Milan Krajniak chce zakázať stavbu mešít novelou stavebného zákona.BRATISLAVA 28. februára (WebNoviny.sk) – Podpredseda hnutia Sme rodina Milan Krajniak chce zakázať stavbu mešít novelou stavebného zákona. Preto chce zmeniť súčasnú legislatívu tak, že by sa v nej zadefinovala náboženská stavba. Tá by mala byť v zákone určená ako stavba určená na praktizovanie náboženskej viery a organizovanie hromadných kultúrnych a náboženských podujatí a bohoslužieb. Zároveň chce v novele, ktorú predkladá do parlamentu, stanoviť, aby stavebný úrad musel požiadať ministerstvo kultúry o záväzné stanovisko, ak ide o cirkev, ktorá nie je na Slovensku registrovaná.
Odporúčame:
Sulík si bol spraviť test na drogy, Ficovi hrozí žalobou
Kotleba a Matovič by ľuďom ako premiéri prekážali najviac
Na Slovensku doteraz nie je postavená žiadna mešita
Zároveň Krajniak chce novelizovať zákon o slobode náboženskej viery tak, aby si ministerstvo kultúry muselo pred registráciou cirkvi vyžiadať stanovisko od SIS, ktorá preskúma možné bezpečnostné riziko.
Ministerstvo kultúry následne preskúma, či založenie a činnosť cirkvi a náboženskej spoločnosti nie je v rozpore s týmto zákonom, ochranou bezpečnosti občanov a verejného poriadku, zdravia a mravnosti, zásadami ľudskosti a znášanlivosti. Ministerstvo by podľa návrhu Krajniaka najskôr malo zaregistrovať novú cirkev na päť rokov. Po ich uplynutí opätovne preskúma činnosť cirkvi. Ak splní cirkev všetky podmienky, registráciu predĺži ministerstvo na dobu neurčitú.
Krajniak si myslí, že mešita je bezpečnostným rizikom pre Slovensko. Upozornil, že mešity slúžia v zahraničí ako náborové centrá pre radikálny islam. "Musíme zabrániť vzniku náborových centier pre radikálny islam," vyhlásil s tým, že nežiada zákaz vyznávania islamu pre moslimov. Na Slovensku doteraz nie je postavená žiadna mešita. Podľa Krajniaka Slovensko je jedinou krajinou Európy, ktorá nemá mešitu.
Je to populistický návrh, hodnotí sociologička
Návrh Krajniaka o zákaze stavby mešít je populistickým vyhlásením. Drvivá väčšina verejnej mienky ho totiž bude akceptovať a podporovať bez akejkoľvek ďalšej analýzy. Pre agentúru SITA to uviedla sociologička a riaditeľka Inštitútu pre výskum práce a rodiny Silvia Porubänová s tým, že akákoľvek náboženská stavba vrátane mešít nemôže za prípadné dôsledky migrácie alebo terorizmus.
Porubänová tvrdí, že je to prípad, ako keď s vaničkou vylejeme aj dieťa. Modlitebne, ktoré plnia účel mešít, sa navyše podľa nej na Slovensku nachádzajú bez toho, aby to verejnú mienku popudzovalo.
Sociologička sa vyjadrila aj k návrhu Krajniaka, podľa ktorého by si ministerstvo kultúry muselo pred registráciou cirkvi vyžiadať stanovisko od Slovenskej informačnej služby (SIS). Opäť je to podľa nej veľmi populárne a smeruje to voči islamu a nie voči všetkým náboženstvám rovnocenne. Vníma to teda ako protiislamské opatrenie.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
Zdroj a foto: SITA
© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.