Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

COVAX: globálna iniciatíva pre spravodlivý prístup k vakcínam proti COVID-19

Správy Sita
SK
EN
Poslať

21.12.2020 (Webnoviny.sk) - Pandémia COVID-19 je prvou skutočnou globálnou krízou, ktorú sme počas našich životov zažili. Bez ohľadu na to, kde žijeme, pandémia ovplyvňuje každého z nás. Zvlášť kriticky deti. S každou ďalšou priaznivou správou o očkovacích látkach si začíname znovu predstavovať deň, keď je COVID-19 za nami. V tejto historickej chvíli UNICEF "prikladá všetky ruky k dielu” s jasným cieľom - zabezpečiť a dodať očkovacie látky proti COVID-19.

image

Našou hlavnou zásadou musí byť, že svetlo na konci tunela musí svietiť všetkým.
UNICEF koordinuje a podporuje obstarávanie, medzinárodnú nákladnú dopravu a distribúciu vakcín v rámci globálnej iniciatívy COVAX.
Pracujeme na tom, aby sme zabezpečili, že všetky krajiny zapojené v COVAX Facility (v súčasnosti 189 krajín) budú mať do konca roka 2021 spravodlivý prístup k 2 miliardám dávok vakcín proti COVID-19.
Čo je to COVAX?
COVID-19 Vaccine Global Access Facility (COVAX Facility) pod vedením GAVI, the Vaccine Alliance je iniciatíva otvorená pre všetky krajiny. Hlavným cieľom je zabezpečiť, aby ľudia vo všetkých kútoch sveta dostali prístup k vakcínam proti COVID-19, akonáhle budú k dispozícii, bez ohľadu na ich bohatstvo.
COVAX je jedným z troch pilierov akcelerátora (Access to COVID-19 Tools - ACT), ktorý v apríli 2020 iniciovala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), Európska komisia a Francúzsko v reakcii na pandémiu. Spojenie vlád, globálnych zdravotníckych organizácií, výrobcov, vedcov, súkromného sektora, občianskej spoločnosti a filantropie s cieľom poskytnúť inovatívny a spravodlivý prístup k diagnostike, liečbe a vakcínam proti COVID-19. Je to jediné skutočne globálne riešenie tejto pandémie, ktorého cieľom je zabezpečiť, aby ľudia vo všetkých kútoch sveta mali zabezpečený prístup k vakcínam proti COVID-19. Je to najlepší spôsob, ako zabezpečiť, že s dostupnosťou vakcín nebude žiadna krajina tlačená do úzadia. To by bolo nielen zásadne nespravodlivé, bolo by to aj nerozumné. Celý svet zostane voči vírusu zraniteľný, kým pred ním nebudú chránené aj krajiny s najslabším zdravotným systémom.
Ako?
Prostredníctvom COVAX Facility - pod vedením GAVI, the Vaccine Alliance, WHO a CEPI - UNICEF s partnermi spolupracuje s výrobcami na obstarávaní dávok vakcín proti COVID-19, ako aj na preprave, logistike a skladovaní. V spolupráci s PAHO revolving fund vedieme obstarávanie a dodávku pre 92 krajín s nízkymi a strednými príjmami, a zároveň podporujeme obstarávanie pre viac ako 97 krajín s vyššími strednými a vyššími príjmami. Spolu to predstavuje viac ako štyri pätiny svetovej populácie.
Kedy?
Po schválení bezpečnej a účinnej vakcíny WHO, začne UNICEF operáciu na prepravu vakcín od výrobcov do cieľových krajín. Prvé 2 miliardy dávok sú určené na ochranu zdravotníckych pracovníkov a sociálnych pracovníkov v prvej línii, ako aj vysoko rizikových a zraniteľných osôb.
Prečo UNICEF?
Ako najväčší nákupca vakcín na svete má UNICEF jedinečnú a dlhoročnú skúsenosť v oblasti obstarávania a logistiky na pomoc deťom v núdzi. UNICEF ročne zaobstará viac ako 2 miliardy dávok vakcín na rutinnú imunizáciu a reagujte tak aj na vzniknuté epidémie v takmer 100 krajinách sveta. Sme hlavným partnerom pre obstarávanie GAVI, the Vaccine Alliance, a za posledných 20 rokov sme pomohli viac ako 760 miliónom detí život zachraňujúcimi vakcínami, čím sme zabránili viac ako 13 miliónom úmrtí.
Pri globálnom očkovaní zdravotníckych pracovníkov zabezpečujeme, aby sa zdravotnícky personál mohol vrátiť do práce, aby deťom a ich matkám mohol poskytnúť nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť - očkovanie, liečbu podvýživy a život ohrozujúcich chorôb, ako je malária a hnačky, ako aj pôrodnícke služby, prenatálnu a postnatálnu starostlivosť. Ide o základné služby, bez ktorých sú v ohrození milióny životov detí vzhľadom na rozsiahle narušenie základných služieb počas lockdownov. Nemôžeme dovoliť, aby jedna epidémia viedla k prepuknutiu ďalších, ktoré by mohli zruinovať roky pokroku v oblasti zdravia detí.
V rámci COVAX, vedie UNICEF v spolupráci s PAHO (Pan American Health Organization) iniciatívu o obstaranie a dodanie dávok vakcín proti COVID-19 do 92 krajín s nízkym a nižším stredným príjmom. Z nich bude PAHO obstarávať a dodávať dávky do 10 krajín v Latinskej Amerike, ktorými sú: Bolívia, Dominika, Salvádor, Grenada, Guyana, Haiti, Honduras, Nikaragua, Svätá Lucia, Svätý Vincent a Grenadína. Zvyšné krajiny bude zabezpečovať UNICEF.
Prečo UNICEF žiada vlády, aby uprednostnili pri očkovaní učiteľov?
Reakciou na pandémiu COVID-19 je v mnohých krajinách zatváranie škôl. Pred mesiacom klesol v dôsledku pandémie počet detí v predškolských zariadeniach zhruba na 230 miliónov, čo je pokles o 1,5 miliardy.
V novembri však tento počet stúpol o 387%, čo ovplyvnilo ďalších 90 miliónov študentov na celom svete. To znamená, že školy a učebne sa zatvorili pre takmer každého piateho školáka na svete - aktuálne cca 350 miliónov žiakov a študentov.
Zatváranie škôl má obrovský vplyv nielen na vzdelanie, ale aj na zdravie, výživu, bezpečnosť a mentálne zdravie. Čím dlhšie nebudú deti chodiť do školy, tým menšia je pravdepodobnosť ich návratu, a tým ťažšie sa vrátia do zamestnania aj ich rodičia. Posledné dôkazy napriek tomu poukazujú na to, že školská dochádzka sa nezdá byť hlavným zdrojom šírenia koronavírusu a zamestnanci škôl nie sú v porovnaní s ostatnou populáciu vystavení vyššiemu riziku.
Žiadame vlády, aby uprednostnili učiteľov,  ktorí by mali byť zaočkovaní proti COVID-19 po zdravotníckych pracovníkoch v prvej línii, aby boli ochránení pred komunitným prenosom a mohli pokračovať vo svojom poslaní a ďalej vyučovať.
Naďalej tiež vyzývame vlády, aby uprednostnili znovuotvorenie škôl, a zároveň prijali všetky dostupné opatrenia na ich bezpečné otvorenie.

O UNICEFe                                                                                                                                           

UNICEF je jednou z najvýznamnejších humanitárnych organizácií na svete, ktorá pomáha deťom v núdzi už od roku 1946. Pôsobíme vo viac ako 190 krajinách, na tých najťažšie dosiahnuteľných miestach. Pracujeme deň čo deň, aby sme pomohli prežiť deťom, ktoré sa ocitli v núdzi. Ochraňujeme ich práva, zabezpečujeme pre ne vodu, jedlo, strechu nad hlavou, lieky, vzdelanie, aby dostali šancu naplniť svoj potenciál.

www.unicef.sk

Informačný servis


Viac k témam: COVAX, COVID-19, UNICEF, vakcína
Zdroj: Webnoviny.sk - COVAX: globálna iniciatíva pre spravodlivý prístup k vakcínam proti COVID-19 © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.

logo
Prečítajte si tiež:
30.3.2023 Správy

Blízko obce Nedožery – Brezany napadol medveď človeka, muža previezli do nemocnice

30.3.2023 (SITA.sk) - V okrese Prievidza zaznamenali ďalší útok medveďa na človeka. Ako informovala trenčianska krajská polícia na ...

30.3.2023 Martin Jamnický

DSS Uniqa dostala 25-tisícovú pokutu. Podľa NBS mala poslať klientom nepravdivé informácie

Národná banka Slovenska (NBS) opäť pokutovala. Tentoraz od nej dostala pokutu vo výške 25-tisíc eur dôchodková správcovská spoločnosť ...

30.3.2023 Správy

Hlas-SD chce presadiť, aby 500 eur išlo ľuďom pod hranicou chudoby a nie na volebnú korupciu (video)

30.3.2023 (SITA.sk) - Predseda strany Hlas - sociálna demokracia (Hlas-SD) Peter Pellegrini je rád, že hlasovanie o Matovičovej novele zákona o ...

30.3.2023 Robert Juriš

Jan Tyl: Úlohou umelej inteligencie nie je konať za nás, ale stimulovať naše myslenie

Je technologickým fenoménom súčasnosti. Pochopenie jej fungovania nie je jednoduché, preto môže niekoho iritovať, ďalšieho fascinovať a ...

30.3.2023 Správy

K životu bez cigariet treba mladých motivovať, nie ich zakazovať

30.3.2023 (SITA.sk) - Žiadne výchovné koncerty, žiadne prednášky, ale deň bez vyučovania plný motivujúcich témy, príbehov a výziev od ...

30.3.2023 Správy

Matovič s odmenou 500 eur za účasť vo voľbách nekončí, predstavil plán B (video)

30.3.2023 (SITA.sk) - Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) dalo verejný prísľub, že do budúcej vládnej koalície vstúpi ...

30.3.2023 Robert Juriš

NBS upozorňuje na riziko zvyšovania počtu nesplácaných hypotekárnych úverov

Rast úrokových sadzieb, pretrvávajúca neistota, zvyšujúce sa ceny a životné náklady zmierňujú dopyt domácností po úveroch. Spomalili sa ...

30.3.2023 Redakcia FinReport

Nálada spotrebiteľov stúpa, no podnikatelia zostávajú naďalej podstatne opatrnejší

Dôvera spotrebiteľov v slovenskú ekonomiku sa v marci 2023 medzimesačne zvýšila, a to vo všetkých štyroch zložkách jej indikátora. Medzi ...

30.3.2023 Správy

Päťročné dieťa v Indiane sa dostalo k zbrani, smrteľne postrelilo mladšieho brata

30.3.2023 (SITA.sk) - Päťročné dieťa v americkej Indiane smrteľne postrelilo 16-mesačného brata. Informovali o tom tamojšie úrady. Starší ...

30.3.2023 Správy

Rusko sa ujme predsedníctva v Bezpečnostnej rade OSN, Kuleba to označil za „zlý vtip“

30.3.2023 (SITA.sk) - Rusko sa v sobotu ujme mesačného predsedníctva v Bezpečnostnej rade Organizácie Spojených národov (OSN). Ako referuje ...

30.3.2023 Správy

Rusko vyhlásilo Maďarsko za nepriateľskú krajinu, už je na zozname

30.3.2023 (SITA.sk) - Rusko pridalo Maďarsko na zoznam takzvaných nepriateľských krajín. Ako povedal ruský veľvyslanec v Maďarsku Jevgenij ...

30.3.2023 Správy

Rusko zadržalo amerického reportéra z podozrenia na špionáž, pri odsúdení mu hrozí 20 rokov väzenia

30.3.2023 (SITA.sk) - Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) zadržala reportéra denníka Wall Street Journal pre obvinenia zo špionáže. ...

30.3.2023 Redakcia FinReport

Sergio Ermotti: Vracia sa na čelo švajčiarskej banky UBS a bude riadiť prevzatie konkurenčnej Credit Suisse

Do čela najväčšej švajčiarskej banky UBS sa postaví Sergio Ermotti, ktorý už na čele tejto banky stál počas uplynulého desaťročia od ...

30.3.2023 Správy

Unilabs Slovensko otvára najmodernejšie laboratórium v nemocnici Bory

30.3.2023 (SITA.sk) - Najmodernejšia nemocnica na Slovensku si zaslúži najmodernejšie laboratórium. Popri jej otvorení sa v rámci nej otvára ...

30.3.2023 Eva Sadovská

Veľká noc bude drahšia ako vlani. Ako nakupovať s rozumom?

Veľkonočné sviatky sa blížia a mnohé domácnosti práve v týchto dňoch začínajú realizovať nákupy potravín či dekorácií. Mobilita ...

30.3.2023 Správy

Vodička Fiatu si nevšimla blikajúcu výstrahu a zrazila sa s vlakom, auto skončilo v priekope (foto)

30.3.2023 (SITA.sk) - Dopravná nehoda, pri ktorej sa zrazil osobný vlak s osobným motorovým vozidlom, sa stala vo štvrtok predpoludním na trase ...

30.3.2023 Správy

Čekovský: Opozícii prekáža snaha zlepšovať mediálne prostredie, ako aj zákony o ochrane novinárov

30.3.2023 (SITA.sk) - Opozičným poslancom dlhodobo prekáža snaha zlepšovať mediálne prostredie na Slovensku, ako aj predkladanie zákonov ...

30.3.2023 Správy

Čerstvé vajcia, domáca jahňacina či tradičné koláče. Tesco na Veľkú noc prináša dobroty od slovenských dodávateľov

30.3.2023 (SITA.sk) - Pre veľký záujem zákazníkov reťazec Tesco ešte viac posilňuje ponuku veľkonočných dobrôt od dodávateľov z celého ...

Mobilná aplikácia