Hľadaj

Lesníci nerúbu len drevo, reaguje ministerstvo na kritiku Remišovej o dotáciách na lesnú techniku

Sita Poslať
image

BRATISLAVA 16. mája (WebNoviny.sk) - Ministerstvo pôdohospodárstva SR (MPRV) cez svoju platobnú agentúru posledné mesiace uzatvára zmluvy z výzvy vyhlásenej v roku 2017. Cieľom opatrenia a výzvy v objeme 22 mil. eur majú byť investície do rozvoja lesných oblastí a zlepšenia životaschopnosti lesov.

Dotácie na nákup lesnej techniky

V praxi však agrorezort podľa hnutia OĽaNO podporuje hlavne techniku určenú na zvážanie popíleného dreva, ako sú lesné traktory, návesy či hydraulické ruky, terénne autá. Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná tak podľa OĽaNO namiesto obnovy lesov podporuje cez eurofondy ich pílenie.
Informovala o tom vo štvrtok predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová. Kritika OĽaNO je však podľa agrorezortu tendenčne zameraná len na podpory projektov na nákup lesnej techniky.
„Keď sa pozrieme na stav slovenských lesov, asi málokto si myslí, že naším najväčším problémom je taký nedostatok techniky na pílenie a zvážanie dreva, že štát musí súkromným firmám dotovať nákup takejto techniky,“ upozornila Remišová.
Príjemcami pomoci sú podľa OĽaNO osoby a firmy obhospodarujúce lesy, ale často aj fyzické a právnické osoby, ktoré drevo jednoducho iba odvážajú z lesa.

Peniaze dostal aj Kotlebov švagor

Remišová hovorí, že už klasickým problémom výziev na ministerstvách s nominantmi Slovenskej národnej strany je, že medzi žiadateľmi figuruje množstvo subjektov, ktoré tržby doteraz nemali, majú ich minimálne, alebo vznikli krátko pred vyhlásením výzvy či dokonca podaním žiadosti o grant.
„Takmer tretine firiem ministerstvo poskytlo vyššiu dotáciu, ako sú ročné tržby týchto firiem. Najextrémnejší prípad je, keď má firma tržby necelých 2 500 eur, rok predtým iba tisíc eur, ale ministerstvo jej dá bez váhania dotáciu 200 tis. eur. Alebo firme so sídlom na Obchodnej ulici v Bratislave s tržbami okolo 7 tis. eur dalo ministerstvo dotáciu tiež 200 tis. eur. Podľa mena aj adresy je majiteľom tejto firmy človek spomínaný ako švagor blízkeho spolupracovníka Mariána Kotlebu,“ uviedla Remišová.
Podľa jej vyjadrení sú veľmi zvláštne nastavené aj niektoré bodovacie kritériá. „Problémom je, že drobní podnikatelia a živnostníci s tými najhoršími strojmi často pracujú za biednu mzdu ako subdodávatelia väčších a bohatších spoločností a pri takomto nastavení kritérií sú vytláčaní na okraj,“ dodala Remišová.
Namiesto dotovania vybavenia na rúbanie lesov by Slovensko podľa Remišovej, špeciálne z eurofondov, malo radšej podporiť projekty zamerané na starostlivosť o les, pestovateľskú činnosť lesa, ochranu a obnovu lesa prípadne šetrnejšie hospodárenie v lesoch, napríklad výberkové hospodárenie, pri ktorom sa nerúbu celé pásy lesa ale postupne vyberajú najvhodnejšie stromy na väčšom území.

Projekty na obnovu lesných porastov

Kritika OĽaNO je podľa agrorezortu tendenčne zameraná len na podpory projektov na nákup lesnej techniky, pričom opomína skutočnosť, že výzva je zameraná na investície do rozvoja lesných oblastí a zlepšenia životaschopnosti lesov.
„Pôdohospodárska platobná agentúra v rámci tohto opatrenia podporila, a to oveľa vyššou alokáciou finančných prostriedkov, projekty na obnovu a ochranu lesných porastov, výstavbu lesných ciest, na prevenciu škôd v lesoch spôsobených lesnými požiarmi a prírodnými katastrofami a obnovu týchto lesov, projekty zamerané na zlepšenie odolnosti a environmentálnej hodnoty lesných ekosystémov,“ uviedol v reakcii Daniel Hrežík z komunikačného odboru ministerstva pôdohospodárstva.
Podľa agrorezortu je veľký omyl myslieť si, že lesníci len rúbu drevo. „Štátni lesníci vysadia ročne 15 miliónov nových stromov. Odstraňujú kalamitu, zvážajú drevo, ale tiež obnovujú lesy, udržiavajú lesnú infraštruktúru. Žiaľ, neraz pracujú s technikou, ktorá je zo 60-tych alebo 70- tych rokov, je zastaraná, kazí sa, je drahá na prevádzku a neekologická. Dostanú nové moderné stroje, vďaka ktorým bude starostlivosť o les modernejšia, efektívnejšia, šetrnejšia k životnému prostrediu,“ dodal Hrežík.

Šancu majú malí aj veľkí

Kritike OĽaNO k veľkosti firiem, ktoré dostanú podporu, ministerstvo pôdohospodárstva nerozumie. „Šancu majú aj malí aj veľkí. Dôležité je, aby to vedeli robiť. Výška nenávratného finančného príspevku vo výzve nebola podmienená celkovou výškou tržieb žiadateľa. Metodika vyhodnocovania žiadostí o NFP je nastavená úplne transparentne. Nie je možné vylúčiť žiadateľa iba na základe výšky tržieb,“ ozrejmil Hrežík.
Zároveň upozornil, že Najvyšší kontrolný úrad SR vykonal kontrolu vyhodnocovania žiadostí o NFP pre predmetné opatrenie, pričom po ukončení kontroly neboli zistené žiadne zásadné nedostatky v procese vyhodnocovania žiadostí o NFP.
„Na záver dodávame, že kritériá pre dané podopatrenie boli konzultované s monitorovacím výborom a celá výzva bola pred jej zverejnením posúdená a schválená Centrálnym koordinačným orgánom,“ dodal v reakcii Hrežík.
Viac k témam: minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiZdroj: Webnoviny.sk - Lesníci nerúbu len drevo, reaguje ministerstvo na kritiku Remišovej o dotáciách na lesnú techniku © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Potrebujete licenciu na výkon finančného sprostredkovania ?
Rýchlosťou blesku vám poskytneme odborné a komplexné služby.
logo
Prečítajte si tiež:
19.5.2019 Správy

Hrnčiar nesúhlasí s doživotnou ochrankou pre premiérov, Ficovi ju má podľa Galka platiť Smer

19.5.2019 Správy

Na integráciu Rómov vyčlenili viac ako sto miliónov eur, najviac išlo do ich zamestnávania

19.5.2019 Správy

Odborári a zamestnávatelia začali rokovať o minimálnej mzde na rok 2020

19.5.2019 Správy

Pavol R. je obvinený z objednania vraždy Volzovej, čoskoro začína pojednávanie o jeho osude

19.5.2019 Správy

Sedem francúzskych stíhačiek núdzovo pristálo na Sumatre, niektoré majú technické problémy

19.5.2019 Správy

Slovenskí hasiči zožali úspech na súťaži v Rakúsku, uspeli vo viacerých kategóriách

19.5.2019 Správy

Slováci môžu získať dotáciu na zateplenie rodinných domov, jedna podmienka výzvy už neplatí

19.5.2019 Správy

Smer-SD má ambíciu vyhrať parlamentné voľby, podľa Fica by bolo dobré byť aj v opozícii

19.5.2019 Správy

Teroristi zaútočili pri pyramídach v Egypte, bombou zasiahli autobus s turistami

19.5.2019 Správy

Toyota má pocit, že pre prezidenta Trumpa nie sú japonské investície v USA vítané

19.5.2019 Správy

Video: Princ Harry a vojvodkyňa Meghan oslavujú prvé výročie svadby, zverejnili nové fotografie

19.5.2019 Správy

Video: Vo viacerých mestách Európy sa konali demonštrácie proti nacionalizmu

18.5.2019 Marek Mittaš

Mladí umelci sú čiernym koňom, laik si správne vyberie len ťažko

Klasické investovanie je pre čoraz väčšiu skupinu investorov málo atraktívne. Nielenže často neprináša očakávané zhodnotenie, ale v ...

17.5.2019 Redakcia FinReport

M. Lancz: Chcem bojovať s byrokraciou a chrániť vaše peniaze

Onedlho sú voľby do európskeho parlamentu. O kreslo europoslanca sa uchádza aj Martin Lancz, predseda predstavenstva Asociácie finančných ...

17.5.2019 Ján Beracka

NBS chce meniť podmienky získania povolení pre samostatných finančných agentov

Národná banka Slovenska (NBS) chce upraviť podmienky, ktoré bude potrebné splniť pri získavaní povolenia na činnosť samostatného ...

16.5.2019 Redakcia FinReport

Nedostatočná údržba nehnuteľnosti môže znamenať výluku z poistenia

Poistenie nehnuteľnosti nie je všeliekom na všetko. Majitelia by sa mali postarať o pravidelnú údržbu svojej nehnuteľnosti, inak im hrozí ...

15.5.2019 Redakcia FinReport

Rok po …

Presne pred rokom sa v celej Európskej únii sprísnili podmienky ochrany osobných údajov. Takzvané GDPR a jeho zavádzanie do praxe spôsobilo ...

15.5.2019 Ján Beracka

Viac dovolenky? Poškodí to priemysel, tvrdia podnikatelia

Zamestnanci by mali mať nárok na viac dní dovolenky, taká je predstava Slovenskej národnej strany (SNS), ktorá pripravila novelu Zákonníka ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení