Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Ak Plán obnovy vyjde, tak za desaťročie môžeme dobehnúť západnú Európu

Správy Sita Poslať

14.6.2021 (Webnoviny.sk) - Len dve volebné obdobia nás delia od toho, aby sme mali spokojnejší život. Budeme spravodlivejšou, modernejšou, digitálnejšou, inovatívnejšou i zelenšou krajinou. Toto sú plány našej vládnej špičky, s ktorou prišli na konferenciu JARNÁ ITAPA, a ktoré sú vo významnej miere spojené s realizáciou najzásadnejších reforiem v histórií našej krajiny - Plánom obnovy a odolnosti SR. Ten sa ukázal ako výzva a príležitosť pre našu krajinu v jednom.

image

Dnes čakáme, či nám Plán obnovy a odolnosti SR schváli Brusel. Ak tak spraví, najzásadnejšie reformy v histórii našej krajiny dostanú zelenú. Našu krajinu zmenia na spravodlivejšiu, modernejšiu a digitálnejšiu, zhodli sa Eduard Heger, Veronika Remišová a Vladimír Lengvarský.
Koronakríza ukázala, ako nevyhnutné je reformovať zdravotníctvo. Vďaka miliardám z únie konečne spustíme rekonštrukciu i výstavbu nemocníc, potvrdil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.
Zjednodušiť život bežným občanom na úradoch chce podpredsedníčka vlády Veronika Remišová: "Čakajú nás tak reformy spojené so zavádzaním inovácií pre občana pri riešení ich životných situácií. Bude si to vyžadovať spoluprácu viacerých rezortov, čo bol v minulosti problém."
V zdravotníctve sa musíte pozerať za horizont. Toto tvrdenie platí, či chcete reformovať zdravotnícku starostlivosť alebo budovať nové nemocnice.
Len tu a teraz máme šancu byť krajinou, kde chcú pracovať mozgy sveta. Pomôže nám v tom superpočítač. Technológiou, ktorá nám pomôže dosiahnuť tento cieľ, je čip úspešného Slováka Radoslava Daniláka, ktorý svoj projekt na ITAPA predstavil.
"O niekoľko rokov by sme mali mať zmodernizované školstvo, ktoré poskytne kvalitné vzdelanie a učiteľom dostatok príležitostí na sebarealizáciu a dôstojný život. A mali by sme tiež mať zreformované zdravotníctvo, ktoré výrazne prispieva k zvýšeniu kvality života, k zníženiu úmrtnosti a pre samotných zdravotníkov je povolaním, ktorému sa oplatí zasvätiť život," povedal predseda vlády Eduard Heger s tým, že náš cieľ je jasný. Musíme prekonať zaostávanie za vyspelými krajinami.

Lengvarský: rekonštrukcie nemocníc nezostanú len pri rečiach 

Najzásadnejšími zmenami si prejde zdravotníctvo, keďže doň pritečú vďaka Plánu obnovy historické investície. "Kým v minulosti sa o tom len hovorilo, teraz konečne príde k reálnym rekonštrukciám nemocníc a ich výstavbe," povedal Vladimír Lengvarský, minister zdravotníctva. Popri ochrane zdravia a životov ľudí v rámci pandémie si stanovil veľké ciele spojené so systematickým zlepšovaním zdravotníctva v prospech pacientov a zdravotníkov. "Už sme začali s reformovaním nemocničnej siete na základe regionálnej potreby tak, aby bola zabezpečená dostupnosť, efektivita a kvalita poskytovaných služieb a aby sa nemocniciam zabezpečilo financovanie v takej miere, aby boli pokryté ich oprávnené náklady a zároveň bol vytvorený priestor na systematickú obnovu ich prístrojového vybavenia a infraštruktúry. Verím, že sa nám to podarí."

Miliardy do digitalizácie

Slovensko plánuje z Plánu obnovy vyčleniť na digitalizáciu krajiny rekordných 1,3 miliardy eur. NA ITAPA to vyhlásila Veronika Remišová, podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Na jej rezorte vytvorili komponent Digitálne Slovensko, ktorý by nám mal pomôcť urobiť výrazný krok vpred. "V rámci neho plánujeme investovať 615 miliónov eur, pričom 305 miliónov eur pôjde na zlepšenie elektronických služieb štátu, 179 miliónov eur na rozvoj digitálnej ekonomiky a digitálnych inovácií, 67 miliónov eur na rozvoj digitálnych zručností seniorov a 52 miliónov eur na podporu kybernetickej a informačnej bezpečnosti," uviedla a zároveň dodala, že okrem toho plánujú podporiť opatrenia s digitálnym elementom, ako napríklad informačný systém v súdnictve, doprave či zdravotníctve.
Vyzdvihla však jednu vec, ktorá je pre ňu prioritná: zjednodušiť život bežným občanom na úradoch. "Čakajú nás tak reformy spojené so zavádzaním riešení pre občana pri riešení životných situácií. Bude si to vyžadovať spoluprácu viacerých rezortov, čo bol v minulosti problém. Ľudí nezaujíma rezortizmus, ale kvalitná služba. Za týmto účelom posilníme mandát MIRRI, ktoré bude zodpovedné za to, aby boli nasadené iba také elektronické služby, ktoré splnia požiadavky na prívetivosť pre používateľa a poskytnú zrozumiteľné formuláre a návody ako ich použiť," doplnila ministerka.

Hodnota v zdravotníctve zohrá kľúčovú úlohu

Ide o extrémne dôležitú tému, nakoľko môže skokovo zmeniť podmienky v zdravotníctve. Reč je o Value Based Healthcare, o ktorej diskutujú odborníci naprieč celou Európou, a ktorá by mala tvoriť základ zdravotníckych politík s cieľom kontinuálneho zlepšovania hodnoty zdravotnej starostlivosti pre pacienta. "Vďaka Value Based Healthcare pacientovi dokážeme poskytnúť takú zdravotnú starostlivosť, ktorá má preň význam aj vzhľadom na náklady. Na Slovensku totiž vieme celkom presne ohodnotiť náklady na nové lieky či zdravotnícke pomôcky, no máme ešte ďaleko k efektívnemu hodnoteniu celkových nákladov na starostlivosť. Tých priamych ale aj tých, ktoré presahujú hranice zdravotníctva," vraví Róbert Babeľa, špecialista na oblasť hodnotenia zdravotníckych stratégií pôsobiaci v Biomedicínskom centre SAV. Ako na ITAPA zdôraznil, cesta zdravotníctva založeného na hodnote je jednou z odpovedí na to, či máme po ruke stratégiu, ktorá dokáže zmeniť a posunúť slovenské zdravotníctvo. Intenzívnejšie však potrebujeme pracovať minimálne na troch základných oblastiach: na dostupnosti validovaných a korektných dát, s ktorými súvisí napr. aj dokončenie elektronizácie zdravotníctva. Druhou oblasťou je optimalizácia nemocničnej siete. Tá by mala byť úzko koordinovaná s optimalizáciou a reformou ambulantnej či primárnej siete. "No a nakoniec je nevyhnutné začať sa pozerať za horizont zdravotníctva, keďže práve táto oblasť úzko súvisí s hodnotou, pričom ak ju odignorujeme, bude aj ďalšia stratégia na zmenu zdravotníctva neúspešná," dodal Róbert Babeľa.

Nová nemocnica? Trvá to minimálne 8 rokov

Pozerať sa vpred musíte aj pri výstavbe nových nemocníc. Kým na jednej strane predstavuje nová nemocnica výrazný skok v kvalite poskytovanej zdravotnej starostlivosti v regióne, na strane druhej je obrovskou výzvou z pohľadu financovania a plánovania. Aby ste totiž postavili modernú nemocnicu, čo, mimochodom, trvá od 8 až do 15 rokov, ktorá bude modernou ešte aspoň ďalších desať rokov po dostavaní, musíte vedieť predpovedať vývoj. Zhodli sa na tom spíkri ITAPA Marcin Jędrychowski, generálny riaditeľ novej nemocnice v Krakove, ktorá je považovaná za špičku súčasnej medicíny, ako aj Henrik Schødts z Dánska. "Vývoj musíte predpovedať nielen v oblasti inovácií v zdravotníctve, ale aj životného štýlu, pracovnej sily, technologického a spoločenského vývoja. Jednoducho - musíte vedieť odhadnúť, ako bude vyzerať život a technológie o 20 rokov," dodal Schødts.

Umelá inteligencia pre všetkých

Slovensko bude taktiež investovať aj do digitálnej ekonomiky. Rezort Veroniky Remišovej si totiž stanovil vytvoriť funkčný a udržateľný ekosystém posilnením spolupráce subjektov verejnej, akademickej a podnikovej sféry, zapojením širšej verejnosti. Top projektom v tomto smere, ktorý z našej krajiny urobí takú, kde chcú pracovať mozgy sveta, je projekt superpočítača. Príkladom technológie, ktorá napomôže dosiahnuť tento cieľ, je čip, ktorý vyvíja Radoslav Danilák, zakladateľ slovensko-americkej spoločnosti Tachyum: "Slovensko môže ako prvá krajina na svete vybudovať prvý superpočítač na svete, ktorý bude mať kapacitu vyššiu ako ľudský mozog," potvrdil na ITAPA. Mimoriadne dôležitým aspektom je cena superpočítača. "Tá sa pri použití technológie ako je prvý univerzálny processor Prodigy dostáva na úroveň, ktorá umožňuje sprístupniť umelú inteligenciu pre všetkých,” podotkol čipový génius Danilák, ktorý si v USA vybudoval obrovskú kariéru.

Informačný servis


Viac k témam: ITAPA, Jarná ITAPA, Plán obnovy
Zdroj: Webnoviny.sk - Ak Plán obnovy vyjde, tak za desaťročie môžeme dobehnúť západnú Európu © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.

logo
Prečítajte si tiež:
29.7.2021 Správy

Britskí meteorológovia predpokladajú otepľovanie, v najbližších rokoch dosiahnu 40 stupňov Celzia

29.7.2021 (Webnoviny.sk) - Veľká Británia sa v dôsledku klimatickej zmeny stále rýchlejšie otepľuje. Desať najhorúcejších rokov za vyše ...

29.7.2021 Správy

Krajiny Balkánu sa dohodli na vzájomnom otvorení hraníc pre pohyb ľudí a tovarov

29.7.2021 (Webnoviny.sk) - Lídri troch balkánskych krajín, ktoré sú frustrované s odkladaním ich prijatia do Európskej únie, podpísali vo ...

29.7.2021 Správy

Laboratórny modul Nauka sa spojil s Medzinárodnou vesmírnou stanicou

29.7.2021 (Webnoviny.sk) - Dlho odkladaný ruský laboratórny modul sa vo štvrtok spojil s Medzinárodnou vesmírnou stanicou (ISS). Modul Nauka sa ...

29.7.2021 Roland Régely

OVB Allfinanz Slovensko: Počas pandémie si udržala vysoké zisky aj obrat

Najväčší počet agentov a rekordné tržby počas pandémie síce nestačili na prvenstvo, no aj tak má OVB Allfinanz Slovensko za sebou ...

29.7.2021 Správy

Obvinený Dömötör zostáva naďalej vo väzbe, v kauze stíhaných svedkov bol vyčlenený na samostatné konanie

29.7.2021 (Webnoviny.sk) - Obvinený Csaba Dömötör bol v kauze stíhaných svedkov v trestných kauzách vyčlenený na samostatné konanie. ...

29.7.2021 Správy

Otcovská dovolenka by mala byť na Slovensku zavedená od augusta budúceho roka

29.7.2021 (Webnoviny.sk) - Počas otcovskej dovolenky matka dieťaťa nestratí nárok na materskú dávku alebo rodičovský príspevok. Vyplýva to ...

29.7.2021 Správy

Po výbuchu v Chemparku hlásia ďalšie obete, stále pátrajú po dvoch ľuďoch

29.7.2021 (Webnoviny.sk) - Počet mŕtvych po utorkovej explózii v priemyselnom parku v nemeckom meste Leverkusen stúpol na päť. Úrady ...

29.7.2021 Správy

Poskytovanie peňažných príspevkov na kompenzáciu dôsledkov ŤZP sa má zmeniť

29.7.2021 (Webnoviny.sk) - Systém poskytovania peňažných príspevkov na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia ...

29.7.2021 Redakcia FinReport

Prieskum UniCredit Bank: Až dvaja z troch Slovákov aktívne spravujú svoje financie cez mobil

Aký nástroj použije Slovák, keď chce poslať platbu alebo skontrolovať zostatok na svojom účte? Už dávno to nie je banková pobočka alebo ...

29.7.2021 Správy

Práca slovenských ženistov sa stala symbolom spoľahlivosti a kvality, zaznelo počas návštevy Naďa na Cypre

29.7.2021 (Webnoviny.sk) - Práca slovenských ženistov sa stala symbolom spoľahlivosti a kvality. Skonštatoval to veliteľ slovenského ...

29.7.2021 Správy

Shakiru v Španielsku vyšetrujú pre údajné daňové úniky, sudca odporučil proces

29.7.2021 (Webnoviny.sk) - Sudca v Španielsku vyšetrujúci údajné daňové úniky kolumbijskej speváčky Shakiry vo štvrtok odporučil, aby sa ...

29.7.2021 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa bude vydávať už len recyklovateľné Visa karty s predĺženou platnosťou

Slovenská sporiteľňa bude odteraz vydávať iba Visa karty vyrobené z rozložiteľných alebo recyklovaných materiálov. Zároveň sa predlžuje ...

29.7.2021 Správy

Slovenský startup vďaka unikátnemu NFT projektu IOI umožňuje hráčom z celého sveta obchodovať novou formou na blockchaine

29.7.2021 (Webnoviny.sk) - Slovenská spoločnosť IOI Corporation, pôsobiaca v oblasti blockchainu a gamingu, so svojím projektom žne úspechy po ...

29.7.2021 Správy

Svetové vlády sa zaviazali prispieť 4 miliardy dolárov na vzdelávanie detí

29.7.2021 (Webnoviny.sk) - Svetové vlády a spoločnosti sľúbili viac ako 4 miliardy dolárov na vzdelávanie 175 miliónov detí na celom svete a ...

29.7.2021 Správy

Tesco a WWF spájajú sily, aby znížili ekologickú stopu

29.7.2021 (Webnoviny.sk) - Dnes, keď nám Deň vyčerpania prírodných zdrojov (Earth Overshoot Day) pripomína nadmerný konzum, WWF (Svetový ...

28.7.2021 Magdaléna Švančarková

Koalícia chce regulovať zisky zdravotných poisťovní. Po skúsenosti s Ústavným súdom SR si ich netrúfne zakázať

Na stole je opäť návrh, ktorý chce riešiť zisk zdravotných poisťovní. Ten zaujíma vládne strany už naozaj dlhodobo. V roku 2007 im ...

28.7.2021 Redakcia FinReport

Protimonopolný úrad SR schválil koncentráciu dvoch lízingoviek – „dcéry“ Tatra banky a spoločnosti Impuls-Leasing

Protimonopolný úrad Slovenskej republiky schválil koncentráciu spočívajúcu v získaní nepriamej výlučnej kontroly podnikateľa Tatra banka, ...

28.7.2021 Redakcia FinReport

Starší ľudia investujú vyššie sumy, mladší nižšie. Môžu si to dovoliť, pretože majú viac času

Päťtisíc eur ako jednorazová investícia. Takáto je priemerná suma, ktorú Slováci starší ako 35 rokov investujú do podielových fondov. U ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Pred Prezidentským palácom v Bratislave protestujú desiatky ľudí, búria sa proti novele zvýhodňujúcej zaočkovaných
 2. 2.
  Svetové vlády sa zaviazali prispieť 4 miliardy dolárov na vzdelávanie detí
 3. 3.
  Používanie cookies
 4. 4.
  Výbuch sopky Vezuv zmenil mozog jednej zo spálených obetí na sklo
 5. 5.
  Krajiny Balkánu sa dohodli na vzájomnom otvorení hraníc pre pohyb ľudí a tovarov