Foto: Výcvik aktívnych záloh sa stal realitou, minister Gajdoš hovorí o historickom momente

BRATISLAVA 16. mája (WebNoviny.sk) - Výcvik aktívnych záloh sa stal realitou, prví vojaci už cvičia v Ženijnom prápore Sereď. Na slávnostnom nástupe sa v utorok zúčastnil minister obrany Peter Gajdoš spolu so zástupcom náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Pavlom Mackom.
Ide o historický moment
V rámci pilotného projektu absolvuje výcvik aktívnych záloh celkovo 37 ľudí, ide o ôsmich bývalých profesionálnych vojakov, 24 vojakov bývalej povinnej základnej služby a piatich absolventov dobrovoľnej vojenskej prípravy.
Odporúčame:Vojenská príprava bude atraktívnejšia, dobrovoľní vojaci za kratší čas získajú cez 1000 eur
Výcvik vojakov zaradených do aktívnych záloh sa začal v pondelok a potrvá do 26. mája. V rámci neho nebudú cvičiť len v priestoroch kasární, ale aj na ženijnom cvičisku Váh, kde sa budú pripravovať na zásah v prípade povodní a iných kalamít, ku ktorým by mohli byť povolaní.
Zobraziť fotogalériu k článku:Výcvik aktívnych záloh sa stal realitou, v Seredi už cvičia prví vojaci
„Ide o historický moment, pretože od roku 1993 vojaci v zálohe necvičili a systém aktívnych záloh nebol funkčný," zdôraznil šéf rezortu obrany. Ako doplnil, v rámci pilotného projektu budú precvičení vojaci so ženijnými spôsobilosťami, čiže v prípade potreby ich bude možné nasadiť pri rôznych živelných pohromách a kalamitách.
Motivačný príspevok 600 eur
Po ukončení pilotného projektu prijme rezort obrany na základe dôkladnej analýzy prípadné potrebné kroky na jeho skvalitnenie.
Odporúčame:Mladých treba viesť k príprave na obranu vlasti a tým budovať vlastenectvo, vyhlásil minister Gajdoš
Ako vysvetlil Macko, vojakov zaradených do aktívnych záloh vedia ozbrojené sily kedykoľvek povolať na výkon mimoriadnej služby. „Výcvik, ktorí vojaci v zálohe absolvujú, je zameraný na obnovenie ich základných bojových zručností a vojenskej špecializácie, na ktorú sú určení,“ vysvetlil.
Za každý kalendárny rok zotrvania v aktívnej zálohe prináleží vojakovi motivačný príspevok 600 eur, ktorý mu bude vyplatený spätne v prípade, že absolvoval aspoň 75 percent cvičenia.
V zmysle zákona je zamestnávateľ povinný udeliť svojmu zamestnancovi pracovné voľno na vymedzené obdobie cvičenia a pri vzdialenosti nad šesť hodín aj na cestu. Za čas poskytnutého pracovného voľna patrí vojakovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku. Náklady refunduje zamestnávateľovi vojenský útvar.
Viac k témam: dobrovoľná vojenská príprava, Ministerstvo obrany SR, Peter Gajdoš, výcvik aktívnych zálohZdroj: Webnoviny.sk - Foto: Výcvik aktívnych záloh sa stal realitou, minister Gajdoš hovorí o historickom momente © SITA Všetky práva vyhradené.
Zdroj a foto: SITA
© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Budúcnosť: Umelá inteligencia sa postará o personalizované učenie a technológie o manuálnu prácu
- 2.Krádeže identity firiem pribúdajú. Ako predchádzať problémom?
- 3.Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet
- 4.Zimný čas sa mení na letný, hlavným cieľom jeho zavedenia bolo aj šetrenie energie
- 5.Ako sa v roku 2023 zvýšia príplatky za prácu cez víkendy, v noci a počas sviatkov