Hľadaj

Aktualizované: Nitrianski poslanci schválili zákaz herní a kasín, z mesta však nezmiznú naraz

Sita Poslať
image

aktualizované 14. júna 13:06

NITRA 14. júna (WebNoviny.sk) – Nitrianski mestskí poslanci v piatok na mimoriadnom zastupiteľstve schválili úplný zákaz herní a kasín na území mesta. Urobili tak na základe petície za zákaz hazardu, ktorú podpísalo viac ako 23-tisíc ľudí.

Petíciu podpísali tisíce ľudí

Z 31 mestských poslancov bolo prítomných 25, z toho 24 hlasovali za a jeden sa zdržal. Herne a kasína nezmiznú z Nitry naraz, ale postupne, ako im budú končiť licencie. Nové licencie už prevádzkovateľom mesto neudelí.
„Dnes (v piatok, pozn. red.) sa nám podarilo schváliť všeobecne záväzné nariadenie o zákaze hazardu. Chcem sa poďakovať všetkým 24 poslancom, ktorí hlasovali za, je to vypočutie hlasu ľudu,“ povedal na brífingu po zastupiteľstve primátor Nitry Marek Hattas. Zdôraznil, že petícia za zákaz hazardu je najväčšou petíciou, aká kedy v Nitre bola.
Podpísalo ju 23 082 ľudí, teda 35 percent občanov nad 18 rokov s trvalým pobytom v meste. Pre úspešnosť petície treba vyzbierať 30 percent podpisov.
„Kasína a herne nebudú môcť byť nikde – nariadenie ich zakazuje v bytových domoch, hoteloch, v priestoroch pre spoločenské udalosti. V Nitre je teraz vydaných 23 licencií, v tomto roku sa skoční platnosť trom podnikom, v nasledujúcom roku piatim,“ priblížil hovorca Nitry Tomáš Holúbek.
Medzi majiteľmi vydaných licencií nie je ani jedna firma z Nitry. Od júla vstupuje do platnosti novela zákona, podľa ktorej môžu herne získať licencie až na päť rokov. Mimoriadne mestské zastupiteľstvo sa preto konalo ešte pred týmto termínom.
Iniciatíva Zastavme hazard odovzdala radnici aj staršiu petíciu s viac ako 20-tisíc podpismi, ktorú zbierala v roku 2016 podľa starého zákona o hazarde. Po zmene zákona robila tento rok ďalšiu petíciu na nových petičných hárkoch a vyzbierala vyše 23-tisíc podpisov.
„Sme veľmi radi, že medzi poslancami bola takáto vysoká podpora, nedúfali sme, že hlasovanie bude až také jednoznačné, no o to väčšia je naša radosť a vďaka. V Nitre sa podarila historická vec – bola vypočutá vôľa občanov, ktorú písomne vyjadrila tretina voličov, obyvateľov mesta,“ zhodnotil po zastupiteľstve člen petičného výboru Zastavme hazard Matúš Libant.

Tisíce ľudí majú problém s gamblerstvom

Petičiari argumentujú najmä tým, že hazard ničí životy závislým ľuďom, rozvracia rodiny, prináša narúšanie verejného poriadku aj trestnú činnosť ako krádeže.
„Na Slovensku má 50-tisíc ľudí problém s gamblerstvom. V susednom Česku vypočítali, že na jednu korunu z vybratých daní z hazardu sa musí spoločnosť skladať tromi – štyrmi korunami nákladov, ktoré zahŕňajú napríklad liečbu závislých, políciu či súdy,“ uviedol Anton Chromík z iniciatívy Zastavme hazard.
Na zastupiteľstvo prišiel aj Dušan Endrödy, ktorý má podľa vlastných slov spálňu šesť – sedem metrov od herne. Hovorí, že ruch pochádzajúci z herne mu narúša nočný pokoj a znehodnocuje nehnuteľnosť. Celé noci musí počúvať štartovanie áut, v letnom období aj motoriek, permanentné hučanie klimatizácie a „akademické debaty podgurážených ľudí“.
Ročný príjem Nitry z hazardu je 600-tisíc eur. Mesto oň príde, nie však hneď v takejto výške. Príjmy budú klesať postupne, ako budú zanikať herne a kasína. Tento rok vyberie mesto menej o 5 000 eur, v roku 2020 o 100-tisíc eur, v roku 2021 o 500-tisíc eur, v rokoch 2022 až 2024 o 550-tisíc eur a po roku 2024 o 600-tisíc eur. „Máme dostatok času na to, aby sme mestskú kasu pripravili na tento výpadok,“ zhodnotil primátor.

Právnici pripravujú viacero podaní

Podľa viceprimátora Daniela Balka by približne 400 ľudí, ktorí momentálne v Nitre pracujú v herniach a kasínach, nemalo mať problém nájsť si v Nitre inú prácu. Pracovných ponúk je mnoho, nezamestnanosť je nízka a do voľných priestorov po herniach prídu nové prevádzky.
Navyše, o prácu neprídu hneď, niektorí až o niekoľko rokov, argumentuje Balko. Regulácia hazardu podľa neho nestačí.  Ak by v Nitre platilo len to, že herne nemôžu byť 200 metrov od škôl a od inej herne, pre centrum mesta by to zmenu neprinieslo. „Mohli by byť na každých 200 metroch a ešte sa ich tam zmestí ďalších desať,“ povedal Balko.
Asociácia zábavy a hier takýto výsledok hlasovania poslancov očakávala. Avizuje, že podnikne právne kroky. „Zo strany mesta ide o bezprecedentné porušovanie niekoľkých zákonných podmienok a vážne spochybňujeme aj samotné prešetrenie petície, keďže primátor sa v nej osobne angažoval a tlačil na jej vyzbieranie. Právnici preto pripravujú viacero podaní, ktoré nateraz nebudeme konkretizovať, ale veríme, že celý prípad bude mať súdnu dohru,“ reagovala hovorkyňa Asociácie zábavy a hier Dominika Lukáčová.
Viac k témam: herňa, Iniciatíva Zastavme hazard, kasíno, primátor NitryZdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Nitrianski poslanci schválili zákaz herní a kasín, z mesta však nezmiznú naraz © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

www.KalkulackaOnline.sk
nástroj pre agentov
Najväčší, nezávislý a spoľahlivý porovnávač poistných produktov.
Vyspelé riešenie pre váš biznis.
Porovnanie ponúk 15 rôznych poisťovní na jednom mieste
logo
Prečítajte si tiež:
22.7.2019 Marek Mittaš

Dovolenka bez poistenia môže vyjsť draho. Operácia slepého čreva v Grécku stála 10-tisíc eur

Letná sezóna, to nie sú len dovolenky a zábava, ale aj nešťastia a poistné udalosti. Priemerná poistná škoda v zahraničí za minulý rok ...

22.7.2019 Správy

Francúzska armáda zostaví tím sci-fi spisovateľov, mali by pomôcť pri možných budúcich hrozbách

22.7.2019 Správy

Francúzsko chce migrantov rozdeliť medzi európske krajiny, premiér Salvini nesúhlasí

22.7.2019 Správy

Irán si podľa prezidenta Trumpa zatknutie špiónov CIA vymyslel

22.7.2019 Správy

Konzervatívci hlasovali o nástupcovi Mayovej, favoritom je Johnson

22.7.2019 Správy

Osídľovanie Západného brehu Jordánu podľa Peace Now za Trumpa napreduje

22.7.2019 Správy

Prezident Duterte hrozil Kanade vojnou, ale k Číne je veľmi zhovievavý

22.7.2019 Správy

Prezidentka Čaputová sa stretla so Švecovou, vyjadrili sa aj k nedávno vetovanému zákonu lex Harabin

22.7.2019 Správy

Riaditeľ inšpekčnej spoločnosti Albín Sladovník: COOP Jednota má unikátne prepracovaný inšpekčný systém, vlastné výrobky podrobuje viacstupňovej kontrole

22.7.2019 Správy

Volvo zvoláva na opravy viac ako pol milióna áut, niektoré časti motora môžu začať horieť

22.7.2019 Správy

Walesa sa musí ospravedlniť Kaczynskému, exprezident s verdiktom odvolacieho súdu nesúhlasí

22.7.2019 Správy

Člen Konzervatívnej strany sa postaví pred súd, obžalovali ho za sexuálne napadnutie dvoch žien

22.7.2019 Správy

Železiarne Podbrezová neuvažujú o hromadnom prepúšťaní, ale zrejme zastavia prijímanie nových ľudí

19.7.2019 Ján Beracka

Štát si od občanov prestane pýtať ďalšie dokumenty v papierovej forme

Slovensko sa už od 1. septembra minulého roka konkrétnym spôsobom obmedzuje v byrokracii tým, že určité potvrdenia sa dajú získať ...

18.7.2019 Ján Beracka

Na Slovensku majú agenti viac povinností, ako vyžaduje európska smernica

Smernica IDD vznikala so vznešeným cieľom, ktorým bolo chrániť spotrebiteľa a nastaviť rovnaké pravidlá pre všetky kanály distribúcie ...

17.7.2019 Ján Beracka

Hybridne financovaný poistný maklér? Nič také sa na Slovensku nechystá

Agenti sa nahlas sťažujú na to, že slovenská legislatíva prísne oddeľuje finančných agentov od finančných poradcov. Túto problematiku ...

16.7.2019 Ján Beracka

Nick de Maesschalck o smernici IDD: Určité rozdiely medzi krajinami sú zdravé, no nesmú byť veľké

Smernica IDD je základnou reguláciou, ktorá predstavuje minimálnu harmonizáciu pravidiel v oblasti distribúcie poistenia. Členské štáty ...

15.7.2019 Ján Beracka

Zavedenie smernice IDD v EÚ je náročné, niektoré krajiny ho doteraz nezvládli

Smernica o distribúcii poistenia (IDD) sa do národných legislatív členských štátov EÚ dostáva s pomerne veľkými ťažkosťami. Táto ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení