Hľadaj

Aktualizované: Fico rešpektuje rozhodnutie Súdneho dvora EÚ, ale naďalej odmieta povinné kvóty utečencov

Sita Poslať
image

aktualizované 6. septembra, 13:08

BRATISLAVA 6. septembra (WebNoviny.sk) – Slovensko plne rešpektuje rozsudok Súdneho dvora EÚ, ktorý dnes zamietol žalobu SR aj Maďarska proti rozhodnutiu o kvótach, vyhlásil na tlačovej besede premiér Robert Fico. Súdny dvor svojím rozhodnutím povedal, že má iný právny názor ako Slovensko.

Slovensku nehrozia žiadne postihy

Išlo podľa neho o tzv. nelegislatívny akt a rada mohla postupovať pri rozhodnutí o kvótach tak, ako sa rozhodla, teda, že nebolo potrebné konzultovať to s európskym parlamentom, prijať to na úrovni rady a že nebolo potrebné jednomyseľné rozhodnutie, vysvetlil premiér.
Zdôraznil, že na základe stredajšieho rozhodnutia súdu nám nehrozia žiadne postihy. Ide o konečné rozhodnutie, nie je možne podať opravný prostriedok.

Odporúčame:Súdny dvor zamietol žalobu Slovenska a Maďarska pre povinné kvóty utečencov

Fico ďalej vyhlásil, že na politickom postoji ku kvótam a migrantom sa nič nemení a Slovensko naďalej odmieta systém povinných kvót. Solidarita by mala byť vyjadrená inak ako povinným prijímaním migrantov, konštatoval.
Premiér Fico ešte dodal, že je evidentné, že spôsob prijímania rozhodnutí, tak ako sa to udialo v septembri 2015 na rade ministrov vnútra, bol politicky veľmi nesprávne a vyoral hlbokú brázdu medzi členskými štátmi únie. Verí, že pri prijímaní vážnych citlivých rozhodnutí týkajúcich sa migrácie sa tento mechanizmus už nikdy nepoužije.

Brusel odsúhlasil kvóty v septembri 2015

Tému otvorili ministri aj stredajšom rokovaní vlády, keďže sa to netýka iba jedného ministerstva.
„Naše podanie na súd bolo využitie nášho legitímneho práva, je to legitímny nástroj. Využili sme ho, pretože sme potrebovali využiť všetky nástroje, ktoré k dispozícii máme. My sme žiadali o preskúmanie toho, či to rozhodnutie Rady je legitímne. Súd potvrdil, že je legitímne,“ povedal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák.
Slovensko namietalo proti tomu, že o povinnej relokácii migrantov rozhodli ministri vnútra a spravodlivosti, a nie Európska rada, teda premiéri a prezidenti. Rada ministrov EÚ kvóty odsúhlasila v septembri 2015, Slovensko žalobu podalo začiatkom decembra toho roku.
Lajčák pripomenul, že platnosť smernice sa končí tento mesiac a na Slovensku je proti kvótam na migrantov konsenzus naprieč celým politickým spektrom a aj medzi obyvateľstvom. O ďalších krokoch musí podľa šéfa slovenskej diplomacie rozhodnúť vláda, keďže tá rozhodla aj o podaní žaloby. Ako dodal, je pre neho nepredstaviteľné, aby Slovensko verdikt súdu nerešpektovalo.

Slovensko chce byť solidárne

Minister vnútra Robert Kaliňák zdôraznil, že realita ukázala, že systém povinných kvót nefunguje. Nie je to funkčná forma solidarity medzi európskymi krajinami.
Náš postoj, teda tvrdé stráženie vonkajších hraníc, sa ukázal ako správny, dodal. Formy efektívnej solidarity, ktoré navrhlo a realizovalo Slovensko sa ukázali ako dobré a funkčné. Naopak, po dvoch rokoch účinnosti systému povinných kvót je prerozdelených len približne 16 percent migrantov, uviedol.
Premiér v tejto súvislosti uviedol, že rozhodnutie o kvótach platí do 26. septembra. Žiadne nové riešenie na vysporiadanie sa s problémom prijaté nebolo. Podľa Fica sa Európska únia musí na niečom dohodnúť. Slovensko chce byť solidárne, ale nikto nás nemôže nútiť robiť veci, o ktorých si myslíme, že sú nesprávne a nefungujú, vyhlási Fico.
„Sme pripravení prejaviť takú solidaritu, akú nám umožňuje náš štátny rozpočet a technické možnosti,“ vyhlásil. Slovensko ponúklo peniaze na vonkajšiu ochranu hraníc, a tiež ľudí a techniku. To je aj podľa ministra vnútra Kaliňáka najefektívnejší spôsob boja s nelegálnou migráciou. Za najväčší kameň úrazu označil návratovú politiku.

Kvóty sa nenapĺňajú

Podľa ministra kultúry Mareka Maďariča (Smer-SD) Brusel v súvislosti s povinnými kvótami neuspel, pretože sa prakticky nenapĺňajú ani v tých krajinách, ktoré nepodali žalobu. Podobne sa vyjadril i minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD).
„Európska komisia a celá Európska únia budú musieť vymyslieť iný mechanizmus, aby vyriešili problém migrantov, ktorý určite nie je taký veľký, ako bol pred dvoma rokmi, keď sme tu cítili ten tlak. Vtedy bola aj podaná tá žaloba a myslím si, že EK nájde cestu, aby vyriešila tento problém,“ povedal Žiga.
Proti povinným kvótam vystupovali v roku 2015 krajiny Visegrádskej štvorky, Poľsko však 22. septembra 2015 za povinné kvóty zahlasovalo. Proti ale bolo aj Rumunsko a Fínsko sa zdržalo. Premiér Robert Fico ohlásil žalobu 2. decembra 2015.

 

Viac k témam: ECJ Európsky súdny dvor, kvóty utečencov, Robert Fico, utečenecká krízaZdroj: Webnoviny.sk - style="text-decoration: underline">Aktualizované: Fico rešpektuje rozhodnutie Súdneho dvora EÚ, ale naďalej odmieta povinné kvóty utečencov © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Zosúladíme vás s legislatívou o finančnom sprostredkovaní
Novela zákona č. 186/2009 Z.z. prináša až 100 zmien zákona, nové pravidlá a povinnosti.
Zostaňte aktualizovaní!
logo
Prečítajte si tiež:
25.5.2019 Správy

Dvaja útočníci v Moldave nad Bodvou brutálne zavraždili muža, telo hodili do odpadovej šachty

25.5.2019 Správy

Foto: V Ľutine v eurovoľbách hlasovali aj ženích a nevesta vo svadobných šatách

25.5.2019 Správy

Francúzi po výbuchu v Lyone pátraju po podozrivom, zachytila ho bezpečnostná kamera

25.5.2019 Správy

Maroš Šefčovič dúfa vo vyššiu volebnú účasť ako naposledy, zaujíma ho aj vplyv euroskeptikov

25.5.2019 Správy

Medzinárodný tribunál pre morské právo rozhodol, že Rusko musí prepustiť ukrajinských námorníkov

25.5.2019 Správy

Nezvestnú Havajčanku našli po dvoch týždňoch živú, živila sa lesnými plodmi

25.5.2019 Správy

Pellegrini dúfa, že najnižšia účasť v eurovoľbách nebude na Slovensku a spomenul aj cestu do Ruska

25.5.2019 Správy

Pápež František prirovnal potraty k najatiu nájomného vraha, rodičia potrebujú podporu

25.5.2019 Správy

Súd vzal do väzby bývalého advokáta Černáka či Kotlebu, je obvinený z extrémizmu

25.5.2019 Správy

Trump pricestoval na oficiálnu návštevu Japonska, zahrá si golf a stretne sa aj s novým cisárom

25.5.2019 Správy

Výsledky: Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019 na Slovensku (zvolení europoslanci)

25.5.2019 Správy

Za dve hodiny havarovali v Trnavskom kraji traja motorkári, polícia vyzýva na bezpečnú jazdu

24.5.2019 Ján Beracka

Sú voľby do Európskeho parlamentu dôležité?

Voľby do Európskeho parlamentu sa uskutočnia na Slovensku v sobotu 25. mája. Slovensko má dlhodobo najnižšiu volebnú účasť, vo voľbách v ...

23.5.2019 Natália Hučková

Minulý rok bol prípravou na GDPR, tento môže byť ťažší

V máji uplynie rok od okamihu, keď nariadenie GDPR nadobudlo svoju účinnosť. O ochrane osobných údajov sa však začalo hovoriť oveľa viac ...

23.5.2019 Redakcia FinReport

Svetová ekonomika bude podľa OECD spomaľovať

Rast globálnej ekonomiky sa v roku 2018 vyšplhal na 3,5 %, no v ďalších rokoch by mal spomaľovať. Vyplýva to z Ekonomického výhľadu ...

22.5.2019 Redakcia FinReport

Miera nezamestnanosti je najnižšia v histórii

Miera nezamestnanosti je rekordne nízka, v apríli klesla na hodnotu 4,9 %. Informoval o tom rezort práce. Medzimesačne, v porovnaní s marcom ...

21.5.2019 Redakcia FinReport

MMF: Slovensko je úspešný príbeh, vyrovnaný rozpočet v tomto roku ale nedosiahne

Zástupcovia Medzinárodného menového fondu (MMF) navštívili v máji Slovensko. MMF považuje Slovensko za úspešný ekonomický príbeh, ...

21.5.2019 Ján Beracka

Slováci túžia bývať vo vlastnom, no výrazne sa zadlžujú

Slováci chcú stále bývať vo vlastnom. Slovenské domácnosti budú aj naďalej pripravené kupovať nehnuteľnosti. Túžia totiž bývať vo ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení