BRATISLAVA 14. mája (WebNoviny.sk) - Učiteľ je kľúčový prvok v reforme vzdelávania na Slovensku a v dokumente Učiace sa Slovensko, ktorý má byť návrhom Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania. Tento má pokrývať v desaťročnom horizonte strategické zámery SR v oblasti výchovy a vzdelávania.
Na to, aby deti dostali kvalitnejšie vzdelanie, potrebujeme motivovaných a lepšie zaplatených učiteľov, povedal spoluautor školskej reformy a exminister školstva Milan Ftáčnik v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Zároveň dodal, že naši učitelia dnes zarábajú 57 percent toho, čo zarábajú vysokoškolsky vzdelaní ľudia zamestnaní v národnom hospodárstve SR.
Mali by zarábať viac
“Päťdesiatsedem percent je veľmi nízke číslo, je to o tretinu menej ako zarábajú učitelia v krajinách Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Preto sme si v dokumente Učiace sa Slovensko stanovili cieľ, že do desiatich rokov by učitelia mali zarábať 80 percent. To je priemer toho, čo vieme vyčítať z krajín OECD, teda najvyspelejších krajín, ktoré sú združené v tejto organizácii. Zdá sa, že je to málo ambiciózne, ale ten cieľ sa pohybuje, platy rastú, to znamená, že ak my povieme, že z 57 percent chceme prísť na 80, do konca tohto roka by mala vláda povedať, ako sa to počas tých desiatich rokov bude robiť, aby sme toho učiteľa naozaj pozdvihli a lepšie ho zaplatili,“ objasnil Ftáčnik.
Na jeho slová reagoval predseda Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport (Smer-SD) Ľubomír Petrák, podľa ktorého tak, ako sa vyvíjajú mzdy v národnom hospodárstve, tak isto sa vyvíjajú aj očakávania.
Potrebujeme sa posunúť ďalej
“Ak budem hovoriť o tom, že v roku 2013 bolo očakávaním, že sa dostaneme s platom učiteľov na 1,2 násobok priemerného platu v národnom hospodárstve, podľa údajov z centra vedecko-technických informácií sme dnes na 1,19, to znamená, že máme o 19 percent väčší priemerný plat učiteľa ako je v národnom hospodárstve. Dnes sme v situácii, že si hovoríme, že toto absolútne nestačí a potrebujeme sa posunúť o niekoľko úrovní ďalej,“ zdôraznil Petrák.
Na tom, že treba dať viac peňazí do školstva sa zhodli aj ďalší dvaja diskutujúci, člen Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Branislav Gröhling (SaS) a predseda poslaneckého klubu v NR SR Richard Vašečka (OĽaNO-NOVA).
Viac k témam: Milan Ftáčnik, školstvoZdroj: Webnoviny.sk - Kľúčovým prvkom v reforme vzdelávania na Slovensku je učiteľ, tvrdí Ftáčnik © SITA Všetky práva vyhradené.
Zdroj a foto: SITA
© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Zubár čelí obvineniu, že vytrhol žene 22 zdravých zubov
- 2.Vláda predstavila svoj konsolidačný balíček – základná sadzba DPH sa zvýši na 23 %
- 3.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 4.Záujem o luxusné hodinky stúpa, tržby známych švajčiarskych značiek medziročne vzrástli o 29 %
- 5.Tragická nehoda v Michalovciach. Mladý vodič zišiel s autom do priekopy, zastavil ho až strom (foto)