Hľadaj

Humenský Chemes obnovil dodávku energií pre Nexis Fibers, firmy chcú spolupracovať

Sita Poslať

23.5.2020 (Webnoviny.sk) - Spoločnosť Chemes, a.s. Humenné obnovila v sobotu ráno dodávky energií pre spoločnosť Nexis Fibers. Zároveň sa obe firmy dohodli na ďalšej spolupráci, ktorú uzavreli po polnoci 23. mája. Vďaka dohode zostane zachovaných takmer 400 pracovných miest v spoločnosti Nexis Fibers.

image

Ako agentúru SITA informoval výkonný riaditeľ spoločnosti zaoberajúcej sa výrobou priemyselných vlákien Ján Kučeravý, s Chemesom uzavreli dohodu o dodávkach energetických médií na obdobie od soboty 23. mája do konca roka 2021.

Nexis môže začať vyrábať

"Vyjednávacia pozícia Nexisu nebola jednoduchá, nakoľko stroje nečinne stáli a 400 ľudí bolo doma. Dohodu však vnímame pozitívne v niekoľkých rovinách. Z krátkodobého hľadiska je najdôležitejšie, že naše technologické celky by mali byť v plnej prevádzke už v najbližší pondelok. Od tohto dňa budú môcť začať naši zamestnanci opäť nerušene pracovať,“ skonštatoval výkonný riaditeľ spoločnosti.
"Z dlhodobého hľadiska považujeme túto dohodu za pozitívnu hlavne preto, že jej podpisom sa obidve strany zaviazali začať okamžite rokovať o detailoch osamostatnenia sa Nexisu pri výrobe neregulovaných energií, čo je z pohľadu našej spoločnosti kľúčové pre stabilitu celého priemyselného parku do budúcich období,“ dodal Kučeravý.
Podľa predsedu predstavenstva Chemes. a.s. Vladimíra Skoupila spoločnosť prijala pri dohode kompromisné riešenia.

Stovky zamestnancov v parku

"Prijali sme ich kvôli 400 ľudom, ktorí pracujú v spoločnosti Nexis. Samozrejme, nemôžeme zabudnúť na to, že v parku pracuje aj ďalších 1 400 ľudí,“ uviedol k výsledkom rokovania Skoupil.
Ako uviedol predseda parlamentného výboru pre hospodárske záležitosti Peter Kremský, ktorý pôsobil v pozícii mediátora, uzavretá zmluva obsahuje dohody o cenách, objemoch, termínoch a spôsobe fungovania oboch spoločností.
"Verím, že táto dohoda neznamená len ukončenie rokovaní a spustenie produkcie. Otvára aj priestor pre rokovania o dlhodobej spolupráci firiem, ku ktorej obe vyjadrili dobrú vôľu a zaviazali sa k nej,“ skonštatoval Kremský a dodal, že súčasťou je aj dohoda o urovnaní sporov.
"Nebudem ale zachádzať do detailov, keďže je to predmetom obchodného tajomstva," tvrdí.

Dohoda sa netýka straty

Dohoda o urovnaní sporov sa však podľa Kučeravého netýka straty, ktoré vznikli odstavením dodávok energií. Tie si firma predbežne vyčíslila na 1,5 milióna eur.
"Tým sa budeme zaoberať v budúcich obdobiach a plánujeme to zaradiť na program, keď budeme hovoriť o osamostatňovaní sa od dodávok energií. Protistrana to akceptovala,“ uviedol Kučeravý.
"Tak ako spoločnosť Nexis si bude niečo uplatňovať, bude si niečo uplatňovať aj spoločnosť Chemes,“ dodal Skoupil bez uvedenia konkrétnej sumy, ktorú si chce Chemes nárokovať.
Rokovaní s oboma spoločnosťami sa v piatok v Humennom zúčastnila aj podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová.

Spor sa ťahá roky

"Spor medzi firmami v priemyselnom parku v Humennom sa ťahá celé roky, dnešná dohoda vytvára priestor na nájdenie trvalého riešenia. Verím, že sa všetci zúčastnení budú správať zodpovedne a práca pre ľudí v regióne nebude viac ohrozovaná zbytočnými spormi,“ uviedla na sociálnej sieti vicepremiérka.
Zároveň podotkla, že ministerka spravodlivosti Mária Kolíková pripravuje zmeny zákonov tak, aby štát vedel lepšie reagovať na situácie, keď nejaká firma nerešpektuje súdne rozhodnutia.
"V Humennom nové zákony, dúfam, nevyužijeme, ale potrebujeme mať nástroje, aby sme mohli presadzovať dodržiavanie pravidiel a zabezpečiť spravodlivosť,“ dodala Remišová.
Spoločnosť Chemes, vlastniaca priemyselný park v Humennom, odstavila výrobcu priemyselných vlákien od dodávok energií prvýkrát v piatok 17. apríla s odôvodnením, že firma riadne neplatí za dodané energie a média. Nexis Fibers toto tvrdenie odmietal s tým, že nemá voči Chemesu žiadne finančné záväzky po lehote splatnosti.

Neodkladné opatrenie súdu

Firma bola odpojená napriek tomu, že Nexis Fibers získala 14. apríla záväzné neodkladné opatrenie súdu, ktorý uložil spoločnosti Chemes povinnosť zabezpečiť nerušenú a priebežnú dodávku energií a médií na základe týždenných zálohových platieb, ktoré Nexis platil.
Firma musela po odstavení od energií od 20. apríla dočasne prerušiť výrobu a 27. apríla ohlásila hromadné prepúšťanie, ktoré by sa malo týkať všetkých takmer 400 zamestnancov.
Po rokovaniach s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom Chemes 30. apríla dočasne obnovil dodávky energií pre Nexis, tie ale 10. mája opäť zastavil, keďže sa firmy stále nevedeli dohodnúť na novej zmluve.
Protimonopolný úrad SR 12. mája vydal predbežné opatrenie vo veci možného zneužívania dominantného postavenia v oblasti výroby a distribúcie energií a médií týkajúce sa spoločnosti Chemes, ktorej za prípadné nenaplnenie rozhodnutia o obnovení dodávok hrozila pokuta do výške 10 percent z obratu.
Obe spoločnosti sa napokon dohodli na obnove energií v sobotu 23. mája.

Viac k témam: dodávka energií
Zdroj: Webnoviny.sk - Humenský Chemes obnovil dodávku energií pre Nexis Fibers, firmy chcú spolupracovať © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.

logo
bike trails
Prečítajte si tiež:
27.5.2020 Správy

Boj proti dezinformáciám berie Twitter vážne, začal označovať nepravdivé tvrdenia v Trumpových príspevkoch

27.5.2020 (Webnoviny.sk) - Sociálna a mikroblogovacia sieť Twitter po prvý raz ...

27.5.2020 Správy

Dvaja stratení turisti prežili na Novom Zélande osemnásť dní v divočine, pátranie po nich bolo úspešné

27.5.2020 (Webnoviny.sk) - Na Novom Zélande zachránili dvoch turistov, ktorí sa stratili v tamojšej divočine a prežili tam 18 dní. Informuje o ...

27.5.2020 Správy

Kaliňák nerozumie výzve Pellegriniho k odchodu Fica, mali by hlasovať o spoločnej dohode

27.5.2020 (Webnoviny.sk) - Podpredseda strany ...

27.5.2020 Správy

Matovič chce natrvalo zatvoriť obchody v nedeľu, musí však presvedčiť Sulíka

27.5.2020 (Webnoviny.sk) - Predseda vlády Igor Matovič (...

27.5.2020 Správy

More popri Azúrovom pobreží našli množstvo odpadu, nachádzajú sa tu aj masky či gumené rukavice

27.5.2020 (Webnoviny.sk) - Francúzski environmentalisti upozorňujú, že na dne mora pri meste Antibes sa nachádza množstvo odpadu súvisiaceho s ...

27.5.2020 Marek Mittaš

Podnikatelia sa nemusia spoliehať iba na podporu štátu. Využiť môžu aj úvery SIH antikorona

Koronavírus ohrozuje nielen zdravie, ale aj pracovné miesta. Malé a stredné podniky si však môžu zamestnanosť aj životaschopnosť udržať ...

27.5.2020 Správy

Predsedom súdnej rady nemusí byť podľa Kolíkovej sudca, odchod Praženkovej navrhlo šesť členov

27.5.2020 (Webnoviny.sk) - Nie je nevyhnutné, aby post predsedu Súdnej rady SR zastával výlučne sudca alebo sudkyňa. Po stredajšom rokovaní ...

27.5.2020 Správy

Priaznivá epidemiologická situácia umožňuje postupné otváranie Chorvátska pre turistov

27.5.2020 (Webnoviny.sk) - Chorvátsko sa pred letnou sezónou postupne otvára turistom, ktorí chcú stráviť dovolenku v krajine pri Jadranskom ...

27.5.2020 Správy

V projekte Prvá pomoc už odišlo žiadateľom o štátne príspevky takmer 126 miliónov eur

27.5.2020 (Webnoviny.sk) - Žiadateľom o štátne ...

27.5.2020 Správy

Veľké percento rodičov má záujem o obnovenie vyučovania, musia však splniť kritériá

27.5.2020 (Webnoviny.sk) - Mesto Spišská Belá rozhodlo, že obe ...

27.5.2020 Správy

Viac než dve desiatky osôb zatkli v rámci vyšetrovania úmrtia 39 Vietnamcov v kamióne

27.5.2020 (Webnoviny.sk) - V rámci vyšetrovania ...

27.5.2020 Správy

Výskum: Slováci chcú laboratórne testy na koronavírus. Testovanie na protilátky by malo byť súčasťou preventívnych prehliadok

27.5.2020 (Webnoviny.sk) - Najviac sa druhej vlny pandémie koronavírusu obávajú ekonomicky aktívni obyvatelia so stredne vysokým príjmom. ...

27.5.2020 Správy

Za obete pandémie sa v Španielsku začal desaťdňový štátny smútok

27.5.2020 (Webnoviny.sk) - V Španielsku sa v stredu začal desaťdňový štátny smútok za obete pandémie. Vlajky vejú od rána na pol žrde na ...

25.5.2020 Redakcia FinReport

Najčastejším dôvodom zmeny banky sú vysoké poplatky, vyplýva z prieskumu

Aktuálny prieskum, ktorý si na Slovensku a v Česku nechala spracovať Fio banka, priniesol zaujímavé zistenia. Ukázal, že klienti svoje banky ...

25.5.2020 Zuzana Mecková

Vyššia daň z nehnuteľností sa dotkne malých firiem a podnikateľov

Daň z nehnuteľností sa od januára výrazne zvýšila vo väčšine slovenských miest. Zmeny sa dotkli najmä menších firiem a podnikateľov, ...

23.5.2020 Redakcia FinReport

Tohtoročné dovolenky budú Slováci tráviť doma. Hory čaká nával turistov

Obmedzenia pohybu v súvislosti s pandémiou koronavírusu menia aj preferencie Slovákov v prípade letných dovoleniek. Mnohí volia dovolenku na ...

22.5.2020 Redakcia FinReport

Biomedicínske centrum SAV zdvojnásobí testovanie koronavírusu vďaka unikátnemu prístroju od Nadácie Slovenskej sporiteľne

Reštart slovenskej ekonomiky aj bežného fungovania ľudí sa nezaobíde bez dlhodobého intenzívneho testovania. Biomedicínske centrum ...

22.5.2020 Redakcia FinReport

V karanténe rekordne rástol záujem o online zážitky aj charitu

Internetové nákupy prekonali v období karantény všetky ostatné spôsoby utrácania peňazí. Nadpolovičná väčšina (57%) európskych ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Astronómovia objavili galaxiu, ktorá vyzerá ako kozmický ohnivý kruh
 2. 2.
  Podnikatelia sa nemusia spoliehať iba na podporu štátu. Využiť môžu aj úvery SIH antikorona
 3. 3.
  Výskum: Slováci chcú laboratórne testy na koronavírus. Testovanie na protilátky by malo byť súčasťou preventívnych prehliadok
 4. 4.
  Priaznivá epidemiologická situácia umožňuje postupné otváranie Chorvátska pre turistov
 5. 5.
  V projekte Prvá pomoc už odišlo žiadateľom o štátne príspevky takmer 126 miliónov eur