BRATISLAVA 20. marca (WebNovin.sk) – Predseda NR SR Andrej Danko vyzýva prezidentskú kanceláriu, aby nespôsobovala ďalej škodu občanom, ktorí sa nevedia dovolať spravodlivosti na Ústavnom súde SR. Ako povedal Danko v pondelok na tlačovej besede, nič nebráni tomu, aby prezident z vybraných kandidátov menoval sudcov ústavného súdu.
Danko napísal prezidentovi list
„Prezident opakovane vyhlásil, že bude rešpektovať rozhodnutie Benátskej (pozn. SITA) komisie. Dnes vidíme úmysel nevymenovať ústavných sudcova, teda neriešiť problém na ústavnom súde,“ povedal šéf parlamentu s tým, že dnes nie je možné vybaviť stovky návrhov. „Občanom tak vzniká škoda. Máme avizované, že pre prieťahy v konaní na ústavnom súde sa slovenskí občania obracajú na európske inštitúcie,“ vyhlásil. Danko odporučil, aby sa ľudia obracali so sťažnosťami pre nečinnosť súdu na prezidentskú kanceláriu.
Odporúčame:Danko: Téma zrušenia Mečiarových amnestií by nemala byť politicky zneužívaná
Danko v pondelok napísal list prezidentovi, pričom ho vyzval, aby vymenoval nových ústavných sudcov. Prezident nemá podľa neho kompetenciu posudzovať vybraných kandidátov. „Vyzývam prezidenta k väčšej zodpovednosti,“ vyhlásil. Predseda parlamentu pripúšťa, že treba zmeniť aj model výberu ústavných sudcov. „Mali by sme nájsť model, ako vybrať čo najnezávislejších sudcov,“ konštatoval Danko.
Ústavnému súdu chýbajú traja sudcovia
Benátska komisia, ktorú vlani v decembri prezident Andrej Kiska požiadal o nezávislú analýzu ústavného sporu, prijala stanovisko, ktorým na otázky hlavy štátu priamo neodpovedala. Prezident sa na komisiu obrátil v spore o tom, či sa výklad ústavy v prípade nevymenovania kandidáta na generálneho prokurátora vzťahuje aj na kandidátov na sudcov ústavného súdu. Komisia odkázala prezidenta na právne neplnohodnotný názor väčšiny pléna ústavného súdu, ktorým v roku 2015 odôvodnil odmietnutie návrhu hlavy štátu na všeobecne záväzný výklad ústavy. Komisia uviedla, že nemôže plniť úlohu nadnárodného arbitra a nechce vstupovať do rozhodnutia.
Ústavnému súdu v súčasnosti chýbajú traja sudcovia. Prezident odmieta vymenovať kandidátov zvolených ešte predchádzajúcim parlamentom. Predseda Národnej rady SR Andrej Danko v januári uviedol, že nemôže vyhlásiť ďalšie kolo volieb, keďže parlament si zvolením dvojnásobného počtu kandidátov na uvoľnené miesta sudcov ústavného súdu v pôvodnej voľbe svoju povinnosť už splnil. Na novele ústavy, ktorá by patovú situáciu riešila, sa zatiaľ strany nedohodli.
Viac k témam: Andrej Danko, Andrej Kiska, Ústavný súd SRZdroj: Webnoviny.sk - Danko vyzýva prezidenta Kisku, aby vymenoval ústavných sudcov © SITA Všetky práva vyhradené.
Zdroj a foto: SITA
© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka
SPRAVODAJSTVO
Vo Vatikánskych záhradách odhalia mozaiku Sedembolestnej Panny Márie, prítomný bude aj Pellegrini
Prezident Pellegrini sa vo Vatikáne stretol s predstaviteľmi Zvrchovaného rádu Maltézskych rytierov
Únia miest Slovenska vystríha pred zvyšovaním DPH pre sociálne podniky, samosprávy môžu byť ohrozené
Blanár sa zúčastnil na zasadnutí Ministerskej rady OBSE, stretnutie sa zameriavalo na bezpečnostné výzvy
Prémiové nápoje z Bottle Store: Spojenie kvality, remesla a výnimočného výberu
Najčítanejšie
- 1.Rozhovor s Michalom Krondiakom & Grigorom Ayrumyanom o DALINORA – AI, ktorá mení investovanie
- 2.Tržby maloobchodu stúpli o 9,6 %, je to najviac za posledné dva roky
- 3.Trh s nehnuteľnosťami na Slovensku sa konečne rozhýbal
- 4.Volkswagen Slovakia vyplatí zamestnancom po trinástom plate aj štrnásty
- 5.PSA prevezme Opel a Vauxhall, Európska komisia schválila akvizíciu bez podmienok










