsledku zníženia predaja dovoleniek v zahraničných destináciách.

Výška pomoci bude závisieť od poklesu tržieb v konkrétnom mesiaci, v porovnaní za rok 2019. Podľa ministra Doležala po identifikácii viac ako 40-percentného poklesu tržieb voči roku 2019 žiadatelia o pomoc si môžu vybrať výzvu platnú pre hlavný predmet podnikania.

Po vyplnení online formulára pre výpočet výšky pomoci sa žiadosť posúdi a následne po schválení vyplatí. Všetky informácie týkajúce sa pomoci sú dostupné na webovej stránke ministerstva dopravy a výstavby www.mindop.sk/cestovnyruch.

Prvá pomoc pre kultúru

V rámci prvej pomoci pre kultúrnu obec bol problém s ľuďmi, ktorí mali pracovný pomer a zároveň boli živnostníkmi. O podporu sa tak uchádzať nemohli. Uviedla to ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽaNO) na tlačovej konferencii týkajúcej sa prvej pomoci kultúre. Doplnila, že tento problém sa rezortu kultúry podarilo vyriešiť.

Človek ktorý je v súbehu, teda má pracovný pomer a zároveň je SZČO a pokles jeho tržieb je väčší ako 80 percent, môže momentálne žiadať o pomoc vo výške 810 eur, pričom sa z tejto sumy odpočíta čistá mzda z toho pracovného pomeru. Podotkla, že takýchto ľudí v kultúrnej obci bolo zhruba 14-tisíc. Časti z nich dokázali pomôcť sumou 9,5 milióna eur z Fondu na podporu umenia.

Milanová opäť pripomenula formulár, na základe ktorého dokáže Ministerstvo kultúry SR (MK SR) vyčísliť ekonomické dopady pandémie na pracovníkov v kultúrno-kreatívnom priemysle.

Vyplniť ho môžu na stránke ministerstva do 19. októbra. Získané informácie sa použijú na určenie objemu mimoriadnych dotácií z dotačného systému MK SR. Umožní to nový zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti rezortu, ktorý v stredu 7. októbra schválila vláda. Ak ho odsúhlasí aj Národná rada SR, mal by nadobudnúť účinnosť 1. novembra tohto roka.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Matovičova vláda (OĽaNO-Sme rodina-SaS-Za ľudí)
Zdroj: Webnoviny.sk - Matovičova vláda predstavila pomoc pre ľudí, mesačne rozdá 200 miliónov eur (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
21.1.2021 Správy

Bez negatívneho testu na COVID-19 nebudete môcť ísť do práce. Kde nie je potrebný?

21.1.2021 (Webnoviny.sk) - Od budúcej stredy bude zakázaný vstup zamestnancov na pracovisko bez negatívneho COVID-19 testu. Vyplýva to z ...

21.1.2021 Správy

Dostaneš flákanec! Počas rokovania o núdzovom stave sa v českom parlamente strhla bitka

21.1.2021 (Webnoviny.sk) - Rokovanie Poslaneckej snemovne českého parlamentu vo štvrtok narušila potýčka medzi nezaradeným poslancom ...

21.1.2021 Správy

Heger odklepol mimoriadne rozpočtové opatrenie, na kompenzáciu nájmov pôjde 50 miliónov eur

21.1.2021 (Webnoviny.sk) - Minister financií Eduard Heger vo štvrtok 21. januára schválil mimoriadne rozpočtové opatrenie a rozhodol o ...

21.1.2021 Správy

Investičná skupina Arca sa v Česku opäť podala insolvenčný návrh, súd konanie zastavil

21.1.2021 (Webnoviny.sk) - Krachujúca investičná skupina Arca sa pokúsila opäť o začatie insolvenčného konania v Českej republike. ...

21.1.2021 Správy

Od 27. januára sa za dodržania protiepidemických pravidiel môžu otvoriť knižnice a ďalšie prevádzky

21.1.2021 (Webnoviny.sk) - Od 27. januára sa môžu pre verejnosť otvoriť knižnice. Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva ...

21.1.2021 Redakcia FinReport

Pandémia po prvýkrát figuruje medzi najväčšími rizikami podnikania. Hrozí rekordný nárast bankrotov

Prerušenie prevádzky (41 %), pandémia (40 %) a kybernetické útoky (40 %) predstavujú v roku 2021 najväčšie riziká podnikania. V poradí ...

21.1.2021 Zuzana Mecková

Poisťovne sú v strehu – bezkľúčové systémy sú lákadlom pre zlodejov automobilov

Riziko krádeže vozidiel s bezkľúčovým zamykacím systémom je najmä v krajinách západnej Európy mimoriadne vysoké. Napríklad v Holandsku ...

21.1.2021 Správy

Požiar v opatrovateľskom domove v ukrajinskom Charkove pripravil o život pätnásť ľudí

21.1.2021 (Webnoviny.sk) - Požiar v súkromnom opatrovateľskom domove pre seniorov v ukrajinskom Charkove si vyžiadal 15 mŕtvych. Jedenásť ...

21.1.2021 Správy

Slovensko, Česko a Rakúsko sa dohodli na pravidelných stretnutiach na zahraničnopolitické témy

21.1.2021 (Webnoviny.sk) - Slovensko, Česko a Rakúsko sa dohodli na sérii intenzívnych stretnutí, na ktorých budú pravidelne konzultovať ...

21.1.2021 Správy

Strana Hlas žiada odchod Budaja a zrušenie zmlúv pre Matovičovho poradcu, Rašimu sa nepozdávajú dotácie

21.1.2021 (Webnoviny.sk) - Strana Hlas - sociálna demokracia (Hlas-SD) žiada odchod ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) a ...

21.1.2021 Správy

Twitter pre dehumanizáciu ujgurských žien zablokoval účet čínskej ambasády vo Washingtone

21.1.2021 (Webnoviny.sk) - Sociálna sieť Twitter zablokovala konto čínskej ambasády vo Washingtone po zverejnení komentára, že ujgurské ...

21.1.2021 Správy

Vláda má v súvislosti so sledovaním novinárky Tódovej okamžite konať, výzva prišla z europarlamentu

21.1.2021 (Webnoviny.sk) - Členovia Media Working Group Európskeho parlamentu (EP) sa v súvislosti so sledovaním novinárky Moniky Tódovej ...

21.1.2021 Správy

Zdravotníckych pomôcok bol v skladoch štátnych rezerv dostatok, ukázal poslanecký prieskum

21.1.2021 (Webnoviny.sk) - Počas pandémie nenastala situácia akútneho nedostatku žiadnych zdravotníckych pomôcok v skladoch Správy štátnych ...

21.1.2021 Správy

Žilinská automobilka Kia testuje svojich zamestnancov na COVID-19, má šesť odberných miest

21.1.2021 (Webnoviny.sk) - Spoločnosť Kia Motors Slovakia organizuje v týchto dňoch plošné pretestovanie svojich zamestnancov a tiež ...

20.1.2021 Správy

Mimovládka Transparency skúmala dotácie na nájomné, našla pochybnosti pri 24 spoločnostiach

20.1.2021 (Webnoviny.sk) - Štátne dotácie na nájomné dostávajú podľa zistení Transparency International Slovensko (TIS) aj firmy bez ...

20.1.2021 Dominik Horváth

Trištvrte roka trvalo americkému Kongresu vyrokovanie a schválenie balíka pomoci za takmer bilión dolárov

Po viac ako osem mesiacov trvajúcej sérii rokovaní prijal americký Kongres balík opatrení na zmiernenie dôsledkov pandémie koronavírusu vo ...

20.1.2021 Redakcia FinReport

Zahraničné e-shopy zatiaľ vedú nad slovenskými, ale rozdiely v tržbách sa pomaly zmenšujú

V predchádzajúcom roku prakticky všetci ľudia zmenili svoje tradičné nákupné zvyky. Navyše v dôsledku obmedzení mnohí spotrebitelia ...

19.1.2021 Redakcia FinReport

Každý tretí človek je ochotný za protihodnotu poskytnúť svoje citlivé údaje a každý šiesty to už urobil

Dátum narodenia, adresa, informácie o zdravotnom stave alebo nákupné správanie – to všetko sú osobné údaje, ktoré sú ľudia ochotní za ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Kuvajt a Bahrajn používajú na boj proti koronavírusu aplikácie, ktoré sú najnebezpečnejšie
 2. 2.
  Zdravotníckych pomôcok bol v skladoch štátnych rezerv dostatok, ukázal poslanecký prieskum
 3. 3.
  Šéfkou reprezentantov amerického Kongresu zostáva Pelosiová, demokrati majú najtesnejšiu väčšinu
 4. 4.
  Renáta Taligová: Keď sa dieťa nenaučí kriticky myslieť, nezvládne ani prácu s financiami
 5. 5.
  Eritrejský prezident Isaias Afwerki prišiel po 22 rokov do Etiópie, chce zlepšiť vzťahy