Hľadaj

Lídri Európskej únie budú rozhodovať o predĺžení brexitu, v hre je aj flexibilný odklad

Sita Poslať
image

BRATISLAVA 10. apríla (WebNoviny.sk) – Odložiť odchod Veľkej Británie z EÚ a ak áno, o koľko. To bude hlavnou témou dnešného večerného rokovania lídrov EÚ na mimoriadnom zasadnutí Európskej rady.
O ďalší odklad do 30. júna požiadala britská premiérka Theresa Mayová, jej zámer odsúhlasili aj poslanci vo Westminsteri.
Lídri sú ochotní odobriť aj tento odklad, ak by sa tak nestalo, tvrdý brexit, teda odchod bez dohody, bude v piatok 12. apríla.

Pellegrini očakáva náročné rokovania

Slovensko na summite bude zastupovať premiér Peter Pellegrini. Podľa neho je Slovensko ochotné poskytnúť Londýnu čas navyše, chce však vidieť konkrétne kroky a opatrenia, ktoré plánuje Británia do ďalšieho dátumu odchodu urobiť.
Premiér očakáva náročnú diskusiu, pričom tvrdí, že tvrdý odchod Británie si reálne nikto z európskych lídrov neželá.
Spojené kráľovstvo malo pôvodne odísť 29. marca. Mayová však nevie v britskom parlamente, ani vo svojej Konzervatívnej strane dosiahnuť schválenie dohody o odchode.
Dohodu európska dvadsaťsedmička schválila ešte v novembri 2018. Momentálne platí, že Británia by mala odísť v piatok 12. apríla. Mayová však požiadala o ďalší odklad, do 30. júna. V tomto prípade by sa Británia musela zúčastniť na voľbách do Európskeho parlamentu, ktoré sa konajú od 23. do 26. mája.

V hre aj flexibilný odklad

Predseda Európskej rady Donald Tusk navrhol, aby lídri rovno odsúhlasili ročný flexibilný odklad brexitu. Znamenalo by to, že keď Británia nájde cestu, ako odísť z EÚ, môže odísť kedykoľvek počas týchto 12 mesiacov.
Tusk argumentuje, že ako ukazujú doterajšie skúsenosti, hlboké rozdelenie v britskom parlamente dáva len malú nádej na to, že by sa ratifikačný proces ukončil pred koncom júna. Naopak, bojí sa, že by sa zvýšilo riziko mimoriadnych summitov na poslednú chvíľu a ďalších krátkych predĺžení. To by malo negatívny dopad na občanov aj obchod.
Obáva sa toho, že lídri by sa nemuseli zhodnúť na ďalšom predĺžení, čo by viedlo k tvrdému brexitu. „Preto verím, že mali by sme prebrať aj alternatívu flexibilného odkladu, ktorý by však nebol dlhší ako jeden rok. Flexibilita by umožnila Británii odísť, kedykoľvek by boli pripravení,“ napísal Tusk v liste premiérom.
Táto možnosť by podľa neho zároveň predstavovala aspoň trochu stability pre ľudí aj podniky. Za „zlého policajta“ vo vyjednávaniach je považované Francúzsko. Paríž navrhuje odklad brexitu do konca roka s tým, že pravidelne sa bude vyhodnocovať, ako si ostrovy plnia svoje záväzky.

Séria prehratých hlasovaní

Britská premiérka po sérii prehratých hlasovaní vo Westminsteri začala o brexite rokovať s lídrom opozície, šéfom labouristov Jeremy Corbynom. Znalci európskej politiky dúfajú, že sa im podarí presadiť dohodu o odchode. Očakávajú, že ak by sa tak stalo, Mayová podá demisiu.
Podmienkou labouristov pri tom je, že Veľká Británia ostane v colnej únii. Zaujímavosťou je, že ak chce požiadať Veľká Británia o predĺženie brexitu, musí to schváliť všetkých 27 zostávajúcich krajín. Ak by sa však Londýn rozhodol brexit odvolať, môže tak podľa Súdneho dvoru EÚ urobiť jednostranne, teda bez súhlasu ostatných.
Referendum o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie sa konalo 23. júna 2016. Ľudové hlasovanie prisľúbil vtedajší líder konzervatívcov a premiér David Cameron v rámci predvolebnej kampane. On sám, ale aj jeho ministerka vnútra Theresa Mayová boli za zotrvanie. Po tom, čo sa 51,89 percenta Britov vyslovilo za odchod, Cameron podal demisiu. Nahradila ho Mayová, dvojročný proces vystúpenia spustila 29. marca 2017.
Viac k témam: Brexit, Európska úniaZdroj: Webnoviny.sk - Lídri Európskej únie budú rozhodovať o predĺžení brexitu, v hre je aj flexibilný odklad © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

bezpecnykurier
bezpecnykurier
bezpecnykurier Chráňte
vašu komunikáciu
bezpecnykurier Dôverné informácie
zabezpečte heslom
bezpecnykurier Diskrétnosť požadujte
aj od vašich partnerov
logo
Prečítajte si tiež:
18.6.2019 Správy

Bratislavský magistrát zverejnil štyroch kandidátov na šéfov mestských podnikov

18.6.2019 Správy

Do súdnej rady pribudli dvaja členovia, vymenovala ich prezidentka Čaputová

18.6.2019 Správy

Japonsko zasiahlo zemetrasenie, úrady vydali varovanie pred cunami

18.6.2019 Správy

Kiska oceňuje, že prezidentka Čaputová potvrdila jeho postoj pri vymenovaní ústavných sudcov

18.6.2019 Správy

Mladý muž sa priznal k podpore terorizmu, odsúdili ho za vyhrážanie sa princovi Harrymu

18.6.2019 Správy

Pavol neplatil výživné na dcéru Veroniku, súd ho poslal na rok do väzenia

18.6.2019 Správy

Poslanci schválili návrh záverečného rozpočtu Slovenska, pozitívne ho ovplyvnil hospodársky rast

18.6.2019 Správy

Prezidentka Čaputová dodrží tradíciu, jej prvá zahraničná cesta smeruje do Česka

18.6.2019 Ján Beracka

Slovák je prvýkrát medzi najbohatšími ľuďmi sveta

Najbohatším človekom na planéte je Jeff Bezos, zakladateľ spoločnosti Amazon. Jeho majetok je vo výške 147 miliárd dolárov a pred druhým ...

18.6.2019 Správy

Trump sa na summite G20 stretne so Si Ťin-pchingom, témou budú zrejme aj americké clá

18.6.2019 Správy

Trumpa nahnevalo vyjadrenie ECB o možnom znížení úrokov, vraj chce uľahčiť konkurenciu voči USA

18.6.2019 Správy

Video: Kancelárka Merkelová bola dehydrovaná, na ceremónii sa celá triasla

18.6.2019 Správy

Zomrel najstarší človek v Európe, Giuseppina Robucci sa dožila 116 rokov a 90 dní

18.6.2019 Redakcia FinReport

Čas na podanie odloženého daňového priznania sa kráti

Na jún si podanie daňového priznania odložilo približne 193-tisíc daňovníkov. Na podanie daňového priznania tak majú tieto osoby ...

17.6.2019 Redakcia FinReport

Záujem o kryptomeny opäť rastie, hodnota bitcoinu stúpa

Virtuálne meny sú stále živé. Hoci má bitcoin za sebou ťažký minulý rok, opäť sa vracia k rastu. Bitcoin rastie spolu s ďalšími ...

14.6.2019 Ján Beracka

Slovensko má málo ambiciózne rozpočtové ciele, ani tie zrejme nesplní

Slovensko nemá dostatočne ambiciózne rozpočtové ciele na dosiahnutie dlhodobo udržateľných financií. Upozorňuje na to Rada pre ...

13.6.2019 Ján Beracka

Na odhaľovanie podvodov poisťovne využívajú aj detektívov

Poisťovne na Slovensku každoročne prešetrujú ako možný poistný podvod desaťtisíce poistných udalostí. Najviac podvodov sa objavuje pri ...

12.6.2019 Redakcia FinReport

Daniari by mali odložiť pokuty pre podnikateľov za meškajúcu eKasu

Pokuty pre podnikateľov, ktorí si včas neobstarajú elektronickú registračnú pokladňu, takzvanú eKasu, by sa mali odložiť. Dohodla sa na ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení