Hľadaj

Kto sa o Vás postará, ak tu budete sto rokov? No predsa Vy!

Sita Poslať
image

BRATISLAVA 24. novembra 2016 (WBN/PR) - Renomovaní svetoví demografi alarmujú pred aktuálnym trendom neustále sa predlžujúceho veku dožitia. Priemerná dĺžka dožitia vzrastie každým rokom o celé 3 mesiace. Podľa odhadu OSN sa do roku 2050 zdvojnásobí počet ľudí vo veku nad 60 rokov a ľudí vo veku 80 rokov bude takmer štyrikrát viac ako dnes. V kontexte s nízkou mierou pôrodnosti potom hovoria vedci doslova o revolúcii starnutia. Paradoxne, samotný život v zdraví sa však nepredlžuje rovnakým tempom. Inými slovami, zjavne budeme žiť dlhšie, ale v zhoršenom zdravotnom stave.
V súvislosti s fenoménom dlhovekosti čoraz viac rezonujú aj základné finančné otázky. Ak dôjde k zásadnej zmene zdravotného stavu, ktorá vám zabráni pracovať po zvyšok produktívneho veku, ako si zabezpečiť finančnú istotu a dôstojný život bez potreby veľkých finančných kompromisov? A ako si vytvoriť ešte vyššie rezervy pre obdobie neproduktívneho veku?
Existuje jediné a súčasne najlepšie finančné riešenie pre každého z nás?
Pri hľadaní toho najvhodnejšieho riešenia musíme v prvom rade uvážiť najdôležitejšie kritérium, a tým je prvok vlastnej disciplíny.
Začať a sústavne pravidelne si vytvárať úspory a rezervy nie je jednoduché. Môže byť zložité odvyknúť si od zlozvyku minúť celý svoj príjem a začať si aspoň trochu odkladať a "odopierať". Pravidelnú mesačnú úložku by sme mali považovať za rovnaký náklad ako napríklad platbu za nájomné alebo telefón. "Z dlhodobého hľadiska, ak hovoríme o zabezpečení na dôchodkový vek, je disciplína pri tvorbe úspor kľúčovým predpokladom úspechu", hovorí Peter Socha, riaditeľ segmentu životného poistenia a dôchodkového sporenia životnej poisťovne AXA.
Prestať míňať celý príjem, vzdať sa spotreby v prospech tvorby úspor a úžitku v budúcnosti je veľmi ťažké, ale ak nikdy nezačneme svoje peniaze aj disciplinovane investovať a zhodnocovať, rovnako svoje ciele nedosiahneme. Najmä v dlhodobom horizonte je potrebné, aby naše peniaze zarábali viac než je úroveň inflácie.
Pred niekoľkými rokmi sme mali niekoľko možností, ako sa finančne zabezpečiť do budúcnosti a na dôchodok a súčasne pokryť riziká: kapitálové životné poistenie, investičné životné poistenie alebo kombináciu špecializovaných poistných produktov pokrývajúcich riziko a pravidelného investovania do podielových fondov. Vzhľadom na súčasnú situáciu s veľmi nízkymi úrokovými sadzbami už kapitálové životné poistenie nie je schopné zabezpečiť očakávaný výnos. Momentálne iba IŽP alebo kombinácia RŽP+PF predstavujú solídnu možnosť, ako dosiahnuť svoje finančné ciele. Obidve riešenia majú svoje pre a proti, a pri výbere je potrebné hodnotiť viac než iba jedno kritérium.

Nestačí orientovať sa iba na náklady

Pre mnohých ľudí je výška nákladov základným kritériom na výber finančného produktu. Riadia sa jednoduchou logikou – možné výnosy ani vysoká úroveň služieb nie je dopredu istá ani sa nedá predvídať. No mieru nákladov je možné spočítať okamžite. Orientovať sa iba na náklady však prináša riziko chytenia sa do pasce "za čo zaplatíš, iba to dostaneš".
Výnosy v budúcnosti a "výnosové turbo"
Pravidelné investovanie peňazí samozrejme súvisí s očakávaním príslušného výnosu. Už sme spomínali, že výnos vyšší než inflácia je absolútne nevyhnutné minimum.
Pri každom type investovania je potrebné mať na pamäti, že ak výnos je jednou stranou mince, potom riziko je tou druhou. Ak chceme získať vyšší výnos, musíme byť pripravení znášať vyššie riziko, ktoré je súčasťou vyššieho výnosu. Prijatie vysokého rizika ale neznamená automaticky dosiahnutie istého a zaručeného výnosu. Jednoducho povedané, pri pravidelnom investovaní dostávame šancu získať výnos, ktorý je adekvátny riziku, ktoré sme ochotní akceptovať.
Aké finančné riešenie sa teda najviac hodí práve pre Vás?
Pripravili sme päť zjednodušených rozhodovacích scenárov, v ktorých sme zachytili základné typy klientov a ich preferencie. Výsledkom je pomerne široký rozptyl vhodných riešení, kde na jednej strane matice scenár 1 hovorí, že ideálnym riešením je práve IŽP, na opačnej strane matice vidíme ako ideálne riešenie potrieb klienta scenár 5 - kombináciu RŽP+PF.

Matica klientskeho rozhodovania: Scenáre a váhy pre jednotlivých klientov a ich preferencie

Kritériá a preferencieklientaKlient 1Scenár 1Klient 2Scenár 2Klient 3Scenár 3Klient 4Scenár 4Klient 5Scenár 5Úroveò sebadisciplíny20305090100Výnos vs. riziko5060708090Citlivos na náklady3040506090Celkové skóre100130170230280Odporúèané riešenieIŽPje ideálneIŽPje vhodnéObe riešeniasú vhodnéRŽP+PFje vhodnéRŽP+PFje ideálne 

Každý z nás má iné preferencie, máme rôznu disciplínu, sme rôzne citliví na náklady, inak vnímame pomer výnosov a rizika. Pre zdôraznenie rozdielov v dôležitosti preferencie každého klienta sme použili číselné vyhodnotenie každého kritéria. Najnižšie skóre je 0, najvyššie 100, napr. skóre 20 pri sebadisciplíne u Klienta 1 ukazuje, že miera jeho disciplíny je veľmi nízka, ale klient predsa len nejakú má. Naopak skóre 100 u sebadisciplíny u Klienta 5 ukazuje na schopnosť veľmi vysokej disciplíny, atď.
Scenáre a klienti s nižším celkovým skóre smerujú ku zmluvám Investičného životného poistenia, vyššie celkové skóre vedie klientov skôr ku kombinácii Rizikového životného poistenia a pravidelných investícií do podielových fondov.
Maticu možno považovať za určitý druh návodu pre mladých klientov, ale aj tých "v najlepších rokoch". Ak sme mladí, časový horizont pre plánovanie budúceho finančného zabezpečenia je veľmi dlhý. Je často ťažšie dodržiavať finančnú disciplínu, nájdeme preto veľa argumentov pre využitie IŽP ako najlepšieho riešenia. Naopak pre ľudí v "najlepších rokoch" sú vhodnejšie skôr scenáre 4 a 5.
"V každom prípade, bez ohľadu na vek, je sebadisciplína pri tvorbe úspor a pri investovaní tým najdôležitejším argumentom a kritériom, ktoré musí mať klient a finančný odborník starajúci sa o jeho financie na zreteli. Bez nej je každá diskusia na tému finančného plánovania čisto teoretická", zdôrazňuje Peter Socha zo životnej poisťovne AXA.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Potrebujete licenciu na výkon finančného sprostredkovania ?
Rýchlosťou blesku vám poskytneme odborné a komplexné služby.
logo
Prečítajte si tiež:
22.3.2019 Správy

Foto: Po požiari v Hornej Seči našli v ruinách domu telo, lekár vylúčil cudzie zavinenie

22.3.2019 Redakcia FinReport

Fľaše whisky zberateľským skvostom, jedna sa vydražila za milión libier

Hodnota zberateľských aktív sa v minulom roku zvýšila o 9 %, cena whisky stúpla o desiatky percent. Za uplynulých desať rokov sa hodnota ...

22.3.2019 Správy

Indonézska aerolinka Garuda žiada o zrušenie miliardovej objednávky lietadiel Boeing 737 Max 8

22.3.2019 Správy

Muž sa pokúsil zavraždiť manželku a dcéru, neskôr narazil autom do chodcov a šesť z nich zabil

22.3.2019 Správy

Okolie ruského konzulátu v Aténach uzavreli, dvojica na motorke do plota hodila granát

22.3.2019 Správy

Pitná voda je dar – 2,1 miliardy ľudí k nej nemá prístup

22.3.2019 Správy

Počas vojenskej operácie v Afganistane prišli o život dvaja americkí vojaci

22.3.2019 Ján Beracka

Slováci chcú zrušenie drobných euromincí, prinesie to viac výhod ako nevýhod

Slováci majú menu euro radi, no obľúbenosť drobných medených mincí je naopak nízka. Slovenskí občania by privítali, keby sa zrušili ...

22.3.2019 Správy

Tisíce ľudí sa zišli na pohrebe obetí útoku v Christchurchi, zúčastnila sa aj premiérka Ardernová

22.3.2019 Správy

Video: Po sídlisku Klokočina behala zebra, z cirkusu ju vypustili opití chlapci

22.3.2019 Správy

Video: Potopenie trajektu na rieke Tigris neprežili desiatky ľudí, zistili aj príčinu nehody

22.3.2019 Správy

Volkswagen Slovakia vyslal 130 zamestnancov do sesterského závodu Audi Hungaria

22.3.2019 Správy

Ľahká americká ropa zlacnela o desať centov, pohoršila si aj ropa Brent

22.3.2019 Správy

Štát chce poskytovať príspevok na novostavby rodinných domov s takmer nulovou potrebou energie

21.3.2019 Ján Beracka

Experti sú proti, no dôchodkový strop Slovákom stále hrozí

Napriek tomu, že Slovensko čelí nepriaznivému demografickému vývoju, slovenská vláda má ambíciu zastropovať vek odchodu do dôchodku. ...

21.3.2019 Redakcia FinReport

Hospodársky rast eurozóny by sa mal spomaliť

Hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny bude v tomto roku rásť pomalšie. Zvýšiť by sa mal o 1,1 %. Odhaduje to Európska centrálna banka (ECB). ...

20.3.2019 Redakcia FinReport

Slováci sa pri nákupoch na internete riadia emóciami

Slovenskí spotrebitelia nakupujú na internete impulzívne. Ukázal to prieskum E-shopper barometer, ktorý zostavila spoločnosť DPD ...

20.3.2019 Admiral Markets

Všetko o obchodovaní CFD

Online traderi väčšinou operujú s CFD kontraktmi. CFD je finančný inštrument, ktorý spolu s forexom je relatívne jednoduchý na pochopenie ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení