Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Ako koronavírus píše nové dovolenkové scenáre

Správy Sita Poslať

14.12.2020 (Webnoviny.sk) - V akých situáciách vám pomôže cestovné poistenie a aké poistné udalosti poisťovne zamietnu v aktuálnej koronasituácii? 

Ako koronavírus píše nové dovolenkové scenáre

Hoci cestovanie v celom svete obmedzujú opatrenia v súvislosti s koronakrízou, cestovné kancelárie ponúkajú nedočkavým dovolenkárom aj v zimnom období exotické destinácie pri mori či chalupy a penzióny na samote v prírode. Práve o exotiku v zime v izolovaných a bezpečných hoteloch majú Slováci tento rok podľa šéfov cestoviek veľký záujem. Akú úlohu však v novom cestovaní zohráva cestovné poistenie? Pozor, poisťovne pristupujú k rôznym situáciám, do ktorých sa ako turisti môžete dostať, rozdielne.
Koronavírus zatriasol už  na jar nielen cestovným ruchom, ale aj trhom s cestovným poistením. "Dá sa povedať, že po zaokrúhlení išlo zhruba medziročne o 70-percentný pokles, pokiaľ ide o cestovné poistenie," konštatuje Michal Ďuriš, partner poradenskej spoločnosti Umbrella Group v Bratislave. Vychádza z čísiel portálu Gamp.sk, ktorý prevádzkuje spoločnosť Umrella Group na uzatváranie poistenia online bez nutnosti podpisu.
Čo pokrýva základné cestovné poistenie?
Základom cestovného poistenia je poistenie nevyhnutných liečebných nákladov pre prípad, že klient v zahraničí náhle ochorie, musí vyhľadať lekára, prípadne ísť do nemocnice. "Liečebné poistenie je štandard cestovného poistenia, bez ktorého sa toto poistenie nedá uzavrieť," vysvetľuje Michal Ďuriš.
Poistná ochrana sa týka aj akútnych operácií, úrazu či smrti. V základných balíčkoch cestovného poistenia býva aj poistenie straty či krádeže batožiny, teda vecí, ktoré si turista zbalí so sebou na cesty. Poistiť si možno aj zodpovednosť za škodu, ktorú môže klient na dovolenke spôsobiť niekomu inému – nielen na majetku, ale aj na zdraví.
V niektorých poisťovniach je možné poistiť si aj storno poplatky za zrušenie zájazdu, právnu ochranu, nepojazdné vozidlo a ďalšie riziká. "Poistenie storna zájazdu klienti často riešia pri kúpe dovolenky v cestovnej kancelárii. Pri výlete do zahraničia, ktorý klient podniká na vlastnú päsť, presúva sa z miesta na miesto a nocľah nemá vopred zabezpečený v hoteloch, sa ani nedá riešiť. Klient si však vie vybaviť poistenie letenky," spresňuje Michal Ďuriš.
Výška poistného závisí od dĺžky pobytu, rozsahu vybraných rizík aj od geografickej oblasti, kam klient cestuje. Na cenu má vplyv, či sa uzatvára poistenie na dieťa alebo na dospelého.
Ak sa plánujete spoľahnúť na cestovné poistenie, ktoré banky ponúkajú k debetným kartám, odborník radí, preštudujte si ešte raz poistné podmienky. "Takéto poistenie odporúčam overiť si v banke. Tá istá poisťovňa môže mať pre tento druh poistenia mierne iné podmienky s viacerými výlukami ako pri klasickom cestovnom poistení," uzavrel Michal Ďuriš z Umbrella Group.
Ako sa poisťovne stavajú k novým rizikám, ktoré prináša šíriaci sa koronavírus?
Umrella Group uvádza niekoľko modelových situácií, v ktorých sa môžu dovolenkári ocitnúť pri cestách do zahraničia v aktuálnej situácii.
1. Základná otázka pred cestou do zahraničia dnes znie: Preplatí poisťovňa klientovi liečebné náklady, ak sa v cudzine nakazí ochorením Covid-19 alebo bude potrebovať pomoc lekára, keď sa uňho prejavia príznaky tejto choroby? S ňou úzko súvisí ďalšia: Ako sa v tejto situácii dostane klient naspäť domov?
Umbrella Group upozorňuje, že poisťovne v tejto otázke v prvom rade rozlišujú, akú mieru rizika z epidemiologického hľadiska prisudzuje cieľovej krajine Ministerstvo zahraničných vecí SR.
Dobrá správa je, že väčšina poisťovní, ktoré pôsobia na Slovensku, by vám výdavky súvisiace s liečením Covidu-19 v cudzine uhradila. Platí to však len pre takzvané menej rizikové krajiny. "Ak by bolo treba klienta hospitalizovať alebo repatriovať pre ochorenie Covid-19, tak by to väčšina poisťovní zaplatila," spresnil Ďuriš.
Pozor, minimálne v dvoch poisťovniach nepochodíte – nekryjú liečebné náklady ani v prípade menej rizikových krajín. Odporúčanie je poradiť sa so svojím finančným sprostredkovateľom alebo si podmienky zistiť v každej poisťovni.
2. Turistov, ktorí našli odvahu a napriek rizikám plánujú vycestovať do takzvaných červených alebo rizikových krajín, by si mali poistné podmienky cestovného poistenia starostlivo preštudovať. V niektorých poisťovniach nastala pri liečebnom poistení významná zmena.
Otázka, ktorú by si mali cestujúci položiť, znie: Bude poisťovňa plniť poistnú udalosť spôsobenú inak ako ochorením Covid-19 v krajinách, ktoré nepatria medzi zdravotne bezpečné?
Odpoveď je priaznivá. Väčšina poisťovní preplatí liečebné náklady, ktoré klientovi vzniknú v zahraničí - ak nebudú súvisieť s epidémiou koronavírusu. Ak si teda poistený turista zlomí ruku alebo sa bude musieť akútne podrobiť operácii slepého čreva, môže rátať s tým, že náklady mu uhradí poisťovňa, v ktorej uzavrel cestovné poistenie.
Pozor, štyri poisťovne na slovenskom trhu nebudú plniť liečebné náklady ani v prípade, že nebudú súvisieť s Covidom-19. Akýkoľvek úraz za hranicami v takzvanej červenej krajine pôjde teda na dovolenkový účet cestujúceho. Opäť je užitočné poradiť sa so svojím finančným sprostredkovateľom alebo si podmienky zistiť v každej poisťovni.
3. Špecifickou, ale v čase pandémie pre turistov aktuálnou situáciou, je poistenie storna zájazdu. Za "normálnych" okolností si klienti môžu poistiť svoju dovolenku pre prípad, že na ňu nebudú môcť nastúpiť a zájazd im "prepadne".
Poisťovne majú v zmluvných podmienkach zadefinované prípady, v akých by pristúpili k poistnému plneniu. Jedným z nich je napríklad ochorenie či smrť niektorého z účastníkov.
Bude však poisťovňa plniť poistnú udalosť zo storna zájazdu aj z dôvodu ochorenia Covid-19, ak zároveň na Slovensku prebieha epidémia koronavírusu?
Na poistné plnenie v prípade tohto rizika je podľa analýzy Umbrella Group pripravená asi polovica poisťovní, ktoré u nás uzatvárajú cestovné poistenie. Dve poisťovne storno zájazdu momentálne nepoisťujú vôbec.
Žiadna poisťovňa však momentálne nekryje storno zájazdu z dôvodu pandémie či epidémie v cieľovej destinácii.
To isté platí pre prípad predčasného návratu zo zájazdu v krajine, kde sa náhle zhorší epidemiologická situácia. ,,Ak by ste sa vrátili z dovolenky skôr, ako sa zájazd skončí a chceli by ste od poisťovne refundáciu za dni, o ktoré ste prišli, nepochodíte. Predčasný návrat z dôvodu zhoršenej epidemiologickej situácie neplní žiadna poisťovňa," upozornil Michal Ďuriš.

Informačný servis


Viac k témam: cestovné poistenie, dovolenka, koronakríza, Koronavírus, poistenie, PR, Umbrella Group
Zdroj: Webnoviny.sk - Ako koronavírus píše nové dovolenkové scenáre © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.

logo
Prečítajte si tiež:
14.4.2024 Redakcia FinReport

E-commerce: V centre pozornosti sú umelá inteligencia a personalizované zážitky

Pre slovenské e-shopy bol minulý rok priaznivým rokom. Viac ako tri štvrtiny z nich zaznamenali vlani rast, alebo boli na tom porovnateľne ako v ...

14.4.2024 Správy

Iránsky útok na Izrael bude na mimoriadnom zasadnutí riešiť Bezpečnostná rada OSN

14.4.2024 (SITA.sk) - Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) sa v nedeľu večer zíde na mimoriadnom zasadaní v súvislosti ...

14.4.2024 Správy

Polícia eviduje obrovský nárast žiadostí o vydanie cestovných pasov, lehota ich vybavenia sa môže predĺžiť

14.4.2024 (SITA.sk) - Enormný záujem o cestovné pasy spôsobil, že polícia ich nestíha vyrábať. Môže za to avizované zvýšenie správnych ...

14.4.2024 Redakcia FinReport

Predaje nehnuteľností sa rozbiehajú, ceny sa pomaly opäť zvyšujú

Realitný trh a predaje nehnuteľností sa postupne rozbiehajú. Keďže Slováci radi bývajú vo vlastnom, od kúpy bytu alebo rodinného domu ich ...

14.4.2024 Správy

Rusko stratilo takmer 900 vojakov, prišlo aj o päť tankov či niekoľko vozidiel pechoty

14.4.2024 (SITA.sk) - Počas uplynulého dňa na Ukrajine podľa Kyjeva Rusko stratilo 890 ...

14.4.2024 Správy

Strana SaS je skeptická voči vyjadreniam Fica o znižovaní stavov štátnych úradníkov o 30 percent

14.4.2024 (SITA.sk) - Strana Sloboda a Solidarita (SaS) je skeptická voči vyjadreniam premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o znižovaní stavov ...

13.4.2024 Redakcia FinReport

Ako plánovať financie v partnerskom vzťahu, a ktorým chybám sa radšej vyhnúť

Peniaze patria k najčastejším dôvodom sporov a hádok v manželstve či spolužití. Kým niekto hospodári sám, má to jednoduchšie, pretože ...

13.4.2024 Redakcia FinReport

Až 93 % Slovákov žije vo vlastnom byte alebo rodinnom dome

Až 93 % občanov Slovenska býva vo vlastnom byte alebo rodinnom dome. V tejto štatistike nás predbiehajú už len Rumuni, kde je vlastníctvo ...

13.4.2024 Správy

Muž polial benzínom a zapálil bránu Úradu vlády, súd rozhodol o jeho väzobnom stíhaní

13.4.2024 (SITA.sk) - Obvinili 56-ročného muža, ktorý polial benzínom a zapálil jednu z brán Úradu vlády SR. Páchateľ je stíhaný ...

13.4.2024 Správy

Nemecko urýchlene dodá Ukrajine ďalší systém protivzdušnej obrany Patriot

13.4.2024 (SITA.sk) - Nemecko urýchlene dodá Ukrajine ďalší systém protivzdušnej obrany Patriot. Oznámilo to nemecké ministerstvo obrany, ...

13.4.2024 Správy

Nie je tu žiadny vzťah nadradenosti ani podradenosti, hovorí Fico o Pellegrinim. Premiér sa vyjadril aj k Trestnému zákonu

13.4.2024 (SITA.sk) - Premiér nebude tlačiť na späťvzatie podania Trestného zákona na Ústavný súd SR. Uviedol to predseda vlády Robert ...

13.4.2024 Správy

Rusi na Ukrajine zintenzívnili útočné operácie, situácia na východnom fronte sa eskaluje

13.4.2024 (SITA.sk) - Situácia na fronte na východe Ukrajiny sa v ostatných dňoch podľa hlavného veliteľa ukrajinskej armády Oleksandra ...

13.4.2024 Správy

Slovensko už nemá taliansky systém protivzdušnej obrany. Kto chráni naše nebo?

13.4.2024 (SITA.sk) - Taliansky systém protivzdušnej obrany SAMP/T ukončil pôsobenie na území SR. Informovalo o tom Ministerstvo obrany (MO) SR ...

13.4.2024 Správy

V Prešova spadol človek do osemmetrovej šachty

13.4.2024 (SITA.sk) - Prešovskí hasiči zasahujú pri osobe, ktorá spadla do šachty. Udalosť sa stala po štvrť na osem večer na ulici Jána ...

13.4.2024 Správy

V Turecku zahynula jedna osoba po páde kabínky z lanovky, záchranári musia vyslobodiť desiatky ľudí (video+foto)

13.4.2024 (SITA.sk) - Jeden človek prišiel o život a sedem utrpelo zranenia pri havárii kabínkovej lanovky, ktorá sa stala v piatok podvečer v ...

13.4.2024 Správy

V procese s príbuzným exministra Žigu majú odznieť záverečné reči, podnikateľ vinu odmieta

13.4.2024 (SITA.sk) - V procese s príbuzným bývalého ministra hospodárstva a životného prostredia a súčasného podpredsedu parlamentu Petra ...

12.4.2024 Robert Juriš

Finanční agenti musia zvýšiť minimálny limit svojho poistného krytia o 20 %

Každý samostatný finančný agent aj finančný poradca by mal byť poistený pre prípad zodpovednosti za škodu, ktorú môže spôsobiť pri ...

12.4.2024 Martin Jamnický

Prognóza: Kryptomeny rekordne rastú, no do roku 2028 spomalia na slabučké 4 %

Kryptomenám sa v súčasnosti darí ako nikdy doteraz. Bitcoin aj ethereum dosahujú historické cenové maximá za token a viaceré tokeny rastú ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay