Firmám sa darí zamestnávať nezamestnaných Slovákov, trh absorboval pomerne veľkú časť utečencov
23.4.2022 (Webnoviny.sk) - Na trhu práce pokračoval aj v marci pozitívny trend. Umiestnenia na trhu práce vzrástli piaty mesiac po sebe a tvoria najvyššiu položku odtoku z evidencie. V komentári to uviedli analytici úseku meny, štatistiky a výskumu Národnej banky Slovenska (NBS).
Firmy s vysokým dopytom po pracovnej sile
Firmám sa tak darí zamestnávať ľudí registrovaných na úradoch práce. Okrem toho dokázala ekonomika absorbovať aj pomerne veľkú časť utečencov, ktorí sa hneď po príchode zapojili do pracovného procesu.
„V marci bol historický najvyšší medzimesačný nárast počtu zamestnaných cudzincov," upozornili analytici. Išlo o nárast o 3,2 tisíca osôb. Počet cudzincov zamestnaných na Slovensku bude podľa analytikov NBS zrejme rásť aj v apríli. „Firmy majú naďalej vysoký dopyt po pracovnej sile, čo dokumentuje narastajúci počet voľných pracovných miest. Ich úroveň už presiahla predpandemickú úroveň z marca 2020," dodali analytici.
Miera nezamestnanosti klesá vo všetkých regiónoch
Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v marci klesla o 0,19 percentuálneho bodu na 6,67 percenta. Na stredajšej tlačovej besede o tom informoval minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina). Medziročne sa podľa neho miera nezamestnanosti v marci znížila o 1,31 percentuálneho bodu. Pokles nezamestnanosti podľa ministra nezastavila ani vojna na Ukrajine. Miera nezamestnanosti klesá vo všetkých regiónoch na Slovensku.
Minister práce a sociálnych vecí upozornil na to, že vlani miera nezamestnanosti vrcholila až v apríli. „V tomto roku krivka miery nezamestnanosti vyvrcholila v januári a odvtedy nám nezamestnanosť klesá," povedal. Počas marca si podľa neho našlo na Slovensku prácu asi 5-tisíc živiteľov rodín. Vo všetkých okresoch na Slovensku, s výnimkou piatich okresov, miera nezamestnanosti klesá. Najviac sa nezamestnanosť znižuje na západe Slovenska.
Viac k témam: Nezamestnaní, Pracovná sila, Zamestnanosť
Zdroj: Webnoviny.sk - Firmám sa darí zamestnávať nezamestnaných Slovákov, trh absorboval pomerne veľkú časť utečencov © SITA Všetky práva vyhradené.
© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2026
Investičná kalkulačka
SPRAVODAJSTVO
Dovolenka 2026 bude drahšia. Polovica Slovákov mení plány, najviac zdražejú letenky
Osobitná matrika ministerstva vnútra nesmie uznať homosexuálne manželstvo, podľa Fica ide o ochranu ústavy
Elon Musk sa stal prvým bilionárom sveta, akcie SpaceX po debute prudko vzrástli
Technická porucha zdržala odlet pápeža Leva XIV. z Kanárskych ostrovov
Blanár telefonoval novému šéfovi slovinskej diplomacie, minister ocenil dlhoročnú spoluprácu medzi krajinami
Najčítanejšie
- 1.Deň kávy: Pijeme viac kávy, hoci je drahšia ako vlani
- 2.Rozhodnutie ústavného súdu podľa Kisku otvára priestor na uplatnenie elementárnej spravodlivosti
- 3.Quentin Crossley sa stane novým riadiacim partnerom KPMG na Slovensku
- 4.Dovolenka 2026 bude drahšia. Polovica Slovákov mení plány, najviac zdražejú letenky
- 5.Novou členkou predstavenstva Tatra banky je Zuzana Koštialová










