Fico si pripomenul výročie oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau, hovorí o dôležitom odkaze
27.1.2026 (SITA.sk) - Dôležitým odkazom tohto dňa je odmietanie popierania holokaustu a odsúdenie nenávisti na základe pôvodu či náboženstva. Uviedol to predseda vlády Robert Fico (Smer-SD), ktorý si v utorok pripomenul 81. výročie oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau.
Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu
Pripomenul, že 27. január je na základe rezolúcie Valného zhromaždenia OSN vyhlásený za Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. V tento deň si tak svet pripomína pamiatku obetí nacistického režimu.
„Cieľom tohto dňa nie je len pripomienka minulých udalostí. Oveľa dôležitejším odkazom je odmietanie popierania holokaustu, odsúdenie všetkých foriem náboženskej neznášanlivosti, podnecovania, prenasledovania alebo násilia voči osobám alebo komunitám na základe etnického pôvodu alebo náboženského presvedčenia na celom svete," uzavrel premiér.
Mier nie je samozrejmosťou
Tento deň si pripomenul aj predseda parlamentu Richard Raši (Hlas-SD). „Stíšenie a spomienka na milióny nevinných ľudí, ktorí sa stali obeťami neľudského systému koncentračných táborov, je dnes jednou z vecí, ktorú môžeme urobiť. Vzdanie úcty obetiam musí byť pre nás prirodzenou povinnosťou. Tou druhou je osobné presvedčenie a hlavne konanie, aj politické, aby sa holokaust už nikdy nezopakoval," povedal Raši.
Podľa predsedu parlamentu je práve úlohou lídrov a spoločnosti verejne pripomínať, že mier či ľudskosť nie sú samozrejmosťou, ale významnou hodnotou, o ktorú sa treba starať a chrániť ju.
„Vždy som konal a budem konať tak, aby v našej krajine nikdy nedostali vietor do plachiet nenávisť, nevraživosť a zlo. Musíme vedieť včas rozpoznať, kedy sa tak deje a postaviť sa im skôr, než bude neskoro. Nezabúdame na obete holokaustu. Česť ich pamiatke," uzavrel Raši.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Viac k témam: Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu, popieranie holokaustuZdroj: SITA.sk - Fico si pripomenul výročie oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau, hovorí o dôležitom odkaze © SITA Všetky práva vyhradené.
© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2026
Investičná kalkulačka
SPRAVODAJSTVO
Korunu francúzskej cisárovnej ukradnutú počas vlaňajšej lúpeže v Louvri sa podarí zachrániť
Romantické večery v múzeách či koncerty. V Košickom kraji opäť pripravujú valentínske podujatia
Viktor Orbán sa zúčastní na inauguračnom zasadnutí Trumpovej Rady mieru vo Washingtone
Milióny dievčat na svete sú ohrozené ženskou obriezkou, OSN nalieha na zastavenie zvrátenej praxe
Nechať ľudí mrznúť v tme pri klesajúcich teplotách je čistý teror, odkázal šéf litovskej diplomacie Putinovi
Najčítanejšie
- 1.Prenajímatelia bytov sa pred daniarmi už neschovajú. Finančná správa SR uvidí ich príjmy
- 2.PKF – Prague Philharmonia, Pražský filharmonický zbor
- 3.Novinky autosalónu vo Frankfurte rýchlo zamieria aj do bazárov
- 4.Deloitte rent index: Najdrahšie byty na prenájom sú v Bratislave a Nitre, najlacnejší je Prešov
- 5.Vývoj cien pohonných hmôt vo februári 2025










