Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Ako vyzerá svet bez cigaretového dymu? V Bratislave vám to ukáže originálne laboratórium

Správy Sita Poslať

10.5.2021 (Webnoviny.sk) - Spoločnosť Philip Morris predstavuje nové interaktívne laboratórium "SVET BEZ DYMU". Cieľom tejto osvetovej iniciatívy je priblížiť dospelým fajčiarom a ich blízkym vedu a výskum, ktoré stoja za modernými bezdymovými nikotínovými alternatívami, ktoré pomáhajú zlepšiť kvalitu života pomocou odstránenia cigaretového dymu. Doterajšie vedecké poznatky z tejto oblasti sú verejnosti dostupné zrozumiteľnou formou, ktorá má pomôcť pochopiť a vybudovať dôveru k menej škodlivým alternatívam v porovnaní s fajčením klasických cigariet. Okrem interaktívnej webovej stránky bude unikátne laboratórium virtuálneho vedca profesora Dohorela prvýkrát predstavené v Bratislave na námestí pri obchodnom centre Eurovea.

image

Philip Morris International (PMI) sa výskumu a vývoju bezdymových alternatív cigariet venuje viac ako dvadsať rokov s ambíciou umožniť dospelým fajčiarom, ktorí by inak pokračovali vo fajčení cigariet, prechod na menej rizikový variant. Do vývoja a vedy v tejto oblasti investovala PMI viac ako 8 miliárd USD a vo svojom švajčiarskom vývojovom centre zamestnáva viac ako 430 vedcov, inžinierov a expertov. Tí sa okrem výskumu podieľajú na vôbec najrozšírenejších klinických štúdiách v tabakovom a nikotínovom priemysle na svete.
"Veríme, že každý dospelý fajčiar má právo na prístup k vedecky podloženým informáciám o bezdymových alternatívach, ktoré sú pre jeho zdravie, oproti klasickým cigaretám, preukázateľne lepšou voľbou. Preto v snahe informovať širšiu verejnosť o výsledkoch vedeckého pokroku na tomto poli prichádzame s iniciatívou "Svet bez dymu". Prostredníctvom tejto aktivity  sa dospelým slovenským fajčiarom snažíme názorne vysvetliť rozdiel medzi horením a zahrievaním tabaku, čo horenie so sebou prináša a prečo nastal čas zvážiť lepšie alternatívy. Najmodernejšie technológie 21. storočia nám dnes túto šancu dávajú," hovorí Petr Šedivec, generálny riaditeľ Philip Morris Slovensko.
Z najnovších prieskumov vyplýva, že menej ako polovica dospelých slovenských fajčiarov označuje za hlavnú príčinu škodlivosti fajčenia pre ľudské zdravie práve chemické látky, ktoré vznikajú počas horenia tabaku. Pritom sú to práve tieto látky, ktoré spôsobujú ochorenia spojené s fajčením. Odborníci sa zhodujú, že nikotín, ktorý je síce návykový a nie je bez rizika, nie je hlavnou príčinou týchto ochorení.
Dospelí návštevníci sa v prostredí laboratória dozvedia, aké sú hlavné riziká spojené s fajčením klasických cigariet a čo sa deje pri procese spaľovania tabaku. Zoznámia sa aj s hlavnými faktami o nikotíne, rovnako ako s princípmi fungovania moderných bezdymových alternatív v porovnaní s klasickými cigaretami a rozdielmi medzi nimi. Sprievodcom iniciatívy je virtuálny popularizátor vedy profesor Dohorel, ktorý jednotlivé fakty zrozumiteľne vysvetľuje v sérií tematických videí.
Originálne na Slovensku vyvinuté laboratórium využíva najmodernejšie technológie, ako sú digitálne röntgeny a holografické boxy. Výnimočné je najmä využitie technológie Motion Capture, vďaka ktorej ožíva postava samotného profesora Dohorela. Zatiaľ čo hlas mu prepožičal slovenský herec Peter Gecík, je táto technológia využitá na zaznamenávanie pohybov tela a hlavy, ktoré sú následne prenesené na dopredu vytvorený digitálny model. V prípade "Sveta bez dymu" je tak využitie Motion Capture posunuté až na možnosť živého rozhovoru s virtuálnou postavou. Vôbec prvýkrát bude laboratórium predstavené verejnosti 8. mája na námestí pri nákupnom centre Eurovea v Bratislave, kde bude umiestnené až do 26. mája. So "Svetom bez dymu" a profesorom Dohorelom sa môžete zoznámiť aj na www.svetbezdymu.sk.

Naša vízia Sveta bez dymu

Cieľom spoločnosti Philip Morris International (PMI) je presvedčiť čo najväčšie množstvo dospelých fajčiarov, že v dnešnej dobe už nemusia fajčiť klasické cigarety, ale namiesto nich si môžu zvoliť niektorú z menej rizikových alternatív. PMI investuje miliardy dolárov do výskumu a vývoja bezdymových riešení, ktorých menšiu škodlivosť pre zdravie potvrdzujú aj mnohé nezávislé štúdie. Veríme, že každý dospelý fajčiar alebo jeho blízki by mali mať právo na prístup k vedecky podloženým informáciám a faktom o bezdymových alternatívach, ktoré sú oproti klasickým cigaretám preukázateľne lepšou voľbou. Iba tak je možné jedného dňa odstrániť cigaretový dym zo sveta úplne.

"Svet bez dymu" na dosah

Po návšteve nášho laboratória alebo jeho virtuálnej podoby zistíte, že hlavným problémom fajčenia cigariet je práve dym, teda horenie tabaku a škodlivé pevné častice, ktoré počas neho vznikajú. Laboratórium "Sveta bez dymu" sa zameriava na osvetu o škodlivosti cigaretového dymu a zároveň prináša informácie o bezdymových riešeniach, ktoré sú pre zdravie lepšou voľbou ako cigarety.

Páchateľom je dym

Naši vedci už dvadsať rokov skúmajú príčiny ochorenia súvisiace s fajčením a pracujú na hľadaní ciest a riešení, ktoré riziká spojené s konzumáciou nikotínu znižujú. Hlavnými páchateľmi nie sú tabak ani nikotín, ale škodlivé látky v dyme, ktorý vzniká počas horenia. V cigarete totiž tabak horí a tým vzniká dym, ktorý je plný toxických látok. Naopak zariadenie na nahrievanie tabaku ich produkuje v priemere o 95% menej. Pre zníženie škodlivín je preto najdôležitejšie odstrániť samotný proces horenia.

Profesor Dohorel

Popularizátorom našich vedeckých poznatkov v tejto oblasti sa na Slovensku stal profesor Dohorel, originálna fiktívna postava, ktorá vás prevedie "Svetom bez dymu". Vo svojich videách poukazuje na fakty o horení, problematiku fajčenia cigariet, vysvetľuje rolu nikotínu a moderné riešenia, ktoré sú dospelým fajčiarom vďaka najnovším technológiám 21.storočia ponúknuté. Hlas postave prepožičal herec slovenský herec Peter Gecík.

Laboratórne technológie

Projekt je výnimočný vďaka využitiu najmodernejších technológií, rovnako aj originálnych prvkov, ktoré sú vytvorené na mieru. Príkladom je tzv. motion capture alebo mocap, technológia záznamu pohybu tela a hlavy človeka, a to vrátane mimiky. Takto vytvorený záznam je prenesený na vopred vytvorený digitálny model, ktorý následne ožíva. Prostredníctvom tejto technológie profesor Dohorel, tvár projektu a virtuálny sprievodca, sprevádza svojimi osvetovými a vedeckými videami. Tie môžete vidieť priamo v laboratóriu alebo na webovej stránke www.svetbezdymu.sk.
Profesor Dohorel dokáže komunikovať aj naživo, a to vďaka unikátnej interaktívnej technológii motion capture live. Prostredníctvom nej dokáže s návštevníkmi laboratória nadviazať aj priamy kontakt. Umožňuje to 18 bezdrôtových snímačov umiestnených na tele herca, špeciálne rukavice a najmodernejší kamerový systém. Ten využíva infračervené lúče, ktoré zachytia aj oku neviditeľné vlnové dĺžky.
Rozdiely medzi zariadením na nahrievanie tabaku a elektronickou cigaretou ukazujú v laboratóriu dva špeciálne digitálne röntgeny. Pri posúvaní obrazoviek po celej dĺžke modelov je vidieť ako bezdymové alternatívy fungujú. Ručne vytvorené kresby jednotlivých vrstiev boli použité pre špeciálnu animáciou riadenú aplikáciu.
Bezdymové riešenia sú v laboratóriu predstavené pomocou samostatných holoboxov. Objekt, ktorý je umiestnený za displejom je doplnený interaktívnym videom a vytvára tak pocit podobný rozšírenej realite.

Partneri pri realizácii projektu

Na realizácii projektu sa podieľalo viac ako 100 profesionálov. Počas 5 mesiacov výroby projektu odpracovali takmer 7 000 hodín.
3dsense – Kreatívne štúdio bolo založené v roku 2012. Tím tvoria umelci a programátori, ktorí spájajú umenie a moderné technológie. Práca 3dsense zahŕňa širokú škálu aplikácií – videomapping, veľkoformátové projekcie a svetelné inštalácie, scénografiu, múzejné a galerijné expozície, VR/AR a interaktívne aplikácie. Štúdio klientom dodáva nielen vizuálne, ale aj technologické riešenia.
Yezede – Produkčná a eventová agentúra založená v roku 2008, ktorá sa zameriava na produkciu a event marketing s vlastným kreatívnym riešením. Na projekte "Svet bez dymu" agentúra Yezede realizovala produkciu, výrobu a exekúciu kreatívneho konceptu, ktoré dodalo štúdio 3dsense.

Kreatíva

Monument office – architektonické spracovanie kreatívneho konceptu fyzického laboratória (autor: Josef Lepša)

RUR – výroba animácií profesora Dohorela a jeho sveta

St.dio – výroba a programovanie röntgenov

Jiří Konvalinka – art direction a réžia videí

Ondřej Eliášek – motion design

Drawec a Jn Kocour – ilustrácie

Richard Wilde (Publikum.design) – vizuálny štýl projektu

Jan Padyšák – výroba rekvizít a laboratória

Informačný servis


Viac k témam: cigaretový dym, laboratórium, PR, Svet bez dymu
Zdroj: Webnoviny.sk - Ako vyzerá svet bez cigaretového dymu? V Bratislave vám to ukáže originálne laboratórium © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.

logo
Prečítajte si tiež:
20.6.2021 Správy

KDH chce týždeň platenej dovolenky pre otca navyše, mamy by zas dostali o jeden deň voľna viac

20.6.2021 (Webnoviny.sk) - Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) navrhuje týždeň platenej dovolenky pre otca navyše. Realizovala by sa po ...

20.6.2021 Správy

Každý desiaty Slovák si vlani kúpil falzifikát, spotrebitelia tým riskujú vážne zdravotné riziká

20.6.2021 (Webnoviny.sk) - Takmer každý desiaty Európan si vlani kúpil falzifikát. Medzi krajiny s vyšším podielom zavádzaných ...

20.6.2021 Správy

Kolíková má podľa politologičky potenciál dynamickej líderky Za ľudí, Šeliga sa zas vyznačuje diplomaciou

20.6.2021 (Webnoviny.sk) - Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková má potenciál byť progresívnou a dynamickou predsedníčkou strany Za ...

20.6.2021 Správy

Miera korupcie podľa Slovákov u nás klesá, najviac úplatkov priznali v zdravotníctve

20.6.2021 (Webnoviny.sk) - Podľa 39 percent Slovákov miera korupcie na Slovensku klesá. Naopak, nárast korupcie vidí 19 percent. Vyplýva to z ...

20.6.2021 Správy

Na západnom Slovensku hrozia vysoké teploty, niekde môžu vystúpiť až k 35 stupňom Celzia

20.6.2021 (Webnoviny.sk) - Slovenský hydrometeorologický ústav vydal na dnešok výstrahy pred vysokými teplotami pre viacero okresov na západe ...

20.6.2021 Správy

Najbezpečnejšia dovolenka bude na Slovensku. Remišová vyzýva ľudí, aby ostali doma

20.6.2021 (Webnoviny.sk) - Dovolenka na Slovensku je najlepšia možnosť, ako stráviť leto v zdraví a bezpečí. Myslí si to vicepremiérka a ...

20.6.2021 Správy

Obvinený architekt Slahučka ide do väzby, súd sa obáva možného ovplyvňovania svedkov

20.6.2021 (Webnoviny.sk) - Sudca Špecializovaného trestného súdu v Pezinku dnes vzal do väzby architekta Miroslava Slahučku, ktorý bol ...

20.6.2021 Správy

Prezidentka Čaputová je vo funkcii už druhý rok, koaliční aj opoziční politici ohodnotili jej prácu

20.6.2021 (Webnoviny.sk) - Prezidentka SR Zuzana Čaputová je zosobnením toho, čo v politike, ale aj v celej spoločnosti, potrebujeme väčšmi. ...

20.6.2021 Redakcia FinReport

Riziko oneskorených platieb na Slovensku sa viac ako zdvojnásobilo

Z aktuálneho celoeurópskeho prieskumu European Payment Report 2021 vyplýva, že polovica skúmaných spoločností je rada, že prežila rok 2020. ...

20.6.2021 Správy

Situácia v polícii je výsledkom pôsobenia nominantov bývalej vlády, tvrdí Gábor Grendel

20.6.2021 (Webnoviny.sk) - Aktuálna situácia v polícii je výsledkom pôsobenia nominantov bývalej vlády. V diskusnej relácii O 5 minút 12 ...

20.6.2021 Správy

V Antverpách sa zrútila časť školy, pod troskami našli päť mŕtvych robotníkov (video)

20.6.2021 (Webnoviny.sk) - V zrútenej budove školy v meste Antverpy na severe Belgicka zahynulo päť stavebných robotníkov. Časť budovy sa ...

20.6.2021 Správy

Vo Francúzsku sa konajú regionálne voľby. S napätím sa očakáva, aké výsledky dosiahne strana Le Penovej

20.6.2021 (Webnoviny.sk) - Vo Francúzsku sa v nedeľu koná prvé kolo volieb do regionálnych zastupiteľstiev. Voľby sú dôležitým testom pred ...

20.6.2021 Správy

Väčšiu dôveru ako nedôveru má len prezidentka Čaputová, ľudia veria aj Pellegrinimu či Sulíkovi

20.6.2021 (Webnoviny.sk) - Spomedzi politických lídrov na Slovensku má väčšiu dôveru ako nedôveru iba prezidentka SR Zuzana Čaputová. ...

20.6.2021 Redakcia FinReport

Začíname plánovať svoje letné dovolenky. Väčšina chce zostať oddychovať na Slovensku

Život sa pomaly vracia do normálu a my sa pred letom venujeme plánovaniu dovolenkových aktivít. O svojej letnej dovolenke uvažuje viac ako 60 % ...

19.6.2021 Redakcia FinReport

Bitcoin: Svetová banka Salvádoru nepomôže a britský finančný regulačný úrad varuje pred stratou úspor

Kryptomeny sú fenomén, u ktorého po skúsenostiach z ostatných mesiacov môžeme očakávať prakticky čokoľvek. Opakované kolísanie ceny ...

19.6.2021 Zuzana Mecková

Film Enrico Piaggio – Vespa: Jeho otec vyrábal lietadlá, on prišiel s kultovým skútrom, symbolom Talianska

Taliansky životopisný film Enrico Piaggio – Vespa inšpirovaný skutočnými udalosťami zobrazuje príbeh zapáleného podnikateľa, vďaka ...

18.6.2021 Dominik Horváth

Digitálne súbory, a niekedy aj úplne naivné obrázky, sa na NFT trhu predávajú za státisíce až milióny dolárov

Nová vlna digitálnych tvorcov vytvorila úplne novú umeleckú scénu, v rámci ktorej autori predávajú svoje diela spotrebiteľom v digitálnej ...

18.6.2021 Redakcia FinReport

Počet neplatičov DPH za jediný rok stúpol o 40 %. Doteraz ich nikdy nebolo viac

Náročná medicínska aj ekonomická situácia počas uplynulých mesiacov zásadne ovplyvnila drvivú väčšinu podnikateľov. Podľa aktuálnej ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  V Dunajskej Strede vzbĺkol suchý porast a blízke pole, zasahovať muselo tridsať hasičov (foto)
 2. 2.
  Riziko oneskorených platieb na Slovensku sa viac ako zdvojnásobilo
 3. 3.
  Povinné zmluvné poistenie: Čo robiť, ak ho vinník nemá uzatvorené, alebo dokonca z miesta nehody ušiel?
 4. 4.
  Začíname plánovať svoje letné dovolenky. Väčšina chce zostať oddychovať na Slovensku
 5. 5.
  Každý desiaty Slovák si vlani kúpil falzifikát, spotrebitelia tým riskujú vážne zdravotné riziká