Hľadaj

Fico podľa SaS berie ľuďom šancu na dôstojnú starobu, novela ohrozuje denné stacionáre

Sita Poslať

BRATISLAVA 11.decembra (WebNoviny.sk) - Strana Sloboda a Solidarita (SaS) varuje, že novela zákona upravujúca fungovanie denných stacionárov bude znamenať zánik mnohých zariadení a s nimi aj tisícok miest, ktoré boli pre starších a odkázaných ľudí jedinou šancou na bezpečný život.
Podľa novely zákona bude ambulantná sociálna služba, teda aj denné stacionáre a domovy sociálnych služieb s ambulantnou formou odkázanosti, financované len vo výške 50-percentnej sumy poskytovanej pre pobytové sociálne služby. Pre niektorých klientov je to menej ako 100 eur mesačne. Sú to často ľudia s najnižšími príjmami, odkázaní na dávky od štátu.

Obce nemajú dostatok peňazí

Táto suma nepostačuje na to, aby si klient mohol zaplatiť dennú starostlivosť. „Na jednej strane dostanú dôchodcovia symbolickú sumu k svojej penzii, na druhej sa im siahne na zariadenie, na ktoré sú odkázaní,“ konštatuje podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová. Agentúre SITA poskytla stanovisko hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková.

Odporúčame:Viaceré denné stacionáre zrejme zaniknú, fungujú vraj ako kluby dôchodcov

Denné stacionáre znamenajú pre mnohých najmä starších ľudí miesto, kde môžu dostať zdravotnú starostlivosť, stretnúť sa s inými ľuďmi, a súčasne sú pre rodiny týchto starých ľudí istotou, že o ich rodičov je postarané a nemusia sa o nich báť. „Fico berie ľuďom šancu na dôstojnú starobu,“ vysvetľuje Nicholsonová a dodáva: „teoreticky by ľuďom mali na pobyt v stacionároch prispievať obce, tie však už dopredu avizujú, že nemajú dosť peňazí a tento druh sociálnej služby nebudú môcť podporovať v potrebnom objeme. Prevažná väčšina obcí nefinancuje ani doterajšie svoje kompetencie, napríklad opatrovateľskú službu, a preto už teraz vedia, že nebudú mať ani na zaplatenie nových povinností“.

Podozrenie z trestného činu

Problémom, ktorý budú musieť denné stacionáre vyriešiť, je aj to, že štátnu podporu budú môcť využiť len na svojich zamestnancov, ale nie na nájomné, energie, stravu, upratovanie či údržbu zariadení. Najťažšiu situáciu budú mať malé obce s nízkym rozpočtom. Podľa podpredsedníčky NR SR niektorí poskytovatelia avizujú, že zatvoria denné stacionáre v tomto roku alebo začiatkom budúceho roka.

Odporúčame:SaS je podľa premiéra Fica strana, ktorá ide príkro proti Ústave SR

Lucia Ďuriš Nicholsonová podala oznámenie v súvislosti s podozrením z trestného činu subvenčného podvodu. Podnet sa týka možného falšovania podpisov v dennom stacionári v obci Bukovce v okrese Stropkov. Nicholsonovú upozornil poslanec obecného zastupiteľstva obce Bukovce Jaroslav Gojdič. "Od 1. januára 2016 začal v obci Bukovce fungovať denný stacionár. Poskytovateľom tejto sociálnej služby bola nezisková organizácia. Obec Bukovce prenajala celý kultúrny dom pre túto neziskovku za jedno euro. Dohoda bola, že zamestnajú päť žien z obce. Súčasťou sociálnej služby mal byť aj masér, fyzioterapeut, právna pomoc a podobne,“ uviedol obecný poslanec a dodal, že dohodnuté podmienky neboli splnené.

Tisíce eur bez splnenia zákonných podmienok

Keď chcela nezisková organizácia predĺžiť zmluvu o nájme na rok 2017 za jedno euro, poslanci to zamietli a denný stacionár v Bukovciach skončil. Gojdič má informácie, že podpísanú dochádzku od 1. januára 2017 majú aj takí ľudia, ktorí tam nechodili. „Pýtam sa, kde sú peniaze určené pre klientov, keďže vieme, koľko poskytuje štát na jedného klienta,“ povedal obecný poslanec, ktorý podal v danej veci aj trestné oznámenie, ale prokuratúra ho zamietla.
Podľa Nicholsonovej z oznámenia vyplýva, že zatiaľ presne nezistené osoby falšovali podpisy v evidencii dochádzky klientov denného stacionára, ktorým mali byť sociálne služby poskytované. „Na tieto služby poskytovalo ministerstvo práce SR dotáciu vo výške 184 eur na jedného klienta na mesiac, čo pri 51 klientoch predstavuje ročnú sumu 112 608 eur, ktoré nezisková organizácia dostala bez splnenia zákonných podmienok," upozornila poslankyňa SaS a dodala, že podala oznámenie na Okresné riaditeľstvo Policajného zboru vo Svidníku, na Odbor kriminálnej polície.
Viac k témam: denný stacionár, dôchodcovia, SaS Sloboda a SolidaritaZdroj: Webnoviny.sk - Fico podľa SaS berie ľuďom šancu na dôstojnú starobu, novela ohrozuje denné stacionáre © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj a foto: SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
19.1.2018 Správy

RTVS na jeseň zaradí do vysielania posilnených Reportérov

18.1.2018 Ján Beracka

Agenti pozor, NBS chce výrazne zvýšiť poplatky

Novela zákona 186/2009 o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve, ktorá nadobudne účinnosť 23. februára so sebou nesie viacero ...

18.1.2018 Správy

Búrka Friederike pustoší západoeurópske krajiny, vyžiadala si už šesť obetí

18.1.2018 Správy

Dolár oslabil oproti jenu aj voči euru

18.1.2018 Správy

Donald Trump poprel informácie, že zmenil názor na múr na hraniciach s Mexikom

18.1.2018 Správy

Európska komisia navrhla nové pravidlá pri stanovovaní sadzieb DPH, majú zabrániť podvodom

18.1.2018 Správy

Muž počas zatýkania zastrelil policajta, ďalších zranil

18.1.2018 Správy

Politika EÚ po roku 2020 sa zameria na regióny, vraví Pellegrini po stretnutí s eurokomisárkou

18.1.2018 Správy

Poľský prezident Duda ďakuje Trumpovi za boj proti falošným správam, vyvolal zmiešané reakcie

18.1.2018 Správy

Slovenskí europoslanci vyzvali na boj proti dezinformáciám a propagande šírenej z Ruska

18.1.2018 Správy

Trinásťročný chlapec sa pri požiari pokúšal zachrániť svojho otca, obaja zahynuli

18.1.2018 Správy

Český prezident Zeman podstúpil operačný zákrok, je pod dohľadom lekára

18.1.2018 Správy

Župan Trnka vyzýva ministra na odstúpenie od uránového memoranda, chce čisté životné prostredie

17.1.2018 Ján Beracka

Väzby na daňové raje má najviac slovenských firiem v histórii

Počet slovenských firiem, ktoré majú vlastníka v daňových rajoch, sa v minulom roku zvýšil a dosiahol nový rekord. Vyplýva to z údajov ...

16.1.2018 Ján Beracka

Štátna prémia k stavebnému sporeniu sa má výrazne zmeniť

Ministerstvo financií v pondelok predstavilo zmeny v stavebnom sporení. Rezort do medzirezortného pripomienkového konania predložil návrh ...

15.1.2018 Redakcia FinReport

Finančné aktuality 2/2018

15.1.2018 Ján Beracka

Smernica PSD 2 vstúpila do platnosti

Od soboty 13. januára platí nová európska smernica o platobných službách známa ako PSD 2. Od základu sa mení poskytovanie platobných ...

12.1.2018 Ján Beracka

Daň z poistenia nahradí odvod od októbra, sadzieb bude viacero

Nová daň z poistenia nahradí osempercentný odvod z neživotného poistenia. Ministerstvo financií (MF SR) posunulo do medzirezortného ...

PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení

SPRAVODAJSTVO

RTVS na jeseň zaradí do vysielania posilnených Reportérov
Trinásťročný chlapec sa pri požiari pokúšal zachrániť svojho otca, obaja zahynuli
Poľský prezident Duda ďakuje Trumpovi za boj proti falošným správam, vyvolal zmiešané reakcie
Muž počas zatýkania zastrelil policajta, ďalších zranil
Český prezident Zeman podstúpil operačný zákrok, je pod dohľadom lekára

ANKETA

Akú technicko-administratívnu záťaž očakávate s príchodom GDPR?
malú (0%)
strednú (50%)
výrazné komplikácie podnikania (50%)
neviem o čo ide/neviem odhadnúť (0%)

Chcete dostávať novinky na E-mail?