Hľadaj

Kotleba, korupcia aj kauzy prispeli k zhoršeniu demokracie

Sita Poslať
image

K zhoršeniu demokracie na Slovensku podľa prieskumu prispelo v posledných piatich rokoch najmä nevyšetrenie káuz Gorila a Bašternák, netrestanie korupcie, vzostup Mariana Kotlebu a jeho strany, reakcia politikov na migračnú krízu, spôsob voľby generálneho prokurátora, ako aj okolnosti nevymenovania sudcov ústavného súdu. BRATISLAVA 14. novembra (WebNoviny.sk) - Demokracia na Slovensku sa za posledných päť rokov zhoršila. Vyplýva to z prieskumu medzi 80 osobnosťami, ktoré oslovil Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO).
Ako informoval riaditeľ inštitútu Peter Goliaš, spomedzi 80 odborníkov 35 uviedlo mierne zhoršenie, 17 väčšie zhoršenie a päť výrazné zhoršenie demokracie. Naproti tomu 13 odborníkov uviedlo, že sa kvalita ani nezlepšila ani nezhoršila, osem uviedlo mierne zlepšenie a dvaja väčšie zlepšenie, výrazné zlepšenie demokracie neuviedol ani jeden expert.

Výrazným prínosom pre demokraciu nie je žiadna politická strana

Prieskum vykonal inštitút INEKO na prelome septembra a októbra 2016 medzi názorovými lídrami a odborníkmi z mimovládneho sektora, podnikateľského prostredia, akadémie, médií a verejnej správy na Slovensku.
Na prieskume formou elektronického dotazníka sa z viac než 200 oslovených zúčastnilo 81 osobností, z nich 16 si želalo ostať v anonymite. Medzi oslovených patrili napríklad Konštantín Čikovský a Lukáš Fila z Denníka N, Martin Dubéci zo združenia Progresívne Slovensko, bloger Samuel Marec, politička Magdaléna Vášaryová, ale aj politologička Darina Malová, sociologička Soňa Szomolányi, politológ Grigorij Mesežnikov, odborník na extrémizmus Daniel Milo či poradca prezidenta Ján Mazák.K zhoršeniu demokracie na Slovensku podľa prieskumu prispelo v posledných piatich rokoch najmä nevyšetrenie káuz Gorila a Bašternák, netrestanie korupcie, vzostup Mariana Kotlebu a jeho strany, reakcia politikov na migračnú krízu, spôsob voľby generálneho prokurátora, ako aj okolnosti nevymenovania sudcov ústavného súdu.
Demokracii najviac pomohlo zverejňovanie zmlúv so štátom, ako aj súdnych rozsudkov, pôsobenie Andreja Kisku vo funkcii prezidenta, nezvolenie Štefana Harabina za predsedu Súdnej rady SR a Najvyššieho súdu SR, ako aj vznik a pôsobenie Denníka N.
Okamžité zlepšenie by prinieslo vyšetrenie kauzy Bašternák, systematické stráženie veľkých tendrov, zverejňovanie podrobných majetkových priznaní a posilnenie nezávislosti polície, prokuratúry a súdov. Spomedzi hlavných aktérov k rozvoju demokracie vzhľadom na ich potenciál najviac prispieva prezident Andrej Kiska, ako aj mimovládne organizácie zamerané na systémové zmeny a kontrolu mocných. Naproti tomu najmenej prispieva vláda, Národná rada SR a generálna prokuratúra.
Demokraciu podľa prieskumu ohrozujú najmä strana Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko a hnutie Sme rodina Borisa Kollára, skôr škodia aj strany SNS a Smer-SD. Výrazným prínosom pre demokraciu nie je žiadna politická strana. Mierny prínos majú strany KDH, SaS, Most-Híd a OĽaNO-NOVA. Medzi hlavné príčiny rastúcej popularity autoritatívnych a neštandardných politikov patrí najmä to, že ľudia sú sklamaní z korupcie štandardných politikov a ich previazania na oligarchov a podnikateľské skupiny, sú sklamaní, že štandardní politici nepriniesli poriadok a spravodlivosť, a tiež z toho, že štandardní politici nezvyšujú kvalitu verejných služieb napríklad v školstve, zdravotníctve, súdnictve, bezpečnosti.

Rešenia, ktoré by zlepšili demokraciu

Medzi najúčinnejšie riešenia, ktoré by zlepšili demokraciu už v krátkom čase patria: dôveryhodné vyšetrenie kauzy Bašternák, monitoring a hodnotenie efektívnosti projektov a tendrov v rezortoch, kde sa rozdeľujú najväčšie verejné zákazky, zverejňovanie podrobných majetkových priznaní politikov a vysokých štátnych funkcionárov, posilnenie nezávislosti fungovania polície, prokuratúry a súdov napríklad ich oddelením od výkonnej moci, zriadením nezávislej inšpekcie polície a prokuratúry, zrušením bezdôvodnej odvolateľnosti policajného prezidenta či otvorením Rady prokurátorov členom mimo prokurátorského prostredia.
Z dlhodobého hľadiska by prispelo k zlepšeniu demokracie to, ak by sa deti a študenti na školách učili lepšie kriticky myslieť a rozumieť významu demokracie, posilnenie nezávislosti a verejnej kontroly polície, prokuratúry a súdov, zvyšovanie kvality verejných služieb napríklad v školstve, zdravotníctve, súdnictve, bezpečnosti či príchod dôveryhodných demokratických politikov.
Cieľom prieskumu bolo zistiť postoje odborníkov na stav demokracie na Slovensku a na hlavné príčiny vysokej popularity autoritatívnych a antidemokratických politikov. Celý prieskum možno nájsť na stránke INEKO.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

bezpecnykurier
bezpecnykurier
bezpecnykurier Chráňte
vašu komunikáciu
bezpecnykurier Dôverné informácie
zabezpečte heslom
bezpecnykurier Diskrétnosť požadujte
aj od vašich partnerov
logo
Prečítajte si tiež:
22.3.2019 Správy

Cena nafty na Slovensku klesla, ale najpredávanejší benzín zdražel už šiesty týždeň po sebe

22.3.2019 Správy

Foto: Po požiari v Hornej Seči našli v ruinách domu telo, lekár vylúčil cudzie zavinenie

22.3.2019 Redakcia FinReport

Fľaše whisky zberateľským skvostom, jedna sa vydražila za milión libier

Hodnota zberateľských aktív sa v minulom roku zvýšila o 9 %, cena whisky stúpla o desiatky percent. Za uplynulých desať rokov sa hodnota ...

22.3.2019 Správy

Karlova Ves začne pristavovať kontajnery na nadrozmerný odpad, určila desiatky lokalít

22.3.2019 Správy

Odborníci v Košiciach diskutovali o obnove poškodenej krajiny, problémom je aj nedostatok vody

22.3.2019 Správy

OĽaNO žiada odstúpenie prokurátora Šufliarskeho pre jeho komunikáciu s obvineným Mariánom K.

22.3.2019 Správy

Pitná voda je dar – 2,1 miliardy ľudí k nej nemá prístup

22.3.2019 Správy

Počas vojenskej operácie v Afganistane prišli o život dvaja americkí vojaci

22.3.2019 Ján Beracka

Slováci chcú zrušenie drobných euromincí, prinesie to viac výhod ako nevýhod

Slováci majú menu euro radi, no obľúbenosť drobných medených mincí je naopak nízka. Slovenskí občania by privítali, keby sa zrušili ...

22.3.2019 Správy

Sýria ostro odsúdila vyjadrenia Trumpa o Golanských výšinách, skritizoval ho aj Erdogan

22.3.2019 Správy

Vaše umenie bude hýbať Tatrami. Zapojte sa do súťaže ZSSK. V hre je preukaz MAXI KLASIK a prestíž!

22.3.2019 Správy

Video: Po sídlisku Klokočina behala zebra, z cirkusu ju vypustili opití chlapci

22.3.2019 Správy

Vysoké školy na Slovensku budú hodnotiť aj študenti, v Bruseli sa z nich stanú superexperti

22.3.2019 Správy

Zálohovanie PET fliaš pomôže národným parkom aj voľnej krajine, tvrdia ochranári

21.3.2019 Ján Beracka

Experti sú proti, no dôchodkový strop Slovákom stále hrozí

Napriek tomu, že Slovensko čelí nepriaznivému demografickému vývoju, slovenská vláda má ambíciu zastropovať vek odchodu do dôchodku. ...

21.3.2019 Redakcia FinReport

Hospodársky rast eurozóny by sa mal spomaliť

Hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny bude v tomto roku rásť pomalšie. Zvýšiť by sa mal o 1,1 %. Odhaduje to Európska centrálna banka (ECB). ...

20.3.2019 Redakcia FinReport

Slováci sa pri nákupoch na internete riadia emóciami

Slovenskí spotrebitelia nakupujú na internete impulzívne. Ukázal to prieskum E-shopper barometer, ktorý zostavila spoločnosť DPD ...

20.3.2019 Admiral Markets

Všetko o obchodovaní CFD

Online traderi väčšinou operujú s CFD kontraktmi. CFD je finančný inštrument, ktorý spolu s forexom je relatívne jednoduchý na pochopenie ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení