Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

COVAX: globálna iniciatíva pre spravodlivý prístup k vakcínam proti COVID-19

Správy Sita Poslať

21.12.2020 (Webnoviny.sk) - Pandémia COVID-19 je prvou skutočnou globálnou krízou, ktorú sme počas našich životov zažili. Bez ohľadu na to, kde žijeme, pandémia ovplyvňuje každého z nás. Zvlášť kriticky deti. S každou ďalšou priaznivou správou o očkovacích látkach si začíname znovu predstavovať deň, keď je COVID-19 za nami. V tejto historickej chvíli UNICEF "prikladá všetky ruky k dielu” s jasným cieľom - zabezpečiť a dodať očkovacie látky proti COVID-19.

COVAX: globálna iniciatíva pre spravodlivý prístup k vakcínam proti COVID-19

Našou hlavnou zásadou musí byť, že svetlo na konci tunela musí svietiť všetkým.
UNICEF koordinuje a podporuje obstarávanie, medzinárodnú nákladnú dopravu a distribúciu vakcín v rámci globálnej iniciatívy COVAX.
Pracujeme na tom, aby sme zabezpečili, že všetky krajiny zapojené v COVAX Facility (v súčasnosti 189 krajín) budú mať do konca roka 2021 spravodlivý prístup k 2 miliardám dávok vakcín proti COVID-19.
Čo je to COVAX?
COVID-19 Vaccine Global Access Facility (COVAX Facility) pod vedením GAVI, the Vaccine Alliance je iniciatíva otvorená pre všetky krajiny. Hlavným cieľom je zabezpečiť, aby ľudia vo všetkých kútoch sveta dostali prístup k vakcínam proti COVID-19, akonáhle budú k dispozícii, bez ohľadu na ich bohatstvo.
COVAX je jedným z troch pilierov akcelerátora (Access to COVID-19 Tools - ACT), ktorý v apríli 2020 iniciovala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), Európska komisia a Francúzsko v reakcii na pandémiu. Spojenie vlád, globálnych zdravotníckych organizácií, výrobcov, vedcov, súkromného sektora, občianskej spoločnosti a filantropie s cieľom poskytnúť inovatívny a spravodlivý prístup k diagnostike, liečbe a vakcínam proti COVID-19. Je to jediné skutočne globálne riešenie tejto pandémie, ktorého cieľom je zabezpečiť, aby ľudia vo všetkých kútoch sveta mali zabezpečený prístup k vakcínam proti COVID-19. Je to najlepší spôsob, ako zabezpečiť, že s dostupnosťou vakcín nebude žiadna krajina tlačená do úzadia. To by bolo nielen zásadne nespravodlivé, bolo by to aj nerozumné. Celý svet zostane voči vírusu zraniteľný, kým pred ním nebudú chránené aj krajiny s najslabším zdravotným systémom.
Ako?
Prostredníctvom COVAX Facility - pod vedením GAVI, the Vaccine Alliance, WHO a CEPI - UNICEF s partnermi spolupracuje s výrobcami na obstarávaní dávok vakcín proti COVID-19, ako aj na preprave, logistike a skladovaní. V spolupráci s PAHO revolving fund vedieme obstarávanie a dodávku pre 92 krajín s nízkymi a strednými príjmami, a zároveň podporujeme obstarávanie pre viac ako 97 krajín s vyššími strednými a vyššími príjmami. Spolu to predstavuje viac ako štyri pätiny svetovej populácie.
Kedy?
Po schválení bezpečnej a účinnej vakcíny WHO, začne UNICEF operáciu na prepravu vakcín od výrobcov do cieľových krajín. Prvé 2 miliardy dávok sú určené na ochranu zdravotníckych pracovníkov a sociálnych pracovníkov v prvej línii, ako aj vysoko rizikových a zraniteľných osôb.
Prečo UNICEF?
Ako najväčší nákupca vakcín na svete má UNICEF jedinečnú a dlhoročnú skúsenosť v oblasti obstarávania a logistiky na pomoc deťom v núdzi. UNICEF ročne zaobstará viac ako 2 miliardy dávok vakcín na rutinnú imunizáciu a reagujte tak aj na vzniknuté epidémie v takmer 100 krajinách sveta. Sme hlavným partnerom pre obstarávanie GAVI, the Vaccine Alliance, a za posledných 20 rokov sme pomohli viac ako 760 miliónom detí život zachraňujúcimi vakcínami, čím sme zabránili viac ako 13 miliónom úmrtí.
Pri globálnom očkovaní zdravotníckych pracovníkov zabezpečujeme, aby sa zdravotnícky personál mohol vrátiť do práce, aby deťom a ich matkám mohol poskytnúť nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť - očkovanie, liečbu podvýživy a život ohrozujúcich chorôb, ako je malária a hnačky, ako aj pôrodnícke služby, prenatálnu a postnatálnu starostlivosť. Ide o základné služby, bez ktorých sú v ohrození milióny životov detí vzhľadom na rozsiahle narušenie základných služieb počas lockdownov. Nemôžeme dovoliť, aby jedna epidémia viedla k prepuknutiu ďalších, ktoré by mohli zruinovať roky pokroku v oblasti zdravia detí.
V rámci COVAX, vedie UNICEF v spolupráci s PAHO (Pan American Health Organization) iniciatívu o obstaranie a dodanie dávok vakcín proti COVID-19 do 92 krajín s nízkym a nižším stredným príjmom. Z nich bude PAHO obstarávať a dodávať dávky do 10 krajín v Latinskej Amerike, ktorými sú: Bolívia, Dominika, Salvádor, Grenada, Guyana, Haiti, Honduras, Nikaragua, Svätá Lucia, Svätý Vincent a Grenadína. Zvyšné krajiny bude zabezpečovať UNICEF.
Prečo UNICEF žiada vlády, aby uprednostnili pri očkovaní učiteľov?
Reakciou na pandémiu COVID-19 je v mnohých krajinách zatváranie škôl. Pred mesiacom klesol v dôsledku pandémie počet detí v predškolských zariadeniach zhruba na 230 miliónov, čo je pokles o 1,5 miliardy.
V novembri však tento počet stúpol o 387%, čo ovplyvnilo ďalších 90 miliónov študentov na celom svete. To znamená, že školy a učebne sa zatvorili pre takmer každého piateho školáka na svete - aktuálne cca 350 miliónov žiakov a študentov.
Zatváranie škôl má obrovský vplyv nielen na vzdelanie, ale aj na zdravie, výživu, bezpečnosť a mentálne zdravie. Čím dlhšie nebudú deti chodiť do školy, tým menšia je pravdepodobnosť ich návratu, a tým ťažšie sa vrátia do zamestnania aj ich rodičia. Posledné dôkazy napriek tomu poukazujú na to, že školská dochádzka sa nezdá byť hlavným zdrojom šírenia koronavírusu a zamestnanci škôl nie sú v porovnaní s ostatnou populáciu vystavení vyššiemu riziku.
Žiadame vlády, aby uprednostnili učiteľov,  ktorí by mali byť zaočkovaní proti COVID-19 po zdravotníckych pracovníkoch v prvej línii, aby boli ochránení pred komunitným prenosom a mohli pokračovať vo svojom poslaní a ďalej vyučovať.
Naďalej tiež vyzývame vlády, aby uprednostnili znovuotvorenie škôl, a zároveň prijali všetky dostupné opatrenia na ich bezpečné otvorenie.

O UNICEFe                                                                                                                                           

UNICEF je jednou z najvýznamnejších humanitárnych organizácií na svete, ktorá pomáha deťom v núdzi už od roku 1946. Pôsobíme vo viac ako 190 krajinách, na tých najťažšie dosiahnuteľných miestach. Pracujeme deň čo deň, aby sme pomohli prežiť deťom, ktoré sa ocitli v núdzi. Ochraňujeme ich práva, zabezpečujeme pre ne vodu, jedlo, strechu nad hlavou, lieky, vzdelanie, aby dostali šancu naplniť svoj potenciál.

www.unicef.sk

Informačný servis


Viac k témam: COVAX, COVID-19, UNICEF, vakcína
Zdroj: Webnoviny.sk - COVAX: globálna iniciatíva pre spravodlivý prístup k vakcínam proti COVID-19 © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.

logo
Prečítajte si tiež:
16.4.2024 Martin Jamnický

Vietnamskú podnikateľku Truong My Lan odsúdili na smrť za podvod vo výške 44 miliárd dolárov

Súd vo vietnamskom Hočiminovom meste odsúdil na smrť miestnu podnikateľku v oblasti nehnuteľností Truong My Lan. Obvinená bola z jedného z ...

16.4.2024 Správy

Štát chce do roku 2030 ukončiť na Slovensku bezdomovectvo, pomôcť má akčný plán

16.4.2024 (SITA.sk) - Štát chce do roku 2030 ukončiť na Slovensku bezdomovectvo. Pomôcť mu v tom má akčný plán, ktorý Ministerstvo práce, ...

15.4.2024 Správy

Druhý proces s bývalým špeciálnym prokurátorom Kováčikom bude pokračovať v máji

15.4.2024 (SITA.sk) - V poradí druhý súdny proces s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom bude na pôde Špecializovaného ...

15.4.2024 Správy

Hrôzostrašný prípad týrania v Trnave. Rodičia svoje štyri malé deti bili reťazami a nechávali hladovať (foto)

15.4.2024 (SITA.sk) - Trnavská polícia má na stole hrôzostrašný prípad týrania, ktorého sa podľa doterajších zistení dopustili rodičia ...

15.4.2024 Správy

Levočania sa po rokoch dočkajú rekonštrukcie Domu meštianskeho, na obnovu pôjdu milióny eur (video+foto)

15.4.2024 (SITA.sk) - V historickom centre Levoče začínajú s obnovou národnej kultúrnej pamiatky Domu meštianskeho č. 47. Podľa primátora ...

15.4.2024 Robert Juriš

Marcová inflácia klesla na 2,3 %, sme na tom lepšie ako priemer eurozóny

Tempo rastu cien tovarov a služieb na Slovensku sa začiatkom tohto roka výrazne spomalilo. V marci 2024 predstavovalo iba 2,3 %, čo je o desatinu ...

15.4.2024 Martin Jamnický

NKÚ: Sociálne podniky, ktoré na Slovensku zamestnávajú 6 700 ľudí, dostali z EÚ 100-miliónovú podporu

Sociálne podniky zamestnávajúce znevýhodnených ľudí poskytujú prácu približne 6 700 zamestnancom. Napriek tomu, že ich podiel na ...

15.4.2024 Správy

Opozícia pácha v zahraničí „ekonomickú vlastizradu“, Šimečka podľa Fica otočil a Ódorova vláda sa správala ako lenivé vši (video)

15.4.2024 (SITA.sk) - Slovenská opozícia pácha v zahraničí „ekonomickú vlastizradu“ a teraz sa chce z toho vyviniť. Vyhlásil to premiér ...

15.4.2024 Redakcia FinReport

Peter Kažimír: Jún 2024 je vhodnou príležitosťou na zníženie úrokových sadzieb

Inflácia na Slovensku je aktuálne o niečo nižšia ako priemer krajín eurozóny. „Je to skvelá správa pre ľudí a ekonomiku u nás a v celej ...

15.4.2024 Správy

Poslanec Náhlik cez svoje firmy ovláda miliónové majetky, tvrdí mimovládka a žiada preskúmať jeho majetkové priznanie

15.4.2024 (SITA.sk) - Nadácia Zastavme korupciu podala podnet na preskúmanie majetkového priznania poslanca Petra Náhlika (Hlas-SD) ...

15.4.2024 Správy

Prezidentka Čaputová pokračuje v rozlúčkových návštevách, v utorok odcestuje do Poľska

15.4.2024 (SITA.sk) - Prezidentka Zuzana Čaputová odcestuje v utorok 16. apríla na rozlúčkovú návštevu Poľska. Vo Varšave bude rokovať s ...

15.4.2024 Správy

Ruský delostrelecký útok na mesto Siversk v Doneckej oblasti zabil štyroch civilistov

15.4.2024 (SITA.sk) - Štyria ukrajinskí civilisti prišli o život v dôsledku delostreleckého útoku, ktorý Rusi podnikli v nedeľu večer proti ...

15.4.2024 Správy

Slovensko musí popracovať na budovaní dobrého mena krajiny, aby pritiahlo viac zahraničných turistov

15.4.2024 (SITA.sk) - Slovensko chce prilákať viac nielen domácich, ale najmä zahraničných návštevníkov, ktorých je stále menej než pred ...

15.4.2024 Roland Régely

Slovenské hypotéky patria medzi najdrahšie v eurozóne, klesá aj náš rating

V roku 2022 boli hypotéky na Slovensku jedny z najlacnejších v eurozóne, dnes sú na opačnom konci rebríčka. Kým v iných krajinách Európy ...

15.4.2024 Správy

Ukrajina žiada systémy na obranu proti ruským vzdušným útokom, aby mohla byť úspešná ako Izrael proti Iránu

15.4.2024 (SITA.sk) - Úspech Izraela a jeho spojencov pri zmarení masívneho útoku iránskych rakiet a dronov na izraelské územie ukazuje, čo ...

15.4.2024 Správy

Ukrajinská armáda zaútočila raketami na ruské veliteľské stanovište na okupovanom Kryme

15.4.2024 (SITA.sk) - Ukrajinskí vojaci v pondelok podnikli raketový útok na ruské veliteľské stanovište na okupovanom polostrove ...

15.4.2024 Správy

Ukrajinské námorné drony dopravia tonu výbušnín na tisíc kilometrov, môžu udrieť takmer kdekoľvek v Čiernom mori

15.4.2024 (SITA.sk) - Modernizované ukrajinské drony dokážu dopraviť takmer tonu výbušnín na vzdialenosť tisíc ...

15.4.2024 Redakcia FinReport

Zlato prekonalo ďalší rekord na úrovni 2 400 dolárov za uncu

Zlato neprestáva udivovať. Ako investičná komodita týždeň po týždni prekonáva svoje historické maximá a inak to nebolo ani na sklonku ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay