AAA AUTO má za sebou najúspešnejší rok v histórii, predalo viac ako 111-tisíc vozidiel
9.1.2026 (SITA.sk) - Z medzinárodnej siete autocentier AAA AUTO a Mototechna vlani odišlo 111 419 automobilov s novým majiteľom za volantom. Je to najviac za 34 rokov histórie jej prevádzkovateľa - skupiny AURES Holdings. Medziročne ide o nárast o 3 percentá. Skupina aj vďaka tomu zobchodovala na predaji a výkupe za celé obdobie spolu už 3,5 milióna áut. Predajnú rekordy padali v roku 2025 ako na Slovensku, tak aj v Českej republike i v Poľsku. Prvýkrát sa v Česku a Poľsku na prvú priečku v predajoch dostali vozidlá SUV a predbehli ešte vlani dominujúce hatchbacky. Na Slovensku strácajú SUV na hatchbacky už len 1 percento. Boom zažívajú aj elektromobily, ktorých predaje sa v porovnaní s rokom 2024 viac ako zdvojnásobili.
Za uplynulý rok sa v slovenských autocentrách AAA AUTO a Mototechna predalo celkom 21 398 automobilov, v Českej republike to bolo 61 272 a v Poľsku 28 749 vozidiel. Na Slovensku si podľa preferencií karosérií ešte tesne držia prvú priečku hatchbacky (28,5 % podiel) pred stále populárnejšími SUV (27,5 %) a tretími kombi (24,5 %). V susednom Česku sa už "SUV-čka" predrali na vrchol, pričom hatchbacky sú tam v predajoch až tretie za vozidlami kombi. Aj Poľsku už dominuje kategória SUV s takmer tretinovým podielom na trhu, pred hatchbackmi, kombi sú tu tretie. Na slovenskom trhu sa očakáva prienik SUV na top pozíciu v priebehu toho roka.
"Počas minulého roku bolo rekordných až desať mesiacov z dvanástich, teda celý rok okrem októbra a novembra. Oproti predchádzajúcim rokom bol neobvykle silný aj december, kedy sme predali bezmála sedem tisíc áut, a to vďaka teplému počasiu, predĺženiu zľavovej akcie Black Friday aj rozširovaniu našej pobočkovej siete do menších miest. Najlepšie sa nám darilo v júli, keď sme predali najviac áut za jeden mesiac v celej tridsaťštyriročnej histórii Áčiek, a to takmer desať a pol tisíc," približuje Karolína Topolová, generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva skupiny AURES Holdings, prevádzkovateľa medzinárodnej siete autocentier AAA AUTO a Mototechna. "Vlaňajší rok bol pre sekundárny automobilový trh dosť špecifický, a to nielen z pohľadu našich rekordných predajov. Významne sa zmenili aj nákupné zvyklosti zákazníkov. Tradične predajne najsilnejšia jarná aj jesenná sezóna začala aj vrcholila o mesiac skôr, než sme boli zvyknutí v predchádzajúcich rokoch. Menia sa však aj preferencie v typoch a pohonoch automobilov," dopĺňa spoločný generálny riaditeľ spoločnosti Petr Vaněček.
Boom elektrických áut
Najväčším "skokanom" boli elektromobily, ktorých predaje sa v rámci skupiny medziročne viac ako zdvojnásobili, a to len z relatívne skromných deviatich stoviek na zhruba dvetisíc vozidiel. V roku 2023 ich bolo dokonca len 400. Najväčšiu zásluhu na tom majú Česi, keďže na ich trhu podiel elektrických áut predstavuje 2,5 percenta predajov oproti 1,1 percentám na Slovensku a len 0,6 percentám v Poľsku. Vo všetkých troch krajinách sú najpredávanejšími benzínové autá pred dieselovými. Naši severní susedia sa ale vymykajú podielom zážihových motorov (56 percent) voči "nafťákom", ktorých sa v Poľsku vlani predalo iba 28 percent. Na Slovensku aj v Česku sa pritom vozidiel so vznetovým motorom predalo zhodne okolo 45 percent, zatiaľ čo podiel vozidiel tankujúcich benzín je naopak výrazne nižší ako v Poľsku, v SR 47 percent a v ČR 45,5 percent. Vo všetkých troch krajinách sú na tretej pozícii v predajoch hybridy, na Slovensku aj v Česku s približne 5-percentnám podielom, no v Poľsku s takmer 8 percentami. Výraznejšie zastúpenie majú v Poľsku aj vozidlá s LPG so 7 percentami, čo je skoro päťnásobok oproti Slovensku a Česku.
Slováci a Česi preferujú Škodu, Poliaci Opel
Poliaci sa líšia aj v preferenciách značiek, keďže na rozdiel od Slovákov a Čechov nie sú až takými veľkými priaznivcami Škodovky a viac preferujú Opel. V prípade modelov u nás aj za riekou Moravou v rebríčku predajov tradične kraľujú Škodovky, v oboch krajinách hlavne najdominantnejšia Octavia a za ňou obľúbená Fabia. Na Slovensku je tretím najpopulárnejším autom Kia Ceed, no len tesne pred Škodou Superb. V Poľsku je "Oktávka" až tretia s 2-percentným podielom pred kompaktom Opel Astra a SUV Kia Sportage. Vo všetkých troch štátoch sa z roka na rok predáva čoraz viac jazdených automobilov s automatickou prevodovkou. Na Slovensku majú za vlaňajšok 33-percentný podiel, čím ešte mierne zaostávame za Čechmi a Poliakmi so zhodne 37-percentným podielom predaných vozidiel s automatom.
Najpredávanejšie modely áut v skupine AURES Holdings v roku 2025:
Poradie
Slovensko
Česko
Poľsko
1.
Škoda Octavia
8,4 %
Škoda Octavia
10,0 %
Opel Astra
4,3 %
2.
Škoda Fabia
4,9 %
Škoda Fabia
5,5 %
Kia Sportage
2,5 %
3.
Kia Ceed
2,9 %
Škoda Superb
3,7 %
Skoda Octavia
2,2 %
4.
Škoda Superb
2,9 %
VW Passat
2,7 %
Nissan Qashqai
2,2 %
5.
VW Passat
2,6 %
Hyundai i30
2,3 %
Kia Ceed
2,0 %
6.
VW Golf
2,4 %
Škoda Kodiaq
2,2 %
Toyota Corolla
1,8 %
7.
Hyundai i30
2,4 %
VW Golf
1,9 %
VW Passat
1,8 %
8.
Kia Sportage
2,1 %
Hyundai Tucson
1,8 %
Ford Focus
1,6 %
9.
Hyundai Tucson
1,9 %
Škoda Karoq
1,7 %
Dacia Duster
1,6 %
10.
Opel Astra
1,5 %
Kia Ceed
1,6 %
Toyota Yaris
1,5 %
Informačný servis
Viac k témam: PRZdroj: SITA.sk - AAA AUTO má za sebou najúspešnejší rok v histórii, predalo viac ako 111-tisíc vozidiel © SITA Všetky práva vyhradené.
© SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. si vyhradzuje výlučné právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2026
Investičná kalkulačka
SPRAVODAJSTVO
Rekonštrukčné práce na Spišskom hrade budú tento rok pokračovať podľa harmonogramu
Proces v kauze vraždy Daniela Tupého má pokračovať výsluchom svedkov
Progresívci navrhli parlamentu uznesenie, ktorým by sa odsúdili prejavy násilia namierené voči Slovákom žijúcim v Srbsku
Slovensko stojí na tej nesprávnej strane a páli najdôležitejšie mosty k spojencom, tvrdí exminister Korčok
Premiér Fico sa stretol s americkým prezidentom, témou bola Ukrajina aj kríza v EÚ – VIDEO, FOTO
Najčítanejšie
- 1.Obvinený podnikateľ Suchoba je stále v zahraničí, nekomunikuje s právnikom ani s partnermi
- 2.Formuláre daňových priznaní k dani z príjmov sú už dostupné
- 3.Tržby maloobchodu stúpli o 9,6 %, je to najviac za posledné dva roky
- 4.Akciové trhy prehliadli sfanatizovaný dav v Kapitole a pozornosť upriamili na nové impulzy. Očakávajú vyššie úroky aj infláciu
- 5.Keď požiadate banku o vyčíslenie zostatku úveru, pochopí, že to s jeho prenosom inde myslíte vážne










