Hľadaj

Kežmarský región dostane viac ako milión eur, vláda zhodnotila aj akčný plán

Sita Poslať

23.10.2019 (Webnoviny.sk) - Vláda v stredu na svojom výjazdovom rokovaní v Kežmarku rozdelila 1,29 milióna eur. Tie pôjdu na podporu regiónu zo zdrojov všeobecnej pokladničnej správy. Pôvodná suma jeden milión eur tak bola navýšená o 295-tisíc eur. Z toho Stredná odborná škola na Garbiarskej ulici dostala 100-tisíc eur na modernizáciu. Ďalších zhruba 200-tisíc eur ide mestu Kežmarok na vybudovanie a dobudovanie Centra integrovanej starostlivosti, plánovaná suma dotácie sa tak navýšila na celkovo približne 445-tisíc eur.

image

Rekonštrukcia chodníkov a komunikácií

Ďalšie financie dostane aj mesto Spišská Belá vo výške 180-tisíc eur, za ktoré chce dobudovať hokejovo-hokejbalovú halu. Mestu Spišská Stará Ves bolo schválených 70-tisíc eur na rekonštrukciu kultúrneho domu a ďalších 50-tisíc eur na rekonštrukciu miestnych chodníkov a komunikácií.
Na chodníky a cesty dostane 40-tisíc eur aj obec Stará Lesná, ďalších 35-tisíc eur využije na dofinancovanie rekonštrukcie požiarnej zbrojnice. Sumou 30-tisíc eur vláda podporila aj rekonštrukciu chodníkov a komunikácií obce Vlková, kam by malo ísť aj 20-tisíc eur na vybudovanie nového detského ihriska pri miestnej škole.
Projekt rozšírenia stokovej siete v obci Červený Kláštor dostal 20-tisíc eur, rovnaká suma bude smerovať aj na vybudovanie lávky cez potok v obci Ihľany. Za dotáciu vo výške 30-tisíc eur obec Lechnica zrekonštruuje chodníky a komunikácie a pripraví projektovú dokumentáciu na siete individuálnej bytovej výstavby.

Nové pracovné miesta

Ministri sa v stredu zaoberali aj Akčným plánom rozvoja okresu Kežmarok, ktorý prijala vláda 10. februára 2016. Jeho cieľom bolo do roku 2020 vytvoriť v okrese Kežmarok dvetisíc pracovných miest. „K súčasnému dňu je počet novovytvorených pracovných miest v okrese 5-tisíc, pričom ich skladba je veľmi pestrá,“ povedal na tlačovej konferencii po rokovaní vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši.
Ide podľa neho o nové pracovné miesta vytvorené veľkými zamestnávateľmi, verejným sektorom, aj o stovky pracovných miest vytvorených malými podnikateľmi. Predseda vlády Peter Pellegrini dodal, že vzniknúť majú aj ďalšie pracovné miesta.
„Pokračuje sa v dobudovaní priemyselného parku, kde bude investícia firmy Mubea a kde bude nových 500 pracovných miest, z toho 100 v oblasti vedy a výskumu,“ uviedol. Vyzdvihol aj plán mesta vybudovať novú polikliniku.

Investičné zámery

Primátor Kežmarku Ján Ferenčák potvrdil, že mesto eviduje aj ďalšie investičné zámery domácich aj zahraničných firiem. „V roku 2016 sme postavili novú nájomnú bytovku, kde sme mali 30 žiadostí, tento rok sme mali na 18 bytov dvesto žiadostí, to znamená, že sa dostávame z fázy problémovej do fázy rozvojovej,“ povedal.
K 31. augustu v okrese zaznamenali oproti záveru roka 2015 pokles počtu evidovaných uchádzačov o zamestnanie o 3 098, pričom 3 037 miest sa podarilo vytvoriť s podporou európskych štrukturálnych investičných fondov (EŠIF) a regionálneho príspevku (RP).
Kým ku konca roka 2015 bolo v okrese evidovaných 7 787 ľudí bez práce, na konci augusta ich bolo 4 689. Miera evidovanej nezamestnanosti v okrese tak klesla z 23,44 percenta na konci roka 2015 na 14,42 percenta k 1. augustu tohto roka.
„Cieľom bolo, aby do roku 2020 klesla miera evidovanej nezamestnanosti na 17,4 percenta, k dnešnému dňu je miera evidovanej nezamestnanosti 14,4 percenta,“ zhodnotil Raši.

Sanácia Spišského hradu

Predpokladaný rozpočet akčného plánu bol schválený vo výške 55,9 milióna eur, z toho 33,8 milióna eur tvorili zdroje z EŠIF. „Tento okres je veľmi úspešný aj z hľadiska čerpania finančných prostriedkov. Pri schvaľovaní akčného plánu sa predpokladalo, že bude použitých z európskych fondov 33 miliónov eur pre tento okres a už v súčasnej dobe sú zazmluvnené projekty z európskych štrukturálnych fondov v objeme viac ako 81 miliónov eur,“ pripomenul podpredseda vlády Raši.
Vláda v stredu schválila aj ďalšie financie, ktoré nesúviseli s okresom Kežmarok. Na sanáciu Spišského hradu v okrese Spišská Nová Ves pôjde viac ako 4,82 milióna eur. Sumou 7,1 milióna eur podporila aj rekonštrukciu Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach, mesto Bardejov obdrží na rekonštrukciu a modernizáciu Športovej haly Mier 1,5 milióna eur. Ďalších 50-tisíc eur smeruje obci Kalinov v okrese Medzilaborce na dobudovanie areálu pamätníka „Oslobodenia“.
Prešovskému samosprávnemu kraju bola schválená návratná finančná výpomoc milión eur na financovanie projektovej dokumentácie pre vybudovanie environmentálnej infraštruktúry v okrese Snina.

Viac k témam: akčný plán rozvoja, pracovné miesto, premiér Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk - Kežmarský región dostane viac ako milión eur, vláda zhodnotila aj akčný plán © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
6.6.2020 Redakcia FinReport

Slovenskú ekonomiku čaká ešte väčší prepad. Oživenie by malo prísť až v treťom kvartáli tohto roku

Negatívne dopady na ekonomiku spôsobené pandémiou nového koronavírusu Slovensko pocíti aj v druhom štvrťroku tohto roku. Slovenský HDP ...

5.6.2020 Správy

Priemerná mzda na Slovensku stúpla na 1086 eur, ale najviac už nezarábajú zamestnanci v IT

5.6.2020 (Webnoviny.sk) - Priemerná nominálna mesačná mzda na Slovensku dosiahla v prvom štvrťroku tohto roka 1 086 eur. Ako ďalej informoval ...

1.6.2020 Správy

Z Fondu vzájomnej pomoci sa ešte nikomu nepomohlo, politici či podnikatelia darovali státisíce eur

31.5.2020 (Webnoviny.sk) - Z Fondu vzájomnej pomoci, ktorého vznik ohlásil na začiatku apríla tohto roka premiér...

30.5.2020 Správy

Životné minimum od júla stúpne, zvýšia sa tým aj viaceré dávky a príspevky

29.5.2020 (Webnoviny.sk) - Sumy životného minima by sa mali od júla zvýšiť o 2,2 %. ...

25.5.2020 Správy

Priemerné platy počas koronakrízy stúpali, v pracovných inzerátoch ponúkali takmer o sto eur viac

25.5.2020 (Webnoviny.sk) - Priemerný plat ponúkaný v pracovných inzerátoch počas pandémie stúpol. Vyplýva to z analýzy portálu ...

23.5.2020 Správy

Slovensko vlani dosiahlo najväčšiu odchýlku od plánovaného rozpočtu za posledných 10 rokov

22.5.2020 (Webnoviny.sk) - Rozpočet verejnej správy Slovenska skončil v minulom roku s ...

23.5.2020 Správy

Minister Heger chce bojovať proti daňovým podvodom, zameria sa aj na úniky cez daňové raje

22.5.2020 (Webnoviny.sk) - Ambíciou novej vlády je minimalizovať daňové podvody. Povedal to po piatkovej návšteve banskobystrického centra ...

17.5.2020 Správy

Ministerstvo práce už rozdalo na pomoc vyše 100 miliónov eur, Krajniak diskutuje o kurzarbeite

16.5.2020 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo práce, ...

16.5.2020 Zdroj: Saxo bank

Ceny akcií sú opäť na nezdravých úrovniach ako v minulom roku

Akciové trhy sa po niekoľkých stratových dňoch vrátil opäť k rastu. Index S&P 500 je tak zhruba na rovnakej úrovni ako v tomto období ...

14.5.2020 zdroj: J&TBanka

Najdôležitejšie udalosti finančných trhov za mesiac apríl

Americké akcie dosiahli v apríli najväčší mesačný rast od roku 1987, pričom sa darilo aj väčšine ostatných akciových indexov po celom ...

14.5.2020 Slovenská sporiteľňa

Slovákom klesli výdavky na bývanie, mesačne naň dávame štvrtinu z výplaty

Priemerná slovenská domácnosť vynaložila za prvé štyri mesiace tohto roka mesačne na bývanie a energie takmer štvrtinu z celkových ...

7.5.2020 Správy

Zmenia sa pravidlá pre povinné poistenie živnostníkov, ktorí neskôr podali daňové priznanie

7.5.2020 (Webnoviny.sk) - Vláda vo štvrtok schválila návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorým sa majú vzhľadom na koronakrízu ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Chcete nové auto? Zbystrite pozornosť. V júli ho môžete získať za najlepšiu cenu
 2. 2.
  Karty PZP menia farby ako chameleón – zo zelenej je zase biela
 3. 3.
  TOP 10 najúspešnejších poisťovní v povinnom zmluvnom poistení
 4. 4.
  Od 13. 7. bude obnovená doprava s Maďarskom aj cez Štúrovo
 5. 5.
  Dobrovoľníci pokračujú v záchrane Katarínky, odkryjú nárožia kláštora