BRATISLAVA 23. mája (WebNoviny.sk) - Prezident SR Andrej Kiska na stredajšom stretnutí s predstaviteľmi Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ) podľa ich slov uvítal myšlienku zriadenia osobitného kontrolného výboru, ktorá bola pred dvoma týždňami predstavená na stretnutí predstaviteľov NKÚ s predsedom NR SR Andrejom Dankom. Zároveň sa zaujímal aj o stav vykonaných kontrol v pôdohospodárstve. Informoval o tom po stredajšom stretnutí s prezidentom predseda NKÚ Karol Mitrík.
Inštitút, ktorý v krajine chýba
Prezident Andrej Kiska je podľa predsedu NKÚ myšlienke zriadenia osobitného kontrolného výboru naklonený. "Zriadenie kontrolného výboru sme preberali už s predsedom NR SR Andrejom Dankom pred dvomi týždňami a v stredu aj s poslancami na schôdzi parlamentu. Prezident je tejto myšlienke naklonený. Je to inštitút, ktorý tejto krajine chýba. V tomto výbore by sa zodpovedali poverení manažéri štátnych podnikov a inštitúcií, a nie Najvyšší kontrolný úrad, prečo zistil niektoré zistenia.
Odporúčame:Poľnohospodárstvo ovládli mafiánske skupiny a štátne orgány sa prizerajú, povedal Kiska na sneme
Je to dôležitý inštitút, a treba povedať, že v rámci Vyšehradskej štvorky a širšieho okolia SR sme jedinou krajinou, ktorá tento výbor nemá. Spätná väzba z najvyššej kontrolnej inštitúcie, ktorou je NR SR, je veľmi slabá. Naša kontrola to je málo, výborom sa chceme priblížiť vyspelým krajinám EÚ," uviedol Karol Mitrík.
Motivačný prvok
Cestu, na ktorú nastúpil NKÚ, považuje predseda úradu za správnu a publikovanie pozitívnych a negatívnych nálezov zas za užitočné. Zverejňovanie negatívnych hodnotení výsledkov kontrol vysvetľuje Mitrík ako motivačný prvok k náprave stavu tak, ako sa to deje momentálne napríklad v poľnohospodárstve.
"Kontrolórov najviac trápia poľnohospodárstvo a Poľnohospodárska platobná agentúra, na čo sa pýtal aj prezident. Povedali sme mu, že procesy hodnotenia a nastavenia čerpania európskych prostriedkov v agrosektore boli veľmi laxné a voľné, čo vytváralo korupčné prostredie, a prostriedky mohol dostať skoro každý uchádzač, pri subjektívnom hodnotení," dodal Karol Mitrík.
Viac k témam: Andrej Danko, Andrej Kiska, Karol Mitrík, NKÚ Najvyšší kontrolný úradZdroj: Webnoviny.sk - Kiska víta návrh NKÚ na zriadenie osobitného kontrolného výboru, priblíži nás vyspelým krajinám © SITA Všetky práva vyhradené.
Zdroj a foto: SITA
© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2026
Investičná kalkulačka
SPRAVODAJSTVO
Opozíciu neprekvapuje, že Pellegrini stopol kľúčovú otázku referenda, vidí za tým politickú motiváciu
Tragický výbuch na Mukačevskej ulici mieri pred súd, na lavici obžalovaných sedí päť mužov
Nezamestnanosť klesla k hranici štyroch percent, voľných je takmer 124-tisíc pracovných miest – VIDEO
Pellegrini nevyhlási referendum o predčasných voľbách, Slováci však budú môcť rozhodovať o iných otázkach – VIDEO
Vo veku 92 rokov zomrel bývalý politik a diplomat Ladislav Lysák
Najčítanejšie
- 1.Prehľad týždňa 13. - 19. apríl 2026: Bublina na prasknutie?
- 2.Prenajímatelia bytov sa pred daniarmi už neschovajú. Finančná správa SR uvidí ich príjmy
- 3.Ďalší ročník grantového programu na štúdium v zahraničí
- 4.E-shopy zo Slovenska a Česka sa dostanú k miliónom zákazníkov jedným kliknutím
- 5.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor










