BRATISLAVA 11. augusta (WebNoviny.sk) - Silný vietor a búrka, ktoré sa v noci zo štvrtka na dnes prehnali západným Slovenskom, zapríčinili takmer 200 výjazdov hasičov. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru Zuzana Farkasová, v súvislosti so zlým počasím najviac zásahov zaznamenali v Bratislavskom kraji, kde hasiči zasahovali pri 105 udalostiach.
Odstraňovali spadnuté stromy z ciest a z áut, tiež spadnuté stĺpy elektrického vedenia, telefónne stĺpy a strhnuté strechy. Niektoré štátne cesty v okresoch Bratislavského kraja boli úplne neprejazdné.
Odtrhnutá strecha
Vážna situácia bola v Malackách na Ceste Mládeže, kam hasičov v noci vyslali k odtrhnutej streche na bytovom dome. Tá zostala visieť na rímse nad oboma vchodmi do bytovky a vážne ohrozovala obyvateľov. Za pomoci polície preto evakuovali všetkých 60 obyvateľov bytového domu.
Odporúčame:Západom sa v noci prehnala búrka a silný vietor, spôsobili škody
Hasiči v Trnavskom kraji zasahovali v noci pre búrku s mohutným vetrom 40-krát. Odstraňovali najmä popadané stromy, ktoré zatarasili viaceré cesty. Hasiči v Trenčianskom kraji zasahovali 19-krát.
Ohrozených bolo aj 35 detí
Rušnú noc mali aj v Nitrianskom kraji. Ako agentúru SITA informoval hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Nitre Michal Varga, hasiči v Nitrianskom kraji zasahovali vo štvrtok pre silnú búrku celkom 11-krát. Konkrétne hasiči z hasičskej stanice v Nitre a z hasičskej stanice v Šali a vo Vrábloch mali šesť výjazdov. Hasiči z Nových Zámkov zasahovali raz a hasiči z Topoľčian štyrikrát. Odstraňovali stromy spadnuté na cesty, uvoľnené prístrešie a poškodenú autobusovú zastávku.
Hovorkyňa hasičov Farkasová už po polnoci médiá informovala, že pomôcť museli aj v stanovom tábore v obci Dubové (okres Turčianske Teplice), kde silný vietor strhol stany a bez prístrešia zostalo približne 50 ľudí, z toho 35 detí. Všetci vyviazli bez zranenia a hasiči im poskytli útočisko v evakuačnom autobuse Hasičského a záchranného zboru.
Silné nárazy vetra
Silné búrky sa vo štvrtok v noci prehnali západnou časťou Slovenska. Mohutné nárazy vetra, ktoré ho sprevádzali, spôsobili škody, polámané stromy, ktoré skončili aj na autách či problémy s elektrickým vedením. Ako informoval okolo polnoci Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom facebookovom profile, cez západ Slovenska v tom čase postupoval silný búrkový systém. Sprevádzali ho silné nárazy vetra, ktoré v najnižších polohách dosiahli okolo 100 km/h.
Najsilnejšie zaznamenané nárazy vetra boli podľa údajov SHMÚ spred polnoci v Malom Javorníku, kde vietor v nárazoch dosiahol 130 km/h, v Jaslovských Bohuniciach namerali v nárazoch 104 km/h, na bratislavskom letisku 100 km/h a len o niečo menej, 99 km/h zaznamenali na bratislavskej Kolibe. Extrémne fúkalo aj na iných miestach, v Piešťanoch (98 km/h), v Kuchyni (93 km/h), v Moravskom Sv. Jáne (92 km/h), Trenčíne (92 km/h) či v Slovenskom Grobe (83 km/h). Neskôr sa búrky presunuli ďalej na sever, smerom na Moravu.
Viac k témam: búrka, počasie, SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústavZdroj: Webnoviny.sk - Hasiči zasahovali po smršti pri takmer 200 prípadoch © SITA Všetky práva vyhradené.
Zdroj a foto: SITA
© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2026
Investičná kalkulačka
SPRAVODAJSTVO
Polícia obvinila trénera mladých futbalistov zo sexuálneho zneužívania, súd ho vzal do väzby
Vláda schválila rozvojovú pomoc na rok 2026, Slovensko vyčlení viac ako 18 miliónov eur
Prešovský kraj zo župných eurofondov zazmluvnených vyše sto projektov za 105 miliónov eur
Za 12 dní nad Slovenskom preletelo takmer 600 vojenských lietadiel, Fico podľa Matoviča vtiahol Slovensko do konfliktu – VIDEO
Agresia v rómskej osade, hasiči čelili útoku po uhasení požiaru – FOTO
Najčítanejšie
- 1.Prenajímatelia bytov sa pred daniarmi už neschovajú. Finančná správa SR uvidí ich príjmy
- 2.PKF – Prague Philharmonia, Pražský filharmonický zbor
- 3.Vyššie zdanenie pohonných hmôt pomôže štátnemu rozpočtu, vodiči si priplatia
- 4.Tretí pilier: Štát chce zefektívniť jeho hospodárenie, dôchodkové spoločnosti hovoria o likvidácii
- 5.Finančná správa a Európska prokuratúra posilňujú spoluprácu v boji proti daňovým podvodom










