Hľadaj

Frustrované je nielen Turecko, ale aj Únia, tvrdí Lajčák

Sita Poslať
image

Európska únia nemôže tolerovať jasné odchýlky Ankary od európskych pravidiel a hodnôt, uviedol po pondelkovej schôdzke šéfov diplomacií Miroslav Lajčák.BRATISLAVA 14. novembra (WebNoviny.sk) – Súčasná situácia medzi Európskou úniou a Tureckom je neuspokojivá, obe strany sú frustrované z tej druhej. Po pondelkovej schôdzke šéfov diplomacií to povedal Miroslav Lajčák. Podľa slovenského ministra nemôže EÚ tolerovať jasné odchýlky Ankary od európskych pravidiel a hodnôt, na druhej strane je Turecko kandidátska krajina a záleží nám na vzájomných vzťahoch.
Ďalšími témami ministrov zahraničných vecí na pondelňajšom zasadnutí v Bruseli boli Východné partnerstvo, situácia v Sýrii, ale aj výsledky amerických volieb. Lajčákove slová sú zverejnené na oficiálnej stránke rady.
Odporúčame:

Erdogan chce posun v rokovaniach s EÚ, inak hrozí referendom

Trest smrti je červenou čiarou

Podľa Lajčáka je dôležité, aby EÚ a Ankara hovorili medzi sebou a nie o sebe. "Musíme urobiť všetko pre to, aby to partnerstvo ostalo kvalitné, také, ako by sme si ho priali. Treba komunikovať priamo, treba odovzdávať naše posolstvá, veriť, že sa nám podarí vrátiť vzťah do tej podoby, v akej bol pred 15. júlom," myslí si šéf slovenskej diplomacie.
Za ukončenie rokovaní s Tureckom je napríklad Rakúsko. V Turecku sa po neúspešnom pokuse o prevrat, ktorý bol 15. júla, začali čistky, činnosť ukončilo približne 170 médií, uväznili vyše 100 novinárov, zadržali 35-tisíc osôb a prepustili z práce desaťtisíce štátnych zamestnancov. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan hovorí aj o znovuzavedení trestu smrti, Lajčák sa už dávnejšie vyjadril, že to by bola "červená čiara".
Druhá téma diskusie bolo Východné partnerstvo. Ako Lajčák pripomenul, na budúci rok by sa mal konať ďalší summit medzi týmito krajinami (Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Gruzínsko, Moldavsko, Ukrajina) a EÚ. "Hovorili sme, kde sa nachádzame, pokiaľ ide o samotnú politiku, ale dotkli sme sa aj vývoja v jednotlivých krajinách. Pokiaľ ide o plnenie politiky Východného partnerstva, viacerí ministri zdôraznili, že musíme plniť našu časť záväzkov, konkrétne bezvízový režim pre Gruzínsko a Ukrajinu. Rovnako tak si musíme zadefinovať našu ponuku pre tie krajiny, ktoré už naplnili všetko, čo ten program ponúka – asociáciu, ekonomickú integráciu či bezvízový styk," informoval minister.

EÚ by mala byť teraz aktívnejšia

Pri téme riešenia konfliktu v Sýrii podľa Lajčáka odznelo, že vzhľadom na politickú situáciu v USA, keď súčasná administratíva odchádza a bude trvať niekoľko mesiacov, kým nová nastúpi, tak to vytvára isté očakávania od EÚ, aby aktívnejšie vystupovala. Výsledok amerických volieb bol aj témou nedeľňajšej neformálnej schôdzky ministrov. Podľa Lajčáka reakcie na novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa od niektorých európskych politikov nepomáhajú.
"Bol to demokratický proces, národ prehovoril, treba to akceptovať. To je prezident, s ktorým budeme žiť a spolupracovať minimálne štyri roky. Je to prezident krajiny, ktorá je naším hlavným strategickým partnerom. V tejto chvíli dávať silné odsudzujúce vyhlásenia – nerozumiem, čomu by to pomáhalo, ale viem, čomu všetkému to škodí," skonštatoval minister.
Zdôraznil, že išlo o neformálnu, a nie mimoriadnu schôdzku. Téma amerických prezidentských volieb by podľa neho aj tak bola predmetom diskusií. "Drvivá väčšina ukazovala jedným smerom – treba využiť túto fázu, keď sa nová vláda formuje, dať jasne najavo, aké sú naše očakávania, keďže sme rovnocenným partnerom. Dvaja ministri sa rozhodli neprísť, brali to ako politické gesto," povedal Lajčák na margo neúčasti Veľkej Británie a Francúzska na nedeľňajšom stretnutí.
V súvislosti s prezidentskými voľbami v Moldavsku, ktoré vyhral proruský kandidát Igor Dodon, Lajčák zdôraznil, že by bol opatrený s nálepkovaním. "Politici, ktorí boli označení za proeurópskych, stratili v Moldavsku dôveru a európska myšlienka sa skôr začala spájať s korupciou. Náš postoj bude taký istý ako doteraz – budeme hodnotiť politikov podľa ich skutočných krokov," uzavrel Lajčák.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Múdro a spoľahlivo.
Poradíme vám s problematikou
GDPR
General Data Protection Regulation
logo
Prečítajte si tiež:
18.3.2019 Správy

Bratislavský samosprávny kraj ako prvý kraj spúšťa program pre stážistov

18.3.2019 Správy

Harry by mal zaplatiť knižnici tisíce dolárov, požičanú knihu vrátil po 53 rokoch

18.3.2019 Správy

Mimoriadne výkony slovenských športovcov by mohli byť odmenené

18.3.2019 Správy

NATO aj Európska únia ostro odsúdili anexiu Krymu a skritizovali aj ďalšie kroky Ruska

18.3.2019 Správy

Praktická pomoc deťom s onkologickými chorobami a ich rodinám – I.

18.3.2019 Správy

Proces so „sátorovcami“ finišuje, na súde čítali listinné dôkazy

18.3.2019 Správy

Svedomité dodržiavanie liečby môže pacientom zachrániť život

18.3.2019 Redakcia FinReport

Víchrica spred týždňa napáchala stovky škodových udalostí

Počas druhého marcového víkendu sa Slovenskom prehnala víchrica, ktorá spôsobila značné škody. Spoločnosť Allianz – SP eviduje ...

18.3.2019 Správy

Z Bratislavy sa bude opäť možné dostať do Eindhovenu, Ryanair obnoví obľúbenú leteckú linku

18.3.2019 Správy

Zomrel známy ekonóm Alan Krueger, pracoval aj pre administratívu prezidenta Clintona

18.3.2019 Správy

Zástupcovia USA a Ruska sa stretnú v Ríme, budú diskutovať o kríze vo Venezuele

18.3.2019 Správy

Útočník z Christchurchu bol v novembri v Maďarsku, pricestoval vlakom a ostal 90 dní

18.3.2019 Správy

Študenti v Srbsku žiadali prepustenie spolužiaka, ktorého uväznili po protivládnych protestoch

18.3.2019 Ján Beracka

Štáty EÚ sabotujú boj proti praniu špinavých peňazí, hovoria europoslanci

Európsky parlament (EP) vyjadril poľutovanie nad tým, že členské štáty „potopili“ snahu Európskej komisie zaradiť na čiernu listinu ...

15.3.2019 Marek Mittaš

Úspešní manažéri pohyb potrebujú. Toto sú športy vhodné práve pre nich

Vyťaženie je pre manažérov životným štýlom. No bez športu sa fyzická aj mentálna kondícia neregeneruje dostatočne rýchlo. Máme tu pár ...

14.3.2019 Ján Beracka

Mladí chcú pracovať flexibilne

Trávenie pracovného času sa mení, ľudia čoraz viac túžia pracovať flexibilne. Je to trend, do ktorého zamestnávateľov tlačia aj ...

13.3.2019 Natália Hučková

NBS upozorňuje na investičné firmy, ktoré podnikajú bez povolení

Národná banka Slovenska (NBS) upozorňuje na neoprávnené obchodovanie na devízových trhoch s finančnými derivátmi. Upozornenie sa týka ...

12.3.2019 Ján Beracka

Finančná gramotnosť Slovákov je nízka, agenti apelujú na vzdelávanie

Slováci majú nedostatky vo finančnej gramotnosti, pojmy, ktoré poznajú, nedokážu správne použiť v praxi. Ohrozujú tým vlastný dôchodok ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Štáty EÚ sabotujú boj proti praniu špinavých peňazí, hovoria europoslanci
 2. 2.
  Víchrica spred týždňa napáchala stovky škodových udalostí
 3. 3.
  Len v pár obciach Nitrianskeho kraja nezvíťazil niekto z tria Čaputová, Šefčovič alebo Bugár
 4. 4.
  Muž spustil streľbu v električke, z mesta Utrecht hlásia viacero zranených
 5. 5.
  Gajdoš si pripomenul 74. výročie vypálenia obce Skýcov, poukázal aj na extrémizmus v spoločnosti