Hľadaj

Aktivisti žiadajú zakázať divožijúce zvieratá v cirkusoch aj prostredníctvom vyhlášok

Sita Poslať
image

BRATISLAVA 18. apríla (WebNoviny.sk) - Občianske združenie Sloboda zvierat vo štvrtok odovzdalo hromadné pripomienky k vyhláškam týkajúcich sa cirkusov so zvieratami. Ak ich presadí, divožijúce zvieratá nebudú smieť na Slovensku podstupovať výcvik a verejne vystupovať v cirkusoch.
Ako agentúru SITA informovala koordinátorka kampane Silvia Čaňová, ide o pripomienky k návrhom vyhlášok z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR zverejnených v rámci medzirezortného pripomienkového konania.
Jednou vyhláškou sa ustanovujú podrobnosti o použití zvieraťa na účely verejného vystúpenia alebo výcviku za účelom verejného vystúpenia a druhá je o chove nebezpečných živočíchov. Hromadné pripomienky k vyhláškam spolu podporilo 5 120 signatárov.

Zadefinovali drezúru

Vyhláška o použití zvieraťa na účely verejného vystúpenia alebo výcviku za účelom verejného vystúpenia nadväzuje na minuloročnú novelu veterinárneho zákona.
Okrem zoznamu zakázaných druhov zvierat obsahuje aj definíciu drezúry pre povolené druhy zvierat. Hromadná pripomienka Slobody zvierat navrhuje do zoznamu zakázaných zvierat zaradiť všetky divožijúce druhy zvierat, ktorých populácia stále existuje v pôvodnej forme vo voľnej prírode v krajine pôvodu.
Navrhuje tiež rozšíriť definíciu verejného vystúpenia o verejnosti prístupné jednorazové alebo opakované predvádzanie zvieraťa verejnosti, jednorazové alebo opakované vystavovanie zvieraťa verejnosti, nielen jednorazové alebo opakované činnosti so zvieraťom, pri ktorom sa predvádzajú cviky, úkony alebo iné činnosti, ktoré zviera získalo výcvikom.

Mesiace na cestách

Navrhovaná právna úprava má podľa Čaňovej zvieratá uvedené v zozname ochrániť aj od permanentnej prepravy, ich držania v nevyhovujúcich podmienkach cirkusov a ich ukazovania verejnosti vo forme zverincov pri cirkusoch a pod.
"Cirkusy sú na cestách desať mesiacov v roku a zvieratá prepravujú často v nevyhovujúcich podmienkach na dlhé vzdialenosti. Problém sú aj stiesnené a na podnety chudobné životné podmienky, ktoré neumožňujú zvieratám napĺňať fyzické, mentálne a sociálne potreby. Preto musí byť text naformulovaný tak, aby sme v maximálnej možnej miere odradili cirkusy zvieratá k nám voziť,“ vysvetlila.
Druhú vyhlášku o chove nebezpečných živočíchov žiada Sloboda zvierat rozšíriť o ďalšie divožijúce druhy: primáty, chobotnatce, nepárnokopytníky: nosorožcovité, koňovité a párnokopytníky: hrochovité, žirafovité, ťavovité, sviňovité a pekariovité.

Upozorňujú na útoky

Cieľom pripomienky je dosiahnuť vyššiu ochranu divožijúcich zvierat aj verejnosti pred útekmi a útokmi.
Združenie upozorňuje, že v rokoch 1995 až 2017 došlo len v cirkusoch na území EÚ k 305 zaznamenaným incidentom, v ktorých participovalo 608 zvierat. Zranených bolo 83 ľudí, usmrtených bolo 11 osôb, pričom najviac napadnutí spôsobili tigre, slony, medvede, ťavy a opice.
„Divožijúce zvieratá majú vysoké nároky na uspokojovanie potrieb a pre nízky stupeň prispôsobivosti a možnú agresiu v prípade nepohody, predstavujú najväčšie nebezpečenstvo pre zdravie a bezpečnosť obyvateľstva a preto by mali byť zaradené do vyhlášky o chove nebezpečných živočíchoch.“ dodala Čaňová.

Jasné štandardy

V pripomienke tiež navrhli stanoviť osobitné požiadavky na chov týchto druhov nebezpečných živočíchov v podobe jasných merateľných štandardov. Tie by mali zabezpečiť zvieratám držaným a chovaným v zajatí podmienky, ktoré v čo najväčšej miere uspokoja vysoké a vysokodiferencované nároky divožijúcich druhov.
Zakotvenie zákazu v novele veterinárneho zákona minulý rok a príslušných vyhlášok od septembra tohto roka bude výsledkom sedem rokov trvajúcej celoslovenskej kampane Slobody zvierat, ktorej petíciu za zákaz zvierat v cirkusoch podpísalo 55-tisíc občanov Slovenska. K tomu dopomohli aj tisícky dobrovoľníkov a aktivisti zo zoskupení Cirkus nie je sranda a Nerob cirkus.
Viac k témam: cirkus, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Sloboda zvieratZdroj: Webnoviny.sk - Aktivisti žiadajú zakázať divožijúce zvieratá v cirkusoch aj prostredníctvom vyhlášok © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

bezpecnykurier
bezpecnykurier
bezpecnykurier Chráňte
vašu komunikáciu
bezpecnykurier Dôverné informácie
zabezpečte heslom
bezpecnykurier Diskrétnosť požadujte
aj od vašich partnerov
logo
Prečítajte si tiež:
22.7.2019 Marek Mittaš

Dovolenka bez poistenia môže vyjsť draho. Operácia slepého čreva v Grécku stála 10-tisíc eur

Letná sezóna, to nie sú len dovolenky a zábava, ale aj nešťastia a poistné udalosti. Priemerná poistná škoda v zahraničí za minulý rok ...

22.7.2019 Správy

Francúzska armáda zostaví tím sci-fi spisovateľov, mali by pomôcť pri možných budúcich hrozbách

22.7.2019 Správy

Francúzsko chce migrantov rozdeliť medzi európske krajiny, premiér Salvini nesúhlasí

22.7.2019 Správy

Irán si podľa prezidenta Trumpa zatknutie špiónov CIA vymyslel

22.7.2019 Správy

Konzervatívci hlasovali o nástupcovi Mayovej, favoritom je Johnson

22.7.2019 Správy

Osídľovanie Západného brehu Jordánu podľa Peace Now za Trumpa napreduje

22.7.2019 Správy

Prezidentka Čaputová sa stretla so Švecovou, vyjadrili sa aj k nedávno vetovanému zákonu lex Harabin

22.7.2019 Správy

Riaditeľ inšpekčnej spoločnosti Albín Sladovník: COOP Jednota má unikátne prepracovaný inšpekčný systém, vlastné výrobky podrobuje viacstupňovej kontrole

22.7.2019 Správy

Strana Most-Híd sa podľa Fedora stala obeťou vlastného úspechu

22.7.2019 Správy

Volvo zvoláva na opravy viac ako pol milióna áut, niektoré časti motora môžu začať horieť

22.7.2019 Správy

Walesa sa musí ospravedlniť Kaczynskému, exprezident s verdiktom odvolacieho súdu nesúhlasí

22.7.2019 Správy

Člen Konzervatívnej strany sa postaví pred súd, obžalovali ho za sexuálne napadnutie dvoch žien

22.7.2019 Správy

Železiarne Podbrezová neuvažujú o hromadnom prepúšťaní, ale zrejme zastavia prijímanie nových ľudí

19.7.2019 Ján Beracka

Štát si od občanov prestane pýtať ďalšie dokumenty v papierovej forme

Slovensko sa už od 1. septembra minulého roka konkrétnym spôsobom obmedzuje v byrokracii tým, že určité potvrdenia sa dajú získať ...

18.7.2019 Ján Beracka

Na Slovensku majú agenti viac povinností, ako vyžaduje európska smernica

Smernica IDD vznikala so vznešeným cieľom, ktorým bolo chrániť spotrebiteľa a nastaviť rovnaké pravidlá pre všetky kanály distribúcie ...

17.7.2019 Ján Beracka

Hybridne financovaný poistný maklér? Nič také sa na Slovensku nechystá

Agenti sa nahlas sťažujú na to, že slovenská legislatíva prísne oddeľuje finančných agentov od finančných poradcov. Túto problematiku ...

16.7.2019 Ján Beracka

Nick de Maesschalck o smernici IDD: Určité rozdiely medzi krajinami sú zdravé, no nesmú byť veľké

Smernica IDD je základnou reguláciou, ktorá predstavuje minimálnu harmonizáciu pravidiel v oblasti distribúcie poistenia. Členské štáty ...

15.7.2019 Ján Beracka

Zavedenie smernice IDD v EÚ je náročné, niektoré krajiny ho doteraz nezvládli

Smernica o distribúcii poistenia (IDD) sa do národných legislatív členských štátov EÚ dostáva s pomerne veľkými ťažkosťami. Táto ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení