Hľadaj

Biznis lídri očakávajú rýchlu obnovu ekonomiky v Európe

Sita Poslať

15.7.2020 (Webnoviny.sk) - Aj keď európske firmy v reakcii na pandémiu COVID-19 plánujú zintenzívniť digitálnu transformáciu, spomaľujú investície do inovácií. To im môže skomplikovať snahu dobehnúť amerických a čínskych konkurentov. 

image

Podľa Accenture prieskumu až 66 % (dve tretiny) svetových lídrov biznisu očakáva, že európsky trh sa relatívne rýchlo zotaví z ekonomického poklesu spôsobeného pandémiou COVID-19.
Správa s názvom "Bold Moves in Tought Times” obsahuje názory takmer 500 top level manažérov z Európy, Severnej Ameriky a ázijsko-pacifického regiónu naprieč 15 sektormi biznisu. Report ukazuje, že počas ďalších 12 mesiacov približne traja z desiatich manažérov očakávajú rýchle zotavenie európskej ekonomiky a 37 % respondentov očakáva pomalší, ale stále stabilný rast.
Až 34 % biznis lídrov z farmaceutického a biotechnologického priemyslu očakáva zvýšený dopyt na európskom trhu. Druhým najoptimistickejším sektorom je oblasť komunikácie, médií a zábavy, v ktorom 52 % opýtaných predpokladá rýchle uzdravenie segmentu. Nasleduje poisťovníctvo so 47 % pozitívne naladených respondentov. Naopak, najpomalšie uzdravenie čakajú v automobilovom priemysle (7 %) a v aerolíniách a cestovnom ruchu (12 %).
Najrýchlejší rast očakávajú manažéri v Nemecku, Veľkej Británii a v severských krajinách. Optimistický je tiež ich predpoklad, že narastie konkurencieschopnosť európskych firiem voči americkým a ešte viac voči čínskym konkurentom.
"Sebadôvera je veľmi dôležitým faktorom pre rast ekonomiky," vysvetľuje Tomáš Volek, CEO spoločnosti Accenture v Slovenskej republike a Maďarsku. "Optimizmus európskych firiem je jedinečnou príležitosťou na posilnenie ich postavenia v rámci globálnej ekonomiky a príležitosť dobehnúť americkú a ázijskú konkurenciu. Samozrejme, bude záležať na tom, ako sa firmám podarí pretaviť optimizmus do rastových aktivít. Je dôležité, aby sa európske firmy príliš nespoliehali na štátnu pomoc, aby neostali v defenzívnej pozícii a začali investovať do progresívnych inovácií."
Prieskum spoločnosti Accenture naznačuje, že európski výkonní manažéri sú viac opatrní v príprave na naštartovanie ich biznisu. Špecificky:
Sústreďujú sa viac na šetrenie ako na investície do inovácií: Viac ako polovica (53 %) európskych respondentov uviedla, že spomaľuje investície do inovácií a neplánuje zaviesť žiadne nové inovácie počas nasledujúcich 6 mesiacov. Pre porovnanie – v Severnej Amerike spomaľuje investície iba 33 % spoločností a v regióne Ázia-Pacifik 49 %.
Nedostatočne investujú do biznisu budúcnosti: V Európe iba jedna zo siedmich firiem už spustila investície do iniciatív na oživenie biznisu. V regióne Ázia-Pacifik je to jedna zo štyroch firiem a v Severnej Amerike jedna z troch.
Navzájom menej spolupracujú: Európske firmy v snahe prekonať ekonomické dopady v porovnaní so severoamerickými a ázijskými navzájom menej spolupracujú (46 % v Európe, 53 % v Severnej Amerike a 55 % v regióne Ázia-Pacifik).
"Európski biznis lídri sa už dnes musia začať pripravovať na post-covid svet," vysvetľuje Tomáš Volek. "Už dnes musia začať rozmýšľať a konať rozhodne, vyvážene riskovať a tak si vybudovať dlhodobú odolnosť, obnoviť modely rastu a adaptovať sa na nový normál."
Správa tiež indikuje kritické oblasti, na ktoré by sa európske firmy mali zamerať, aby sa stali konkurencieschopnejšími. Tie zahŕňajú:
Zvýšiť mieru digitálnej transformácie: Firmy, ktoré najviac odolali ekonomickým dopadom pandémie, sú tie s najpokročilejšími digitálnymi schopnosťami. Tie umožňujú prácu na diaľku, prispôsobenie dodávateľského reťazca a adaptáciu na nové spôsoby predaja. Európski podnikatelia si dnes uvedomujú potrebu rýchlej digitálnej premeny. Až 63 % respondentov pripustilo, že pandémia zrýchli digitálnu transformáciu a využívanie cloudových riešení.
Vytvárať možnosti pre zodpovedných spotrebiteľov: Nákupné zvyklosti spotrebiteľov počas pandémie, napríklad zodpovednejší prístup k nákupu či prechod k online nákupom, si zákazníci uchovajú aj po prekonaní koronakrízy. Viac ako dve tretiny európskych firiem vidia príležitosť stavať na spotrebiteľských skúsenostiach, ktoré odzrkadľujú sociálne a environmentálne kritéria.
Využiť technológie pre obnovu priemyslu: COVID-19 posilnil diskusiu firiem o presune ich priemyslu späť na domáce trhy. Avšak relokácia nemusí byť liekom na európsku priemyselnú renesanciu. Na vybudovanie priemyselnej odolnosti, vybudovanie nových biznis modelov a vytvorenie nových zdrojov príjmov musí priemysel využiť pokročilé digitálne technológie, akými sú prediktívne modelovanie, digital twins, edge computing a ďalšie.

"Európa je na križovatke – jej biznis lídri môžu buď pokračovať v dobre známych obchodných a výrobných stratégiách, alebo sa môžu vydať po novej ceste založenej na inováciách a progresívnych technológiách a spojiť ich so silnými európskymi vlastnosťami ako stabilita a solidarita," vysvetľuje Tomáš Volek. "Aj keď pandémia COVID-19 priniesla ťažkosti, dnes z nej môžeme vyťažiť. Je teraz na Európe, aby využila túto príležitosť a stala sa viac konkurencieschopnou.”

O prieskume

Do prieskumu bolo zapojených 478 výkonných riaditeľov z 15 krajín naprieč 15 sektormi. Konal sa v máji 2020 a zahŕňal firmy s ročným príjmami nad 500 miliónov USD z nasledujúcich sektorov: aerolínie/turizmus/doprava, automobilový priemysel, bankový sektor, komunikácia/médiá/zábava, chemický priemysel, spotrebný tovar, energetika, technológie, priemyselný tovar a vybavenie, poisťovníctvo, farmaceutický priemysel a biotechnológie, verejné služby, maloobchod, softvérové služby a sieťové odvetia z nasledovných krajín: Austrália, Belgicko, Čína, Francúzsko, Holandsko, Japonsko, Kanada, Luxembursko, Nemecko, Rakúsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, USA a Veľká Británia.

O Accenture

Accenture je globálna spoločnosť poskytujúca široké spektrum odborných služieb a riešení v oblasti stratégií a poradenstva, interaktívneho marketingu, informačných technológií a služieb v oblasti prevádzky podnikov, s digitálnymi spôsobilosťami vo všetkých týchto oblastiach. Kombinujeme jedinečné skúsenosti a špecializované spôsobilosti z viac ako 40 odvetví, ktoré podporuje najväčšia sieť Advanced Technology a Intelligent Operations centier na svete. S viac ako 513,000 zamestnancami na celom svete prináša Accenture klientom nepretržité inovácie vo viac ako 120 krajinách a pomáha im zlepšovať podnikateľské výsledky a vytvárať trvalú hodnotu. Na Slovensku pôsobíme od roku 1992 a zamestnávame viac ako 1 800 ľudí. Viac informácií na www.accenture.com

Informačný servis


Viac k témam: Accenture, COVID-19, PR
Zdroj: Webnoviny.sk - Biznis lídri očakávajú rýchlu obnovu ekonomiky v Európe © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.

Ready Made Maklér
Staňte sa samostatným
finančným agentom už dnes.
Robte biznis,
byrokraciu nechajte na nás.
logo
bike trails
Prečítajte si tiež:
5.8.2020 M. Švančarková a Arian Ali

Pandémia nakopla digitalizáciu v poisťovníctve, dôležitá je však aj udržateľnosť tohto biznisu

Riešenia zo „šuflíka“ počas niekoľkých týždňov dokázali rýchlo a efektívne premietnuť do praxe. Poisťovne hovoria, že práve ...

5.8.2020 Správy

Slováci nie sú medzi obeťami ani zranenými po výbuchoch v Bejrúte

5.8.2020 (Webnoviny.sk) - Medzi zabitými a zranenými po výbuchoch v libanonskom Bejrúte zo 4. augusta nie sú občania Slovenskej ...

5.8.2020 Správy

Sociálna poisťovňa vykonala menej kontrol dodržiavania „péenky“, dôvodom bola pandémia Covid-19

5.8.2020 (Webnoviny.sk) - Pandémia koronavírusu v prvom polroku tohto roka znížila počet ...

4.8.2020 Správy

Bejrútom otriasol mohutný výbuch, spôsobil škody v okruhu niekoľkých kilometrov (video)

4.8.2020 (Webnoviny.sk) - Libanonským hlavným mestom otriasol v utorok masívny výbuch, ktorý si podľa tlačovej agentúry The Associated Press ...

4.8.2020 Juraj Recký

Click to Pay mieri na nové trhy, Slovensku sa zatiaľ vyhýba

Spoločnosti American Express, Discover, Mastercard a Visa oznámili začiatok technickej prípravy virtuálneho platenia Click to Pay mimo ...

4.8.2020 Správy

Dánskeho princa Joachima prepustili z nemocnice, zotavuje sa v letnej rezidencii kráľovnej

4.8.2020 (Webnoviny.sk) - Dánskeho princa Joachima prepustili z nemocnice po tom, ...

4.8.2020 Správy

Francúzsky prezident Macron odmení domácich opatrovateľov za ich prácu počas pandémie

4.8.2020 (Webnoviny.sk) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron oznámil, že ...

4.8.2020 Správy

Google plánuje kúpiť výrobcu fitness náramkov Fitbit, jeho zámer vzbudil pozornosť Únie

4.8.2020 (Webnoviny.sk) - Regulačné orgány Európskej únie preskúmajú plán ...

4.8.2020 Správy

Kočner a Zsuzsová sa rozsudok ešte nedozvedia, pojednávanie v prípade vraždy Kuciaka presunuli

4.8.2020 (Webnoviny.sk) ...

4.8.2020 Správy

NAKA zasahovala na akcii Korona, zadržala päť ľudí a zaistili podozrivé látky

4.8.2020 (Webnoviny.sk) - Policajti NAKA spolu s ďalšími ...

4.8.2020 Správy

Polícia objasňuje príčiny požiaru opustenej budovy na Rožňavskej ulici v Bratislave

4.8.2020 (Webnoviny.sk) - Policajti objasňujú pondelkový požiar opustenej dvojpodlažnej budovy na Rožňavskej ulici v Bratislave. Hliadku ...

4.8.2020 Správy

Počet odporcov reštrikcií proti šíreniu koronavírusu v Austrálii rastie, niektorí sú aj násilní

4.8.2020 (Webnoviny.sk) - Úrady v austrálskom Melbourne varujú pred nebezpečným nárastom počtu ľudí, ktorí odporujú opatreniam proti ...

4.8.2020 Správy

Slováci môžu do Švajčiarska cestovať bez obmedzení ako pred pandémiou, informuje ministerstvo

4.8.2020 (Webnoviny.sk) - Slováci môžu do Švajčiarska cestovať bez obmedzení. Informuje o tom ...

4.8.2020 Správy

Vedci objavili na Sibíri telo takmer celého mamuta, najviac ich potešili jeho exkrementy (foto)

4.8.2020 (Webnoviny.sk) - Ruskí vedci vytiahli zo sibírskeho jazera 10-tisíc rokov staré pozostatky mamuta srstnatého. Zriedkavý nález ...

3.8.2020 Magdaléna Švančarková

Vkladomaty šetria čas, sú zadarmo a ich obľúbenosť rastie

Bankomaty s možnosťou vkladu, takzvané vkladomaty, má v súčasnosti takmer každá banka a ich počty sa neustále zvyšujú. Podstatná ...

2.8.2020 Redakcia FinReport

Každý tretí Slovák si nemôže dovoliť ani týždňovú dovolenku

V Európskej únii existujú veľké rozdiely v oblasti životnej úrovne, akú si obyvatelia jednotlivých krajín môžu dovoliť. Týka sa to aj ...

2.8.2020 Redakcia FinReport

Nepoistiť si dom či byt proti vyčíňajúcim živlom je dnes doslova hazard

Extrémne prejavy počasia na Slovensku každý rok silnejú. Spolu s nimi narastá aj riziko škôd spôsobených na majetku. Kým podľa ...

1.8.2020 Juraj Recký

Hľadáte investičné príležitosti? Kryptomeny vás pobláznia... alebo ich znenávidíte

Máte radi adrenalín a investovanie? Potom by sa do hľadáčika vášho záujmu mali dostať kryptomeny. Sú bláznivou jazdou výnosov a pádov, ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Vkladomaty šetria čas, sú zadarmo a ich obľúbenosť rastie
 2. 2.
  Pandémia nakopla digitalizáciu v poisťovníctve, dôležitá je však aj udržateľnosť tohto biznisu
 3. 3.
  Úroveň finančnej gramotnosti na Slovensku je žalostná
 4. 4.
  Sociálna poisťovňa vykonala menej kontrol dodržiavania „péenky“, dôvodom bola pandémia Covid-19
 5. 5.
  Click to Pay mieri na nové trhy, Slovensku sa zatiaľ vyhýba