Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Konečne pravda o diétach. Nefungujú!

Správy Sita Poslať

30.3.2023 (SITA.sk) - Diéta. Už len to slovo asociuje nepríjemné pocity. Okamžite si totiž predstavíme nedostatok. Hlad. Nervozitu. Nepríjemné však? Keď si prečítate, ako sa stravujú napríklad hollywoodské hviezdy, ktoré majú aj po päťdesiatke telo bohyne, zistíte, že jedia. A hýbu sa a baví ich to. Prečo by to u nás malo byť inak? Pri niektorých ochoreniach sú "diéty" priam žiaduce, pretože môžu zlepšiť priebeh ochorení. Napríklad pri nealkoholovej stukovatenej pečeni.

image

"V mojej praxi sa často stretávam s klientmi, ktorí si počas svojho života prešli rôznymi diétami. Niečo si načítali v knihe a začali podľa toho jesť-nejesť. Ráno šťava, na obed šalát, večer ryba. A vydržali pritom len chvíľu. Nedávno sa mi jedna moja klientka priznala, že si robila sumár svojich životných prešľapov a jeden z najväčších je diétovanie. Od puberty. Teraz váži cez 100 kg a trápi sa všelijakými pridruženými zdravotnými problémami. Napríklad nealkoholovou stukovatenou pečeňou (NAFLD). A pritom je mladá a úspešná. Len tie diéty. Nefungovala žiadna," začína svoje rozprávanie Michaela Birkusová, certifikovaná výživová poradkyňa.
A vy ste prepadli ktorému módnemu trendu?
Zastavme sa ešte chvíľu pri diétach s ohľadom na módne trendy. Diéty totiž podobne ako móda podliehajú módnym trendom. Jedno obdobie je trendová nízkosacharidová diéta, potom ju nahradí ketodiéta, ktorú nasleduje zeleninová. A takto sa diéty točia v kruhu, do ktorého stále niekto spadne a iný vypadne. "Viete, čo hovorím klientom, keď odo mňa chcú "zaručenú" diétu? Že ak by nejaká existovala, nebola by polovica ľudstva obézna, či s nadváhou alebo by neexistovala pomerne rozšírená diagnóza stukovatenej pečene," konštatuje M. Birkusová.
Ako funguje bazálny metabolizmus?
Podľa jej slov je jediný reálne fungujúci prístup k zmene stravovania a úspešnému chudnutiu, vybalansovanie zjedenej energie s vydanou energiou. "Ak zjete 3 000 kcal za deň a nehýbete sa, môžete ich pokojne zjesť aj vo forme zeleninového šalátu, grilovanej ryby a ovsených vločiek. Lebo toľko isto kilokalórií môžete zjesť aj v zdravej forme." hovorí M. Birkusová. Za všetkým pritom hľadajme motor v tele - bazálny metabolizmus. Je to množstvo energie, ktorú naše telo potrebuje na svoje základné fungovanie. Bazálny metabolizmus sa dá buď vypočítať, alebo odmerať na bioimpendačných prístrojoch (meria telesný tuk, vnútrobrušný tuk, svalovú hmotu a podobne). "Predstavte si, že mi bioimpendačný prístroj vypočíta, že musím denne v jedle prijať 1 465 kcal. Okrem tohto množstva potrebujem pridať niečo navyše, pretože idem do práce peši, večer zájdem na jógu a so psom vybehnem 2x denne na 20 minútovú prechádzku. Každá takáto aktivita mi "ukrojí" z prijatých kcal. Pohybom denne "miniem" 700 kcal. A ak chcem, aby moje telo fungovalo správne a bolo zásobené energiou na všetko, čo potrebuje, mala by som zjesť približne 2 000 kcal. Vtedy je moje telo šťastné a spokojné," hovorí M. Birkusová. Informácia o tom, že ak chcem schudnúť, musím ísť "pod bazál", nie je podľa jej vyjadrenia správna. "Každý človek existuje inak, má inak nastavené rutiny, inú pohybovú aktivitu. Ak niekto začne dlhodobo jesť málo a nenapĺňa ani potrebu bazálneho metabolizmu, telo si začne hľadať cestu, ako prežiť. Ak do auta nalejete len polovicu potrebného benzínu, prejde len toľko kilometrov, na koľko mu dáte benzín. Potom ho už môžete len tlačiť."
Pri nechcenom spomaľovaní bazálneho metabolizmu si podľa jej slov navyše nahrávame na zdravotné problémy a celoživotné aj chronické diagnózy. Takou je už aj spomínané nealkoholové stukovatenie pečene (NAFLD). Je to stav, pri ktorom sa v pečeňových bunkách ukladá príliš veľa tuku. Pečeň je kľúčový orgán zapojený do regulácie energie. Čo robiť nemá, je ukladanie prebytočnej energie vo forme tuku. Pečeň ukladá len malé množstvo energie, konkrétne sacharidy vo forme glykogénu, nie však tuk. Ukladanie prebytočnej energie vo forme tuku je úlohou tukového tkaniva nášho tela. Hromadenie tuku v pečeni v súvislosti s NAFLD je vo väčšine prípadov spôsobené kombináciou prijímania väčšieho množstva kalórií, ako telo potrebuje, a sedavého životného štýlu. "Diéta" resp. režimové opatrenia sú v tomto prípade nevyhnutné.

Fungujúca "diéta", ktorú odporúčajú aj vedci

"Pravda je, že existuje jedna diéta, ktorú odporúčajú aj vedci. Nejde však o diétu ako takú, ide skôr o typ stravovania inšpirovaný stredomorskou kuchyňou. Obsahuje konzumáciu zeleniny, ovocia, celozrnných obilnín, rýb, či morských živočíchov. V zmysle odporučenej stredomorskej diéty je veľmi dôležité, aby boli vaše porcie pestré, farebné, vyvážené, obsahovali všetky makroživiny ako sacharidy, tuky aj bielkoviny a to všetko v odporúčaných pomeroch. Ak si napríklad dáte grilovaného lososa, pridajte k nemu dvojnásobné množstvo celozrnného kváskového chleba, veľkú porciu zeleninového šalátu so strukovinami a nezabudnite na zeleninovú polievku. Losos obsahuje pomerne vysoké množstvo tuku, preto už nepridávajte tuk napríklad do šalátu alebo polievky. Radšej pridajte lyžičku semienok. Zvlášť pri nealkoholovej stukovatenej pečeni je dôležité ustriehnuť si množstvo prijatých tukov," dodáva Michaela Birkusová.
Ako zbaviť pečeň tuku s "diétou"?
Prvá zásada pri všetkých diétach je, vyhýbajte sa prejedaniu a zaraďte do svojho života trochu pohybu. Štúdie uvádzajú, že zníženie hmotnosti podporuje aj úbytok pečeňového tuku u pacientov s NAFLD. Iná štúdia zase hovorí o tom, že pečeňový tuk a inzulínová rezistencia sa u pacientov výrazne znížili potom, keď konzumovali stredomorskú stravu, ako keď konzumovali nízkotučnú diétu s vysokým obsahom sacharidov, aj keď úbytok hmotnosti bol v obidvoch diétach podobný. Hoci bolo preukázané, že stredomorská aj nízkosacharidová diéta znižujú pečeňový tuk, jedna štúdia, ktorá ich kombinovala, ukázala zaujímavé výsledky. V tejto štúdii dodržiavalo 14 obéznych mužov s NAFLD stredomorskú ketogénnu diétu. Po 12 týždňoch došlo u 13 mužov k zníženiu pečeňového tuku. Stredomorská, nízkosacharidová diéta, alebo diéta s nízkym glykemickým indexom - všetko sú to diéty, alebo typy stravovania, ktoré výrazne obmedzujú rafinované sacharidy. Ak teda neviete ako začať, vyraďte zo svojho jedálnička cukor, sladené nápoje a jedlá rýchleho občerstvenia.

Pomôžu aj fosfolipidy

Pomôcť pečeni postihnutej NAFLD môžeme aj pomocou fosfolipidov. Siahnite po voľnopredajnom lieku Essentiale® 300 mg, ktorý obsahuje esenciálne (základné) fosfolipidy – prírodné látky blízke fosfolipidom, ktoré sa prirodzene vyskytujú v ľudskom tele. Esenciálne fosfolipidy obsahujú nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú súčasťou bunkových membrán, a prispievajú tak k regenerácii a lepšej funkcii pečeňových buniek. Tým celkovo zlepšujú metabolické a detoxikačné procesy v pečeni. Hlavnou výhodou esenciálnych fosfolipidov je ich veľmi dobrá znášanlivosť a minimálne vedľajšie účinky.

Michaela Birkusová

Výživou, jedlom, diétami, zdravotnými problémami a všetkým s tým súvisiacim sa venuje už 16 rokov. Začala ako amatér – nadšenec a neskôr, keď jej druhorodená dcéra dostala anafylaktickú reakciu z potravín, zahĺbila sa do programu viac. Stala sa akreditovanou výživovou špecialistkou, absolvovala tiež mnoho odborných školení a vzdeláva sa ďalej. Má za sebou aj špecializovaný tréning na MONASH University v Austrálii na manažment lowFODMAP protokolu pri IBS (syndróm dráždivého čreva) pacientoch.
Špecializuje sa na úpravu stravovania pri zdravotných problémoch či už s trávením, alebo aj pri iných chronických, či autoimunitných ochoreniach. Pracuje s lowFODMAP diétou a manažmentom pacientov s IBS a IBD (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída), rôzne intolerancie, alergie a iné ochorenia tráviaceho traktu.

www.michaelabirkusova.sk

Tento článok nie je autorským obsahom SITA.sk. Bol dodaný klientom, uverejnený ako platený PR článok.

Viac k témam: Dieťa, diéty, PRZdroj: SITA.sk - Konečne pravda o diétach. Nefungujú! © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.

logo
Prečítajte si tiež:
9.6.2023 Redakcia FinReport

Analýza: Za potraviny platíme viac ako v Česku, no hypotéky máme lacnejšie

Kedysi sme boli jedna republika, dnes sú to už tri desaťročia, čo oba štáty hospodária oddelene. Navyše česká ekonomika stojí na ...

9.6.2023 Správy

Irán pomáha Rusku pri výstavbe závodu na drony, dodávky zbraní prúdia cez Kaspické more

9.6.2023 (SITA.sk) - Irán poskytuje Rusku materiály na výstavbu závodu na produkciu dronov východne od Moskvy. Kremeľ sa tak snaží ...

9.6.2023 Správy

Kádárovi zo skupiny sátorovcov súd zamietol žiadosť o obnovu konania, proti rozhodnutiu podal sťažnosť

9.6.2023 (SITA.sk) - Špecializovaný trestný súd v Pezinku v piatok zamietol návrh na povolenie obnovy konania pre odsúdeného príslušníka ...

9.6.2023 Robert Juriš

Michal Meško: Kniha je jedným z najdokonalejších vynálezov ľudstva

Ľudia sa v kníhkupectvách cítia dobre. Navštevujú ich preto, lebo vedia, že v nich nájdu nielen ponaučenie, ale najmä pozitívne emócie, ...

9.6.2023 Správy

Naka obvinila v rámci akcie Frajer mladíka z terorizmu, zaistila aj návod na výrobu bômb

9.6.2023 (SITA.sk) - Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil v rámci akcie Frajer mladíka z Košíc zo zločinu niektorých ...

9.6.2023 Eva Sadovská

O investičnom nástroji SPAC počuť stále viac. Prvý v strednej Európe má slovenské korene

Pojem SPAC (Special Purpose Acquisition Company) sa postupne dostáva aj do slovníka investorov zo strednej a východnej Európy. Pritom v USA sa ...

9.6.2023 Redakcia FinReport

Poisťovňa Uniqa v prvom štvrťroku 2023 zvýšila poistné o 6,5 %

Za prvé tri mesiace roku 2023 zaznamenala Uniqa v Českej republike a na Slovensku 6,5-percentný nárast predpísaného poistného, čo predstavuje ...

9.6.2023 Správy

Primárnym vinníkom zničenia Kachovskej priehrady je Rusko lebo vedie vojnu, tvrdí Európska komisia

9.6.2023 (SITA.sk) - „Primárnu zodpovednosť“ za zničenie Kachovskej priehrady v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny nesie Rusko. V piatok to ...

9.6.2023 Správy

Problémy nám v lete môžu spôsobiť surové, ale aj pripálené jedlá

9.6.2023 (SITA.sk) - Potraviny kontaminované škodlivými baktériami, vírusmi, parazitmi či chemickými látkami môžu byť príčinou rôznych ...

9.6.2023 Martin Jamnický

Prívalové dažde a povodne opäť vyčíňajú, poisťovne počítajú škody

Silné prívalové dažde, krupobitie a rozvodnené vodné toky opäť nepríjemne zasiahli Slovensko, a to hneď v niekoľkých regiónoch naraz. ...

9.6.2023 Správy

Rusko s presunom a rozmiestňovaním jadrových zbraní po Bielorusku začne v lete

9.6.2023 (SITA.sk) - Rusko začne s nasadzovaním taktických jadrových zbraní v Bielorusku medzi 7. a 8. júlom. Ruský vodca Vladimir Putin to ...

9.6.2023 Správy

Rusko tvrdí že zničilo pokročilý západný tank, video však ukazuje zásah traktora

9.6.2023 (SITA.sk) ...

9.6.2023 Správy

Slota spoznal trest v úplatkárskej kauze, ale rozsudok súdu ešte nie je právoplatný

9.6.2023 (SITA.sk) - Bývalý primátor Žiliny a expredseda Slovenskej národnej strany Ján Slota dostal v úplatkárskej kauze podmienečný ...

9.6.2023 Redakcia FinReport

Slovenský priemysel v apríli znova spomalil, výsledok už nezachraňuje ani výroba automobilov

Slovenská priemyselná produkcia v apríli 2023 medziročne poklesla o 2 %. Priemysel tak nadviazal na stagnáciu na konci minulého a začiatku ...

9.6.2023 Správy

V prípade mimoriadnych dažďov nie je vždy v Bratislave možné predísť zaplaveniu komunikácií

9.6.2023 (SITA.sk) - V prípade mimoriadne výdatných dažďov v Bratislave nie je vždy možné predísť zaplaveniu niektorých komunikácií. Pre ...

9.6.2023 Správy

VÚB, Heureka a Visa predstavujú projekt „Udržateľný e-shop“

9.6.2023 (SITA.sk) - VÚB banka so spoločnosťami Heureka a Visa vytvorili spoločný projekt "Udržateľný e-shop". Na Slovensko ho prinášajú ...

9.6.2023 Správy

Väčšina Ukrajincov nesúhlasí s územnými ústupkami na dosiahnutie mieru

9.6.2023 (SITA.sk) - Ukrajinci nie sú ochotní vzdať sa územia s cieľom dosiahnuť mier. Iba 10 percent obyvateľov krajiny je presvedčených, ...

9.6.2023 Správy

Výzva spolupráce so samosprávami prišla podľa Pellegriniho ako volanie o zdravý sedliacky rozum (video)

9.6.2023 (SITA.sk) - Strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) sa ako prvá prihlásila k výzve banskobystrického župana Ondreja Luntera a ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay