Hľadaj

Lesníci nerúbu len drevo, reaguje ministerstvo na kritiku Remišovej o dotáciách na lesnú techniku

Sita Poslať
image

BRATISLAVA 16. mája (WebNoviny.sk) - Ministerstvo pôdohospodárstva SR (MPRV) cez svoju platobnú agentúru posledné mesiace uzatvára zmluvy z výzvy vyhlásenej v roku 2017. Cieľom opatrenia a výzvy v objeme 22 mil. eur majú byť investície do rozvoja lesných oblastí a zlepšenia životaschopnosti lesov.

Dotácie na nákup lesnej techniky

V praxi však agrorezort podľa hnutia OĽaNO podporuje hlavne techniku určenú na zvážanie popíleného dreva, ako sú lesné traktory, návesy či hydraulické ruky, terénne autá. Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná tak podľa OĽaNO namiesto obnovy lesov podporuje cez eurofondy ich pílenie.
Informovala o tom vo štvrtok predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová. Kritika OĽaNO je však podľa agrorezortu tendenčne zameraná len na podpory projektov na nákup lesnej techniky.
„Keď sa pozrieme na stav slovenských lesov, asi málokto si myslí, že naším najväčším problémom je taký nedostatok techniky na pílenie a zvážanie dreva, že štát musí súkromným firmám dotovať nákup takejto techniky,“ upozornila Remišová.
Príjemcami pomoci sú podľa OĽaNO osoby a firmy obhospodarujúce lesy, ale často aj fyzické a právnické osoby, ktoré drevo jednoducho iba odvážajú z lesa.

Peniaze dostal aj Kotlebov švagor

Remišová hovorí, že už klasickým problémom výziev na ministerstvách s nominantmi Slovenskej národnej strany je, že medzi žiadateľmi figuruje množstvo subjektov, ktoré tržby doteraz nemali, majú ich minimálne, alebo vznikli krátko pred vyhlásením výzvy či dokonca podaním žiadosti o grant.
„Takmer tretine firiem ministerstvo poskytlo vyššiu dotáciu, ako sú ročné tržby týchto firiem. Najextrémnejší prípad je, keď má firma tržby necelých 2 500 eur, rok predtým iba tisíc eur, ale ministerstvo jej dá bez váhania dotáciu 200 tis. eur. Alebo firme so sídlom na Obchodnej ulici v Bratislave s tržbami okolo 7 tis. eur dalo ministerstvo dotáciu tiež 200 tis. eur. Podľa mena aj adresy je majiteľom tejto firmy človek spomínaný ako švagor blízkeho spolupracovníka Mariána Kotlebu,“ uviedla Remišová.
Podľa jej vyjadrení sú veľmi zvláštne nastavené aj niektoré bodovacie kritériá. „Problémom je, že drobní podnikatelia a živnostníci s tými najhoršími strojmi často pracujú za biednu mzdu ako subdodávatelia väčších a bohatších spoločností a pri takomto nastavení kritérií sú vytláčaní na okraj,“ dodala Remišová.
Namiesto dotovania vybavenia na rúbanie lesov by Slovensko podľa Remišovej, špeciálne z eurofondov, malo radšej podporiť projekty zamerané na starostlivosť o les, pestovateľskú činnosť lesa, ochranu a obnovu lesa prípadne šetrnejšie hospodárenie v lesoch, napríklad výberkové hospodárenie, pri ktorom sa nerúbu celé pásy lesa ale postupne vyberajú najvhodnejšie stromy na väčšom území.

Projekty na obnovu lesných porastov

Kritika OĽaNO je podľa agrorezortu tendenčne zameraná len na podpory projektov na nákup lesnej techniky, pričom opomína skutočnosť, že výzva je zameraná na investície do rozvoja lesných oblastí a zlepšenia životaschopnosti lesov.
„Pôdohospodárska platobná agentúra v rámci tohto opatrenia podporila, a to oveľa vyššou alokáciou finančných prostriedkov, projekty na obnovu a ochranu lesných porastov, výstavbu lesných ciest, na prevenciu škôd v lesoch spôsobených lesnými požiarmi a prírodnými katastrofami a obnovu týchto lesov, projekty zamerané na zlepšenie odolnosti a environmentálnej hodnoty lesných ekosystémov,“ uviedol v reakcii Daniel Hrežík z komunikačného odboru ministerstva pôdohospodárstva.
Podľa agrorezortu je veľký omyl myslieť si, že lesníci len rúbu drevo. „Štátni lesníci vysadia ročne 15 miliónov nových stromov. Odstraňujú kalamitu, zvážajú drevo, ale tiež obnovujú lesy, udržiavajú lesnú infraštruktúru. Žiaľ, neraz pracujú s technikou, ktorá je zo 60-tych alebo 70- tych rokov, je zastaraná, kazí sa, je drahá na prevádzku a neekologická. Dostanú nové moderné stroje, vďaka ktorým bude starostlivosť o les modernejšia, efektívnejšia, šetrnejšia k životnému prostrediu,“ dodal Hrežík.

Šancu majú malí aj veľkí

Kritike OĽaNO k veľkosti firiem, ktoré dostanú podporu, ministerstvo pôdohospodárstva nerozumie. „Šancu majú aj malí aj veľkí. Dôležité je, aby to vedeli robiť. Výška nenávratného finančného príspevku vo výzve nebola podmienená celkovou výškou tržieb žiadateľa. Metodika vyhodnocovania žiadostí o NFP je nastavená úplne transparentne. Nie je možné vylúčiť žiadateľa iba na základe výšky tržieb,“ ozrejmil Hrežík.
Zároveň upozornil, že Najvyšší kontrolný úrad SR vykonal kontrolu vyhodnocovania žiadostí o NFP pre predmetné opatrenie, pričom po ukončení kontroly neboli zistené žiadne zásadné nedostatky v procese vyhodnocovania žiadostí o NFP.
„Na záver dodávame, že kritériá pre dané podopatrenie boli konzultované s monitorovacím výborom a celá výzva bola pred jej zverejnením posúdená a schválená Centrálnym koordinačným orgánom,“ dodal v reakcii Hrežík.
Viac k témam: minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiZdroj: Webnoviny.sk - Lesníci nerúbu len drevo, reaguje ministerstvo na kritiku Remišovej o dotáciách na lesnú techniku © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Provízie rozpočítavajte
v ICM2
Insurance Contract Manager
Softvér a služby pre finančný trh
www.ICM2.sk
logo
Prečítajte si tiež:
16.6.2019 Správy

Ceny ropy stúpli pre neistotu po požiaroch na tankeroch Hormuzskom prielive

16.6.2019 Správy

Energetici investovali státisíce eur na výmenu stĺpov, pri ich osadení pomáhal aj vrtuľník

16.6.2019 Správy

Finančnej správe schválili nový projekt proti kyberútokom, odborníci ho však neodporúčajú

16.6.2019 Správy

Foto: Na Sibíri objavili perfektne zachovanú hlavu vlka z doby ľadovej, objav označili za unikátny

16.6.2019 Správy

Kolaps z tepla postihol výrazne viac Slovákov, záchranári najviac zasahovali v Prešovskom kraji

16.6.2019 Správy

Policajt so 41-ročnou ženou neprežili po páde do studne, podľa hasičov boli v nedýchateľnom prostredí

16.6.2019 Správy

Počet otcov poberajúcich materskú dávku prudko stúpa, ale Sociálna poisťovňa ju niektorým neuznala

16.6.2019 Správy

Pristátie na Mesiaci či chemtrails, generácia Y podľa prieskumu konšpiráciám skôr neverí

16.6.2019 Správy

Slovenskí motoristi by mohli tankovať lacnejšie, analytička predpokladá ďalšie znižovanie cien

16.6.2019 Správy

Viac ako sto Slovákov využilo príspevok na presťahovanie, podnikatelia to označili za fiasko

16.6.2019 Správy

Zamestnanci dostanú stravné lístky s vyššou hodnotou, do platnosti vstúpi nové opatrenie

16.6.2019 Správy

Únia miest Slovenska nie je podľa Rybníčka proti nikomu a počíta so spoluprácou so ZMOS

14.6.2019 Ján Beracka

Slovensko má málo ambiciózne rozpočtové ciele, ani tie zrejme nesplní

Slovensko nemá dostatočne ambiciózne rozpočtové ciele na dosiahnutie dlhodobo udržateľných financií. Upozorňuje na to Rada pre ...

13.6.2019 Ján Beracka

Na odhaľovanie podvodov poisťovne využívajú aj detektívov

Poisťovne na Slovensku každoročne prešetrujú ako možný poistný podvod desaťtisíce poistných udalostí. Najviac podvodov sa objavuje pri ...

12.6.2019 Redakcia FinReport

Daniari by mali odložiť pokuty pre podnikateľov za meškajúcu eKasu

Pokuty pre podnikateľov, ktorí si včas neobstarajú elektronickú registračnú pokladňu, takzvanú eKasu, by sa mali odložiť. Dohodla sa na ...

12.6.2019 Redakcia FinReport

Slovenské banky si budú odkladať viac na horšie časy

Národná banka Slovenska (NBS) chystá ďalšie opatrenia na spomalenie rastu úverov. Centrálna banka navrhuje zvýšenie takzvaného ...

12.6.2019 Redakcia FinReport

Uniqa prevezme havarijné poistky spoločnosti Colonnade Insurance

Spoločnosť Uniqa prevezme poistný kmeň havarijného poistenia od poisťovne Colonnade Insurance S.A. Pre klientov sa z pohľadu podmienok ...

11.6.2019 Ján Beracka

Štát platí v priemere lepšie ako súkromné firmy, priemer kazia platy učiteľov

V slovenskom verejnom sektore sa na Slovensku dá zarobiť lepšie ako v súkromnej firme. Napriek tomu by si dorovnanie platov na úroveň priemeru ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení