Hľadaj

Hoteliéri vyzývajú vládu k opatreniam, ktoré by zmiernili negatívne dopady na cestovný ruch pre nákazu

Sita Poslať

12.3.2020 (Webnoviny.sk) - Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) vyzýva odchádzajúcu a budúcu vládu, aby urýchlene začali pripravovať opatrenia na zmiernenie negatívnych dopadov v cestovnom ruchu v súvislosti s koronavírusom.

image

Ako vo štvrtok informoval generálny manažér AHSR Marek Harbuľák, záleží im na zamestnancoch a nechcú pristúpiť k ich prepúšťaniu, chcú zabrániť ďalším negatívnym prejavom súvisiacim so šírením ochorenia, ale sami tomu nedokážu čeliť.
"Chceme, aby aj naši politici sledovali odporúčania Európskej komisie, opatrenia, ktoré prijímajú v okolitých krajinách. Za hotely a reštaurácie chcem zároveň zdôrazniť, že máme aj návrhy okamžitých riešení, ktoré výrazne pomôžu zamestnávateľom v cestovnom ruchu a nebudú záťažou pre štátny rozpočet," povedal Harbuľák.

Cestovný ruch je prvý na rane

Generálny manažér AHRS zároveň ubezpečil všetkých, že hotely a reštaurácie združené v asociácii pristupujú k vzniknutej situácii spôsobenej koronavírusom zodpovedne.
"Nabádame na dodržiavanie všetkých opatrení prijatých krízovým štábom, úradom hlavného hygienika SR. Záleží nám na tom, aby sme chránili zdravie zamestnancov a hostí. Sme pripravení prijať aj ďalšie opatrenia, ktoré pomôžu dostať situáciu späť do normálu za čo najkratšie obdobie," uviedol Harbuľák.
Odvetvie cestovného ruchu je podľa neho prvým na rane, ktoré pociťuje negatívne dopady reštrikcií a opatrení obmedzujúcich pohyb ľudí.

Snaha eliminovať aj škody hostí

"Bez ohľadu na počet zistených ochorení na Slovensku táto situácia sa dramaticky prejavuje v prudkom poklese počtu hostí, rušení pobytov, ale aj firemných, kultúrnych či iných spoločenských podujatí, a to doslova zo dňa na deň," poznamenal Harbuľák.
Ide podľa neho o obrovské prepady, ktoré nie sú schopní nijakým spôsobom sanovať, no zároveň sa snažia vyjsť v ústrety hosťom a eliminovať aj ich škody, napríklad, zmenou stornovacích podmienok.
"Sme odvetvie, v ktorom viac ako 90 % tvoria malé a stredné podniky, nie nadnárodné korporácie s obratom v miliardách eur. Zamestnávame viac ako 160-tis. ľudí a naša obava je práve o budúcnosť týchto 160-tis. zamestnancov," dodal Harbuľák.

Hotely očakávajú pokles tržieb

Analytik spoločnosti Comenius Analytics Vladimír Bačišin informoval, že slovenské hotely očakávajú tento mesiac pokles tržieb o 47 % oproti predchádzajúcemu obdobiu minulého roka. V apríli očakávajú celkový výpadok 2,4 milióna eur a v máji takmer 2,5 milióna eur.
Na jedno ubytovacie zariadenie je to strata viac ako 16-tisíc eur, vyplynulo z aktuálneho prieskumu uvedenej analytickej spoločnosti v spolupráci s AHRS medzi 150 respondentmi.
"Výsledky majú orientačný charakter, pretože nešlo o administratívne zisťovanie vo všetkých ubytovacích zariadeniach. Pri prepočte sme použili jednoduchý vážený priemer. Ak by sme využili daný model na všetky hotely a stravovacie zariadenia, straty by boli oveľa vyššie," priblížil Bačišin.

Obrovský pokles počtu zamestnancov

Prepad v hoteloch a stravovacích zariadeniach bude podľa neho závažným národohospodárskym problémom a rébusom pre trh práce, na ňom môže prísť v tomto segmente k poklesu.
"Na trhu práce môže táto situácia spôsobiť pokles počtu zamestnancov o 80 až 100-tisíc ľudí. Úlohu vlády v tomto probléme vidíme v tom, že by mohla použiť verejné financie na úplnú alebo čiastočnú sanáciu daného sektora," poznamenal Bačišin.

Svoju úlohu by podľa neho mohli zohrať aj zdroje súkromných finančných inštitúcií, pričom existujú tri mechanizmy - reštrukturalizácia existujúcich zdrojov, poskytnutie výhodných pôžičiek do budúcnosti a skoré preplatenie poistiek komerčnými poisťovňami.

Viac k témam: Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska, cestovný ruch, COVID-19, ekonomický pokles, Koronavírus, trh práce, tržby
Zdroj: Webnoviny.sk - Hoteliéri vyzývajú vládu k opatreniam, ktoré by zmiernili negatívne dopady na cestovný ruch pre nákazu © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.

Múdro a spoľahlivo.
Poradíme vám s problematikou
GDPR
General Data Protection Regulation

Kľúčové slová

logo
bike trails
Prečítajte si tiež:
31.5.2020 Správy

Pandémia priniesla ľuďom hlavne prácu z domu a zmenila spôsob trávenia voľného času, ukázal prieskum SAV

30.5.2020 (Webnoviny.sk) - Najčastejšou zmenou v súvislosti s koronakrízou bola pre ľudí ...

29.5.2020 Magdaléna Švančarková

Zoznam žiadateľov o pomoc od štátu je verejný, najvyššia podpora bola 5,3 milióna

Transparency International Slovensko zverejnilo zoznam žiadateľov pomoci od štátu a aj presné sumy, ktoré im štát za marec vyplatil. K 21. ...

29.5.2020 Správy

Globálny turizmus v tomto roku poriadne utrpí, pravdepodobne klesne až o 70 percent

28.5.2020 (Webnoviny.sk) - Globálny turizmus v tomto roku pravdepodobne oslabí až o 70 percent. Povedal to generálny tajomník Svetovej ...

29.5.2020 Správy

O príspevky prvej pomoci za apríl je možné požiadať len do konca mája, upozorňuje Krajniak

28.5.2020 (Webnoviny.sk) - Záujemcovia o príspevky na udržanie pracovných miest za apríl môžu zasielať vyplnené výkazy alebo žiadosti ...

29.5.2020 Správy

Sociálna poisťovňa zverejnila pre firmy a SZČO čestné vyhlásenie na odklad poistného za máj

28.5.2020 (Webnoviny.sk) - Sociálna poisťovňa zverejnila formulár ...

28.5.2020 Správy

V projekte Prvá pomoc už odišlo žiadateľom o štátne príspevky takmer 126 miliónov eur

27.5.2020 (Webnoviny.sk) - Žiadateľom o štátne ...

27.5.2020 Správy

Situácia v obciach na Slovensku je alarmujúca, niektoré prišli pre koronakrízu aj o polovicu príjmov

26.5.2020 (Webnoviny.sk) - Niektoré obce prišli pre pandémiu o polovicu svojich príjmov. Pre agentúru SITA to uviedla starostka Povrazníka ...

26.5.2020 Správy

Opatrenia vlády pri riešení dopadov koronakrízy sú nedostatočné, kritizujú podnikatelia

26.5.2020 (Webnoviny.sk) - Viac ako polovica živnostníkov, malých a stredných firiem hodnotí pomoc štátu počas aktuálnej koronakrízy za ...

26.5.2020 Správy

Z prvej pomoci štát pomohol už 400-tisíc ľudom, vyplatil vyše 96 miliónov eur

25.5.2020 (Webnoviny.sk) - Žiadateľom o príspevky prvej pomoci na elimináciu negatívnych dopadov pandémie nového ...

23.5.2020 Správy

Tržby počas pandémie vzrástli štyrom z desiatich slovenských e-shopov, ukázal prieskum

23.5.2020 (Webnoviny.sk) - Pandémia Covid-19 priniesla zvýšenie tržieb štyrom z desiatich slovenských e-shopov. Pätine sa tržby počas ...

23.5.2020 Redakcia FinReport

Tohtoročné dovolenky budú Slováci tráviť doma. Hory čaká nával turistov

Obmedzenia pohybu v súvislosti s pandémiou koronavírusu menia aj preferencie Slovákov v prípade letných dovoleniek. Mnohí volia dovolenku na ...

22.5.2020 Správy

Obmedzený režim a zadlžovanie, gastro prevádzkam nepomôže len podpora od zákazníkov

21.5.2020 (Webnoviny.sk) - Dva mesiace v obmedzenom režime, otvorenie terás a interiérov za prísnych hygienických podmienok, zadlžovanie, ale ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Ivan Mikloš: Fico povedal, že sme v r... Ja hovorím, že sme sa ocitli v pasci stredných príjmov
 2. 2.
  Oplatí sa zmeniť zdravotnú poisťovňu? Tu je 6 rád pre vaše lepšie rozhodnutie
 3. 3.
  Nahradíme platobné karty telefónmi? Hotovosť z bankomatu sa dá vyberať aj cez smartfón
 4. 4.
  Ako sa mení postavenie a práca finančných sprostredkovateľov vo svete?
 5. 5.
  Hľadáte investičné príležitosti? Tvrdý alkohol uspokojí hneď niekoľko typov investorov