Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Ako a kde si dnes môžete požičať

Správy Sita Poslať
Ako a kde si dnes môžete požičať

Bratislava, 5.5.2017 ( WBN/PR ) - Ak si dnes chcete požičať, máte veľmi veľa možností. Peniaze sú aktuálne veľmi lacné, takže finančné domy, nebankovky, ale aj obchodníci sa predbiehajú v lákavých ponukách spotrebných úverov. Navyše, kým ešte pred pár rokmi boli úroky na spotrebných pôžičkách bežne nad 10%, dnes vedia banky aj nebankovky požičať dokonca za nulové úroky.

Kde si požičať

Požičať si dnes človek môže doslova kdekoľvek. Na webe, u nebankoviek, v bankových kamenných pobočkách, od komunitných portálov, ktoré ponúkajú takzvané peer-to-peer pôžičky od ľudí ľuďom, ale aj u predajcu elektroniky či áut. Pozrime sa, aké možnosti máme a porovnajme si ich výhody a nevýhody.

1. Spotrebný úver

Tieto pôžičky ponúkajú najmä banky, ale dostanete ich aj inde. Ich výhoda spočíva v tom, že sú zvyčajne bezúčelové, takže peniaze môžete použiť na hocičo od kúpy auta, cez práčku až po dovolenku. Bežné úroky na spotrebných úveroch v bankách sa pohybujú od 3,5% do 9%. Ich prehľad nájdete tu. Výhodou spotrebného úveru je, že si tak môžete požičať vyššiu sumu (aj niekoľko tisíc eur) a splácať ju po malých čiastkach dlhšie obdobie - od niekoľkých mesiacov až po 8 rokov. Tu si však treba uvedomiť, že čím dlhšie úver splácate, tým viac ho preplatíte. Preto sa spotrebný úver hodí na drahšie veci ako napríklad na rekonštrukciu bytu. Nevýhodou je tohto typu pôžičky je, že banky si budú preverovať váš príjem a schopnosť úver splácať. Takže jeho vybavenie môže trvať dlhšie a zrejme ho nevybavíte na počkanie.

2. Kontokorent alebo povolené prečerpanie

Táto pôžička je naviazaná na váš účet v banke. Ak na ňom máte pravidelný príjem, banka vám bude viac veriť a ponúkne vám možnosť povoleného prečerpania - teda že môžete ísť na vašom účte do mínusu. Táto lákavá ponuka sa vám objaví v internetbankingu, v e-maile alebo vám zavolá priamo pracovník banky. Ponuka má však svoje nástrahy v podobe vysokého úroku.
Banky si na tomto úvere účtujú úroky aj do 20% ročne. Vy síce platíte úrok len za dni, počas ktorých máte účet prečerpaný - keď ste však v mínuse príliš dlho, môže vás to na úrokoch stáť desiatky až stovky eur ročne, samozrejme podľa výšky prečerpanej sumy. Odborníci preto radia využívať povolené prečerpanie len na preklenutie krátkodobého výpadku finančných prostriedkov.

3. Kreditka

Kreditka v podstate funguje ako bežná debetná karta, no peniaze sa vám nesťahujú z vášho bežného účtu, ale zo špeciálneho kreditného – na platenie teda nepoužívate vlastné peniaze. Kreditné karty banky ponúkajú radi, keďže sú pre ne zdrojom príjmov z poplatkov aj z úrokov.
Klient platí jednak za jej vydanie a tiež za jej používanie (na mesačnej či ročnej báze) – a to niekoľko desiatok eur podľa typu karty. Napríklad v ČSOB zaplatíte za základnú kreditku 12 eur za rok, za štandardnú 24 eur ročne. V Tatra banke a vo VÚB stojí štandardná kreditka 30 eur na rok. Poplatok za zlaté kreditné karty sa šplhá až k 100 eurám za rok. Porovnanie kreditných kariet a poplatkov za ne si môžete pozrieť tu.
Na kreditkách sú úroky tiež vysoké - siahajú až po 20% a navyše vám za omeškanú platbu hrozí aj ďalších 5% penále. Kreditka má však jednu veľkú výhodu. Požičanú čiastku môže vrátiť v rámci bezúročného obdobia (od 40 do 55 dní podľa banky), takže ak patríte medzi disciplinovaných klientov, neplatíte navyše nič. Ak však po skončení bezúročného obdobia nevyrovnáte celý svoj dlh, či v horšom prípade na splátku kreditky úplne zabudnete, platíte úroky z čerpania úveru hoci aj za jeden deň.

4. Leasing skôr pre podnikateľov

Leasing sa najčastejšie využíva na kúpu auta a túto formu úveru zvyčajne využívajú živnostníci či firmy (eseročky či akciovky). Základným rozdielom medzi leasingom a úverom je, že pri spotrebnej pôžičke sa stávate vlastníkom vozidla okamžite a postupne splácate úver. Pri leasingu auto nekúpite hneď, ale si ho od leasingovej spoločnosti iba prenajmete. Oficiálnym majiteľom nového auta sa stávate až po jeho úplnom splatení.
Lízing je vhodný pre živnostníkov alebo firmy, pretože prináša daňové výhody (napr. zrýchlené odpisovanie), pričom odpisy auta si môžete dať do nákladov. Leasing sa tiež zvyčajne poskytuje na kratšiu dobu od 3-5 rokov, kým spotrebný úver si môžete zobrať aj na dlhšie obdobie.
Ďalším dôležitým faktorom pri rozhodovaní je to, že auto na leasing musíte mať poistené aj havarijne, zatiaľ čo pri spotrebnom úvere nie (takže vám stačí lacnejšie PZP). Tak môžete ušetriť niekoľko stoviek eur ročne.

5. Nákup na splátky

Ak nakupujete na splátky, beriete si v podstate spotrebný úver, no od nebankovej spoločnosti. Obchodníci totiž spolupracujú s rôznymi splátkovými firmami akými sú Quatro, Home Credit či Triangel. Tieto firmy vám ponúkajú rýchle vybavenie úveru priamo v predajni, nízke splátky a dokonca dopravu tovaru zadarmo. Nebankovky sa špecializujú najmä na nízke úvery v niekoľko stovkách eur, napríklad na práčku či televízor.
Úroky pri týchto pôžičkách sú však dosť vysoké - pohybujú sa od 10% do 20% ročne. Navyše by ste si mali dávať pozor na sankčné úroky z omeškania, ktoré sú tiež vysoké. Ročná percentuálna miera nákladov (RPMN) - teda to, čo skutočne za úver zaplatíte - tak môže byť vyššia ako 20%.
I keď niektoré nebankovky ponúkajú aj splátky bez navýšenia či nulové úroky, treba byť opatrný. Zvyčajne majú podmienku, že tovar musíte splatiť veľmi rýchlo, často do niekoľkých mesiacov. Ak sa vám to nepodarí, platíte bežné úroky, ktoré sa šplhajú až k 20%.
Úver priamo v predajni ste si kedysi vedeli vybaviť len s občianskym preukazom, bez dokladovania príjmov. Dnes, po sprísnení pravidiel NBS-kou, už musia aj nebankovky od vás žiadať potvrdenie o príjmoch.

Výhody a nevýhody jednotlivých pôžičiek

Spotrebný úver

- môžnosť získať vyššiu sumu úveru

- dlhšia doba splatnosti

- nižšia mesačná splátka

- každý mesiac splácate rovnakú splátku, ktorá sa nemení počas celej splatnosti úveru

- poplatok za poskytnutie

- nutnosť dokladovať príjem

Povolené prečerpanie

- úroky platíte len z vyčerpanej čiastky

- bez poplatku za poskytnutie

- úver sa automaticky obnovuje

- flexibilita v splácaní

- menšia byrokracia pri vybavovaní

- vysoké úroky

Kreditná karta

- bezúročné obdobie

- automatická obnova úveru

- vysoké úroky

- vysoký sankčný úrok

- fixný ročný poplatok za kreditku

Leasing

- menej papierovačiek

- odpisy sú v nákladoch firmy

- auto vlastní leasingovka

- auto na leasing sa tažko predáva

- musíte si platiť havarijné poistenie

Nákup na splátky

- rýchle vybavenie

- nízke splátky

- vysoké úroky

- vysoký sankčný úrok

 

Viac k témam: banky, kreditná karta, účet spotrebný úver, úverZdroj: Webnoviny.sk - Ako a kde si dnes môžete požičať © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.

bezpecnykurier
bezpecnykurier
bezpecnykurier Chráňte
vašu komunikáciu
bezpecnykurier Dôverné informácie
zabezpečte heslom
bezpecnykurier Diskrétnosť požadujte
aj od vašich partnerov
logo
Prečítajte si tiež:
2.12.2023 Správy

Meteorológovia varujú pred poľadovicou aj snežením, pre viacero okresov sú vydané výstrahy druhého stupňa

2.12.2023 (SITA.sk) - Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) varuje pred poľadovicou aj snežením. Pre viacero okresov severného Slovenska ...

2.12.2023 Správy

Minister Šutaj Eštok podľa Sulíka nezvládol situáciu s migrantmi, dôkazom je predĺženie kontrol na hraniciach s Poľskom

2.12.2023 (SITA.sk) - Predĺženie kontrol na hraniciach aj s Poľskom dokazuje podľa predstaviteľov strany Sloboda a Solidarita (SaS) ...

2.12.2023 Správy

Počasie na dnes (sobota 2. december): Výdatné sneženie najmä na severe Slovenska

2.12.2023 (SITA.sk) - V sobotu bude oblačno až zamračené, hmlisto. Na väčšine územia dážď alebo dážď so snehom. Ako informuje ...

2.12.2023 Správy

Putin nariadil zvýšenie počtu vojakov v ozbrojených silách o 170-tisíc, dekrét vstúpil do platnosti okamžite

2.12.2023 (SITA.sk) - Ruský vodca Vladimir Putin v piatok nariadil ozbrojeným silám zvýšenie počtu vojakov o takmer 170-tisíc na 1,32 ...

2.12.2023 Správy

SNS podporuje kroky ministerky kultúry Šimkovičovej a presun peňazí na Redutu a Univerzitnú knižnicu v Bratislave

2.12.2023 (SITA.sk) - Slovenská národná strana (SNS) podporuje kroky ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominatka SNS) a presun peňazí ...

2.12.2023 Redakcia FinReport

Zamestnanec pripravil banku o 2,2 milióna libier, čaká ho štvorročné väzenie

Bankový úradník si zrejme pomýlil povolanie. Namiesto toho, aby plnil zadania nadriadených najlepšie ako vie, rozšíril svoju činnosť aj o ...

2.12.2023 Redakcia FinReport

Ženy by investovaním mohli kompenzovať nerovnosti vo výške dôchodkov voči mužom

Investičná platforma Fondee od začiatku roka 2023 zvýšila aktíva vo svojej správe o 30 %. Pôsobí na území troch krajín, pričom ...

1.12.2023 Správy

Američania uvalili sankcie na tri lodné spoločnosti, ktoré prepravovali ruskú ropu s hodnotou nad cenovým stropom

1.12.2023 (SITA.sk) - Americký Úrad pre kontrolu zahraničných aktív v piatok oznámil sankcie voči trom lodným spoločnostiam pre prepravu ...

1.12.2023 Správy

Hodnota ruských aktív zmrazených Švajčiarskom stúpla oproti vlaňajšku o tristo miliónov dolárov

1.12.2023 (SITA.sk) - Švajčiarsky Štátny sekretariát pre hospodárske záležitosti (SECO) v rámci sankcií proti Rusku k prvému decembru ...

1.12.2023 Redakcia FinReport

Na nových eurobankovkách sa môžu objaviť kultúrne motívy alebo európske rieky či vtáky

Architektúru, ktorá je už viac ako dve desaťročia hlavným motívom na eurobankovkách, o niekoľko rokov nahradia nové témy. Rada guvernérov ...

1.12.2023 Správy

Nocľaháreň v Poprade za približne pol milióna eur zrekonštruovali a pojme viac ľudí bez strechy nad hlavou (video+foto)

1.12.2023 (SITA.sk) - Nocľaháreň v Poprade počas tejto zimy aj mimo nej pojme viac ľudí bez strechy nad hlavou. V uplynulých mesiacoch prešla ...

1.12.2023 Správy

Organizovaný zločin vyhral voľby a anektoval štát, vyhlásil Matovič. Jeho hnutie sa obráti na Európsku komisiu

1.12.2023 (SITA.sk) - Vláda podľa hnutia Slovensko predkladá v skrátenom legislatívnom konaní zákony, ktoré majú za cieľ ochromenie ...

1.12.2023 Roland Régely

Poistenie kybernetických rizík chráni pred krádežou peňazí, ale aj identity

Kybernetické riziká dnes ohrozujú nielen firmy, ale aj jednotlivcov. Kyberpoistenie pomáha ochrániť klienta pred zneužitím osobných údajov, ...

1.12.2023 Redakcia FinReport

Precedens: Google bude platiť kanadským médiám ročne 100 miliónov dolárov

V Kanade došlo k vzniku mimoriadne zaujímavého precedensu o platení za spravodajský obsah umiestňovaný v prehliadači Google. Zákon o online ...

1.12.2023 Správy

Zavinšujú a vypýtajú si peniaze alebo iné dary. Bratislavská spoločnosť OLO upozorňuje na falošných smetiarov

1.12.2023 (SITA.sk) - Bratislavská mestská spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu a.s. (OLO) upozorňuje na podvodníkov, ktorí sa môžu ...

1.12.2023 Správy

Zhruba polovica Ukrajincov si počas vojny nerobí žiadne dlhodobé plány, ukázal prieskum

1.12.2023 (SITA.sk) - Približne polovica Ukrajincov si nerobí žiadne dlhodobé plány a podiel ľudí, ktorí si robia celoživotné plány, ...

1.12.2023 Správy

Českí meteorológovia očakávajú v niektorých regiónoch snehovú kalamitu, napadnúť má 30 až 40 centimetrov snehu

1.12.2023 (SITA.sk) - Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v piatok sprísnil výstrahu pred snehom. Výstraha platí pre Juhočeský kraj a ...

1.12.2023 Robert Juriš

Žalobám čelí nielen kryptoburza Binance, ale už aj jej marketingová tvár Cristiano Ronaldo

Kauza kryptomenovej burzy Binance, ktorá čelí obžalobe z prania špinavých peňazí a nepovoleného predaja cenných papierov, naberá nový ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay