Hľadaj

Aktualizované: Hazard na Slovensku by kontroloval nový úrad, návrh novely počíta aj s patologickými hráčmi

Sita Poslať
image

aktualizované 26. septembra, 13:18

BRATISLAVA 26. septembra (WebNoviny.sk) - O licencie na hazardné hry na internete sa budú môcť na Slovensku uchádzať aj súkromné domáce spoločnosti a firmy z Európskej únie. Predpokladá to nový zákon o hazardných hrách, ktorý v stredu schválila vláda.
Podľa aktuálnej legislatívy má totiž na prevádzkovanie týchto hier monopol národná lotériová spoločnosť Tipos. S novými pravidlami pritom súvisí aj nové vymedzenie druhov hazardných hier a vymedzenie novej štruktúry a hierarchie licencií.

Otvorenosť trhu internetových hier

Novinkou má byť aj nový Úrad pre reguláciu hazardných hier, ktorý má mať kontrolu hazardu na starosti. Podľa ministerstva financií, ktoré návrh pripravilo, si to vyžaduje vyššia miera otvorenosti trhu internetových hier, ktorú nový zákon predpokladá.

Odporúčame:Bratislava podala v súvislosti so zrušením zákazu hazardu na Najvyšší súd kasačnú sťažnosť

Regulačný úrad by mal mať zároveň prístup k základným údajom o hrách v reálnom čase cez zriadenie prístupu k údajom prevádzkovateľa internetových hier.
Do pôsobnosti úradu by mali prejsť s výnimkou legislatívy všetky činnosti na úseku hazardných hier, a to najmä udeľovanie licencií, ukladanie sankcií a správa odvodov.

Ochrana hráčov

Nový zákon zavádza novinky aj v oblasti ochrany hráčov. Po novom sa má od budúceho roka zaviesť register vylúčených osôb, na základe ktorého bude ľuďom z registra zamedzený prístup k hazardným hrám. Majú v ňom byť ľudia poberajúci pomoc v hmotnej núdzi, vysokoškoláci so sociálnym štipendiom alebo patologickí hráči.

Odporúčame:Súkromné firmy môžu získať licencie pre online hazardné hry, navrhuje ministerstvo financií

Zároveň sa zvyšuje minimálny počet výherných prístrojov v prevádzke na 15 kusov a obmedzujú sa prevádzkové hodiny herní s tým, že v čase od 3:00 do 10:00 bude hranie zakázané. Rozširujú sa tiež kompetencie obcí, ktoré napríklad budú môcť počas dvanástich dní v roku zakázať niektoré druhy hazardných hier. Obce tiež po novom rozhodnú o tom, či budú mať herne v blízkosti škôl alebo škôlok.
Z novej legislatívy by mal pritom ťažiť aj rozpočet. Za udelenie licencií a z následných poplatkov by malo podľa prepočtov rezortu financií v budúcom roku do verejných zdrojov pribudnúť vyše 64 mil. eur, v roku 2020 dodatočných takmer 25 mil. eur.

Štandardné európske prostredie

Na druhej strane zriadenie nového úradu si vyžiada ročné náklady zhruba 6 mil. eur. Nový zákon má navrhovanú účinnosť od 1. marca budúceho roka a schváliť ho musí ešte Národná rada SR.
Navrhované nastavenie systému hazardných hier na Slovensku, ktorý má byť postavený na zavedení systému dane z výhier a možnosti prevádzkovať online kasína platne licencovanými spoločnosťami pritom podľa Asociácie stávkových spoločností SR posúva slovenský trh k štandardnému európskemu prostrediu.
Výkonný riaditeľ asociácie Peter Papanek tvrdí, že práve takýto prístup pomáha vytlačiť nelegálnych prevádzkovateľov na internete a zmenšiť čierny trh. Zároveň štát získa väčšiu kontrolu nad trhom s hazardnými hrami a hráči vyššiu spotrebiteľskú ochranu.

Internetový hazard sa podľa Remišovej privatizuje

Opozícii sa však nový zákon o hazarde nepozdáva. Poslankyňa za OĽaNO Veronika Remišová tvrdí, že nový zákon nezlepší úpravu hazardu a privatizuje internetový hazard. Výsledkom podľa nej môže byť, že zisky štátu v budúcnosti klesnú.
Navyše podľa nej liberalizácia online hazardných hier aj pre súkromné firmy nevyrieši problém s nelegálnymi hazardnými internetovými stránkami. Kritizovala tiež zriadenie nového Úradu pre reguláciu hazardných hier, ktorý považuje za zbytočné rozrastanie byrokracie a taktiež absenciu štúdií o dopadoch zákona na sociálnu a spoločenskú sféru.
"Vyzývame preto ministra Kažimíra a premiéra Pellegriniho, aby tento zákon stiahli, pretože prináša v prvom rade prospech prevádzkovateľom hazardu a nie ľuďom," uviedla na stredajšej tlačovej konferencii.

Reakcia ministra Kažimíra

Minister financií Peter Kažimír však oponuje, že návrh sa snaží iba legalizovať to, čo sa na internete v ilegálnej forme už v súčasnosti deje.
"Problémom je, že dnes desaťtisíce Slovákov ilegálne hrajú tieto hry a náš návrh je poskytnúť možnosť legálneho hrania pod kontrolou štátu. Je pokrytecké sa tváriť roky, že ilegálne hranie je problém, ktorý si nechceme všímať a je lepšie, ak ho prikryjeme monopolom Tiposu," povedal v stredu po rokovaní vlády.
Zároveň uisťuje, že zmenami v regulácii hazardných hier nebude ukrátený ani šport, ktorý je sčasti financovaný práve z výnosov z hazardu. Nová úprava sa totiž nedotkne monopolu štátneho Tiposu, čo sa týka číselných lotérií. A práve z výnosov z nich sa šport na Slovensku dotuje.
Viac k témam: financie, hazardné hry, Ministerstvo financií SR, Peter KažimírZdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Hazard na Slovensku by kontroloval nový úrad, návrh novely počíta aj s patologickými hráčmi © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Sprostredkovanie predaja SFA
Prevezmite činnosť
samostatného finančného agenta
v existujúcej spoločnosti.
Buďte silní a slobodní.
Obráťte sa na nás.
logo
Prečítajte si tiež:
11.7.2020 Redakcia FinReport

10 praktických rád, ako si bez stresu užiť letnú dovolenku

Leto znamená pre väčšinu ľudí obdobie, keď si doprajú zaslúžený oddych. Aby ste si letnú dovolenku mohli naplno užiť bez zbytočných ...

11.7.2020 Správy

Dávku v nezamestnanosti v súčasnosti na Slovensku dostáva najviac ľudí od roku 2004

11.7.2020 (Webnoviny.sk) - Počet poberateľov dávky v nezamestnanosti na Slovensku v júni oproti máju tohto roka vzrástol takmer o 14-tisíc.  ...

11.7.2020 Správy

Koronakrízu pocítila aj eKasa, počet denne vydaných pokladničných blokov poriadne klesol

11.7.2020 (Webnoviny.sk) - Finančná správa pred začiatkom pandémie ...

11.7.2020 Redakcia FinReport

Kľúčom k úspechu startupu je správna voľba jeho financovania

Až 90 % novozaložených startupových subjektov skončí svoju existenciu už v prvom roku pôsobenia. Jedným z najčastejších dôvodov zlyhania ...

10.7.2020 Správy

Erdogan po rozhodnutí súdu formálne zmenil ikonický istanbulský chrám Hagia Sofia na mešitu

10.7.2020 (Webnoviny.sk) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok ...

10.7.2020 Správy

Francúz mal zneužiť viac ako 300 detí, pri zatýkaní mal na izbe nahé dievčatá

10.7.2020 (Webnoviny.sk) - V Indonézii zatkli Francúza pre podozrenie zo sexuálneho zneužitia detí po tom, ako v jeho počítači našli videá ...

10.7.2020 Správy

Holandsko žaluje Rusko za zostrelenie letu MH17, Moskva odmieta vinu

10.7.2020 (Webnoviny.sk) - Holandská vláda žaluje Rusko na Európskom súde pre ľudské práva za rolu, ktorú podľa nej zohralo pri zostrelení ...

10.7.2020 Marek Mittaš

Karty PZP menia farby ako chameleón – zo zelenej je zase biela

V októbri minulého roka na Slovensku definitívne skončili biele karty k povinnému zmluvnému poisteniu (PZP). Nahradili ich medzinárodné ...

10.7.2020 Správy

Kazachstanom sa má šíriť zápal pľúc nebezpečnejší než koronavírus, Čína varovala svojich občanov

10.7.2020 (Webnoviny.sk) - Zdravotnícke orgány v Kazachstane v piatok popreli varovanie Číny, že sa v krajine šíri zápal pľúc ...

10.7.2020 Správy

Komisia navrhne vláde štyroch kandidátov na členov Rady Úradu pre verejné obstarávanie

10.7.2020 (Webnoviny.sk) - Hodnotiaca komisia pre výber kandidátov na členov Rady ...

10.7.2020 Správy

Na Slovensku sa cez víkend ochladí, hrozia aj búrky s krúpami

10.7.2020 (Webnoviny.sk) - Cez víkend na Slovensko dorazí studený front. Uvádza to ...

10.7.2020 Správy

Niektoré časti Británie môžu prísť o vodu, už teraz majú limitovanú rezervu

10.7.2020 (Webnoviny.sk) - Niektoré časti Británie môžu do 20 rokov prísť o dodávky vody. Tvrdí to Komisia pre verejné účty (PAC) v ...

10.7.2020 Správy

Počas leta budeme môcť pozorovať tri meteorické roje, prvý začne cez víkend

10.7.2020 (Webnoviny.sk) - Počas letných večerov budú v činnosti tri každoročne aktívne meteorické roje. Koncom júla budú mať maximum ...

10.7.2020 Správy

Zuzana Čaputová vyzýva vládu na reformy, Slovensko má po získaní eurofondov historickú šancu

10.7.2020 (Webnoviny.sk) - Prezidentka Zuzana Čaputová upozornila na to, že ...

10.7.2020 Správy

Štátne hmotné rezervy majú zabezpečiť ochranné pracovné pomôcky, stačiť by mali na 60 dní

10.7.2020 (Webnoviny.sk) - Správa Štátnych hmotných ...

9.7.2020 Robert Juriš

Finanční sprostredkovatelia zaznamenali najúspešnejší rok, najviac rástli investície

Uplynulý rok bol pre sprostredkovateľov finančných produktov najúspešnejší v histórii. Tvrdí to predseda predstavenstva Asociácie ...

9.7.2020 Redakcia FinReport

Kompromis o európskom fonde obnovy môže byť na svete už tento týždeň

Dosiahnutie kompromisu ohľadom fondu obnovy Európskej únie – Next Generation EU, v hodnote 750 miliárd eur, sa očakáva ešte tento týždeň. ...

8.7.2020 Juraj Recký

Čo je to fintech, ktorý je prekvapivo všade okolo nás

Zrejme ste si v ostatných dňoch všimli novú rubriku v menu na našej webovej stránke. Fintech. Spojenie technológií a financií je moderný a ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Chcete nové auto? Zbystrite pozornosť. V júli ho môžete získať za najlepšiu cenu
 2. 2.
  TOP 10 najúspešnejších poisťovní v povinnom zmluvnom poistení
 3. 3.
  Karty PZP menia farby ako chameleón – zo zelenej je zase biela
 4. 4.
  Francúz mal zneužiť viac ako 300 detí, pri zatýkaní mal na izbe nahé dievčatá
 5. 5.
  Kazachstanom sa má šíriť zápal pľúc nebezpečnejší než koronavírus, Čína varovala svojich občanov