ESG. Naliehavosť začína byť hmatateľná
18.4.2024 (SITA.sk) - Zástupcovia firiem, štátu a expertného sektora sa dnes stretli, aby spoločne pokračovali v tvorbe udržateľnej budúcnosti. Takej, v ktorej sa darí zodpovedným podnikateľom, zodpovedným procesom a zodpovedným rozhodnutiam, ktoré zanechávajú pozitívny odkaz pre budúce generácie. Cieľom ESG je zapájať zodpovedné postupy do jadra obchodných operácií firiem s cieľom tvoriť dlhodobú pozitívnu hodnotu pre celú spoločnosť. Práve aktivity firiem majú za pomoci smerníc ESG prispieť k zmierneniu klimatickej zmeny s cieľom dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050.

V roku 2022 schválila Európska komisia smernicu, ktorou sa do praxe uvádza ESG reporting. Jeho zavedenie predstavuje významný posun smerom k väčšej transparentnosti a zodpovednému podnikaniu, ale prináša aj povinnosti, ktoré spoločnosti doteraz nemali. Aj keď sa môže na prvý pohľad zdať, že ide len o plnenie regulačnej povinnosti, ESG predstavuje aj príležitosť. Práve vďaka ESG môžu firmy otvorene hovoriť o svojich hodnotách, prezentovať vlastný prístup k zodpovednému podnikaniu a odlíšiť sa v konkurenčnom prostredí.
Pre podpredsedu vlády a ministra životného prostredia SR Tomáša Tarabu je dôležité podporovať moderné a čisté technológie zodpovedné voči životnému prostrediu, ktoré zároveň zlepšia podnikateľské prostredie, konkurencieschopnosť, ale taktiež zreálnia legislatívne procesy a intenzívnejšiu komunikáciu v oblasti biznisu či so štátnymi inštitúciami. "Uvedomujeme si dôležitosť dopadov klimatickej zmeny, no zároveň aj fakt, že zelenú transformáciu musíme robiť zmysluplne, efektívne a najmä ju nerealizovať tempom a v rozsahu, ktorý zničí našu konkurencieschopnosť, ohrozí pracovné miesta a dá výhodu štátom, ktoré benefitujú z toho, že životné prostredie nechránia. Nemôžeme pritom podľahnúť slepému aktivizmu a ideológii, ktoré budú odtrhnuté od reality," zdôraznil Tomáš Taraba, podpredseda vlády a minister životného prostredia SR.
Smernica o vykazovaní udržateľnosti podnikov, ktorú schválila Európska komisia, ukladá povinnosť veľkým subjektom verejného záujmu, vykazovať informácie o udržateľnosti. Už dnes je však zrejmé, že túto povinnosť nadobudnú aj ďalšie veľké firmy a od 1. januára 2026 sa povinnosť bude vzťahovať aj na malé a stredné firmy, ktoré boli prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu členských štátov. "Klimatická zmena predstavuje ohrozenie nielen našej prírody, ale aj našej civilizácie a ekonomiky. Zároveň je riešenie klimatickej krízy najlepšou a najväčšou príležitosťou našej doby pre celý biznis sektor a priemysel. Trvalá udržateľnosť musí ísť preto ruka v ruke s ekológiou, sociálnou politikou a profitom našich podnikov. Ekológia a šetrnosť k planéte ako súčasť nového biznismodelu sú tak jedným z kľúčov pre budúcu úspešnosť každej firmy pôsobiacej nielen na trhu v EÚ, ale v celom svete,” hovorí Martin Hojsík, podpredseda Európskeho parlamentu.
Klimatické zmeny, sociálna nerovnosť a zlyhania v riadení spoločností si vyžadujú okamžité riešenia a opatrenia. Investori, zákazníci, finančné inštitúcie, zamestnanci, regulačné orgány a mnoho ďalších zainteresovaných strán začínajú nanovo skúmať zodpovedné podnikanie v kontexte výkonnosti ESG spoločností. "Skutočne verím, že obchodní lídri a osoby s rozhodovacou právomocou uznávajú, že skutočná udržateľnosť zahŕňa komplexný pohľad. Taký, ktorý vyvažuje planétu, ľudí ako aj spodný riadok výkazu ziskov a strát firiem a prináša spoločnostiam nielen riziká súvisiace s udržateľnosťou, ale aj príležitosti. Spoločnosti, ktoré zanedbajú tieto sprievodné faktory, riskujú poškodenie dobrého mena, finančné straty a zníženú dôveru zainteresovaných strán,” uzatvára Erika Vitálošová, predsedníčka výboru pre ESG na pôde Americkej obchodnej komory v SR.
Prístup ESG vznikol na základe teórie spoločensky zodpovedného podnikania. Konferencia Americkej obchodnej komory v SR na túto tému predstavuje platformu, na ktorej sa stretávajú myšlienkoví lídri, odborníci z odvetvia a tvorcovia zmien. Nad rámec tradičného zamerania na zelené iniciatívy sa táto konferencia ponorila aj do kritických tém, ktoré formujú budúcnosť zodpovedného podnikania. S podporou našich členov a partnerov konferencie, ktorými sú CITI, CORWIN, EY, PWC, Wolf Theiss, EnviPak, ING, KB, Seesame, Heineken a Nextech sa podujatie zameriavalo aj na presadzovanie udržateľnosti, podporu spolupráce a podnecovanie pozitívnych zmien aj do budúcna.
Informačný servis
Viac k témam: ESG, PR, UdržateľnosťZdroj: SITA.sk - ESG. Naliehavosť začína byť hmatateľná © SITA Všetky práva vyhradené.
© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Spišská Nová Ves začne s rekonštrukciou zimného štadióna, Fond na podporu športu dal na projekt 5 miliónov
- 2.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 3.Prihlásenie auta na Slovensku
- 4.Seniori, tieto služby dostanete zadarmo
- 5.FS sprístupnila kalkulačku na výpočet daňových preddavkov